İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Son Dakika: Sınırötesi Operasyon | Kandil Dağı Bombalandı

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Kandil'e bomba yağdı

16 Aralık 2007
DHA
PKK'lı teröristlerin üslendiği Kuzey Irak'taki İran sınırında bulunan Kandil Dağı'ndaki örgütün karargahı geceyarısı düzenlenen hava operasyonu ile vuruldu.

SINIRDAN SON FOTOĞRAFLAR...

OPERASYONDAN İLK GÖRÜNTÜLER...

Genelkurmay Başkanlığı Kandil'in yanı sıra Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı’nın Irak tarafında kalan kesimlerinin saat 01.00’den itibaren geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulduğu, ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uzun menzilli silahlarla belirlenen hedeflerin ateş altına alınmasına devam edildiği bildirildi.

Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda bu gece olağanüstü savaş uçağı hareketliliği yaşandı. Saat 00.12'den peşpeşe havalanan yaklaşık 30 savaş uçağı, saat 03.00 sıralarında üsse dönmeye başladı. Diyarbakır’dan uçakların havalanmasından bir süre sonra Hakkari’nin Kuzey Irak sınırında sesleri duyuldu.

Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’nde bu gece son dönemlerin en yoğun savaş uçağı hareketliliği yaşandı. Saat 00.12’den itibaren 1.5 saat içinde yaklaşık 30 F-16 savaş uçağı üsten peş peşe havalandı. Operasyona katılan savaş uçaklarının gece görevi yapmaya imkan tanıyan lantirn sistemleriyle donatılmış F-16 savaş uçakları oldukları öğrenildi. Uçakların kakmasından bir süre sonra ise Hakkari semalarında yoğun uçak sesleri duyuldu. Uçakların Hakkari’nin Kuzey Irak’a sınır kesiminde doğru gittiği öğrenildi. Yoğun uçak sesleri Hakkari’de de heyecan yaratırken, savaş uçakları saat 03.00’den itibaren üslerine dönmeye başladı.

GENELKURMAY AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, Kandil'in yanı sıra diğer PKK hedeflerinin vurulduğu da belirtilerek şöyle denildi:

“Irak’ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı’nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının 16 Aralık 2007 günü saat 01.00’den itibaren uyguladığı, geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulmuştur. Hava harekatına katılan uçaklarımız, saat 04.15 itibarıyla emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir. Uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uzun menzilli silahlarla Irak’ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerine verilen yetki çerçevesinde icra edilen operasyonlar, askeri ihtiyacın gereklerine göre kararlılıkla devam edecektir. Baştan beri açıklandığı gibi operasyonlar, tamamen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne yönelik olup, Irak’ın kuzeyinde yaşayan halka ve düşmanca harekette bulunmayan yerel gruplara karşı değildir. Genelkurmay Başkanlığınca daha önce duyurulduğu gibi değerli basın mensuplarının operasyon alanlarına girmemeleri, can güvenlikleri açısından önem arz etmektedir.”


#2
Türk-Kan

Türk-Kan

  Kuvva-i Milliye

 • Kadim Dost
 • 126 İleti
Gazalari mübarek olsun.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı