İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[PS 3 İnceleme] Call of Duty 4: Modern Warfare "Editörün Seçimi - 5 Yıldız"

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.702 İleti
  • Gender:Male


[PS 3 İnceleme] Call of Duty 4: Modern Warfare "Editörün Seçimi - 5 Yıldız"

Resmi ekleyen


Künye

Platform: PlayStation 3
Tür: Action
Multiplayer: Var
Yayıncı: Activision
Yapımcı: Infinity Ward
Çıkış Tarihi: 2007 Kasım


Grafik Resmi ekleyenSes Resmi ekleyenGenel Resmi ekleyen


Bu sabah gökyüzünü son kez göreceğimi bilseydim, yine de o helikoptere biner miydim?... Savaşın kararttığı sokaklarda nefesim kesilene kadar koşar mıydım? Alnımdan akan kana aldırış etmeden, bir kaç düşman daha öldürebilmek için kendimi zorlar mıydım? Bu sabah gökyüzünü son kez göreceğimi bilseydim, ailemi özlediğimi kendi kendime son kez söyleyediğimi bilseydim, hayata doyamamış kalbimin bu son atışları olduğunu bilseydim, yine de bu cehenneme gelir miydim?...

Evet... her şeye rağmen yine burada olurdum... her şeye rağmen şu anda patlamakta olan bu helikopterin içinde olmayı tercih ederdim... Çünkü ben askerim.... Ölümüm arkadaşlarımı kurtarırken olsun yeter... Böyle onurlu öleyim yeter...

Yeni bir çağ, yeni bir çağrı

Call of Duty, çıkan her yeni bölümüyle oyun piyasasını sarsan harika bir seridir. Yeni bir Call of Duty çıkar çıkmaz bir sonraki hakkında konuşulmaya ve spekülasyonlar yaratılmaya başlanır hemen. Nitekim Call of Duty 3 çıktıktan sonra da oyunun yeni bölümlerinin 2. Dünya Savaşı'nı konu almayacağı söylentileri ayyuka çıkmıştı. Bu söylentilerin gerçek olduğunu ve oyunun 4. bölümünün günümüz savaşlarına yönelik olacağı duyurulduğunda hepimiz heyecanlanmıştık. Call of Duty, bildik bileli 2. Dünya savaşı üzerine odaklanmış bir seriydi. Böyle bir değişim Call of Duty serisinin eski havasından uzaklaşıp unutulacak bir seri haline gelmesine yol açabilirdi. Aylarca süren bekleyişlerimizden sonra sonunda oyun piyasaya çıktı. İşte tüm korkularımızı yok eden, shooter oyunlarında bir mihenk taşı olabilecek kalitede, yep yeni bir Call of Duty karşımızda.

Kalitenin sınırları zorlanıyor

Call of Duty 4: Modern Warfare adından da anlaşılabileceği gibi modern çağın silahlarını kullandığımız, günümüz savaşlarına benzer fakat gerçek dışı bir hikaye üzerine kurulu. Oyunda, Amerikan ve İngiliz askerlerinin orta doğudaki Al-Asad adında bir diktatör ve onunla bağlanıtılı olarak Rusya'daki Zakhaev ve yönetimindeki bir grup Rus askerine karşı girdikleri savaşa katılıyoruz. Oyunda genel olarak aynı savaşın değişik bölgelerinde çarpışan, değişik askerleri yönetiyoruz. Oyun 3 ana bölümden oluşuyor her bölüm kendi arasında bir çok ara bölüme ayrılıyor.

Resmi ekleyen

CoD 4, serinin önceki oyunlarında olduğu gibi savaşı ve birey olarak askerlerin yaşadıkları deneyimleri bizlere en gerçekçi şekilde yaşatıyor. Oyunu oynarken adrenalin vücudunuza hızla yayılıyor. Heyecan dolu bölümler arka arkaya geliyor. Oyunun tek kişilik senaryosu böyle muhteşem bir deneyimi bizlere sunarken tek eksik yanı ise çok kısa sürede bitiyor oluşu. İyi bir CoD oyuncusu oyunu 6 saat civarında rahatlıkla bitirebilir. Fakat oyunu tekrar oynamanız için onlarca sebebiniz var.

CoD 4 yeni nesil oyunlara bir örnek teşkil edecek seviyede görsel bir şölen sunuyor bizlere. Oyunun grafiklerinden fiziklerine kadar her özelliği şu ana kadar konsollarda yapılmış en iyi shooter oyunlarından birisi olmayı hak edecek kalitede başarılı. Karakter, yapı ve nesnelerin dokuları o kadar kaliteli ki ki bazen kendinizi bir filmin içerisinde gibi hissediyorsunuz. Geniş savaş alanlarındaki yakın mesafeden uzak mesafelere kadar olan tüm görseller özenle ve başarıyla hazırlanmış. Kaliteli efektler bu güzel grafiklere daha da bir canlılık veriyor. Oyunda bir çok sahnede gerçek hayattaki gibi odaklanmadan kaynaklanan bulanıklaşan görüntülere sahne oluyoruz. Bazı kapalı alanlardaki havada uçuşan tozlar, duvarlardan dökülen parçalar, patlamalar, alevler ve duman efektleri oyuna büyük bir zenginlik katıyor. Oyunun bir saniye bile durmayan aksiyonundan kafanızı kaldırabilip etrafa bakınırsanız detayların üzerinde ne kadar çok çalışıldığını görebilirsiniz. Bu görsel başarı sadece oyunu güzel göstermiyor aynı zamanda oyunun fizik motoru ile de büyük bir uyum içerisinde çalışıyor. Örnek olarak, silahlardan çıkan mermiler duvarların arkasındaki hedefleri de vurabiliyor. Bu kadarla da kalmıyor, merminin girdiği yüzeye göre ve merminin tipine göre zemini aşıp arka tarafa geçiş hızı bile değişebiliyor. Tahta ve zayıf duvarların arkasındaki rakiplerinizi kevgire çevirirken unutmamanız gereken onların da sizlere aynı şekilde cevap verebilecek olmaları.

Oyunun diğer bir başarısı da yapay zekanın ne kadar kaliteli yapıldığı. Düşmanlarınız neredeyse sizin kadar akıllı bir şekilde size karşı savaşıyorlar. Düşmanlarınız genelde kapıların, duvarların ve uygun ne bulurlarsa onun arkasına siper alıyorlar. Ayrıca siperden kafasını bile çıkarmadan sadece silahını siperin yanından uzatarak bile ateş etme ihtimalleri var. Düşmanlarınızı vurduğunuzda bile öldüklerine emin olmanız lazım çünkü yaralı bir asker yerde sürünürken bile size ateş etmeye devam edebiliyor. Düşmanlarınız planlı programlı saldırılarla ve zeka dolu hareketleri ile sizleri şaşırtabilirler.

Oyunun ses efektleri de her Call of Duty oyununda olduğu gibi çok kaliteli. Müzikler savaş atmosferini ve heyecanlı ruh halini taze tutmak için özel olarak seçilmiş. Bazı sahnelerde arka plandan gelen bir rock tonu ile gaza gelirken, bazı sahnelerde hafif müziklerle savaşın gerçek yüzü olan ölümü tadıyorsunuz. Silahların ses efektleri ve patlamaların odanızdaki yankıları sizi evinizden alıp CoD 4'ün gerçekçi dünyasına çekiyor. Kısacası sesler de grafikler ve fizikler gibi çok güzel ve oyuna uyumlu.

Cod 4'ü devleştiren özellikler sadece bunlar da değil. Her bir bölümün tasarımı kontrollü ve ustaca hazırlanmış. Oyunun hiç bir bölümünde sıkılma şansınız yok. Suikast silahı kullanırken nefesinizi tutarak silahın titremesini azaltmanız bile bu atraksyonlara güzel bir örnek. Bir bölümlerde helikopterden top atışı yaparken, başka bir bölümde bir odaya kurulmuş devasa bir uzun mesafe silahıyla rüzgarı hesaplayarak düşmanınızı haklamaya çalışıyorsunuz, başka bir bölümde çalılarla kamufle edilmiş bir şekilde düşman askerlerinin ayaklarının dibinde nefes almadan yatarken, bir diğerinde tanklara füze yağdırıyorsunuz. Her bölümde başka bir süpriz her bölümde başka bir heyecan sizleri bekliyor.

Resmi ekleyen

Oyunu bitirdiğinizde Arcade Mode adında yeni bölüm açılıyor ve tüm oyunu bir arcade oyunu gibi tekrar oynama şansına sahip oluyorsunuz. Arcade mod size bölümü geçebilmeniz için belirli sayıda hak veriyor. Ayrıca oyun içerisindeki başarınıza göre ekstra hak kazanabiliyorsunuz. Fakat arcade mod'u oynarken bölüm içerisinde save şansınız olmuyor.

Ayrıca oyun içerisinde karşınıza çıkacak olan düşman bilgilerinin olduğu laptop bilgisayarları toplarsanız oyunu bir kere bitirdikten sonra kullanabileceğiniz hileler açılıyor. Bu hileler; oyunun renk tonlarını değiştirmek, attığınız bombaların bir kaç parçaya dağılmasını sağlamak, sonsuz mermiye sahip olmak ve hatta bir düşman öldüğünde etrafa araba lastiklerinin dağılması gibi ilginç ve komik hileler olabiliyor. Ne kadar çok laptop toplarsanız oyunu ikinci kez oynadığınızda o kadar değişik hileleri devreye sokabilirsiniz.

Böyle güzel oyunların düşük not almasına sebep olan online sorunları ise bu oyunda karşınıza çıkmıyor. CoD 4 online oyunda da temiz ve duraksamayan bir oynanabilirlik ve yeni özelliklerle birlikte geliyor. Gelin hep beraber Call of Duty 4'ün online incelemesine geçelim.

Online yenilikler

CoD 4'ü online mod'u diğer shooter oyunlarından farklı özelliklerle geliyor. En büyük yenilik yöneteceğiniz karakterin üzerindeki silahlar ve özelliklerini belirleyebiliyor oluşunuz. Belirli silah ve bomba çeşitleri ile donatılmış hazır paketler dışında kendi paketinizi yaratıp kaydedebiliyorsunuz. Bir online oyuna girerken seçeceğiniz bu paketlerde değiştirilebilir şu silah ve özellikleriniz var;

Primary Weapon: Asıl silahınız. Bu silahı, otomatik silahlardan, tüfeklere kadar olan büyük bir yelpazeden seçebilirsiniz. Her silahın kendine özel silah eklentileri de mevcut.

Side Arm: Yedek silahınız. Bu bildiğimiz tabanca. Zor durumalarda merminiz kalmadığı zamanlarda ihtiyaç duyabilirsiniz.

Special Granade: Özel bomba. Normal el bombası dışında taşıyabileceğiniz özel bomba türü. Duman, ses, ışık bombaları seçenekler arasında.

Perk 1,2,3: Karakterinizi size özel bir şekilde modifiye edebileceğiniz özelliklere Perk deniyor. 3 değişik Perk için listeden özellikler seçiyorsunuz. Doğru Perk ve silah kombinasyonu ile değişik haritalara değişik paketler hazırlayabilirsiniz. Perk'lerin listesini, silahlar ve eklentiler ile birlikte yazıma ekleyeceğim.

Call of Duty 4 online sistemine 'Challanges' adında bir sistem getirmiş. Oyunu online oynadıkça seviyeniz artıyor ve seviyeniz arttıkça değişik challange'lar açılıyor. Bu challange'ları bitirdikçe değişik silah eklentleri ve hatta silah komuflajlarına sahip oluyoruz. Anlayacağınız tüm eklentiler ve silahlara online oyuna girer girmez sahip olamıyorsunuz. Her şeyi hak etmeniz gerekiyor. Challange listelerinde değişik silahlarla yapmanız beklenen bazı amaçlar var. Bir Challange'a örnek vermek gerekirse, M16 ile 25 kişi vurduğunuzda ekstra 100 puan ve M 16 için seçebileceğiniz lazerli dürbün eklentisi açılıyor. Başka bir örnek; 5 kişiyi mayınla öldürürseniz 250 deneyim puanı kazanıyorsunuz. Böyle 100'den fazla challange açabilirsiniz.

Oyunu online oynadıkça ve deneyim puanları kazandıkça rütbeniz artıyor. 55 rütbenin tümünü elde ettiğinizde Prestige Mode'a geçiyorsunuz ve rütbeniz sıfırlanıyor fakat rütbenizin yanına prestij seviyenizi belirten bir madalya ekleniyor. Bu şekilde 10 prestij seviyesi atlayabilirsiniz. Bu da demektir ki 55 rütbeyi 10 kez alabilrsiniz, yani toplam 550 kez rütbe atlama şansınız var. Bu da aylarca sürecek bir online macera demek.

Online oyunlarda dikkat etmeniz gereken şey oynadığınız tarza göre doğru silahla doğru eklentilerin ve Perk'lerin seçilmesi. Mesela bomba atma eklentisine sahip bir otomatik silahla savaşırken attığınız bombaların patlama gücünü arttıran Perk seçili olursa daha mantıklı olur veya suikast tüfeği kullanırken ciğerlerinizdeki nefesi daha çok tutmanızı sağlayan Perk seçili olmalı. Online oynamayı sevenler yazımın sonuna eklediğim listelere mutlaka göz atsınlar.

Resmi ekleyen

Ayrıca online karşılaşmalarda ölmeden 3 kişiyi öldürebilirseniz, rakipleri radarda görebileceğiniz UAV sistemini açabiliyorsunuz. Ölmeden 5 kişiyi öldürürseniz, belirli bir bölgeye uçakların füze yağdırması için yardım çağırabiliyorsunuz ve son olarak da ölmeden 7 kişiyi öldürürseniz, hava saldırısı için helikopter çağırabiliyorsunuz. Helikopter haritada dolaşıp bir müddet için rakip takıma ateş ediyor. Bu özellikleri takımınızdan bir kişinin yapması yeterli. Eğer takım arkadaşlarınızdan birisi UAV açmışsa sizin açmanıza gerek yok. Bu özellikler ölüp yeniden başladığınızda hala elinizin altında oluyorlar.

Online oyun çeşitleri de şunlar:

Free for All: Standart deathmatch. Sizin dışınızdaki herkes düşmanınız.

Team Deathmatch: Free for All'un takımlı hali.

Domination: 2 takım, haritaya dağılmış olan 3 tane bayrak bölgesini elde tutmaya çalışıyor. 1 bayrak elde tutan takım her 5 saniye 1 puan kazanıyor. 2 bayrak elde tutan takım her 5 saniye 2 puan kazanıyor. 3 bayrak içinse 5 saniye için 3 puan kazanıyorsunuz.

Sabotage: Haritanın ortasındaki bombayı alıp rakip takımın bölgesine yerleştirmeye çalışıyorsunuz.

Headquartes: Oyun başladığında haritada bir bölge 2 takımdan birisin ele geçirebilmesi için açılıyor. Bölgeyi ele geçiren takım defans yapıyor ve rakip takım bölgeyi yok edene kadar bu sürüyor. Bölge yok edildiğinde haritada başka bir bölge açılıyor ve iki takım da yine en baştan ele geçirmeye çalışıyor ve böyle devam ediyor.

Search & Destroy: Oyun başladığında bir takım saldırı bir takım savunma yapıyor. Saldıran takım haritadaki 2 noktaya ellerindeki patlyıcı mekanizmayı yerleştirmeye çalışıyor, diğerleri savunmaya çalışıyor. 3 tur sürüyor ve sonra saldıran takım savunmaya geçiyor.

Hardcore: Tek vuruşta ölebileceğiniz, takım arkadaşlarınızı radarda göremeyeceğiniz zorlaştırılmış takım oyunu.

Old School: Free for All ve Team deathmatch oyun tiplerinin aynısı, fakat tek farkı oyunda karakter modifikasyonları yok. Klasik shooter oyun tipi gibi silahlar ve özellikler haritaya dağılmış durumda.

EKSTRA BİLGİLER:

Perk Listesi

Perk 1:

C-4x2: 2 adet C4 patlayıcı taşımak için.
<li>Special Granade x3: 3 adet Flash veya Stun Grenade taşımak için.
<li>RPG-7 x2: Roket atar ve 2 roket taşımak için.
<li>Claymore x2: 2 adet mayın taşımak için.
<li>Frag x3: 1 yerine 3 el bombası taşımak için.
<li>Bandolier: Tüm silahlar için ekstra mermi taşımak için.
<li>Bomb Squad: Düşman patlayıcılarını duvarların arkasında da olsa farkedebilmek için.

Perk 2:

<li>Stopping Power: Mermilerin hasarını arttırmak için.
<li>Juggernaut: Enerjiyi arttırmak için.
<li>Sleight of Hand: Daha hızlı şarjör değiştirmek için.
<li>Double Tap: Silahın mermi atış hızını arttırmak için.
<li>Over Kill: 2 tane Primary weapon taşıyabilmek için.
<li>UAV Jammer: UAV sisteminde görünmemek için.
<li>Sonic Boom: Patlayıcıların hasarını arttırmak için.

Perk 3:

<li>Extreme Conditioning: Daha uzun mesafe koşabilmek için.
<li>Steady Aim: Dürbünsüz atışlarda daha dengeli atış yapabilmek için.
<li>Last Stand: Ölmeden önce yerde yatarken 15 saniye düşmanlarınıza tabancayla ateş edebilmek için.
<li>Martyrdom: Ölürken el bombası bırakabilmek için.
<li>Deep Impact: Mermilerin daha derine gitmesini sağlamak için.
<li>Iron Lung: Daha uzun süre nefesi tutabilmek için.
Dead Silence: Yürürken daha az ses çıkarmak için.
<li>Eavesdrop: Rakip takımın telsiz konuşmalarını duyabilmek için.

Silah Listesi

Side Arms:
<li>Desert Eagle
<li>M 1911.45
<li>M 9
<li>USP .45

Sub Machineguns:

<li>AK74 u
<li>Mini-Uzi
<li>MP5
<li>P90
<li>Skorpion

Light Machineguns:

<li>M249 S.A.W.
<li>M60e4
<li>RPD
<li>Shotguns:
<li>M 1014
<li>W 1200

Assault Rifles:

<li>AK-47
<li>M14
<li>G36c
<li>M 16A4
<li>M4
<li>MP44

Sniper Rifles:

<li>Barrett .50 Cal.
<li>SVD
<li>M21
<li>M40A3
<li>R700

Explosive Arms:

<li>C4
<li>Claymore
<li>Flashbang
<li>Frag Grenade
<li>Smoke Grenade
<li>Stun Grenade
<li>RPG

Silah Eklentileri:

<li>Red Dot Sight: Silahınıza lazerli dürbün özelliği ekliyor. Böylece hedefi vurmanız kolaylaşıyor.
<li>ACOG Scope: Silahınıza, Red Dot Sight'dan çok daha uzağı gösteren bir dürbün ekliyor.
<li>Silencer: Silahınıza susturucu ekliyor.
<li>Greande Luncher: Silahınıza bomba fırlatıcı ekliyor.
<li>Front Grip: Light Machine Gun ve Shotgun'lar içine olan bu eklenti silaha denge sağlıyor.

Resmi ekleyen Resmi ekleyen ESRB ve PEGI derecelendirme kuruluşları bu oyunu içeriği itibarıyla 18 yaş ve üzerindeki oyuncular için önermektedir.0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı