İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[İlk Yardım] Sara Krizi Geçirilmesi Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male


Sara Krizi Geçirilmesi Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler

Bilinç kaybı, kasılmalar ve bunu izleyen uyku halinden oluşan nöbetlerdir. Saranın nedeni, beyinde anormal elektrik boşalımlarıdır. Nöbet gelmeden önce hastada nöbet habercisi olan duyulara ait bozuklular dudak emme gibi davranışlar ortaya çıkabilir.

Hasta nöbet esnasında çığlık atar, yere düşer ve kesintili kasılmalarla debelenir, ağzı köpürür. Bu sırada idrar ve dışkı kaçırabilir. Çene kasları kasıldığından dilini, yanaklarını, dudaklarını ısırabilir. Uzun süren nöbetlerde morarma, terleme, göz bebeklerinde genişleme ve solunum durmasına bağlı ölüm görülebilir. Nöbet sonrasında hasta birkaç saatlik derin bir uykuya dalar. Nöbet sırasında hastanın sert bir yere düşerek yaralanması önlenmeli ve tehlikeli yerlerden uzaklaştırılmalıdır. Kesinlikle hastanın kasılmaların engel olunmamalıdır.

Kasılmalar sırasında yaralanmalardan korunmak için altına yorgan battaniye gibi şeler koyulabilir. Nöbetten sonra tam iyileşinceye kadar hastanın yanında kalmalı, hasta kendine geldikten sonra bir süre dinlenmelidir. Sara nöbeti çok seyrek olarak ölüme neden olur ama birbirini izileyen uzun nöbetlerde veya düşme esnasındaki yaralanmalarda ölüm meydana gelebilir.

Kısa süreli bilinç kaybı ile giden ve nöbet geçtiksen sonra hastanın normal işlerine devam ettiği sara türlerine ise küçük nöbet adı verilir. Küçük nöbet çoğunlukla 3-10 yaşları arasında başlar. Küçük nöbetlerde baş ve gözlerde hafif dönme, dudaklarda ve ellerde kısa süreli titremeler, göz kırpmalar olur. Hasta bir gün içinde çok sayıda nöbet geçirebilir.


Konu Hale tarafından 16 Eylül 2015 Çarşamba - 21:37 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı