İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Alternatif Tıp - Masaj Nedir? | Masaj Tipleri - Tarihçesi - Klasik Masaj - Aromaterapi - Lenfa Drenajı - Çampisaj (Aromatik Hint Baş) - Thai - Craniosacral Terapi - Segment - Watsu - Shiatsu - Shirodhara - Refleks - Taş Masajı (Sıcak Soğuk)

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 16 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Sıcak Taş Terapisi


Sıcak Taş Terapisi, ısıtılmış taşlar kullanılarak ısının bedenin derinlerine nüfuz ettirilmesini sağlayan bir masaj terapisidir. Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav (bazalt) taşlarıyla özel bir teknik uygulanılarak yapılır.


Resmi ekleyenSıcak Taş Terapisi kim tarafından geliştirilmiştir?

Sıcak Taş Terapisi, 1993 yılında Arizona'da Mary Nelson Hannigan tarafından geliştirilmiştir. Mary Hannigan bu masaj tekniğini 1999 yılında Avrupa'da ilk kez İngiltere'de öğretmeye başlamıştır.

Taşların Özelliği Nedir?

Sıcak Taş Terapisi, uzun süre ısıyı üzerinde tutma özelliğine sahip volkanik lav (bazalt) taşları ile yapılır. Bu pürüzsüz, parlak ve değişik boylardaki yassı taşlar su içerisinde ısıtılırlar.Sıcak Taş Terapisi Nasıl Uygulanılır?

Sıcak taşlar, terapist tarafından masaja başlamadan önce vücudun belli kilit noktalarına yerleştirilir. Böylece, daha masaja başlanmadan, taşların ısısı kasların derinlerine nüfuz eder ve “Termoterapi” özelliğinden yararlanılmaya başlanır. Ardından aromatik öz yağlardan da faydalanılan masaj uygulanır. Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının hızlanmasını ve dolayısıyla kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini (Termoterapi) sağlar. Ayrıca lav taşlarının su içinde ısıtılması nedeniyle, suyun terapi özelliğinden de (Hidroterapi) yararlanılır. Sıcak Taşlarla yapılan bir ovma hareketi, taşların sıcaklığı ile kan dolaşımını anında harekete geçirmesinden dolayı, normal bir masajdaki on ovma hareketine eşittir.


Sıcak Taş Terapisi'nin Özellikleri Nelerdir?

Sıcak Taş Terapisi'inde, hava, su, ateş ve ‘Toprak Ana'nın enerjisinden; aslında onun bütün elementlerinden yararlanılır. Bu, Sıcak Taş Terapisi'nin çok kendine özgü tekniği sayesinde gerçekleşir. Volkanik lav (bazalt) taşlarının enerjisi bize, doğayla içiçeymişiz duygusunu verir. Bu nedenle, terapi sonunda kişi fiziksel, duygusal ve zihinsel rahatlık, dinginlik kazanır; baştan ayağa arınmış hissederek kendi doğasına döner.


Sıcak Taş Terapisinin Faydası Nedir?

Sıcak Taş Terapisi'nin periodik olarak uygulanması, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde etkili olmaktadır. Sıcak Taş Terapisi'nin faydası, yalnızca tanımlanan sorunun giderilmesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda da enerji verir; kısacası terapi gören kendisini, baştan ayağa arınmış hisseder. Sıcak Taş Terapisi, kendi doğasına dönmek isteyen birisi için dengeli bir yoldur.Sıcak Taş Terapisi nelere iyi gelir?


Sıcak Taş Terapisi, periyodik olarak uygulandığında, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir.

Sıcak Taş Terapisi, aşağıdakiler de dahil pek çok durumda yardımcı olabilir:

*Kas, Kemik ve Eklem Sorunları Bel ve sırt ağrısı
*Spor yaralanmaları
*Kas, kemik ve eklem rahatsızlıkları,
*Stres Kaynaklı Sorunlar Stres, gerginlik
*Uykusuzluk
*Başağrısı
*Kadın Sağlığı Regl sıkıntıları
*Sancılı regl ağrıları, aşırı kanama,
*Hamilelikteki Sorunlar Bel ve sırt ağrıları, rahatlama
*Diğer Rahatsızlıklar Solunum
*Dolaşım
*Sindirim sorunları


Sıcak Taş Terapisi'ni Kimler Uygular?

Sıcak Taş Terapisini, eğitimini almış uzmanlar uygulamalıdır. Sıcak Taş Terapisinin zor ve tecrübe gerektiren bir uygulaması vardır.


Konu Hale tarafından 16 Ekim 2015 Cuma - 21:36 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
*Kas, kemik ve eklem rahatsızlıkları,
*Stres Kaynaklı Sorunlar Stres, gerginlik
*Uykusuzluk
*Başağrısı

bunların hepsi bende mevcut ah bir yapan bulsam ne güzel olur.. paylaşım için sagol hale :hale:

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

*Kas, kemik ve eklem rahatsızlıkları,
*Stres Kaynaklı Sorunlar Stres, gerginlik
*Uykusuzluk
*Başağrısı

bunların hepsi bende mevcut ah bir yapan bulsam ne güzel olur.. paylaşım için sagol hale :hale:Valla Sema'cığım bu aralar benim de çok ihtiyacım var arkadaşım, yapan yeri bulup gidelim seninle beraber. :sema:

#4
oktaytunçbilek

oktaytunçbilek

  KD ™ Dost

 • Üyeliği İptal Edildi
 • 2.228 İleti
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Sıcak Taş Terapisi

Sıcak Taş Terapisi, ısıtılmış taşlar kullanılarak ısının bedenin derinlerine nüfuz ettirilmesini sağlayan bir masaj terapisidir. Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav (bazalt) taşlarıyla özel bir teknik uygulanarak yapılır.

Sıcak Taş Terapisi, 1993 yılında Arizona’da Mary Nelson Hannigan tarafından geliştirilmiştir. Mary Hannigan bu masaj tekniğini 1999 yılında Avrupa’da ilk kez İngiltere’de öğretmeye başlamıştır.

Sıcak Taş Terapisi, uzun süre ısıyı üzerinde tutma özelliğine sahip volkanik lav (bazalt) taşları ile yapılır. Bu pürüzsüz, parlak ve değişik boylardaki yassı taşlar su içerisinde ısıtılırlar.

Sıcak Taş Terapisi Nasıl Uygulanılır?

Sıcak taşlar, terapist tarafından masaja başlamadan önce vücudun belli kilit noktalarına yerleştirilir. Böylece, daha masaja başlanmadan, taşların ısısı kasların derinlerine nüfuz eder ve “Termoterapi” özelliğinden yararlanılmaya başlanır. Ardından aromatik öz yağlardan da faydalanılan masaj uygulanır. Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının hızlanmasını ve dolayısıyla kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini (Termoterapi) sağlar. Ayrıca lav taşlarının su içinde ısıtılması nedeniyle, suyun terapi özelliğinden de (Hidroterapi) yararlanılır. Sıcak taşlarla yapılan bir ovma hareketi, taşların sıcaklığı ile kan dolaşımını anında harekete geçirmesinden dolayı, normal bir masajdaki on ovma hareketine eşittir.

Sıcak Taş Terapisi'nin Özellikleri Nelerdir?

Sıcak Taş Terapisi’inde, hava, su, ateş ve ‘Toprak Ana’nın enerjisinden; aslında onun bütün elementlerinden yararlanılır. Bu, Sıcak Taş Terapisi’nin çok kendine özgü tekniği sayesinde gerçekleşir. Volkanik lav (bazalt) taşlarının enerjisi bize, doğayla içiçeymişiz duygusunu verir. Bu nedenle, terapi sonunda kişi fiziksel, duygusal ve zihinsel rahatlık, dinginlik kazanır; baştan ayağa arınmış hissederek kendi doğasına döner.

Sıcak Taş Terapisi'nin Faydası Nedir?

Sıcak Taş Terapisi’nin periodik olarak uygulanması, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde etkili olmaktadır. Sıcak Taş Terapisi'nin faydası, yalnızca tanımlanan sorunun giderilmesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda da enerji verir; kısacası terapi gören kendisini, baştan ayağa arınmış hisseder. Sıcak Taş Terapisi, kendi doğasına dönmek isteyen birisi için dengeli bir yoldur.
Sıcak Taş Terapisi nelere iyi gelir?

Sıcak Taş Terapisi, periyodik olarak uygulandığında, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir. Sıcak Taş Terapisi, aşağıdakiler de dahil pek çok durumda yardımcı olabilir:

· Kas, kemik ve eklem sorunları; bel ve sırt ağrısı
· Spor yaralanmaları
· Stres kaynaklı sorunlar; stres, gerginlik
· Uykusuzluk
· Başağrısı
· Kadın sağlığı; regl sıkıntıları
· Sancılı regl ağrıları, aşırı kanama,
· Hamilelikteki sorunlar; bel ve sırt ağrıları, rahatlama
· Solunum, dolaşım, sindirim sorunları

İpek Çaldemir

Konu Hale tarafından 15 Ekim 2015 Perşembe - 20:04 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Masaj Nedir?


Masaj: Hasta ve yorgun bir organın rehabilitasyonu; yani yeniden eski duruma dönmesi için organizmanın sathı üzerine tatbik edilen sistemli ve belirli mekanik enerji ile derinlerde anatomik, fizyolojik, fonksiyonel en yüksek tesir meydana getiren ameliyeler manzumesidir.

Masaj Nedir: Vücut yüzeyinde; el elektrik, su vb. aracılığı ile çeşitli işlemler yapma şeklinde tedavi, bakım ve rahatlama yöntemleridir.


Resmi ekleyen
MASAJIN KASLARA OLAN ETKİSİ


Kaslar yaklaşık olarak vücut ağırlığının yarısını teşkil ederken kan dolaşımınında büyük bir kısmını vkullanırlar.kasılma gevşeme faaliyetlerini merkezi sinir sistemi kontrolünde motor sinirler vasıtası ile yaparlar.kasılıp gevşeyerek bir pompa gibi çalışırlar. İnaktive kaslar atrofiye uğrarlar. Kaslara masaj yolu ile uygulanan ritmik faaliyet inaktive atrofisinin önlenmesine yardımcı olur.İnaktiv kaslarda dolaşım yetersiz olduğundan besin maddelerinin girişi ve atık maddelerin atılımıda azalır. Masaj yolu ile bu kaslar çalıştırıldığında dolaşım hızlanarak birikmiş atık maddeler uzaklaşırken besin maddelerinin girişi sağlanır.Masaj yapılan kaslar kendilerini çabuk toparlarlar. Kas zayıflıkları ve kas gevşekliğide önlenmiş olur.Kasın reaksiyon kabiliyeti artar ve kuvvetlenir. Bağdokusu sistemine yapılan masaj kaslar ve çevre ligamantleri için çok iyi tesirler meydana getirir. Bağdokusu iltihabı veya diğer hastalıkların tedavisinde tavsiyeye şayandır.

Eklemlere uygulanan bilinçli bir masaj,hareket kabiliyetini korur ve hareket azalmasını önler. Eklem ligamentlerinin zayıflıklarında aktif ve pasif cimnastik ve masaj ile başarılı tedavi yapılabilir. Yumuşak doku yapışıklıklarının çözülmesini, kısalmış tendonların uzamasını sağlar.


MASAJIN DOLAŞIM SİSTEMİNE ETKİSİ


Masaj yolu ile kan ve lenfa sistemlerinde ve onlar yolu ilede kalbin çalışmasının mekanik olarak ayarlanması sağlanır.kalbin tazyikini sağlayan kalp adalelerinin bütün vücuda kan pompalamasını düşünürsek,kalp hiç bir yardım görmeden temiz kanın periferde kirli kana dönüşerek,tekrar kalbe dönmesi gibi büyük dolaşım ve bu kirli kanın temizlenmesinin temini içinde küçük dolaşımın sağlandığını düşünür isek yapılan masajın kalbe ne büyük yardımı olacağını anlarız.

Venöz kan dolaşım sistemi şöyle çalışır:

--Büyük venlerin kapakçıkları vardır.Bu kapakçıklar kirli kanın yalnız kalp istikametinde ilerlemesini sağlar.
--Kas hareketleri ve kas tonusuda kanın venler içinde temizleyici sistem istikametinde çalışmasını sağlar.
--Göğüs kafesi nefes alındığı zaman bilinen fizyolojik olaylar nedeni ile venlerdeki kirli kanın emilmesini sağlar.

Bu nedenle masaj hareketleri venöz kan ile lenfler muhtevasının kalbe ulaştırılmasını sağlamak için kalp istikametinde yapılmalıdır.


Resmi ekleyenMASAJIN DERİ ÜZERİNE OLAN ETKİSİ


İnsan derisi yapısı itibarı ile masajın etkilerini alma ve vücudun içkısımlarına yaymada son derece gelişmiş durumdadır. Derin tabakalar içinde bulunan vasküler sinirsel yapılar vasıtasıyla masaj etkisinin yayılmasına imkan verir.

Masaj yolu ile ekzokrin bezlerden salgılanan yağ sekresyonu ve terleme artar. Sebase bezlerinin daha fazla sebum salgılaması sonucu deri yumuşar. Esnekliği ve sağlıklı görünümü artar.

Küçük atardamarlar ve kılcal damarlar genişleyerek kan miktarını artırarak deriye daha fazla kan gelmesini sağlarlar. Bu fazla kan hücumu ile derinin fonksiyonları artar. Masajın kaslara ,eklemlere, çevre ligamentlere, kemiklere sindirime ve deriye olan etkileri barizdir.

Ancak masajın etkili, faydalı ve bilimsel olabilmsel olabilmesi için insan vücudunun yapısı ve parçalarını,hareketlerini iyi bilen eğitimli kişiler tarafından yapılması gerekir. Bu bilgiler kas ve kas doğrultusunu, tendonları ve yapıştıkları yerleri, kan ve lenf damarları yapısı ve akış yönlerini kapsamalıdır. İltihap, ödem ve konjesyonun çeşitli safhaları ve bunları artıran ve azaltan faktörlerin bilinmesi gerekmektedir.

Masaj uygulanmasının sakıncalı olduğu durumlarda vardır.Masajın kontraendike olduğu durumlar uygulayan kişi tarafından bilinmez ya da gözardı edilir ise faydalı etkileri yerine tehlikeli durumlarla karşılaşılır.


Masajın Tarihçesi


İnsanoğlu binlerce yıldır hastalıkları tedavi ve iyileştirmek için masaj ve dokunma yöntemlerini kullandı ve geliştirmeye çalıştı. Eski Çin ,Hint ve Mısır kaynakları masajın hastalıkları önlemede, tedavi ve yaralıları iyileştirmede kullanıldığını belirtmektedir. Masaj ilk olarak M.Ö. 2700 tarihli bir Çin kitabında geçmektedir. Bu kitapta “Sabahın ilk saatlerinde, uykudan sonra kan dinlenmiş ve sinirler gevşemiş, elin ayasıyla yapılacak darbeler soğuk algınlığını önler” denmektedir. M.Ö. 2000 yılında İmparator Neiching (Sarı İmparator) dahiliye tıp konuları isimli kitabında masajı tasnif etmiştir. Yunanlı ve Romalı doktorlar için masaj çok önemliydi. Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat “ Doktur birçok yönden deneyimli olmalı özellikle ovuşturmayı...... Ovuşturmak gevşek eklemi güçlendirir, kasılmış eklemi gevşetir.” M.Ö. 460-377 yıllarında yaşayan Hipokrat omuz çıkıkları ve kas yırtılmalarından sonra kararında ovmanın yararlı olacağını öne sürmüştür. Günümüzde Hekim yeminine ismini veren Hipokrat'a göre masajda sert ovma, uyarıcı; aşırı ovma zararlı; kararında ovma ise yararlı ve sağlık geliştiricidir. Galenos M.S.129-199 Bergama da doğdu deneysel fizyolojinin kurucusu sayılır 157 yılında gladyatörlerin başhekimi olarak yaraların tedavisi için en etkili yöntemleri araştırdı. Egzersizin yanında masajında önemine dikkat çekti sağlıklı yaşamak için her ikisininde uygulanmasını tavsiye etti. 161 yılında bütün Anadolu bilginleri gibi Roma'ya gitti. Galen'e göre “masaj yapılan kısımlar yumuşar; bunun göstergesi o bölge üzerindeki canlı renktir. Aynı olumlu etki eklemlerin masaj sonrasında daha rahat ve kaygan hareketlerinde de gözlenir” .

Türk düşünürü tıp adamı İbni Sina'da ( M.S.980-1037) masajın yararlarından sözetmiştir. “Hekimler yalnız hastalıkların değil aynı zamanda sağlığı sürdürmenin nedenlerini de göz önüne almalıdır” diyen İbni Sina yüzyıllar öncesinden koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine dikkat çekmiştir. Sağlığın korunması için egzersiz yapmanın ve beraberinde vücudu ovmanın(masajın) yararlarına değinmiştir.

Masaj; sağlığa ulaşmanın ve sağlıklı kalmanın en kolay yollarından biridir ve hepimiz bunu doğallıkla yaparız. Ağrıyan bir omzu ovmak, endişeden kırışmış bir alın üzerinde elimizi gezdirmek hepimizde doğuştan var olan iyileştirici bir güçtür. Baş ağrısı, ağrı-sızı, uykusuzluk ve stres tek bir basit araçla dindirilebilir : Ellerimiz.

Masajın temeli dokunuştur ve bunun değerini gösteren tıbbi kanıtlar da giderek artmaktadır. Harvard Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırmada, benzeri ameliyatlara girmeye hazırlanan hastalar iki gruba ayrıldı. Anestezi uzmanı, tüm hastaları ameliyattan önceki gece ziyaret ederek gruplardan birine ertesi gün yapılacaklar hakkında her zamanki bilgileri verdi, ama her hastayla beş dakika daha fazla ilgilendi, yanlarına oturup ellerini tutarak sıcak ve cana yakın davrandı. Ameliyat sonrasında kendilerine dostça yaklaşılmış olan hastalar, diğer grubun aldığı ilaç miktarının yalnızca yarısını aldılar ve hastaneden yaklaşık üç gün daha önce taburcu edildiler. Bu olay sıcaklık, cana yakınlık ve dokunuşla birleşen dostça davranışın genel sağlık üzerinde sahip olabileceği güçlü etkiyi göstermektir.

Dokunuş bizim için öyle doğaldır ki, o olmadığında insanlar canları sıkkın çabuk kızar hale gelebilirler. Gözlemlerin de ortaya koyduğu gibi, ana-baba ve çocukların birbirlerine rahatça dokunabildikleri ailede büyüyen çocuklar, dokunuştan yoksun bırakılanlara oranla daha sağlıklı, ağrı ve enfeksiyona karşı daha dayanıklıdırlar. Daha rahat uyurlar, daha çok arkadaş canlısıdırlar ve genellikle daha mutludurlar.

Ancak, dokunuş ihtiyacımız çocukluğumuzda son bulmaz; hepimiz sevgi, sıcaklık ve güven duygusu verdiği için ona ihtiyaç duyarız. Gerçekten de Evlilik Rehberliği Kurulu evli çiftlere birbirlerine daha fazla dokunmalarını salık vermektedir. Hatta Kurul, boşanma oranlarının giderek artmasında ailedeki fiziksel temas yoksunluğunun rol oynadığını ileri sürmektedir. Birbirine masaj yaparak geçirilen birkaç dakika, belki de, fiziksel ve ruhsal bir çok hastalığı önleyebilmektedir.

Masaj, öncelikle insanın dokunulma ihtiyacını karşılamada etkin bir uygulama olarak binlerce yıldır süregelen bir etkinlik olarak varlığını sürdürmektedir. Çünkü insan teması hem kişiye güven duygusu aşılamada hem de pozitif elektrik aktarımı yoluyla kendini çok daha iyi hissetmesini sağlamada önemli bir unsurdur.

Masajın bilinen ilk uygulamalarının İ.Ö. 3000'li yıllarda Çin ve Hindistan'da yapıldığı bilinmektedir. Bu konuda bilinen ilk yazılı kaynaklar ise eski Yunan hekimleri tarafından ele alınmıştır.

Eski Yunan'da “massein” sözcüğü yoğurma anlamına gelmekteydi. Bilindiği gibi masajın en belirgin manuplasyonu yoğurmadır. O dönemden günümüze masaj, günlük yaşamda rahatlama ve gevşeme amacı ile uygulanmış bir etkinliktir.

Bununla birlikte masajın tedavi edici özelliğinden de yüzyıllardır faydalanılmaktadır. Eski Yunan'dan başlayarak, Roma İmparatorluğu döneminde de özellikle olimpiyat oyunları ve her türlü spor karşılaşmaları sırasında da masajdan yararlanılmıştır. O dönemde sporcular karşılaşmadan önce hazırlayıcı yağ ile ovurlurdu.

Günümüzde uygulanan klasik masaj (Rus-İsveç masajı) özellikle 19. yüzyıl başlarında şekillenmeye başlamıştır ve yüzyılın son döneminde özellikle Hoffa tarafından karakteristik masaj manuplasyonlarının tanımlamaları yapılmıştır. Öfleraj, Petrisaj, Friksiyon, Perküsyon ve Vibrasyon olarak sınıflandırılan temel masaj hareketleri günümüze dek geliştirilerek çeşitli yöntemler uygulanmıştır. Günümüzde uygulanan masaj tekniklerinin temelleri bu beş manuplasyon tekniğine dayandığından klasik masaj, diğer tüm masaj tekniklerinin temelini oluşturmaktadır.


Masajın Yapılmadığı Durumlar


* Enfeksiyon hastalıklarında
* Abselerde
* Neurit ve siyatik neuritlerde
* Ateşli hastalıklarda
* Tam teşhisi konulmamış mafsal romatizmalarda
* İltihabı devam eden vakalarda
* Akut yaralanmalarda
* Regl döneminin ilk günlerinde veya tercihen tümünde
* Kötü huylu kanseröz şişliklerde
* Filebotrombozlarda, tromboflebitlerde
* Vena tıkanmalarında
* Aneurizma hallerinde
* Karın , organ ve diyafram hastalıklarında
* Pankreas ve safra kesesi hastalıklarında
* Hamileliğin ilk aylarında , bazı otorlara göre de tüm hamilelik süresince
* Cilt hastalıklarında
* Dokuda mevcut iç kanamalarda
* Açık yaralarda
* Çıkıklarda
* Kal teşekkül etmemiş kırıklarda
* Kas lifi kopmaları veya kısmi tahriplerinde
* Tendon kopmaları veya tahriplerinde
* Çok ağrılı hallerde
* Osteomiyelitlerde

Bu gibi durumlarda masaj yapılması insanlara fayda yerine sağlık problemleri getirecektir. Masaj almak isteyen kişinin masaj seansından önce mevcut hastalıkları sorgulanmalıdır.

Konu Hale tarafından 16 Ekim 2015 Cuma - 21:27 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Klasik Masaj


MASAJ; Hasta ya da yorgun bir organın rehabilitasyonu; yani yeniden eski durumuna dönebilmesi için organizmanın sathı üzerine tatbik edilen sistemli ve belirli mekanik enerji ile derinlerde anatomik, fizyolojik, fonksiyonel en yüksek tesir meydana getiren manipulasyonlar topluluğudur.

İlk insan acıyan ve ağrıyan yerini ovmakla acı ve ağrısının geçtiğini anladığı günden beri masaj tatbik edilmektedir.


Bu arada insan oğlu ile birlikte mevcudiyetine inandığımız romatizma gibi hastalıklarda masajın ağrıları dindiren aktif ve pasif müdahaleler ile hastalığı geçirici etkisini anlaması ile ayrı bir değer taşımaktadır.

Bilhassa mafsal romatizması gibi hastalıklarda gerek hekimler gerek ortopedist ve cerrahlar; Bütün medikamentöz ve cerrahi müdahalelerin üzerinde masajın müsbet etkisini kabul etmişlerdir. Bilhassa kas atrofilerinde masajın müsbet ve lokal etkisi inkarı gayri kabil olan bir hadise olarak kabul edilmiştir.Ayrıca bu etki ve netice ilim yolu ile de ifadesi kolay bir yoldur.


Masaj deri yolu ile sinir sistemini de uyarır. Dolayısı ile refleks nedenle de iç organlara da etki eder.Burada sinir sistemine bağlı reflekslere bütün organizmaya bağlı ve çok taraflı tesirleri bilhassa kan tazyiki ile kan muhtevasındaki değişiklikleri izah etmekte kolay değildir.

Muhtelif masaj tatbikatı; Hyperemiyi dokuların ifrazatlarının artmasını damar duvarlarının permeabilitesinin çoğalmasını, iç organların tonasitesinin artmasını, terlemeyi, kan dolaşımının intizamının sağlanmasını, yorgunluğun giderilmesini eski kuvvetin iadesini, psikolojik değişim ve neşenin kazanılmasını sağlar.

Schaudick, Krause, Hoff, Farök, Ruhman, Lempert, Zabludowski, Zawadski gibi otorlar masaj tesir teorilerini ispat için Tıp ve Fizyoloji biliminin kabul edeceği çok ilginç deneyler yapmıştır.

Bu ilmi çalışmalar masajın fizyolojik, fizyopatolojik, anatomi-patolojik müspet etkilerini ispat etmektedir.


MASAJ MANİPULASYONLARI VE ETKİLERİ


Tüm masaj tekniklerinin temelini oluşturan klasik masaj dokuz ana manipulasyondan meydana gelir


EFLORAJ


*Kasların masajı ile Derinin kılcal damarlarının genişlemesi ve hiperemi sağlanır.
*Derinin sebase bezlerinin daha fazla sebum salgılaması neticesi derinin yumuşamasını sağlar.
*Vena ve lenfa sistemi yüzeysel ve hafif eflorajı sonucu dolaşım hızı artar, bilhassa lenfa drenajı kolaylaşır.
*Yüzeysel ve hafif şekilde uygulanan efloraj derinin sinir uçlarına yaptığı etki ile masaj yapılan kimsenin sakinleşmesini ve dinlenmesini sağlar.
*Derinin ter bezlerinin fonksiyonunun artmasını sağlar.
*Kas ve dokudaki toksik maddeleri bilhassa laktik asidin atılmasını sağlar.
*Dokuların yıkılmış ve atık maddelerinin emilmesini kolaylaştırır. Bu maddeleri vücuttan atılmasını kolaylaştırır.( Karbondioksit, aminoasitler,yağ asitleri vb.)


PRESİON


*Kaslara, vena ve lenfa sistemine tazyik yolu ile etki ederek dolaşımı kamçılar.
*Ekstremitelerde uzunlamasına uygulandığı zaman kas kramplarının gerginliğini azaltır ve gevşemelerini sağlar.
*Rahatlama ve sükun sağlar.
*Eklem ve eklem kapsülüne ayrıca etki ederek patolojik durumları düzeltir.


PETRİSAJ


*Kasların ve organların daha iyi kan dolaşımını sağlayarak kas ve organların iyi beslenmesini sağlar.
*Kas ve organların tonusunu yükseltir.Kuvvetlenmesini sağlar.
*Kuvvetli bir tempo ile uygulanması halinde en yorgun insanda dahi güçlenmeyi sağlar.
*Derin ve kuvvetli petrisajlar periostal kan dolaşımını artırarak kemiğin beslenmesini sağlar.
*Karın organlarına uygulanan petrisaj; sindirimi kolaylaştırır.Constipasyonu önler ve çözer.


FRİKSİON


*Friksion hareketleri madde alışverişini artırır.
*Eklemlerdeki sertliği önler,fibrozların açılmasını sağlar.
*Eklem ligamentlerinin ve kas kirişlerinin gevşekliğini önler.
*Eklemlerde hiperemiyi sağlar.
*Artrozları önler veya çözer.Scarların gevşemesini sağlar.


VİBRASYON

*Kas spazmlarını çözer.Scarların gevşemesini sağlar.
*Gevşek kasların kendilerini toparlamalarına yardımcı olur.
*Karın organlarının tedavisinde çok faydalı olup gaz ve diğer problemleri çözer.
*Vertebral anklozlarda uyaıcı etkisi vardır.
*Sinirlerin tespitinde çok faydalıdır.Yüksek sinir merkezlerine etkisi vardır.
*Hafif vibrasyonlar rahatlatır.Kuvvetli vibrasyonlar ise uyarıcı etki yapar.


TAPOTMAN

*Atrofik kasları ve cildi uyarır.
*Madde alışverişini sağlar.
*Sinir harabiyeti olan vakalarda siniri uyarıcı etkisi vardır.
*Sakrum üzerine uygulanması halinde sinirsel etki ile döndürür.
*Masaj yapılan bölgede ısınmayı artırır.


KLAKMAN

*Klakman deriye etki eder.
*Kuvvetle deriye kan hücumunu sağlar.
*Akciğerlere kan akışını sağlar.Bu şekilde madde alışverişini sağlar.
*Akciğerlerin elastikiyetini sağlar.
*Şişman kimselerde deri altı yağ dokularının erimesini temin eder.


HAŞMAN

*Kaslarda yeni teşekkül eden kontraksiyonları çözer.
*Kaslara lifler istikametinde uygulanır ise kasları kuvvetlendirir.
*Kasların kan dolaşımını artırır.Madde alışverişini sağlar.
*Kolon vertebranın, iki yanına uygulandığı taktirde nervus spinalis’i uyarır.
*Uygulandığı kas grubunun kan sirkulasyonu sebebi ile ısınmasını sağlar.


#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Aromaterapi Masajı


Aromaterapi


Aromalı bitki özlerin kullanılması masajınıza tümüyle yeni bir boyut kazandırır. Çeşitli bitki ve ağaçlardan elde edilen bu konsantre özler, esanslar olarak bilinirler. Aromaterapi, uykusuzluk ve stresten akneye, deri sarkmasından depresyon ve sinirsel gerginliğe kadar uzanan birçok problemin çözümünde bu yağların sağaltım amaçlı kullanılması demektir.Resmi ekleyenKokuların Etkisi


İnsanlar, genellikle kokulardan ne denli güçlü bir şekilde etkilendiklerinin farkında değildirler. Oysa bir kokunun anımsatma gücü olağanüstüdür. Denizin yada annenizin parfümünün kokusuyla kendinizi anılarınıza gömülmüş olarak bulabilirsiniz. Bunun nedeni kokuların beynin, duygularımızla ilgilenen bir bölgesi tarafından yorumlanmasıdır. Korkular, ruh halimiz üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir, bu yüzden masaj yağına bazı esanslar ekleyerek masajınızın gevşetici ya da canlandırıcı etkisini arttırabilirsiniz.

Yakınlarda yapılan araştırmalar, bu bağlantının gücünü doğrulmaktır. Yale Üniversitesi'nde psikoloji ve psikiyatri profesörü olan Dr. Gary Schwartz, bellik kokuların kan basıncını düşürebildiğini görmüştür. Baharatlı elma kokusu ise özellikle etkilidir: Bu koku, sağlıklı deneklerin kan basıncını, gözle görülür ölçüde düşürmüştür. Diğer bilimsel araştırmalarda erik ve şeftali gibi hoş kokuların ağrıyı azaltabildiğini, yağlarının insanların ruh halini değiştirebildiğini göstermiştir: Yasemin, ylang ylang ve nane depresyonu giderebilmekte, sardunya ve bergamot asabiyeti yok edebilmekte, gül ve karanfil ise enerji verebilmektedir.


Sağaltım Gücü


Esanslar hakkındaki iddiaların çeşitliliği, hatta bazen bir yağ hakkındaki çeşitli iddialar bile karışıklık yaratabilir. Tek bir yağ hem sakinleştirici hem de uyarıcı olarak tanımlanabilir. Bir çelişki gibi görünen bu durum, şüphecilerin konuyu tamamen göz ardı etmesine yol açmıştır. Yine de, sinirsel gerginlikten yakınan bir kişi ilk olarak aromaterapi ile rahatlatılabilir, sonra da gerginlikten kurtulmanın verdiği bu yeni özgürlükle doğal enerjisini geri kazanarak canlandığını ve enerjiyle dolduğunu hissedebilir.


Tarihçe


"Sağlığın yolu, her gün aromalı bitki özleriyle banyo almak ve kokulu masaj yaptırmaktır." Diye yazmıştı Hipokrat, MÖ 400 yılında. Tarih boyunca aromalı yağların kullanımına ilişkin sayısız göndermeler vardır.

Aromaterapi terimi, ilk olarak Fransız kimyager Gattefosse tarafından 1920'li yıllarda kullanılmıştır. Bundan birkaç yıl önce Gattefosse esansların sağaltım gücünü, laboratuarında çalışırken elini kötü bir şekilde yaktıktan sonra fark etmişti. Yanmış elini dalgın dalgın en yakınındaki sıvıya, bir kase lavanta yağına daldırdıktan sonra hayretle acının azaldığını ve yanığın da, hem tahmininden daha hızlı bir şekilde hem de hiçbir iz bırakmadan iyileştiğini görmüştü. Bu olaydan sonra, 1914-1918 savaşı sırasında yaralı askerlerle çalışırken yağların iyileşme sürecini hızlandırdığını gözlemlemişti. O zamandan beri de, aromaterapi giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Konu Hale tarafından 16 Ekim 2015 Cuma - 21:29 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Taş Masajı - Sıcak/Soğuk


İlk çağlardan beri tas masajı, sifa vermenin fiziksel ve ruhsal dengeleme şekli olarak yer almaktadır. Alternatif terapi olarak adlandırdığımız bu terapi binlerce yıldır uzak doğu dünyasında uygulanan sisteminin bir parçasıydı. Farklı masaj teknikleri ve sıcak taşlar ile uyum içerisinde calisma vücuda sayısız faydalar sağlar.Resmi ekleyenÇökelti ve volkanik olaylar sonucunda oluşan taşlar kullanılarak yapılan bu eşsiz terapi ile vücudun enerji merkezleri ve ruhsal denge uyumunu da sağlamaktadır.


-Kalp atım hızını ve solunumu attırır.
-Dokulara esneklik sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.
-Lokositlerin yer değiştirmesini ve uzaklaşmasını sağlamak (enfeksiyonlara karşı koruma için gereklidir.)
- Toksinlerin atılmasını hızlandırır
- Kan akısını hızlandırır
- Hücre metabolizmasının oksijen transferini attırır
- El ile birlikte taş uygulamaları, taşın eşsiz enerjisini ve evrensel enerji yardımıyla tıkanıklığın yaşandığı bölgeye doğrudan canlandırıcı enerji akımı sağlar.
- Taş masajı pozitif enerji ve uyum yaratmak için oldukça etkili bir yöntemdir.


Isıtılmış volkanik taşların masaj yoluyla vücut üzerinde gezdirilmesi ve belli noktalarda bırakılması yoluyla kişinin vücudunda ısının bedenin derinine etki etmesini amaçlayan bir masaj türüdür. Masaj, ısıtılmış ya da soğutulmuş volkanik (bazalt) taşlarıyla özel bir teknik uygulanarak yapılır. Bu yolla kişi üzerindeki negatif elektriğin giderildiğine inanılır.

Konu Hale tarafından 16 Ekim 2015 Cuma - 21:30 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Thai Masajı

Özellikle Tayland'da yaygın olarak uygulanmakta olan Thai masajının temel yapısını Hint Yoga ve Çin'in geleneksel tıbbı oluşturmaktadır. Çoğunlukla pres ve gerdirme harektlerini kapsamaktadır. Giyinik olarak yarı sert bir zemin üzerinde yapılır. Tembeller için yoga olarak da adlandırılabilecek bu masaj türünde en az altmış çeşit germe, çekme, esnetme ve bası hareketi uygulanır.Resmi ekleyenEn az bir buçuk saat sürer ve dört saate kadar uygulanan Thai masaj türleri mevcuttur. Masaj hizmeti alan kişi seans sırasında terapistin yönlendirmesine göre sık sık pozisyon değiştirmek durumundadır ve seansta bazı hareketler sert olabilir ancak seans bitiminde mükemmel sonuç alınır.

Konu Hale tarafından 16 Ekim 2015 Cuma - 21:31 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#10
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Craniosacral Terapi


Cranio Sacral Sistem adı verilen fizyolojik beden sistemi üzerine uygulanan hafif el ile manipulasyon masajıdır.

Bu sistem yumuşak doku , baş kemiklerive omur ile kalçadan oluşur. CST uygulayan masaj Terapistleri beyin omurilik sıvısını hedefler ve beyni, omur bağını terapi sırasında herhangi bir hasara karşi yastıkla korur.


CST çok sayıda sağlıkçılar tarafından kullanılır. Özellikle fizik tedaviciler, masaj terapistleri ve criopraktorler tarafından uygulanır. Bu hassas teknik sonucunda birçok insan CST seansları sırasında uykuya daldıklarını söylerler.

CST terapisinin ardında yatan teoriye göre omurilik sıvısında blokajlar oluştuğunda vücutta uyumsuz bir denge görülür, kas ve eklem burkulmalarına ,duygusal rahatsızlıklarına ve vücut organları ile merkezi sinir sisteminin düzensiz çalışmasına sebep olur.Bu masajı uygulayanların inanışına göre omurilik sıvısının vücut içerisinde serbestçe dolaşması doğal olarak sağlanana kadar merkezi sinir sistemi ve vücudun diğer organları,kaslar dengesini yitirir ve hastalık riski taşır.

Migren ağrıları, sinüs bozuklukları ve bağışıklık sistemindeki zayıflıklarda CST tedavisi kullanılır.Kişinin bağışıklık bağışıklık sisteminin çok düşük olduğu durumlarda önleyici terapi olarakta uygulanır.

Kronik baş ağrıları gibi küçük sağlık sorunlarıda CST seanslarıyla tedavi edilebilir.Ancak ciddi ağrıya sebep olan durumlarda ve kronik hastalıklarda haftada birkaç kez CST seansı uygulanmalıdır.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı