İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[İlk Yardım] Suni Solunum (Hayat Öpücüğü): Solunumu Durmuş Birini Hayata Döndürme

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male


Suni Solunum (Hayat Öpücüğü): Solunumu Durmuş Birini Hayata Döndürme

Solunum durmuş bir kişiye uygulanan yöntemdir. Hayat öpücüğü olarak da bilinir. Ağızdan ağıza suni solunum uygulanırken göğüs kafesine düzenli aralıklarla bastırılarak kalb masajı da uygulanır. Suni solunum için kazazedenin başı arkaya eğilir, ensesini altına katlanmış giysiler yerleştirilir. Öteki el ise kazazedenin alnına işaret ve baş parmaklar burun deliklerin kapatacak şekilde yerleştirilr.

Yardım eden kişi derin bir soluk aldıktan sonra dudakların kazazedenin dukaklarının üstüne yerleştirir ve soluğunu güçle verir. Kazazede çocuksa soluk verme fazla güçlü olmamalıdır. Soluk verdikten sonra kazazedenin soluk vemesi için ağzı açık tutulur. Bu işlem iki defa tekrarlandıktan sonra gögüs kafesine bastıraraka kalb masajı yapılır. Bunun için kazazedenin yanı başında diz çökerek bir el göğüs kemiğinin alt bölümüne öteki ise bu elin üstüne yerleştirilir. Göğüs kemiğine omuzun ve gövdenin ağırlığı gelecek şekilde bastırıldıktan sonra hızla bırakılır. İki soluk verdikten sonra göğüse 15 bası uygulanır. Dakikada yapılan soluk verme işlemi 15 ile 20 arasında olmalıdır. Eğer yardım edecek biri daha bulunursa suni solunuma iki kişiyle devam edilmelidir.

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/ilk_Yardim_Kursu_Temel_Uygulamalar_f181/Kalp_Akciger_Canlandirmasi_Yeniden_Canlandirma_Car_t59835.html']Kalp Akciğer Canlandırması - Yeniden Canlandırma - Cardiopulmonary Resuscitation - CPR Nedir? | Kalp Masajı - Sunii Solunum - Yeniden Canlandırma Nasıl Yapılır? Kalp Akciğer Canlandırmanın Basamakları Nelerdir? Çocuklarda ve bebeklerde kalp akciğer canlandırması' target='_blank'>Kalp' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ilk_Yardim_Kursu_Temel_Uygulamalar_f181/Kalp_Akciger_Canlandirmasi_Yeniden_Canlandirma_Car_t59835.html']Kalp Akciğer Canlandırması - Yeniden Canlandırma - Cardiopulmonary Resuscitation - CPR Nedir? | Kalp Masajı - Sunii Solunum - Yeniden Canlandırma Nasıl Yapılır? Kalp Akciğer Canlandırmanın Basamakları Nelerdir? Çocuklarda ve bebeklerde kalp akciğer canlandırması

http://www.kadimdostlar.com/ilk_Yardim_Kursu_Temel_Uygulamalar_f181/Temel_Yasam_Destegi_Guncellemeleri_Saglik_Bakanl_t76022.html']Temel Yaşam Desteği Güncellemeleri | Sağlık Bakanlığı Yetişkinlerde, Çocuklarda, Bebeklerde Dış Kalp Masajı Ve Yapay Solunum İle İlgili Güncellemeleri - Haziran 2011... ' target='_blank'>Temel' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ilk_Yardim_Kursu_Temel_Uygulamalar_f181/Temel_Yasam_Destegi_Guncellemeleri_Saglik_Bakanl_t76022.html']Temel Yaşam Desteği Güncellemeleri | Sağlık Bakanlığı Yetişkinlerde, Çocuklarda, Bebeklerde Dış Kalp Masajı Ve Yapay Solunum İle İlgili Güncellemeleri - Haziran 2011...

Konu Hale tarafından 16 Eylül 2015 Çarşamba - 21:41 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı