İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Mutfak İçin Püf Noktaları | Mutfakta Vakit Geçirmeyi Sevenler İçin

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
DAHA YEŞİL SEBZELER


Yeşil sebzelere renk veren, klorofil maddesidir. Pişirdiğinizde sebzelerin bu yeşil rengi daha az kaybetmeleri için, önce bol buzlu suda bekleterek, klorofilin sabitleşmesini sağlayın.

KARARMAYAN SOĞANLAR

Soğanları kızartmadan üzerlerine biraz un serperseniz, kavururken kararmazlar.

KIZARMIŞ BÖREK

Börek üzerinin kızarması için üzerine yumurta sürülür, evde yumurta kalmamışsa, biraz yoğurdu bir yemek kaşığı yağla karıştırıp sürün, güzel bir renk olduğunu göreceksiniz.

DOMATES’İN KABUKLARI

Domates’in kabuklarını kolay soymak için, bıçağın sırtıyla domateslerin kabuklarını soyacağınız yönün tersine sürtün ve daha sonra soyun ya da domatesleri kaynar suda 1 dakika bekletin.

TATLI PATLICAN

Patlıcanların acısını almak için , patlıcanları soyduktan sonra tuzlu suda bir müddet bekletin. Sarı su çıktıktan sonra, patlıcanları sıkarak sudan alın.

VİTAMİNİ KAYBOLMAYAN SALATA

Yeşil salata ve marulun yapraklarını yıkadıktan sonra bıçakla keserek doğramak yerine, elinizle koparın. Böylece vitamin kaybını önlemiş olursunuz.

REÇEL YAPARKEN

Reçel yapacağınız meyvelerı iyice yıkayıp kurulamalısınız. Karıştırırken mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız. Şekerlenmeyi önlemek için limon tozu yerine, limon suyu kullanın. Kavanozlara koyduğunuzda iyice soğumadan ve üzerindeki hava
kabarcıklarını kağıt havlu ile almadan kavonozun ağzını kapatmayın. Reçellerinizi serin ve karanlık yerde saklayın.

LEZZETLİ ÇİKOLATA SOS

Çikolata sosu hazırlarken içine koyacağınız bir tutam tuz, çikolata sosunun kokusunu daha da belirgin kılar. Çikolata sosun içine biraz kahve eklediğinizde, tadının çok değişik olduğunu göreceksiniz.

KOLAY SOYULAN YUMURTALAR

Katı haşlanan yumurtaları kolayca soymak için, kaynar sudan çıkardıktan sonra hemen soğuk suya tutun ve bir süre soğuk suda bekletin. Su kabuğun gözeneklerinden girerek soymayı kolaylaştırır.

MANTAR SOTE PİŞİRİRKEN

Mantar sote pişirirken, tencerenin kapağını açık bırakırsanız, hem mantarların su koyuvermesini hem de kararmasını önlersiniz.

PİŞMİŞ YUMURTAYI ÇİĞ YUMURTADAN AYIRMAK

Pişirip sakladığınız yumurtaları , çiğ yumurtalarla aynı yere koyuyorsanız, bunları ayırmanın en kolay yolu çiğ yumurtalar döndürdüğünüzde kolaylıkla dönmezken, pişmiş yumurtalar kendi ekseni etrafında rahatlıkla dönerler.

TAVUK ETİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER:

Tavuk eti çabuk bozulan gıdalardandır. Son kullanıcı olan müşteriye ulaşıncaya kadar hijyenik ortamlarda saklanması bir zorunluluktur. Denetim altında kesildikten sonra bakteri üretimine yol açmaması için +4°C’de saklanmalıdır. Tavuk eti müşteri tarafından satın alındıktan sonra buzdolabında en fazla 1 gün bekletilip tüketilmelidir. Derhal tüketilmeyecek ise, temizledikten sonra tavuk plastik folyoya sarılarak derin dondurucuda bekletilebilir. Bu şekilde dondurulmuş etler -18° C’de 3 ay kadar saklanabilir. Ayrıca, tavuk eti tahta et tahtası üzerinde kesilmemelidir. Siyah etten farklı olarak mikro organizmalara karşı daha dayanıksız olan tavuk etinin mermer veya plastik üzerinde kesilmesi gerekir.

YOĞURDUN FAYDALARI

Yoğurttan daha fazla yararlanmak için suyunun atılmaması gerekir. Yoğurdun tüm vitamin ve mineralleri bu suda bulunmaktadır. Ayrıca, bu su yemeklere ekşi bir tat kazandırmak istenildiğinde de kullanılabilir.

YEŞİL SEBZELERİN CANLILIĞININ KORUNMASI İÇİN

Satın alınıp buzdolabında saklanan yeşil sebzeler bir süre sonra canlılıklarının yitirirler. Tekrar canlı hale getirmek için ise, yıkanıp 10-15 dk. kadar 2 litrelik suya katılmış 1 yemek kaşığı limon suyunda bekletilmesi yeterli olacaktır.

EKMEĞİN KÜFLENMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN

Ekmeğiniz durup dururken dolabında küfleniyorsa, ekmek kutusunu 15 günde bir sirkeli suyla silmek yeterlidir.

YAĞ LEKELERİ

Masa örtünüze ve giysinize yağ sıçradığında, kumaş yağı içmeden, hemen üzerine tuz dökün. Böylece tuz yağı içecek ve silkelendiğinde leke olmayacaktır. Yağ lekeli örtülerinizi hemen sodalı suyla da silebilirsiniz.

YANMIŞ TENCERELER

Yanmış tencereleri ovalamadan içine biraz sirkeli su koyarak bekletebilirsiniz.

DÜDÜKLÜ TENCERE

Düdüklü veya basınçlı tencereler yemeğin pişirme süresini azalttığından çok pratiktir, yanlız dikkatli kullanılmaları gerekir.

Tencerenin içine koyacağınız malzeme ve suyun miktarının tencerenin yarısını geçmemesine özen gösterin. Su bırakan sebzeler dahi olsa, tencereye başlangıçta az da olsa su koyun. Pişme süresini tencere ilk dumanını verip, basınç düğmesini kapattıktan sonra hesap edin. Yemek piştikten sonra tencerenin basıncı düşmeden kesinlikle kapağı açmayın. Bu süreyi kısaltmak için tencerenizi su dolu bir kaba oturtabilir, yada tazziksiz musluk suyunun altına tutabilirsiniz.

YAPIŞMAZ YÜZEYLİ TAVALAR

Yapışmaz yüzeyli tavalı kullanırken, mutlaka tahta kaşık ya da maşa veya bu tavalara uygun yapılmış araçları kullanın. İlk kullanımdan önce sıcak suyla yıkayıp temizleyin, iyice kuruladıktan sonra ½ çay kaşığı sıvı yağ koyup kağıt havlu ile silin.

Her zaman orta ve kısık ateşte kullanın, kızartma için kesinlikle kullanmayın. Tavanın içinde birşey yandıysa, ovalamak yerine içine su koyup bir müddet bekletin. Temizlemek için sadece yumuşak sünger kullanın.

BUHARLANMAYAN CAM KAPAK

Cam tencerede yemek pişirirken, kapağın buharlaşmaması için iç yüzeyini limon kabuğuyla silin.

ISIYA DAYANIKLI CAM KAPLAR

Isıya dayanıklı fırın kaplarının direkt ısıya maruz bırakılmaması gerekmektedir. Bu ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise fırından çıkarırken ıslak bezle tutulmaması ve ıslak zeminle temas ettirilmemesidir.

PLASTİK VE CAM EŞYADAN ETİKETLERİN ÇIKARTILMASI

Plastik ve cam eşyalar üzerine yapıştırılan etiketlerin çıkartılması genellikle can sıkıcı olabilir. Bunların çıkartılması için etiketi yemeklik yağ ile ovulursa elle çıkacak kıvama gelecektir. Ardından su ile temizlenen üründe hiç bir çizilme ve leke oluşmayacaktır.

VE DAHA BAŞKA

Pirinç ve bakliyat çeşitlerinin uzun süre bozulmadan saklanması için naylon yerine cam kavanozlarda saklanması tavsiye edilmektedir. Peynir çeşitleri kurumaması için buzdolabına açık olarak konmamalı, kapta veya streç kağıt içinde saklanmalıdır. Muzun uzun süre kararmaması için diğer meyvelerin aksine buzdolabında değil, oda sıcaklığı derecesinde, rüzgarsız bir yerde saklanması gerekir. Yoğurdu sulandırmamak için tahta kaşıkla ve üstten almak gerekir. Çizik zeytin, yağ ve limonla servis edildiğinde çok daha lezzetli olur.Konserve açıldıktan sonra cam kavanozda saklanırsa daha dayanıklı olur.

#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini yok etmek için, üzerlerine mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silin.

Fırınınıza sinmiş kötü yemek kokuları için; yemek yapmadan önce fırınınızın ortasına yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tava koyun. Fırınınızı birkaç dakika için ısıtın daha sonra soğumaya bırakın.

Ellerdeki soğan ve sarımsak kokularını giderebilmek için yapılacak en iyi şey, haşlanmış patatesle ovmaktır.

Çay lekesi:
Pamuklu ve yünlülerde: leke taze ise, ılık suya batırılmış bir bezle ovulur.
Eskimiş ise, içine limon suyu katılmış ılık suda ıslatılmış bir pamuk parçası ile silinir.Ilık su ile çalkalanır.

Kuru bakliyatları bir gece önceden ılık suya koyun ve haşlarken içine biraz karbonat ilave edin

Sürahinizin dibi kir tutmuş ise, içine bir avuç tuz ile sirke koyup çalkalayınız. Tertemiz olacaktır.

Kettle'ınızın içi kireçmi oldu? limon tuzu ve su koyup biraz kaynatın.

Galeta unu kızartma sırasında yanar ve rengi koyulaşır. Galeta unu yerine ısıya daha dayanıklı olan Pane unu kullandığınızda kızartmanız altın sarısı renginde ve kıtır kıtır olacaktır.

Salata sosu yaparken limon suyuna (veya sirkeye) yeteri kadar tuz koyup karıştırın. Zeytinyağını daha sonra bu karışıma ekleyin. Salatanızı sofraya getirmeden hemen önce sosu ekleyin

Çorbalara ayrı lezzet katmak için tost ekmeklerini küp halinde doğrayıp, kırmızı biberli tereyağında kızartın ve çorbalarınıza ekleyin.

Sizi rahatsız eden soğan ve sarımsak kokularından arınmak için, limon suyu ve tuz ile elinizi güzelce oğuşturduktan sonra sabun ve soğuk su ile ellerinizi güzelce yıkayın.

Makarnaları haşlarken yapışmaması için bir kaç damla sıvı yağ ekleyin

Kızartmaya başlamadan önce tavaya konan bir miktar tuz, kızartma yağının sıçramasını engeller (bunu öğrendiğim iyi oldu Kollarım acımaz artık )

Patatesleri suyunu çektirerek haşlarsanız, patatesler hem tatlı, hem de vitaminlerini kaybetmemiş olur

Etli yemeğinize yanlışlıkla fazla tuz koyduysanız bir patatesi soyup yemek tenceresine atın ve bir süre kaynatın. Böylece patates yemeğin tuzunu almış olur.

Sucuklu yumurta pişirirken önce sucukları yağda kızartıp akını ve sarısını ayırdığınız yumurtanın önce akını sonra sarısını tavaya eklerseiz yumurtanız daha lezzetli olur.

Sebze yemeklerine bir adet kesme şeker katarsanız hem lezzeti olur hem sararmaz

Etinizi pişirmeden en az bir saat önce buzdolabından çıkarın. Pişirme şekli ne olursa olsun tuzunu ocaktan indirmeden ve ya fırından çıkarmadan az önce katın. Daha lezzetli ve yumuşak olacaktır.

#3
melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

  Şimdi Düşlerimin Sonbaharındayımm ...

 • Özel Dost
 • 3.880 İleti
 • Gender:Female
 • Location:cennet mahallesi
Gözyaşları

Zencefili doğrarken gözyaşlarını önlemek için önce iri parçalara ayırıp mutfak robotunda püre haline getirebilir veya dondurulmuş onlanları elde rendeleyebilirsiniz. Rendelediğiniz zencefilleri uçucu yağlarının kaybolmaması için hemen kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Biberlerin zarlarının soyulması

Çiğnenmesi zor olan zarları atıldığında biberler daha lezzetli olurlar. Kabukları özel bir soyucuyla alabileceğiniz gibi, dörde böldüğünüz biberleri ısıtılmış fırın ızgarasında kabuklarının üzerinde siyah benekler oluşuncaya kadar bekleterek de soyabilirsiniz.

Renk renk ve güzel

Dolmalık biberler olgunlaşmadan önce yeşildirler. Olgunlaşanlar sarı, soluk sarı veya kırmızı olurlar. Olgunlaşma ise yalnızca dalında iken olur. Olgun kırmızı dolmalık biberler daha hassas olduklarından yeşillere göre daha fazla özen ister. Daha çabuk bozulduklarından nakliyeleri de daha zahmetli ve masraflıdır, dolayasıyla daha pahalıya satılırlar.

Küçük ve çekirdeksiz

Üzümler gerek meyva olarak tüketilirken, gerekse salata ve tatlılarda kullanırken damak tadı açısından küçük ve çekirdeksiz olanları tercih etmek daha mantıklıdır. Çekirdekli olan türlerde de çekirdeği yemenin bir sakıncası yoktur.

Kalın zarlılar

Üzümün kalın zarı diğer tadların içine nüfuz etmesine engel olur. Meyve salatası yaparken üzümleri birkaç yerinden kürdanla delip diğer malzemelere eklerseniz, içlerine meyvaların aromalarının daha iyi geçmesini sağlayabilirsiniz.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı