İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[İlk Yardım] Kaşıntılar ve Kaşıntı Hissi Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male


Kaşıntılar ve Kaşıntı Hissi Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler

Kaşınma vücudun harhangi bir yerinde veya tümünde ortaya çıkabilen rahatsız edici bir histir. Kaşınma, çeşitli maddelerin kullanımına ve ilaçlara bağlı alerjik bir reaksiyon olabilir veya başka hastalıklardan kaynaklanabilir. Vücutta yerleşen çeşitli parazitler de kaşıntıya yol açabili. Cilt hastalıklarının ve ruhsal durumların da kaşıntı ile ilgisi vardır. İnatçı ve kronik kaşıntıların nedeni bir doktor tarafından araştırılmalıdır. Kaşınmaya karşı alabileceğimiz bazı fiziksel önlemler aşağıda anlatılmıştır.

Öncelikle kaşıntı nedeni ne olursa olsun kaşıyarak deriyi tahriş etmekten ve sorunu ağırlaştırmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü tırnakların deriyi çizmesi sonucunda burada yerleşen mikroplar infeksiyona neden olabilir. Kaşıntı şikayeti olanlar sık sık ılık suyla sabunsuz duş alarak deriyi rahatlatabilir. Deterjan ve banyo köpüğü kaşıntıyı arttırabileceğindin bunlardan uzak durulmalıdır. Temizlik için nötral cilt temizleyicileri tercih edilmelidir. Cilt kuru ise nemlendirici bir krem faydalı olabilir. Derinize temas eden giysiler pamuklu kumaşlardan seçilmelidir. Yünlü veya naylonlu kumaşların cilde değmesi kaşıntıyı arttırır. Alerjik kaşıntılarda kaşıntıyı azaltan losyon veya merhemler fayda sağlayabilir.


Konu Hale tarafından 16 Eylül 2015 Çarşamba - 21:33 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı