İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[PC İnceleme] Soldier of Fortune: Payback "Aksiyon Türü Oyun Sevenlere"

* * - - - 1 Oy Kullanılmış

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male


[PC İnceleme] Soldier of Fortune: Payback "Aksiyon Türü Oyun Sevenlere"

Resmi ekleyen

Künye
Platform: PC
Tür: Action
Multiplayer: Var
Yayıncı: Activision
Yapımcı: Activision
Çıkış Tarihi: 2007 Kasım

Min. Sistem:
Windows XP/Vista, Pentium 4 2.5 ya da eşdeğeri, 512 MB RAM, 256 MB Shader Model 2.0 destekli ekran kartı, 3.3 GB HDD Alanı


Grafik Resmi ekleyenSes Resmi ekleyenGenel Resmi ekleyen

İlk Soldier of Fortune piyasaya sürüldüğünde yıl 2000’di. Raven Software tarafından yapılan oyun Quake II grafik motoru olarak hazırlanmış ve oyun dünyasında kendisine oldukça iyi bir yer edinmişti. Oyunun 2002 yılında çıkan devam oyunu Soldier of Fortune 2: Double Helix ise Quake III Arena grafik motoru kullanılarak hazırlanmıştı. Bu ikinci oyun her ne kadar iyi olsa da ilk oyunun yanına yaklaşmaktan bir hayli uzaktı. Ancak SoF II’nin çoklu oyuncu modu oldukça güzeldi ve sevenleri tarafından yıllarca oynandı. Bu iki oyunda paralı askerimiz John Mullins’in başından geçen olayları oynadık ve onunla bütünleştik (Sam Fisher’dan sonra en sevdiğim oyun karakterlerinden birisidir, bu arada John Mullins’in gerçekten de bir paralı asker olduğunu ekleyeyim). İkinci oyunun ardından tam 5 yıl geçti, SoF adı yavaş yavaş unutulmaya başlamışken Activision bundan tam 2 ay önce Soldier of Fortune 3’ün yapılmakta olduğunu duyurdu. Ancak oyunu ilk iki Soldier of Fortune’un yapımcısı Raven Software (sanırım onlar şu anda yeni Wolfenstein oyunu ile meşguller) yapmıyordu. Onların yerine Chaser ve Knights of the Temple II oyunlarıyla tanıdığımız Cauldron firması tarafından geliştiriliyordu ve oyunda John Mullins’in yer almayacağı açıklanmıştı. Tüm bu nedenlerle benim oyundan beklentilerim hayli azaldı. Nihayet oyun çıktı ve 2 gün gibi kısa bir sürede oyunu bitirdim. Peki bu oyun 5 yıl süren Soldier of Fortune hasretimi giderdi mi, gelin hep birlikte görelim.

Konuyu Anlayan Birisi Varsa Bana Da Söylesin

Soldier of Fortune Payback’in konusunu açıkcası pek anlayabilmiş değilim. Çünkü her görevde ana konudan farklı görevler ile uğraşıyoruz. Yani oyunun konusunda bir bütünlük yok. Payback’te Thomas Mason adında aldatılmış paralı bir askeri yönetiyoruz ve tüm oyun boyunca Decker isimli bir bayan tarafından bize verilen görevleri yerine getirmeye ve teröristlerin kökünü kurutmaya çalışıyoruz. Konuyu pek anlayamadım dedim ama inanın oyunda anlanacak bir konu da yok, sadece görevleri yerine getirip düşmanları vurmaya çalışıyoruz. Zaten bu devirde FPS oyunlarından kim hikaye bekliyor ki, sadece eğlenceli bir şekilde karşımıza çıkan düşmanları yok edelim yeter düşüncesi var sanırım Cauldron’un kafasında (bu düşünce bir 10 yıl öncesinde olabilirdi ama şu zamanda olmuyor). Yakın zamanda piyasaya çıkan Call of Duty 4: Modern Warfare’in konu işlenişine bakın bir de bu oyununkine yazık gerçekten, başka söyleyecek bir söz bulamıyorum.

Resmi ekleyen

Hep Aynı Görevleri Yap Ve Oyunu Bitir

Oyunun oynanışının diğer FPS oyunlarından pek bir farkı bulunmuyor. Oyun boyunca görevlerinizi yerine getirerek çıkış noktasını bulmaya çalışıyorsunuz. Çoğu bölümde hep aynı görevleri yapıyorsunuz ve bu insanı bir zaman sonra oldukça sıkıyor. Zaten oyunun konusu da pek olmadığı için her bölümde sadece düşmanları temizliyorsunuz diyebiliriz. Düşmanlarınızın vuruldukça bir takım yerlerinin parçalanması zaman zaman oldukça zevkli olabiliyor ama bir süre sonra bu da insanı sıkabiliyor yani sıkılıp sıkılmamak biraz da sizin sabrınıza bağlı. Soldier of Fortune Payback’in en sevdiğim tarafı silahları oldu, oyunda 30’dan fazla silah yer alıyor ve göreve girmeden kullanmak istediğiniz silahları seçip onları özelleştirebiliyorsunuz. Payback'te istediğiniz yerde kayıt edemiyorsunuz, bazı noktalarda (görevleri yapınca) oyun kendiliğinden kayıt ediyor. Ancak bu noktalar arasındaki mesafeler oldukça uzak ve ölürseniz aynı şeyleri tekrardan yapmak zorunda kalıyorsunuz. Düşmanların yapay zekası da iyi değil, sadece size ateş ediyorlar. Grup olarak hareket ettiklerini bir kere bile görmedim, sadece oyunun yapımcılarının koydukları noktalardan size ateş ediyorlar. Hatta konu oyunun kayıt sisteminden açılmışken sizlere yaşadığım bir olayı anlatayım, düşmanlarda yapay zeka olmadığı için yapımcılar düşmanları genelde köşe başlarına koymuşlar ve ellerine pompalı tüfek vermişler, siz o köşeden döndüğünüz anda kesinlikle ölüyorsunuz başka bir şansınız yok. Orada öldünüz yeniden deniyorsunuz ve o adamın orada olduğunu bildiğiniz için el bombası atarak onu öldürüyorsunuz ve geçiyorsunuz. Çok yaratıcı çok... Ayrıca çoğu zaman düşmanlar arkanızdan ışınlanıp (Spawn olup) sizi vurabiliyorlar. SoF Payback’te ortalıkta sağlık paketleri bulunmuyor, sağlık sisteminiz aynı Call of Duty 2 ve 4’de olduğu gibi. Çok vurulduğunuz zaman ekran kızarıyor, dinlenirseniz ise bu kızartı geçiyor ve tekrar savaşabiliyorsunuz. Oyun düşmanların bu adil olmayan taktiklerini saymazsak oldukça kolay olarak hazırlanmış, rahatlıkla 6 saat içerisinde oyunu bitirebilirsiniz. Zaten oyun oldukça çizgisel olarak hazırlanmış, görevlerin nerede olduğu size oyun ekranından gösteriliyor oralara gidip görevi tamamlıyorsunuz o kadar. Payback’te bölüm sonu düşmanları da yer alıyor, bu düşmanlarla savaşmak da oldukça komik, normal insan gibi görünen bu insanları öldürmek için üzerlerine 100 kurşun boşaltmak gerekiyor (oyunda bulunan diğer tüm düşmanlar bir vuruşta ölüyorlar desem ne demek istediğimi anlarsınız).

Çoklu Oyuncu Modu Olmasa Da Olurdu

Soldier of Fortune’ın çoklu oyuncu kısmında Deathmatch, Team Deathmatch, Capture the Flag, Elimination, Team Elimination ve Demolition gibi diğer oyunlardan da bilindik modlar bulunuyor. Oyunu bitirdik hemen buraya atlayalım diyecek olursanız iki kere düşünmenizde fayda var. Çünkü oyunun çoklu oyuncu modu da tek kişilik hikaye modu gibi başarısız. Eski SoF oyunlarını çoklu oyunculu olarak oynamışlar hatırlarlar karşılaşmalar çok zevkli geçerdi. Bu oyunda ise karşılaşmalar oldukça zevksiz geçiyor, bir kere oyunu oynarken nereden vurulduğunuzu kesinlikle anlayamıyorsunuz. Çünkü silahların sesleri pek duyulmuyor ve nereden ateş edildiği konusunda bir fikriniz olmuyor. Bir insanı vurmak için mutlaka onun size arkasının dönük olması lazım veya bir yere saklanmanız lazım, yoksa dediğim gibi kim vurduya gidiyorsunuz (ben oynayamıyor olabilirim belki ama kaç yıldır oyun oynuyorum bu kadar da kötü olmama imkan yok). Ayrıca çoklu oyuncu modunda bırakın sesli iletişimi yazarak da iletişim kuramıyorsunuz, ben ne anladım bu işten? Çoklu oyuncu modu bulunuyor ama karşımızdaki ile iletişime geçemiyoruz aman ne güzel. Zaten oyunun sunucularının sayısı ve oyunu oynayanların sayısı da oldukça az, 2 aya kadar kimsenin kalacağını da zannetmiyorum.

Grafikler İdare Eder Ancak Bir Kurşunla Bacak Kopar Mı?

Soldier of Fortune Paynack, Cauldron firmasının geliştirdiği CloakNT3 grafik motoru kullanılarak hazırlanmış. Oyunun grafikleri göze ilk başlarda oldukça hoş geliyor, haritalar oldukça detaylı olarak hazırlanmış. Karakter modellemeleri iyi gözükse de animasyonları oldukça kötü olarak hazırlanmış. Hele bir koşma animasyonları var oldukça komik. Ayrıca çoğu düşman birbirinin kopyası, aynı düşmanı yüzlerce kez öldürüyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Grafik motoru HDR, Depth of Field gibi yeni teknolojileri de destekliyor (oyun DirectX 9 alt yapısı üzerine kurulu, DirectX 10 desteklenmiyor). SoF Payback’in zaten en çok grafiklerini beğendim diyebilirim. Her bölüm farklı yerlerde geçiyor ve bu yerler birbirlerinden tamamen farklı olarak hazırlanmış. Bir bölümde çölde savaşırken bir bölümde ormanda savaşıyorsunuz. Patlama ve duman efektleri de göze oldukça hoş gözüküyor. Oyunda Havok fizik motoru kullanılmış, bu motor sayesinde patlamalarda ortam oldukça şenleniyor. Düşmanlarınızın parçalanma efektleri de oldukça güzel. Eğer stres atmak istiyorsanız bu oyunu oldukça sevebilirsiniz (tabii sadistseniz). Oyun tamamen şiddet üzerine kurulmuş, düşmanlarınızı neresinden vurursanız orası kopuyor, kanlar fışkırıyor ve etrafa saçılıyor. İlk iki SoF’a çok şiddet içeriyor diyorsanız bir de bu oyuna bakın. Hatta yapımcı firma olayı abartmış tabanca ile düşmanlarınızın ayağına ateş etseniz bile o ayak kopabiliyor. Tamam şiddet olsun ama bu kadarı da fazla, bu oyunu kesinlikle 18 yaşından küçükler oynamamalı ve görmemeli.

Resmi ekleyen

Oyunun sistem ihtiyaçlarına gelecek olursak, Intel P4 2.8 GHz, NVIDIA GeForce 7800 GS, 1 GB DDR Ram’e sahip kendi bilgisayarımda tüm grafik ayarları en sondayken 1024 x 768 çözünürlükte rahatlıkla oynayabildim. Ancak zaman zaman büyük çatışma anlarında FPS’de düşmeler de oldu. Daha düşük sistemlerde oyun daha da yavaş çalışacaktır. Zaten oyunda çözünürlük dışında başka bir grafik ayarını değiştiremiyorsunuz, bu düşük sistemi olan insanlar için oldukça üzücü bir durum. Grafik ayarlarını kısıp daha hızlı oynayayım deme gibi bir şansınız bulunmuyor. Cauldron oyunu pek optimize edememiş gibi gözüküyor, her ne kadar grafikler iyi olsa da bundan daha iyi grafiklere sahip Gears of War gibi bir oyunu kendi bilgisayarımda daha rahat oynayabildim (FPS açısından). Bölüm yükleme süreleri de oldukça kısa ancak ölünce bölümün yüklenmesini tekrardan beklemek zorunda kalıyorsunuz, yani RAM’e atılmıyor bölüm dosyaları bu da bana göre diğer bir eksi. Ayrıca oyun zaman zaman çökebiliyor, 1.1 yamasının da bir faydası yok. Ama işletim sisteminiz Windows Vista ise bu yamayı kurmayı unutmayın.

Sinek Vızıltıları Da İnsanı Öldürebilir, Demedi Demeyin

Soldier of Fortune Payback’in diğer kısımları gibi ses ve müzikleri de son derece özensiz olarak hazırlanmış. Çoğu silahın sesleri sinek vızıltısı gibi geliyor. Hatta uzaktan ateş eden silahların seslerini duyamıyorsunuz ve nereden vurulduğunuzu anlayamadan ölüyorsunuz. Oyunda istediğiniz yerde kayıt etme seçeneği bulunmadığı için de bu olay sizi sinir edebiliyor. Ancak bazı silahların sesleri de bu durumun aksine oldukça başaralı yani oyun silah sesleri konusunda inişli çıkışlı bir tutum sergiliyor. Oyunda karşımıza çıkan karakterlerin seslendirmeleri de oldukça amatörce yapılmış. Hatta çoğu seslendiren isteksizce konuşmuş gibi geliyor. Düşmanların sesleri ise oldukça başarılı, yaralandıkları zaman veya bir yerleri kopmuşken çok acı bir şekilde bağırabiliyorlar. Ses efektleri ve seslendirmeler için ortalama seviyede diyebiliriz.

Oyunun müziklerini de pek sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Her ne kadar sizi atmosfere sokmak için hazırlanmış da olsalar, kendilerini tekrarlıyorlar. Çoğusu da zaten özensiz olarak sadece müzik olsun diye hazırlanmış. En iyisi siz de benim yaptığım gibi oyunun müziklerini kapatıp oynayın, belki o zaman silah seslerini duyabilirsiniz.

Resmi ekleyen

Activision’ı Hep Birlikte Basıp "Paramızı Geri Alalım"

Soldier of Fortune Payback incelemeden de anlayacağınız üzere benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Ben ilk iki Soldier of Fortune’dan daha iyi bir oyun beklerken karşıma isminde sadece satması için SoF ibaresi geçen ilk iki oyundan tamamen farklı ve kötü bir oyun çıktı (gerçi hata bende, çıkmasından 2 ay önce duyurulan bir oyundan ne beklenir ki). Tabii bunda ilk iki oyunun yapımcısı Raven Software’in bu oyunla uzaktan yakından ilgisinin olmaması oldukça büyük bir etken gibi gözüküyor. Cauldron firması bu oyunun üstesinden kalkamamış ve bize içinde sadece insanların parçalandığı, kanların fışkırdığı, hep aynı görevlerin tekrarlandığı bir oyun sunmuş. Aslında Cauldron’u severim ilk oyunları Chaser’ı oldukça beğenmiş ve zevkle oynamıştım (gerçi o oyun da oldukça uzundu). Activision firmasını da buradan tebrik etmek istiyorum, CrySis, TimeShift, Call of Duty 4: Modern Warfare, Assassin’s Creed gibi muhteşem oyunların piyasaya sürüldüğü bu zamanlarda bu oyunu piyasaya çıkarma riskini aldığı için. Kısaca oyunu özetleyecek olursak elimizde bitirilmesi 6 saat süren, grafikleri ve sesleri eh işte dedirten, çoklu oyunculu modu tam bir fiyasko olan ve oyun boyunca hep aynı şeyleri yaptığımız bir oyun bulunuyor. Soldier of Fortune Payback ilk başlarda sizi eğlendirse de oyunu oynadıkça eksilerini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu oyunu sadece sırf FPS olsun gerisine karışmam diyen oyunculara öneriyorum, geri kalan kısım ise bu oyundan uzak dursun ve SoF ismine aldanmasın. Yazı bitmişken ben de Activision’ı paramı geri almak için basmaya gidiyorum. Oyun oynayacağım diye kendi hayatınızı unutmayın. Herkese iyi oyunlar.

Resmi ekleyen Resmi ekleyen ESRB ve PEGI derecelendirme kuruluşları bu oyunu içeriği itibarıyla 18 yaş ve üzerindeki oyuncular için önermektedir.
#2
burak66

burak66

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 1 İleti
ellerine saglik tesekurler

#3
mertcan doğan

mertcan doğan

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 3 İleti
teşekkür ederim

#4
avci66

avci66

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Dost
 • 15 İleti
Teşekkürler

Konu Hale tarafından 21 Haziran 2009 Pazar - 00:44 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı