İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kayseri Yöresi | Ceviz Oynamaya Mı Geldin

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

Sema

Sema

Ne Mutlu Türküm Diyene!!

• Yönetici
  • 5.470 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...

Kayseri Yöresi | Ceviz Oynamaya Mı Geldin

CEVİZ OYNAMAYA MI GELDİN

Ceviz Oynamaya Mı Geldin Odama,
Nişanlın Da Bu Mu Derler Adama,
Dayanamam Senin Kara Sevdana.

Aman Aman Olmuyor,
Es Esini Bulmuyor.
Kara Yağız Genç Oğlan,
Niye Gönlün Olmuyor.

Asker Bayrağını Burca Diktiler,
Küçücük Yarimi Asker Ettiler,
Ben Doymadan O Yari De Alıp Gittiler

Aman Aman Olmuyor,
Es Esini Bulmuyor.
Kara Yağız Genç Oğlan,
Niye Gönlün Olmuyor.

Asker Oldu Yarim Gitti Kışlaya,
Ben Beklerim Yarim Gelsin Sılaya,
Ben Ölmeden O Yari De Bana Yollaya.

Aman Aman Olmuyor,
Es Esini Bulmuyor.
Kara Yağız Genç Oğlan,
Niye Gönlün Olmuyor.

Resmi ekleyen

HİKAYESİ

Eski zamanlarda televizyon ve radyo yokken akşamları konu komşu bir araya gelince masallar, hikayeler anlatılır, fincan oyunu, bilmece sormaca oyunlarıyla eğlenirler hatta çam yapraklarıyla gelin oynartırlamış tepsi üstünde..

Çocuklar da misket araba oyuncak ne bilsin... Cevizle misket gibi sokak aralarında oynarlarmış.. Kayseri yörelerindeki köylerden birinde cevizi dutu bol sulak bir belde de genç bir kızı biriyle nişanlamışlar. Fakat kızın yaşı genç erkekten daha büyükmüş..

Kızla başbaşa kaldıkları zaman sıkılır, aklı sokaktaki arkadaşlarında cebindeki cevizlerle oynarmış. Genç kız bu durumdan hoşnut değilmiş. Bir de zaman savaş zamanı.. Eli silah tutan bütün gençler savaşa alınmış.

Ölen ağbisinin nüfus cüzdanını kullanan kendisine yeni cüzdan çıkarılmayan yeniyetme delikanlıcık da bu savaşın ortasına düşmüş.. Gitti gider..

Bir daha da geri dönememiş. Şehitlik haberi gelmiş.. Bu tür de o zaman yakılmış

ardaboylu

ardaboylu

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 1 İleti
teşekkürler emeğine sağlık çok güzel

coruh

coruh

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 1 İleti
kardeşim benim bu hikayenin kanal 7'de yayınlanan bi filmi vardı onu bulmam lazım acaba yardımcı olabilir misin????

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı