İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Nazım Hikmet Ran (d. 17 Ocak 1902 – ö. 3 Haziran 1963) | Hayatı - Eserleri- Şiirleri - Nâzım Hikmet’in Gerçek Doğum Tarihi

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 46 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Nazım Hikmet Ran


(d. 17 Ocak 1902 – ö. 3 Haziran 1963)HAYATI


Selanik'te doğdu. Heybeliada Harbiye Mektebi'ni bitirdi. Hamidiye Kruvazöru güverte subayı iken, sağlık nedeniyle askerlikten çıkarıldı.Resmi ekleyenBolu'da bir süre öğretmenlik yaptı, daha sonra Trabzon üzerinden Batum'a, oradan da Moskova'ya geçti. KUTV Üniversitesi'nde ekonomi-politik öğrenimi gördü. 1924'te yurda döndü.

Aydınlık Gazetesinde yayınlanan yazı ve şiirleri yüzünden on beş yıl hapsi istenince Moskova'ya kaçtı. 1928 Af Kanunu'ndan yararlanıp tekrar yurda döndü. Resimli Ay dergisinde çalışmaya başladı.

1932'de yeniden dört yıl hapse mahkûm olduysa da, bu kez Onuncu Yıl Affı'ndan yararlandı. Gazetecilik yaptı, film stüdyolarında çalıştı. 1938'de Harp Okulu'ndaki aramalarda ele geçen şiir ve kitaplarıyla orduyu kışkırttığı ileri sürüldü ve 28 yıl 4 aya hüküm giydi. Çankırı ve Bursa cezaevlerinde yattı.

1950'de özgürlüğüne kavuştuysa da sürekli olarak izlenmekten kurtulamadı. Askere alınması kararlaştırılınca tekrar Moskova'ya kaçtı. 25 Temmuz 1951'de T.C. yurttaşlığından çıkarıldı. Bunun üzerine Nâzım, Polonya uyruğuna geçti. 1963'te öldü. Moskova'da toprağa verildi. Mezarı hala bu kenttedir.


ESERLERİ

ŞİİR:

835 Satır (1929), Jokond ile Si-Ya-U (1929), Varan 3 (1930), 1+1=1 (1930-Nail V. ile), Sesini Kaybeden Şehir (1931), Benerci Kendini Niçin Öldürdü (1932), Gece Gelen Telgraf (1932), Taranta Babu'ya Mektuplar (1935), Simavna Kadısı Oğlu Şeyh Bedrettin Destanı (1936), Kurtuluş Savaşı Destanı (1965), Saat 21-22 Şiirleri (1965-Bas. Haz. M.Fuat), Memleketimden İnsan Manzaraları (1966-1967-Bas. Haz. M.Fuat, 5 Cilt), Rubailer (1966-Bas. Haz. M. Fuat), Dört Hapishaneden (1966-Bas. Haz. M.Fuat), Yeni Şiirler (1966-Bas. Haz. Dost Yayınevi), Son Şiirleri (Bas. Haz. Habora Kitabevi), Tüm Eserleri (1980-Bas. Haz. A. Bezirci, 8 Cilt).

OYUN:

Kafatası (1943), Bir Ölü Evi Yahut Merhumun Hanesi (1932), Unutulan Adam (1935), İnek (1965), Ferhat ile Şirin (1965), Enayi (1965), Sabahat (1966), Yusuf ile Menofis (1967), İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu (1985).

ROMAN:

Kan Konuşmaz (1965), Yeşil Elmalar (1965), Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim (1966).

YAZILAR:

İt Ürür Kervan Yürür (1936-Orhan Selim takma adıyla), Alman Faşizmi ve Irkçılığı (1936), Milli Gurur (1936), Sovyet Demokrasisi (1936).

MEKTUPLAR:

Kemal Tahir'e Hapishaneden Mektuplar (1968), Cezaevinden Memet Fuat'a Mektuplar (1968), Bursa Cezaevinden Vâ-Nû'lara Mektuplar (1970), Nâzım'ın Bilinmeyen Mektupları (1986-Adalet Cimcoz'la Mektuplar, Haz. Ş. Kurdakul), Piraye'ye Mektuplar (1988).

MASAL:

La Fontaine'den Masallar (1949-Ahmet Oğuz Saruhan adıyla), Sevdalı Bulut (1967).ŞİİRLERİNE ÖRNEK


Bir Şehir

Bir kaç yokuş tırmandım bir iki dönemeç döndüm ve yürüdüm
burnumun doğrusuna yürüdüm yürüdüm
bir kapı açıldı girdim
yitirdim kendimi kendi içimde
bilmediğim bir şehir
görmediğim biçimde evleri
kimi karınca yuvası kimi bomboş
kimi baştan aşağı pencere kimi kör duvar


Bir Ayrılış Hikayesi...

Erkek kadına dedi ki:
-Seni seviyorum,
ama nasıl,
avuçlarımda camdan bir şey gibi kalbimi sıkıp
parmaklarımı kanatarak
kırasıya
çıldırasıya...
Erkek kadına dedi ki:
-Seni seviyorum,
ama nasıl,
kilometrelerle derin, kilometrelerle dümdüz,


Bir Gemici Türküsü...

Rüzgâr,
yıldızlar
ve su.
Bir Afrika rüyasının uykusu
düşmüş dalgalara.
Işıltılı, kara
bir yelken gibi ince
direğinde geminin.
Geçmekteyiz içinden
bir sayısız
bir uçsuz bucaksız yıldızlar âleminin.

Yıldızlar
rüzgâr
ve su.
Başüstünde bir gemici korosuBir Gemici Türküsü...

Rüzgâr,
yıldızlar
ve su.
Bir Afrika rüyasının uykusu
düşmüş dalgalara.
Işıltılı, kara
bir yelken gibi ince
direğinde geminin.
Geçmekteyiz içinden
bir sayısız
bir uçsuz bucaksız yıldızlar âleminin.

Yıldızlar
rüzgâr
ve su.
Başüstünde bir gemici korosuÇekilmez Bir Adam...

Çekilmez bir adam oldum yine
Uykusuz, aksi, lanet
Bir bakıyorsun ki ana avrat söver gibi
Azgın bir hayvan döver gibi
O gün çalışıyorumSEN

Sen esirliğim ve hürriyetimsin
Çıplak bir yaz gecesi gibi yanan etimsin,
Sen memleketimsin.
Sen ela gözlerinde yeşil hareler,
Sen büyük, güzel ve muzaffer
Ve ulaşıldıkça ulaşılmaz olan hasretimsinBakınız, http://www.kadimdostlar.com/Turk_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f20/Sair_Kimdir_Nazim_Hikmet_ve_39_in_Sair_Ve_Siir_t68462.html']Şair Kimdir? | Nazım Hikmet'in Şair Ve Şiir Üstüne Düşünceleri' target='_blank'>Şair' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Turk_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f20/Sair_Kimdir_Nazim_Hikmet_ve_39_in_Sair_Ve_Siir_t68462.html']Şair Kimdir? | Nazım Hikmet'in Şair Ve Şiir Üstüne Düşünceleri

#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Nazım'a Vatandaşlık Hakkı Geri VerildiNazım Hikmet'i vatandaşlıktan çıkaran 1951 tarihli Bakanlar Kurulu kararı hükümet tarafından ortadan kaldırıldı. Hükümet Nazım'ın naaşının yurda getirilmesine olumlu bakıyor.Resmi ekleyenŞair Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkartılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı, dün toplanan Bakanlar Kurulu'nda alınan kararla ortadan kaldırıldı.


Konuyla ilgili bilgi veren Hükümüt Sözscüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek şunları söyledi: “Kurul'da Nazım Hikmet'inKurulu kararının ortadan kaldırılması ele alındı. 25. 7.1951 tarihinde Türk vatandaşlığından çıkarılmış olan Nazım Hikmet'in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan tanıyan karar imzaya açıldı ve tamamlandı. Doğru bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Esasen Türk vatandaşlığından çıkarılmasını gerektirecek yasa maddeleri mevzuattan çıkarılmıştır. 2002 Unesco tarafından Nazım Hikmet yılı ilan edilmiştir. Artık gereği kalmamış, anlamı kalmamış, hukuki dayanakları kalmamış bu kararın ortadan kaldırılması gerekiyordu.”

Çiçek, Hikmet'in mezarının Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili çalışmalarının olmadığını ancak hükümetin buna sıcak baktığını söyledi.


İNSANİ BORCUMUZU ÖDEDİK


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nazım'in vatandaşlığını iade edecek hukuki düzenlemenin yolunun 20 yıl önce açıldığını, ama şimdiye kadar bunun yapılmadığını belirterek, 'Sayın Başbakan'ın kararlılığı ve kurul üyelerinin tam bir görüş birliğiyle bugün, bu insani ve manevi borcumuzu yerine getirdik” dedi.

Günay, Nazım Hikmet'in mezarının Türkiye'ye getirilmesi ile ilgili olarak da: “Anadolu'da bir çınar ağacının altına gömülmek gibi bir vasiyeti var. Ailesinin istemesi ve ilgili ülkeyle mutabık kalınması halinde biz bu vasiyeti yerine getirmeye hazırız.”


Vasiyet


* Yoldaşlar, nasip olmazsa görmek o günü,

* Ölürsem kurtuluştan önce yani,

* Alıp götürün

* Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Eskişehir Nazım Hikmet'in Mezarına Talip
Nazım Hikmet için 8 yıl önce temsili mezar yaptıran ve her yıl anma etkinlikleri düzenleyen Eskişehir'in Doğançayır Belde Belediye Başkanı Kemal Ulukoca, ünlü şairin mezarına talip olduklarını söyledi.Resmi ekleyenESKİŞEHİR- Eskişehir'in Seyitgazi ilçesine bağlı Doğançayır belde belediyesince 8 yıl önce temsili mezarı yapılan ve her yıl adına anma etkinlikleri düzenlenen ünlü şair Nazım Hikmet'in Rusya'daki mezarının beldeye getirilmesi talebi yinelendi.

Doğançayır Belediye Başkanı Kemal Ulukoca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyaca ünlü yazar ve şair Nazım Hikmet için 2000 yılında Seyitgazi ilçesine bağlı Doğançayır beldesinde temsili mezar hazırladıklarını belirterek, söz konusu mezarı şairin bir şiirindeki vasiyetine uygun olarak şehitlik yanına yaptırdıklarını kaydetti.

Temsili mezarın başına yine şiirde belirtilen vasiyete uygun olarak 8 yıl önce çınar ağacı diktiklerini ifade eden Ulukoca, şöyle konuştu: ''Çınar ağacı yaklaşık 6-7 metre oldu. Temsili mezar başında her yıl Nazım Hikmet ve Kuvayımilliye Şehitlerini Anma, Kültür ve Sanat Etkinlikleri düzenliyoruz. Türkiye çapında katılım oluyor. Ülke genelindeki birçok aydın, yazar ve şairin katılımıyla ünlü şairi temsili mezarı başında anıyoruz. Bu etkinliğe olan ilgi her yıl giderek artıyor. Dünya şairi Nazım Hikmet, bir dönem vatanında kabul görmemiş. Nazım Hikmet'e ve fikirlerine sahip çıktık. Bundan da onur duyuyoruz.''

Ulukoca, Doğançayırlıların Nazım Hikmet'i çok sevdiğini, şairin Rusya'daki mezarının beldeye getirilmesi için imza topladıklarını söyledi. Nazım Hikmet'in mezarının Doğançayır'a getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iki kez başvurduklarını anlatan Ulukoca, şöyle konuştu:

''Bugüne kadar başvurulardan olumlu cevap alamadık. Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı'nın kaldırılması için yeni bir kararın imzaya açılması bizi umutlandırdı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Nazım'ın mezarının getirilmesi konusuna sıcak baktığını biliyoruz. Mezarın beldemize getirilmesi için tekrar girişimde bulunacağız. Nazım Hikmet'in temsili mezarının gerçeğe dönüşmesini çok arzuluyoruz.''


(AA)


#4
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
27 Nisan 1953'te yazdığın 'Vasiyet' adlı şiirini okuyorum: "Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni/ ve de uyarına gelirse / tepemde bir de çınar olursa / taş maş da istemez hani."

Çok yerinde ama geç kalınmış bir karar inşallah bir pürüz çıkartmazlar yine... Büyük Üstad Nazım Hikmet Ran Vasiyet şiirinde yazdığı gibi Hakettiği Vatan Topraklarına Gömülür..

#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Nâzım Hikmet Ran


Nâzım Hikmet Ran (Rusça: Haзым Хикмет) (d. 20 Kasım 1901, nüfusta kaydı 15 Ocak 1902, Selanik - ö. 3 Haziran 1963, Moskova) Türk şair ve oyun yazarı. Lakabı "Güzel Yüzlü Şair" veya "Mavi Gözlü Dev"dir. Türkiye'de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türkiye şiirinin önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmış ve adı 20. yüzyıl'ın ilk yarısında yaşamış olan dünyanın en büyük şairleri arasında anılmıştır. Eserleri birçok dile çevrilmiştir. Mezarı halen Moskova'da bulunmaktadır. Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi olup ayrı ayrı toplam 11 davadan yargılanmıştır.


Resmi ekleyenEserleri birçok ödül almıştır. Türkiye'deki yaşamının çoğunu hapiste geçirmiş daha sonra Moskova'ya gitmiş ve Türkiye vatandaşlığından çıkarılmıştır.

Nazım Hikmet,1938'de cezaevine girmiş ve şiirleri yasaklanmıştır. Türkiye'de ancak ölümünden iki yıl sonra 1965'te şiirleriyle yeniden önem kazanmıştır.


Üslubu ve Başarıları


İlk şiirlerini hece ölçüsü ile yazmaya başlamasına rağmen içerik bakımından diğer hececilerden uzaktı. Şiirsel gelişimi arttıkça hece ölçüsü ile yetinmemeye ve şiiri için yeni formlar aramaya başladı. Sovyetler Birliğinde yaşadığı ilk yıllar olan 1922-1925 arası bu arama tepe noktasına ulaştı. O dönemdeki birçok şairden farklıydı.

Hece ölçüsünden ayrılarak Türkçenin vokal özellikleri ile harmoni oluşturan serbest ölçüyü benimsedi. Mayakovski ve gelecekçilik taraftarı genç Sovyet şairlerinden esinlendi. Şiirlerinden bir çoğu Fuat Saka, Volkan Konak, Grup Yorum, Ezginin Günlüğü ve Zülfü Livaneli gibi sanatçılar tarafından bestelendi. Ünal Büyükgönenç tarafından özgün bir şekilde yorumlanmış olan küçük bir kısmı ise 1979'da "Güzel Günler Göreceğiz" ismiyle kaset olarak çıktı. Birkaç şiiri ise Yunanlı besteci Manos Loïzos tarafından bestelendi. Ayrıca bazı şiirleri Yeni Türkü'nün eski üyesi Selim Atakan ve Cem Karaca tarafından bestelenmiştir.Ayrıca Fuat Sakanın da biri Demir Gökgöl ile olmak üzere 2 adet Nazım Hikmet şiirlerinden oluşan albümü vardır.


Ailesi


Babası, Matbuat Umum müdürlüğü ve Hamburg konsolosluğu yapmış olan Hikmet Bey, annesi Ayşe Celile Hanım'dır.

Çok güzel ve alımlı bir kadın olan Celile Hanım, bir dilci, eğitimci olan Enver Paşa'nın (Mustafa Celalettin Paşa'nın oğlu) kızıdır. Evinde piyano çalan, ressam denilebilecek ölçüde iyi resim yapan, Fransızca bilen bir kadındır. Annesinin baba tarafından dedesi, Polonya'dan 1848 Ayaklanmaları sırasında Osmanlı İmparatorluğu'na göç eden Polonezlerden Konstantin Borzecki'dir. Bu göçün ardından Osmanlı vatandaşı olunca Mustafa Celaleddin Paşa adını almış ve Osmanlı Ordusu'nda subay olarak görev yapmıştır. Türk tarihinde önemli bir eser olan "Les Turcs anciens et meternes" (Eski ve yeni Türkler) kitabını yazmıştır..


Resmi ekleyenNazım Hikmet, annesi Celile Hanım ve kız kardeşi Samiye ileBabası Hikmet Bey, Selanik'te, Hariciye'de (Dışişleri) çalışan bir memurdur. Diyarbakır, Halep, Konya, Sivas valilikleri yapmış olan Nazım Paşa'nın oğludur. Mevlevi tarikatından olan Nazım Paşa aynı zamanda bir özgürlükçüdür. Kendisi Selanik'in son valisidir. Hikmet Bey henüz Nazım'ın çocukluğunda memuriyetten ayrılır ve ailece Halep'e, Nazım'ın dedesinin yanına giderler. Orada yeni bir iş, hayat kurmaya çalışırlar. Başarısız olunca İstanbul'a gelirler. Hikmet Bey'in İstanbul'daki iş kurma denemeleri de nihayetinde iflâsla neticelenir ve hiç hoşlanmadığı memuriyet hayatına geri döner. Fransızca bildiği için yeniden Hariciye'ye (Dışişleri) atanır.Hayatı


Selanik'te doğdu. Aslen 20 Kasım 1901 olan doğum tarihi ailesi tarafından sene kaybetmemesi için 15 Ocak 1902 olarak kaydettirildi.
İlk şiiri ‘Feryad-ı Vatan’'ı 1913'te yazar. Aynı yıl Galatasaray Sultanisi'nde ortaokula başlar. 1917'de Heybeliada Bahriye Mektebi'ne girer. Daha sonra Kurtuluş Savaşı için Anadolu'ya geçer. Fakat sağlık nedenleri ile bahriyeden ayrılmak zorunda kalır. Bu sırada Hamidye Kruvazörü'nde güverte subayıdır.


Resmi ekleyenNazım Hikmet, Heybeliada Bahriye Mektebi'nde öğrenciykenBolu'ya öğretmen olarak atanır. Daha sonra Batum üzerinden Moskova'ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde siyasal bilimler ve iktisat okur. 1921'de gittiği Moskova’da devrimin ilk yıllarına tanık olur ve komünizm ile tanışır. 1924'te Moskova’da yayınlanan ilk şiir kitabı ’28 Kanunisani’ sahnelenir. O yıl Türkiye’ye dönerek Aydınlık Dergisi’nde çalışmaya başlar. Dergide yayınlanan şiir ve yazılarından dolayı on beş yıl hapsi istenince yeniden Sovyetler Birliği’ne gider. 1928’de af kanunundan yararlanır ve Türkiye'ye geri döner. Bu kez Resimli Ay dergisinde çalışmaya başladı. 1938’de yirmi sekiz yıl hapis cezasına çarptırılır. 12 sene süren tutukluluktan sonra askere alınacağı ve öldürüleceği endişesiyle 1950 yılında, Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği'ne gitti. 25 Temmuz 1951 tarihinde Bakanlar Kurulunca ülke vatandaşlığından çıkarıldı ve Nazım Hikmet, büyük dedesi Mahmut Celaleddin Paşa (Konstantin Borzecki)'nın memleketi olan Polonya vatandaşlığına geçerek ve Borzecki soyadını aldı. Moskova'da 3 Haziran 1963 tarihinde kalp krizinden öldü.

5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yeniden Türkiye vatandaşlığına alındı.


Davaları ve Sürgün


1925 yılından başlamak üzere şiirleri ve yazıları yüzünden birçok kere yargılandı. 1938 yılında orduyu ayaklanmaya kışkırtmaya çalıştığı gerekçesiyle 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın kaldı. Bursa cezaevinde kaldığı yılları anlatan Mavi Gözlü Dev adlı film 2007 yılında vizyona girmiştir. 1950 yılında bir af yasasıyla salıverildi. Ancak sürekli izlendiği ve çürüğe ayrıldığı halde 48 yaşında yeniden askerlik yapmaya çağrılması ve öldürüleceği yolundaki duyumlar üzerine yurtdışına kaçtı. 25 Temmuz 1951 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından Türkiye vatandaşlığından çıkarılmasına karar verildi. Sovyetler Birliği'nde Moskova yakınlarındaki yazarlar köyünde ve daha sonra da, eşi Vera Tulyakova (Hikmet)ile Moskova'da yaşadı. Memleket dışında geçirdiği yıllarda Bulgaristan, Macaristan, Fransa, Küba, Mısır gibi dünya memleketlerini dolaştı, buralarda konferanslar düzenledi, savaş ve emperyalizm karşıtı eylemlere katıldı, radyo programları yaptı. Budapeşte Radyosu ve Bizim Radyo bunlardan bazılarıdır. Bu konuşmaların bir kısmı bugüne ulaşmıştır.


Resmi ekleyenNazım Hikmet, Çankırı Cezaevi'ndeResmi ekleyenNazım Hikmet, Bursa Cezaevi'nde
Davaları


• 1925 Ankara İstiklal Mahkemesi Davası
• 1927-1928 İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Davası
• 1928 Rize Ağır Ceza Mahkemesi Davası
• 1928 Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Davası
• 1931 İstanbul İkinci Asliye Ceza Mahkemesi Davası
• 1933 İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Davası
• 1933 İstanbul Üçüncü Asliye Ceza Mahkemesi Davası
• 1933-1934 Bursa Ağır Ceza Mahkemesi Davası
• 1936-1937 İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Davası
• 1938 Harp Okulu Komutanlığı Askeri Mahkemesi Davası
• 1938 Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi Davası


Ölümü ve sonrası


3 Haziran 1963 sabahı saat 06:30'da gazetesini almak üzere 2. kattaki dairesinden apartman kapısına yürümüş ve tam gazetesine uzanırken geçirdiği kalp krizi sonucunda ölmüştür. Ölümü üzerine Sovyet Yazarlar Birliği salonunda yapılan törene yerli yabancı yüzlerce sanatçı iştirak etmiş ve tören siyah beyaz olarak kaydedilmiştir. Ünlü Novo-Deviçye Mezarlığı'nda gömülüdür. Mezar taşı siyah bir granitten olup meşhur şiirlerinden biri olan rüzgâra karşı yürüyen adam figürü taş üzerinde ebedileştirilmiştir.

2006 yılında Bakanlar Kurulunun Türkiye vatandaşlığından çıkarılmalar ile ilgili yeni bir düzenleme yapması durumu belirdi. Yıllardır tartışılmakta olan Nazım Hikmet'in Türkiye vatandaşlığına yeniden kabul edilmesi yolu açılmış gibi gözükmesine rağmen Bakanlar Kurulu bu maddenin sadece yaşamakta olanlar için düzenlendiğini ve Nazım Hikmet'i kapsamadığını öne sürerek bu öneriyi reddetti.


Resmi ekleyenNazım Hikmet'in mezarı, MoskovaŞair Nazım Hikmet'in 2008 yılının ilk günlerinde, eşi Piraye'nin torunu Kerem Bengü tarafından, Piraye'nin evrakları arasında, “Dört Güvercin” adında bir şiiri ve 3 adet tamamlanmamış roman taslağı bulundu.


Yeniden vatandaşlığa alınması


2009 yılının 5 Ocak Günü "Nazım Hikmet'in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkartılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürürlükte kaldırılmasına ilişkin önerge" Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Nazım'a yeniden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının iade edilmesine ilişkin bir kararname hazırladıklarını ve bu teklifin imzaya açıldığını ifade eden Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, 1951 yılında vatandaşlıktan çıkartılan Nazım Hikmet'in yeniden Türkiye vatandaşı olmasına ilişkin önerinin Bakanlar Kurulu'nca oylanarak kabul edildiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu'nun 05.01.2009 tarihinde aldığı bu karar, 10.01.2009 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlandı ve Nazım Hikmet, 58 yıl sonra yeniden Türkiye vatandaşı oldu.

Nazım Hikmetin vatandaşlığa alındığı günün ertesinde ise hiç bir köşe yazısına konu edilmedi.


Bazı eserleri


• Memleketimden İnsan Manzaraları
• Kafatası
• Unutulan Adam
• Taranta Babu'ya Mektuplar
• Ferhad ile Şirin
• Kurtuluş Savaşı Destanı
• Kız Çocuğu
• Tahir ile Zühre
• Şeyh Bedrettin Destanı
• Sevdalı Bulut, (Tiyatro oyunu)

Hakkında Yazılan Filmler

• Mavi Gözlü Dev
• Bilinmeyen Yönleriyle Galina'nın Nazım'ı

Şiir kitapları

• 835 Satır, (1929)
• Jokond ile Si-Ya-u, (1929)
• Varan 3, (1930)
• 1 + 1 = 1, (1930)
• Sesini Kaybeden Şehir, (1931)
• Benerci Kendini Niçin Öldürdü, (1931)
• Gece Gelen Telgraf, (1932)
• Taranta Babu'ya Mektuplar, (1935)
• Portreler, (1935)
• Simavna Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı (1936)
• Saat 21-22 Şiirleri, (1965)
• Kurtuluş Savaşı Destanı, (1965)
• Şu 1941 yılında (Memleketimden İnsan Manzaraları'nın 3. kitabı), (1965)
• Dört Hapishaneden, (1966)
• Rubailer, (1966)
• Memleketimden İnsan Manzaraları (İlk bölüm), (1966)
• Memleketimden İnsan Manzaraları, (1966-1967)
• Kuvayi Milliye, (1968)

Oyunları

• Kafatası (1932)
• Bir Ölü Evi (veya Merhumun Hanesi) (1932)
• Unutulan Adam (1935)
• Ferhat ile Şirin (1965)
• Sabahat (1965)
• İnek (1965)
• Ocak Başında / Yolcu (iki oyun birarada), (1966)
• Yusuf ile Menofis (1967)
• Yolcu
• Lüküs Hayat (operet)

Romanları

• Kan Konuşmaz, (1965)
• Yeşil Elmalar (yedi yazardan derleme), (1965)
• Yaşamak Güzel Bir Şey Be Kardeşim, (1967)
• Ivan Ivanovic Var mıdır Yok mudur?, ()
• Öteki Defterler (yarım kalmış Orası ve Zeytin ve Üzüm Adası isimli romanları, 2008)

Fıkraları

• İt Ürür, Kervan Yürür (Orhan Selim adıyla gazetelerde yazdığı yazılar), (1965)
• Temel ile Fadime Fıkraları (Kendi adıyla Türklere ışık tutmuştur), (1967)

Masal kitabı

• Sevdalı Bulut, (1968)


#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Nazım Hikmet Ran


Nâzım Hikmet’in Gerçek Doğum TarihiHalet Çambel arşivinde yer alan Memduh Ezine’nin hatıratı, Nâzım Hikmet’in doğum tarihinin aslında yanlış bilindiğini ortaya çıkardı.


Resmi ekleyenBugüne kadar genellikle 20 Kasım 1901 olarak bilinen Nâzım Hikmet’in doğum tarihinin aslında 17 Ocak 1902 olduğu, Halet Çambel arşivinde yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıktı. Daha önce bazı yayınlarda da yer alan Halet Çambel’in amcası Memduh Ezine’nin hatıratı, M. Melih Güneş’in dikkatini çekti ve yaptığı araştırma sonucunda şairin bugüne kadar bilinen doğum tarihinin aslında yanlış olduğunu kesinleştirdi.

Nâzım Hikmet’in doğduğu yıllarda Selanik’te Ticaret Mahkemesi Reisi olan Memduh Ezine (Nâzım Hikmet’in halası Mediha Hanım’ın kocası ve Hasan Cemil Çambel’in ağabeyi) , önemli bir hukukçuydu ve güçlü bir edebiyat diline sahipti. Memduh Ezine’nin günlüklerini içeren bu defteri küçük oğlu (Nâzım’ın da yakın arkadaşı) Orhan Ezine, koruması ve sahip çıkması için amcasının kızı Halet Çambel’e verdi. Nâzım Hikmet, Harp Okulu Komutanlığı Askerî Mahkemesi’nde yargılanmak üzere, 17 Ocak 1938 gecesi, Beyoğlu’nda Celâlettin Ezine’nin (Memduh Ezine’nin büyük oğlu) evinde gözaltına alındığında Hilmi Ziya Ülken’le bir dergi tasarımı yapıyordu.

Bu değerli hatırat, Yapı Kredi Yayınları tarafından bu yıl kitaplaştırılacak.

Memduh Ezine Hatıratındaki İlgili Sayfanın Çevirisi:

4 Kânunusani 317

Çok şükür Cenab-ı Hakk’a, aileye bir vücut daha karıştı. Yengen Celile Hanım bugün saat dörtte vaz-ı haml etti. Dayı Beyin Hikmet’in bir oğlu dünyaya geldi. Kendisi “Mehmet Nâzım” diye çağrıldı. Gerek vaz-ı haml esnasında ve gerekse yedi yatağı kalkıncaya kadar bir müddet zarfında orada başlarında bulunmak ve muavenet etmek üzere Hikmet’in evine gitmiştik. Sen sonradan oraya götürülmüş idin ki dayının sokak kapısından içeriye girmekliğini müteakip Nâzım doğuyordu. Bunu senin ayağının uğuru saydık ve müteyemmin addettik. Cümle ile beraber Cenab-ı Hak bu Nâzım kulunu da muammer ve hayırlı kılsın.Kaynak: ntvmsnbc


#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.Nazım Hikmet Ran


Resmi ekleyen• 29 Mart 1950 - Nazım Hikmet, Bursa Cezaevinde açlık grevine başladı.

#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Nazım Hikmet RanNazım Moskova'da Anılacak


Dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet, ölümünün 48. yıldönümünde, Moskova'da Hıfzı Topuz, Ece Temelkuran ve Musa Eroğlu gibi isimlerin de katılacağı bir törenle anılacak.


Resmi ekleyenNazım Hikmet Ran, ölümünün 48. yıldönümü olan 3 Haziran'da Moskova'da, Rus-Türk İşadamları Biriliği (RTİB) tarafından hazırlanan etkinlik ve Musa Eroğlu'nun vereceği konserle anılacak.

RTİB'den yapılan açıklamada, Nazım Hikmet'in ölüm yıldönümü nedeniyle Türkiye'den sanat, edebiyat ve medya dünyasından çeşitli isimlerin, törene katılmak için Moskova'ya geleceği belirtildi. Açıklamada, anma etkinliklerinin 3 Haziran sabahı, ünlü şairin Novodeviçi Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenecek törenle başlayacağı kaydedildi.

Gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, şair Atol Behramoğlu, gazeteci Ece Temelkuran ve sanatçı Musa Eroğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katılacağı belirtilen törende, sanatçının Türkçe ve Rusça şiirlerinin okunacağı ve yaşamından kesitlerin aktarılacağı kaydedildi.

Etkinliklerin ikinci ayağının, RTİB tarafından tüm ihtiyaçları karşılanan Nazım Hikmet Kütüphanesi'nde, yine RTİB tarafından tamamen yenilenen çocuk okuma salonunun açılışı yapılacak. Açılışın ardından Nazım Hikmet Kütüphanesi'ndeki Rus çocuklar tarafından çizilen 'Dünyayı Çocuklara Bırakalım' konulu resim sergisi gezilecek.

RTİB'in organize ettiği anma etkinliği, aynı akşam ünlü halk ozanı Musa Eroğlu'nun vereceği konserle sona erecek.

RTİB'in geçen yıl yaptığı Nazım Hikmet anma etkinlikleri çerçevesinde sanatçı Edip Akbayram verdiği konserle Moskova'daki yaklaşık 3 bin kişiye türkü ziyafeti çekmişti.


Kaynak: ntvmsnbc.


#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Nazım Hikmet Ran


• 2 Haziran 1963 - Nazım Hikmet Ran, Türk Şair, ölüm yıldönümü.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_2_Haziran_1935_Turkiye_ve_39_de_t38868.html&gopid=133999#entry133999']Tarihte Bugün: 2 Haziran' target='_blank'>Tarihte' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_2_Haziran_1935_Turkiye_ve_39_de_t38868.html&gopid=133999#entry133999']Tarihte Bugün: 2 Haziran

#10
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Nazım Hikmet Ran


Nazım Hikmet Farsça’da


Yazar, şair ve çevirmen Ahmet Puri, Nazım Hikmet'in eserlerini Farsça’ya tercüme ediyor.


Nazım Hikmet'in hayatı, şiirleri ve yaşam felsefesi tüm boyutlarıyla Farsçaya tercüme ediliyor.Resmi ekleyenİranlı yazar, şair ve çevirmen Ahmet Puri, 1978'den beri eserleriyle tanışık olduğu Nazım Hikmet'in başta lirik şiirleri olmak üzere 300 kadar şiirini Farsçaya tercüme edeceğini söyledi.

Ünlü şairin hayatını ve dünya görüşünü de içeren bir çalışmaya aynı kitapta yer vereceğini belirten Puri, İranlıların bu eserle Nazım Hikmet'i daha yakından tanıyacağını kaydetti.

İngiltere'de eğitim gördüğü yıllarda bir Türk arkadaşı aracılığıyla Nazım Hikmet'in şiirlerini okumaya başladığını hatırlatan Puri, Azeri olduğu için Türkçeye pek yabancılık çekmediğini ifade etti.

Nazım Hikmet'ten daha önce de çeviriler yaptığını kaydeden Puri, şunları söyledi:

'İlk şiir kitabını 'Seviyorum seni ekmeği tuza banıp yer gibi' başlığıyla 1989'da tercüme ettim. Şu anda 12 baskı yaptı. İkinci şiir kitabını da 'Dünyayı sensiz gezdim' başlığıyla 2006'da çevirdim ve şu ana kadar dört kez basıldı.'

'İstanbul, Bana Bir Aşk Oldu'

Türkiye'ye ilk kez geçen ay gittiğini, İstanbul ve Ankara'yı gezdiğini belirten Puri, 'Türkiye'yi özellikle de İstanbul'u çok seviyorum. İstanbul bana bir aşk oldu. Tekrar gidip ziyaret etmeliyim, çok güzel bir şehir' ifadesini kullandı.

Ahmet Puri, Türkiye'nin çok iyi yazar ve şairleri olduğunu, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Orhan Pamuk, Cemal Süreyya, Oktay Rıfat'ın eserleriyle tanışık olduğunu söyledi.

Türk ve İran kültürlerinin birçok ortak noktası olduğunu anlatan Puri, 'Türkçeden Farsçaya ve Farsçadan da Türkçeye daha fazla eser çevrilmeli' diye konuştu.

Puri, İstanbul'da bulunduğu sırada Nazım Hikmet Kültür Merkezini de ziyaret ettiğini ve burada ünlü şair hakkında konuşma yaptığını belirtti.

Nazım Hikmet'in, 'Davet' adlı şiirini okuyan Puri, ünlü şairin son nefesini vermeden önce yazdığı şiirini de etkileyici bulduğunu söyledi. Puri, Nazım Hikmet için Farsça bir şiir de yazdığını belirtti.

Nazım Hikmet'in, eserlerinin İran'da edebiyat çevrelerince bilindiğini, okunduğunu kaydeden Puri, sözlerini, 'Türk halkına büyük sevgi ve selamlar' ifadeleriyle bitirdi.


Kaynak: cnnturk

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı