İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[İlk Yardım] Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ve Kriz Geçirilmesi Durumu

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male


Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ve Kriz Geçirilmesi Durumu

Uyuşturucu madde bağımlılarında ilkyardım sadece var olan akut zehirlenme tablosunu gidermeyi amaçlar. Bu kişilerde acil yardım gerektiren durumlar aşırı dozda uyuşturucu alımı ve uyuşturucu bulamamaya bağlı akut yoksunluktur. Yardım girişiminde karşılaşılan en önemli sorun, birkaç maddenin birlikte alınması ve buna bağlı olarak karmaşık belirtilerin ortaya çıkmasıdır.

Uyuşturcu madde kullanan birinden ve ona eşlik edenlerden genellikle yeterli bilgi alınamaz. Elde edilmesinede fayda olan bilgiler uyuşturucunun tipi, dozu, başka ilaç ve maddeler alıp almadığı ve bunların alınmasından sonra geçen süre, önceden var olan fiziksel ve ruhsal sorunlar, bağımlılık süresidir.

Uyuşturucu bağımlısı olup ilkyardım gereken bir kişide solunum, nabız, kan basıncı, ateş ve göz bebekleri kontrol edilir, bilinci kapalı hasta güvenli konuma getirilir (Bkz. BİLİNÇ KAYBI). Solunum durmuşsa hasta yeterince oksijen alana kadar ağızdan ağıza suni solunum (Bkz. SUNİ SOLUNUM) gerekiyorsa kalb masajı (Bkz. KALB MASAJI) yapılır.

Eroine bağlı akut zehirlenmede solunum merkezi durması, morarma ve düşük tansiyon görülür. Göz bebekleri iğne başı gibi küçülür ve ışığa yanıt vermez. Eroin yoksunluğu sendromunun ilk belirtilerinden biri burun akıntısıdır. Eroinin ani kesilmesi hastada iç sıkıntısı, suça ve intihara eğilim yaratır.

Kokain kullananlarda ani kalb durmasına bağlı ölümler olmaktadır. Kokain yoksunluğunda ise ruhsal çöküntü ve intihar eğilimi ile karşılaşılmaktadır.

Yatıştırıcı ilaçları aşırı miktarda alanlarda solunum hafiftir, hastanın derisi soğuk ve nemlidir. Nabız hızlı ve zayıftır, hastada bilinç kaybı veya dalgınlık vardır.

Ruhsal durumu etkileyen (psikotrop) ilaçları aşırı miktarda alanlarda aşırı uyarılma hali, terleme, ağız kuruluğu, titremeler, hayal görme, tedirginlik ve garip davranışlar dikkati çeker. Bu durumda hastanı kullandığı ilaçlar öğrenilmeli ve kişi hastaneye götürülmelidir.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Saglik_Dunyasi_Alternatif_Tip_ilk_Yardim_f117/Uyusturucu_Maddeler_Afyon_Eroin_Esrar_Ecstasy_LS_t1365.html']Uyuşturucu Maddeler | Afyon - Eroin - Esrar - Ecstasy - LSD - Morfin " Uyuşturucu Çare Değildir. Çareyi Onda Aramayınız..." ' target='_blank'>Uyuşturucu' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Saglik_Dunyasi_Alternatif_Tip_ilk_Yardim_f117/Uyusturucu_Maddeler_Afyon_Eroin_Esrar_Ecstasy_LS_t1365.html']Uyuşturucu Maddeler | Afyon - Eroin - Esrar - Ecstasy - LSD - Morfin " Uyuşturucu Çare Değildir. Çareyi Onda Aramayınız..."

Konu Hale tarafından 16 Eylül 2015 Çarşamba - 21:49 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı