İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Alternatif Tıp - Masaj Nedir? | Masaj Tipleri - Tarihçesi - Klasik Masaj - Aromaterapi - Lenfa Drenajı - Çampisaj (Aromatik Hint Baş) - Thai - Craniosacral Terapi - Segment - Watsu - Shiatsu - Shirodhara - Refleks - Taş Masajı (Sıcak Soğuk)

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 16 yanıt gönderildi

#11
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Çampisaj Masajı - Aromatik Hint Baş

Çampisaj, 5000 yıldır Hindistan'da uygulanan “yaşam bilimi” olan Ayurveda'nın içinden doğmuştur. Ayurveda felsefesine göre, sağlıklı bir beden için masajın iki önemli rolü vardır: Hücre ve dokuların beslenmesi, bedenin toksinlerden arınması. Çampisaj üst beden, sırt, omuz, boyun, saç derisi, saçlar ve yüze aromatik özyağlarla uygulanan; özel tekniğiyle kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandıran bir masajdır.


Çampisaj üst beden, sırt, omuz, boyun, saç derisi, saçlar ve yüze aromatik özyağlarla uygulanan; özel tekniğiyle kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandıran bir masajdır.

Dış etkenlerin başında gelen stres, üst beden ve baş bölgesinde enerjinin bloke olmasına neden olur. Bu blokaj konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi zihinsel; kas tutulmaları, baş ağrıları gibi fiziksel sıkıntıları meydana getirir. Çampisaj zihni dinlendirir ve rahatlatır; bedenimize sıkışıp kalmış duygusal sorunlarımızdan arındırır. Böylelikle dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü ortaya çıkar.

Çampisajın dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi uygulanan masajın tekniği ve kullanılan yağların özelliğinden kaynaklanır. Marma noktaları, akupresür, şakra dengeleme ve kişiye özel bitkisel özyağ karışımları ile 30 dakikalık masaj kişiye rahatlamanın yanında mükemmel bir arınmışlık hissi ve denge sağlar.#12
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Lenfa Drenajı

Bundan bir asır önce 1892 de otor WİNİWARTER lenfa ödemlerinin tedavisinde Kolombun yumurtayı durdurması gibi ödemin olduğu vücut kısmının lenfa drenajı sureti ile müsbet neticeye ulaşabileceğini ifade etmesi ile tıp literatüründe yepyeni bir ufuk açmış, bu tavsiye de halen geçerliliğini korumaktadır.Resmi ekleyenÖdeme bağlı şişmelerde bu şişlik muhtevası olan proteinin taşınması, işinin çok dikkatlice ve özellikle doku muhtevasının transferi, transfer yapılırken iltihabi neticelere de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özelliklede burutal masajdan uzak durulmasını sert Petrisaj, Rollen gibi masaj manipulasyonları ile masaj yapılan dokunun çürütülerek ekimoz meydana getirilmemesini özellikle tavsiye etmektedir.

Yalnızca lenfa ödemli bünyelerde değil normal sportif ve diğer tür masajlarda da hiçbir şekilde ekimoz (morarma) meydana getirebilecek sertlikteki masajların bir masör tarafından uygulanabileceğini düşünmek bile istemiyoruz. Çünkü bu ancak bu işi bilmeyenlerin masaj adına yapacakları cinayettir.

Lenfa drenajı diğer masaj manipulasyonlarından farklı olan kendine özgü manipulasyonlarla uygulanır. Her masör Lenfa Lrenajı uygulayamaz.Bunu uygulayan masörün genel anatomi ve fizyoloji bilgisi yanı sıra lenfa anatomi ve fizyolojisini ayrıca ödeme sebep olan patolojiyi bilmesi gerekir.

Lenfa ödemli hastaya L.D uygulaması yapılmadan önce fizyoterapist veya masör hastayı iyi bir göz enspeksionuna tabi tutar. Ödem olan noktadan başlayarak elle palpe ederek ödemli bölgeyi iyice kontrol eder.Nerelerde gode ( şişlik olan yere parmakla bastırılınca o noktada bastırılan yer bir süre veya uzun süre çukur kalıyor eski durumuna gelmiyor ise buna GODE denir.) kalıp kalmadığını parmak ucu ile bastırarak tesbit eder.

Üst ekstremitede ise göğüs kafesinden operasyon ve şualama bölgesinden başlayarak, aksillar bölgesinin göz ve elle kontrolünü yapar.

Bölgedeki lenf düğümcüklerinin tesbiti yapılır. Eğer gode meydana gelmeyecek kadar sertlik var ise bu taktirde sekonder bir lenfa ödeminin varlığını düşünmek gerekir.

Masör genel sertlik durumunu ve sebebini, deri elastikiyeti ve derinin durumunu (şua yanığı,ameliyat nedbesi ve sertliği vs.). Koltukaltı dokuları, komşu ödemsiz bölgenin durumu, önkol, kol ve eldeki ödem durumunu tesbit eder.
Alt ekstremite de ise masaj inguinal bölgeyi palpasyonla başlanır.Bölgedeki lenfa düğümcüklerinin durumu, genel sertlik ve şişlik durumu ile derinin elastikiyeti kontrol edilir. Femoral bölge, diz ve bacakların durumuda kolda olduğu gibi tetkik edilir. Ayak bileği, ayak ve parmaklardaki şişlikler, gode durumu, hastalığın primer veya sekonder safhada olup olmadığının tesbiti yapılır.


LENFA ÖDEMLİ KİMSELERİN DİKKAT EDECEKLERİ HUSUSLAR


* Mutfak veya diğer işlerde bıçakla çalışırken elini kesmemeye dikkat etmeliler.
* Dikiş dikerken iğnenin bilhassa hasta taraf derisine batmamasına dikkat etmeliler.
* Mutfakta iken eldiven kullanarak sıcaktan ve yanmadan kendilerini korumalılar.
* Ütü yapmamalı veya çok dikkatle sağlam kolları ile yapmalılar.
* Ameliyatlı ve ödemli tarafı sıcak ve soğuktan korumalılar.
* Ameliyatlı ve ödemli tarafı her türlü sıkışma çarpma gibi yaralanmalardan korumalılar.
* Ameliyatlı ve ödemli tarafı çok yükseğe kaldırmamalılar.
* Ameliyatlı ve ödemli tarafla hiçbir şey kaldırmamalılar.
* Ameliyatlı ve ödemli kola saat, bilezik gibi takılar takmamalılar.
* Sutyen askıları sıkı ve kesici olmamalı.
* Manikür ve pedikür yaptırırken yaralanmaktan şiddetle kaçınmalılar.
* Sauna , sıcak banyo ve güneşlenmekten kaçınmalılar.
* Lenfa drenaj dışındaki masajları asla yaptırmamalılar.
* Kedi köpek gibi hayvanların tırmalamasından, ısırıcı ve sokucu haşaratın sokmasından korunmalılar.
* Alerji yapabilecek veya tahriş edebilecek kozmetiklerden uzak durmalılar.
* Tuzlu yemeklerden kaçınmalı, et,sebze ve meyve yemeye dikkat etmeliler.
* Tansiyon ölçümü ödemli koldan alınmamalıdır.Yine ödemli taraftan İ.muskuler, İ.venöz, subcutan enjeksiyonlar yapılmamalıdır. Serum, kan takılmamalıdır.Yine ödemli tarafa akupunktur uygulanmamalıdır.
* Bütün bunlara rağmen , bir kızarıklık ve iltihaplanma olursa hemen bir uzman onkolog hekime vakit geçirmeksizin müracat etmeliler.

Konu Hale tarafından 16 Ekim 2015 Cuma - 21:33 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#13
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Segment Masajı1809 yılında Head ''Belli bir iç organın hastalığının deride belli bir bölgede normal zamanda mevcut olmayan bir ağrıyla hassasiyet ve his kaybı meydana getirdiğini'' bulması ve bu mevzuda geniş çalışmalar yapması ile başlar.
Head bu bölgelerin de ( Head Zonen - Head bölgeleri ) diye topoğrafik anatomisini de çıkarmıştır. Bu güne kadar yüzlerce Otor da bu mevzuda çalışmış ve çalışmaktadır.

Klasik masajın yapılış neden ve teorisi bizce malumdur. Bu arada anatomi, fizyoloji, klinik bilimleri ile birlikte yeni bir bilimsel masaj türü Head'in buluşu ile kurulmuş adına da Segment Masaj (segmentmassage) denmiştir.

Segment masajın temeli bilimsel olarak deri ile kaslar, kemikler, damarlar, iç organları, omurilik, sinir sistemi arasındaki fonksiyonel ilişkiye bağlıdır. Bu ilişkiyi topoğrafik anatomisi, bilhassa sempatik ve parasempatik sinir sistemini iyi tanıyarak uygulayarak terapoytik masajın zirveye ulaşan başarılı tedavisini yapmak mümkündür.
Watsu MasajıWatsu kelimesi water ve shiatsu kelimelerinden gelir. Çoğu masaj tekniğinde masa ya yeri destek sağlamak için kullanırken, watsu'da ılık su ve masajı yapanın kendi enerjisi kullanılır.

Vücut, Akıl ve Ruhun Terbiye Edilmesi

Ilık suyun terapetik yararları, Zen Shiatsu, yoga,dance ve meditasyondaki elementlerle birleştiğinde Watsu'yu etkili bir tedavi yöntemi haline getirir.

Watsu, reflexology gibi bloke olan enerji akışını serbest bırakır. Watsu su shiatsu'nun birleşimi ve chi meridyenlerine uygulanan “parmak presi” olarak adlandırılan bir Japon masaj formudur. 1980 yılında, Japoyaya germe ve belirli noktalara dokunarak blokajları ortadan kaldıran Zen Siatsu masajını öğrenmek için giden Harold Dull tarafından keşfedildi. Amerika'ya döndüğünde Shiatsu hareketlerinin ve ılık suda yapılan germe hareketlerinin yararlarını anlatıp yaymaya çalıştı.

Yin ve yang bütün yaşayan varlıklarda bulunan enerji akışını anlatır. Çinlilerde qi veya chi olarak geçer. Yin ve Yang'ın dengesi bozulduğunda strese yol açtığı düşünülür.

Ilık bir spa havuzu Watsu için mükemmel bir ortamdır. Klianter suda yüzerken masör tarafından vücudunun belirli noktalarına masaj uygular. Watsu sadece masaj değildir.Watsu rahatlamayı arttıran ve kasları güçlendiren hareketleri içerir.


#14
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Shiatsu Masajı

Temeli Çin'e dayanmakla beraber Japonya'da geliştirilmiş bir terapi yöntemidir. Japon sağlık bakanlığı : ''Şihatsu bir tedavi yöntemi olarak, el parmaklarının vücudun önemli noktalarında dokunmatik tedavi yöntemi ile sağlığın korunmasında ve belirli hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.'' İznini vermiş bulunmaktadır.


Japonca'da Şİ = Parmak , ATSU = Dokunmak anlamına gelmekte , karşılığı parmakla dokunarak tedavi etmek olarak alınmaktadır.


Tradisyonel halk hekimliğinde ağrıyan noktalara dışarıdan baskı ile tedavi uygulanmaktadır. Buna latince de ''LOKUS'' =Bölge, ''DOLENDİ'' = ağrı anlamına gelir. Bu da AĞRILI BÖLGE demektir.

Büyük hekim HİPOKRAT da aynı şeyi Aforizmalarında tavsiye etmektedir.

Akupressür ''lukus -dolendi'' ''ağrılı bölgenin tedavisi'' nde kullanılır.

Akupressür Akupunktur meridyenlerinde ''iyileştirici noktalarına'' yani Japonların TSUBO yapılan usulüne göre baskı ile netice almaktadır.


TSUBO NOKTALARI: İnsan anatomisindeki tesadüf edeceği yerler deri altında kaslara,arter ,vena ve lenfaların üzerine isabet ettiği gibi salgı bezlerinin üzerlerine de isabet eder.subo noktasının parmaklarla deriyi uyarıp bu noktaların sertliklerini ve gerginliklerini gidermeyi sağlar.tesiri yalnız bundan ibaret değildir.inir sisteminin, sistemli ve düzenli çalışmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırır,kan ve lenfa dolaşımını hızlandırır.

Salgı bezlerinin fonksiyonlarını arttırır. Dolayısı ile vücutta olumlu bir gelişme meydana gelir. Akupressür noktasına yapılan bu tazyikin getireceği netice vücudun kendi kendini itileştirme gücünü arttırır.Hastalıklardan korur ve iyileştirme gücünü de kuvvetlendirir.

Akupunktur noktasını genelde bir akupuktör dedektörle tesbit eder. Kulak akupuktörleri ise kulaktaki değişimlerden de teşhise varır.

Buna mukabil dikkatli bir akupressürist tedavi ederken parmakları ile dokunduğu tsubolardaki ''sertlik, katılık ve gerginliği, ayrıca soğukluğu ve sıcaklığı'' tespit edecek eksperians' ı kazanır. Bu tecrübe ile tsubonun durumundan teşhise yani hastalığa gidebileceği gibi ayrıca bu noktaya uygulayacağı tazyik ve baskıların süresini derecesini ve çeşidinide ayarlayabilir.

Bu sebeple bazılarının ve çinlilerin yaptığı gibi noktaya giysi üstünden tazyik yerine noktaya çıplak elle ve çıplak vücuda deri ile temas yolu ile tazyik yapılmalıdır.

Bazı otorlar bir akupunktör gibi yalnız noktaların iğnelenmesi gibi tsuboya tazyiğin yeterli olduğunu ifade edebilirler. Halbuki biz akupressüristlerin evvelen masör olmaları gereğine inanıyoruz.Bu sebeple bizim klasik bir masajla ve aynı zamanda tsuboların evvelen hazırlanmış insan haritasındaki tedavi edilecek noktaların tesbitli ve yanına yanına baskı süresinide saniyeleşmiş programı uygulayarak çok çok iyi netice alınacağına inananlardanız. Bizim savunduğumuz bu husus menşei tabib olan Akupunktör ve Akupressüristlerin kanaatıdır.

Buna mukabil Akupressüristler; Vücudun yüzeyindeki belli tsubolalara düzenli bir surette parmakla bastırarak netice alınacağını ifade ederler.

Noktalara yapılan tazyik neticesi bilhassa suprenal salgı bezinin ''elli yedi'' ayrı salgı yaptığı ifade edilmektedir. Yine iyi bir kan dolaşımının sağlanması da bilhassa extremiteler deki; uyuşma , üşüme, el ve ayaktaki cilt sertleşmesi ile çatlaklıkları da önler.

Burada tıpkı akupukturda olduğu gibi bünyede biyolojik etki ve tabii yolla bir balans temin edilmektedir.

Parmağın baskısının ağrının bertarafı için gerekli ölçüde bir tazyik göstermesi gerekir. Bu baskı istenilenden ne az ve ne de fazla olmamalıdır.


#15
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Shirodhara Masajı


Shirodhara , alının üçüncü göz bölgesine yağ akıtılması uygulamasıdır. Geleneksel olarak susam yağı kullanılır, ancak doshik dengesizlikler için uygun olan yağlar ve uygun uçucu yağlarla yapılan karışımlar daha etkili olur. Shirodhara, sinir sistemini derin bir şekilde uyarır, sinir hormonlarını serbest bırakır, gevşeme ve hazla kendinden geçirici hisler yaratır. Hindistan da özenle yapılmış teçhisatlar kullanılır (Tavandan sarkan pirinç kaplar). Burada çok benzerlerini kimyasal malzemeler satan yerlerden ayrı bir huni olarak alınabilir.


Bu çeyrek litre yağın yarım saat boyunca alına damlamasını sağlar. Bir hasta, Shirodhara'yı ‘' beyinin diş ipi ‘' olarak tanımlarken diğer bir hasta Çakranın en üst düzeye çıkması diye tanımlamıştır. Fakat hepsi, sonunda güçlü bir bütün olma, merkezleşme ve dingin bilme duygusu kazandıkları konusunda hem fikirdirler.

Shirodhara'nın tam etkisi 30 dakikalık bir uygulamayı gerektirir, fakat bir yada iki ölçünün üstten fışkırtmalı, plastik bir masaj yağı şişesiyle 5-10 dakika uygulanması da oldukça iyi bir uygulamadır. Kısaltılmış bir Shirodhara uygulamasının kişileri iştahlandırır ve bir dahaki sefere daha uzun bir seans almasına neden olur.

Uygulama ; En iyi uygulama zamanı, masaj yada meditasyon seansından sonra, kişinin rahatlayıp sakinleştiği zamandır. Boyun rulo haline gelmiş bir havlu ile desteklenir ve baş masanın kenarından aşağı doğru hafifçe eğilir. Kişi bir pike veya battaniye ile örtülür ve dizlerin altına yuvarlak bir yastık konur. Alından akacak yağı toplamak için yere geniş bir kap konulur.Avucun ortası ile de yağın ısısı test edilir. Alının ortasına küçük damlalarla başlanır. Damlaların alnın sağ ve sol taraflarına yavaş yavaş hareket ettirilmesi keyif vericidir.

Bu sayede alının tümü başın tepesi uyarılmış olacaktır, fakat asıl yoğunlaşılması gereken yer kaşların ortasının bir inç yukarısı olan üçüncü göz çevresidir. Yağın göze akmaması ve sıçramaması için dikkat etmeliyiz. Bazı uygulamacılar gözleri pamuk veya bezle kapatırlar. İşlem sona erdiğinde alındaki ve saçlardaki fazla yağ küçük bir havlu ile silinir. Kişi derin gevşeme durumundayken 5-30 dakika kadar dinlenmesi beklenir. Bu işlemden sonra kişiye birkaç saat hafif faaliyetlerde bulunması önerilir.


#16
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Refleksoloji


Refleksoloji masajının temeli ayakların vücudun aynası olduğu öğretisine dayanır. Ayaklar insan vücudunu temsil eder ve her nokta vücutta bir bölgeye karşılık gelir.


Resmi ekleyenBu bölgelerin masaj yoluyla uyarılması ile vücudun buna gereken tepkiyi verdiği inancı ile temellenir. Belirli noktalara kişinin verdiği tepki ile bu temsil edilen bölgedeki problem saptanmaya çalışılır ve gerekli manuplasyonlarla bu bölgedeki sorun giderilmeye çalışılır. Bu nedenle refleksoloji bir tür “denge” masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygulsal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlar, kişiye doğal dengesini kazandırır.

Konu Hale tarafından 16 Ekim 2015 Cuma - 21:34 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#17
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı