İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Çocuklar Kitap Okumanın Sihrini Keşfetsin | Hangi Yaşta Hangi Kitap Okunmalı

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Çocuklar kitap okumanın sihrini keşfetsinResmi ekleyen


Günümüz çocukları eğitim ve eğlence bakımından çok fazla kaynağa sahip olsa da, uzmanlar çocukların kitap okuması gerektiğine dikkat çekiyor..

İnternet, televizyon, çizgi filmler, çeşit çeşit oyuncaklar... Artık çocukların hem eğlenip hem de bir şeyler öğrenebileceği o kadar çok şey var ki. Ancak uzmanlar çocuk gelişiminde çok önemli bir yer tutan kitap okuma alışkanlığının, çok küçük yaşlardan itibaren mutlaka kazandırılması gerektiğini söylüyor.

Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Danışmanlık Merkezi'nden Psikolog Şeyda Özdalga, çocuklara kitabı sevdirmenin günümüzde daha zorlaştığı görüşünde: "Fazla çaba sarf etmeden eğlendirip, bilgilendiren televizyon, bilgisayar gibi teknoloji harikası iletişim araçları ile görsel cazibesi yüksek, oyalayan ve eğiten birçok oyun ve oyuncak arasından çocuklara kitabı sevdirmek günümüzde artık daha zor. Bu kadar uyarana sahip olmadığımız 20-30 yıl öncesinde tercih ettiğimiz, doğum günlerinde hediye olarak seçtiğimiz kitaplardı. Şimdi ise çocuklar klasik roman kahramanlarını değil, çizgi film kahramanlarını tanıyorlar." Şeyda Özdalga bebeklikten başlayarak çocukları renk, çizgi ve sözcüklerle tanıştıran, anadilini öğrenmesine yardımcı olan kitapların önemini şöyle özetliyor: "Hem görsel hem de dilsel özellikler ile çocuğun oynama, eğlenme, görme, duyma, dokunma yoluyla tanıma ve keşfetme gereksinimlerini karşılayan, duygu ve düşünce dünyasını besleyen, yaratıcılık ve hayal dünyasını geliştiren araçlar kitaplar." Çocuğun okuma alışkanlığını öncelikle ailede, sonra da okulda kazandığını söyleyen Özdalga, kitaba değer veren, düzenli olarak okuyan ebeveynlerin, çocukları için de model olduklarını belirtiyor.


Çocuğunuza Okumayı Nasıl Sevdirebilisiniz?


* Anne-baba olarak siz bir kitap okuyucusu modeli olabilirsiniz.

* Kitap okumak için özel zamanlar ayırabilirsiniz.

* Kitap okurken mimik ve ses tonunuzu kullanarak, kitaptaki hayal dünyasının içine çekebilirsiniz.

* Kitap okumayı sevmek kitabı tanımakla başlar. Kitapçıya giderek kitapları tanıması konunda rehberlik edebilir, onun nitelikli seçim yapmasını sağlayabilirsiniz.

* Ona okunan ya da kendi okuduğu kitabı babasına, arkadaşına anlattırabilir, böylece okumanın değerini, aktarma becerisini, başkasıyla paylaşmakla ilişkiyi geliştirmeyi destekleyebilirsiniz.

* Özel günlerinde ona ya da arkadaşlarına kitap hediye edebilirsiniz.

* Birlikte kitabevleri ve fuarları ziyaret edebilirsiniz.

* Günlük gazete, dergi ve sürekli yayınları takip etmesini özendirebilirsiniz.

* Odasında kitaplarını koyabileceği bir kitaplık oluşturabilirsiniz.

* Kitaplarını arkadaşlarına ödünç vererek ya da alarak, okulun kütüphanesinden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.


Hangi yaşta hangi kitap okunmalı


0-3 yaş

* Müzikli, sesli
* Dokunsal olarak uyaran
* Tanıdık nesnelerin olduğu
* Parlak renkli
* Az kelimeli ve bu kelimelere ait bol resimleri olan (hayvan, eşya gibi)
* Kolay yıpranmayacak kalitede
* Ellerinin boyutuna uygun Bu resimli kitaplara dokunma, elde tutma ile süreç başlar. Çevreyi tanımasına, çevreyle ilişki kurmasına, dilinin gelişmesine, algılama kapasitesinin artmasına yardımcı olur.

3-5 yaş

* Kahraman figürleri olan masallar
* Tanıdık durumların anlatıldığı
* Nesneleri sınıflandırabileceği
* İyi resmedilmiş
* Hayal gücünü harekete geçiren metinlerin önem kazandığı
* Konuları sade, resimleri öyküyü anlatacak güçte olmalıdır. Çocuğa okunan kitap, kavramsal gelişimine ve anlama becerisine katkı sağlar. Bilişsel gelişimine ve kişiliğin temellerine katkı yanında öğrenme isteğini ve merakını tatmin etmeye, soru sormaya teşvik etmeye yardımcı olur.

5-8 yaş

* Güçlü hikâyeleri olan
* Kavram ve dil yönünden gelişmiş
* Karakterleri güçlü
* Sadece iyi ve doğruyu değil, kötü-yanlış karakterleri de içeren
* Bilinen kelimeleri içeren
* Gerçek hikâyelerden alıntıları olan
* Yeni bilgiler öğreten, eğitici
* Okumayı yeni öğrenenler için kısa ve büyük yazılarla yazılmış
* İlgi alanına giren kitaplar olmalıdır. Hayal gücünü kullanarak yorumlar yapmayı, yeni şeyler denemeyi, duygu ve düşüncelerini tanımayı, dilini uygun kullanmayı ve okuyan kişiyle fiziksel ve duygusal yakınlaşmayı sağlar.

8-12 yaş

* Çocuğun karakter ve zevkine uygun
* Sadece mesaj kaygısı taşımayan, beyin fırtınası yapabileceği
* Türk dilinin uygun kullanıldığı
* Yaratıcılığını kışkırtan, sonunu kendi tamamlayabileceği
* İlişkiler konusunda destekleyici, iyinin yanında kötüye de yer veren
* Farklı kültürleri tanıyabileceği, evrensel, iyi çevirisi olan
* Duygusal, macera türü, öğretici ya da mesaj verici özelliği abartılmamış kitapları seçebilirsiniz. İlgi alanına yönelik her yeni bilgi ve kahraman onu heyecanlandıracak, okuma isteğini artırmaya başlayacaktır. Heyecanlı, maceralı olaylar ya da duygularını bulabileceği kitaplar ilgisini çekecektir.#2
ozgulce

ozgulce

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 3 İleti
önemli bir konuya değinmişsiniz. ben de bir katkıda bulunmak istiyorum. çocuğun adına göre yazılan hikaye kitaplarını duydunuz mu bilmiyorum. çocuklar bu kitaplarda hikayenin kahramanı kendileri oluyor. bu sayede öyle sanıyorum kitapla arasında bağ kurması kolaylaşıyor. ben kendi kızıma yaptırmıştım. bir hafta elinden bırakmamıştı. ayrıca kitabın kahramanı olmak çocuğun kendinii özel hissetmesini de sağlıyor. kargamedya.com adresinde bu tarz kitaplardan var. fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Konu ozgulce tarafından 18 Ekim 2009 Pazar - 22:08 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı