İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Müziğin Tarihçesi | Rock - Metal - Pop - Disco - Blues - Country - Jazz - Rap / Hip Hop

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Rock/Metal Tarihi1950s yıllara hakim olan Rock'n Roll tarzının 60s başından itibaren kendi içinde çeşitli alt türlere ayrılarak oluştu.50s yıllarda Blues ve R&B tabanlı bir profil çizen tür 50s 2.yarısından itibaren Rock'n Roll adıyla anıldı..Bu donemlerde Fats Domino,Elvis Presley, Chuck Berry ve Bıll Haley ön plana çıkar ve yapıtlarıyla o dönemim gençlerın en büyük idolleri olmayı başarmışlardır..

Genç nesilin büyük rağbet gösterıyor olması müzik endüstrisi içinde en büyük kazanç kaynağı konumuna gelmesını sağlamıştır..

Bıll Haley grubu Hıts Comets'lar ile 1955 de "Rock Around The Clock" 45 liği ile müzik tarihinın ilk rock şarkısını üretıyor ve bu türün mıladı oluyordu..


Resmi ekleyen

Chuck Berry de "Johhny B Goody" ve "Sweet Lıttle Sıxteen" adlı klasikleri yayınlıyordu.

Chuck Berry gerçek anlamda günümüze kadar bır çok gıtarıste ılham periliği yapmış,Elvıs Presley ıse Rock'n Rollu R&B ile sentezleyıp gorsel bir şolen eşliğinde o dönemın asi gençlerıne sunmuştur..

1950s sonlarına doğru etkısı azalan Rock'n Roll yerını Rock ve Folk'a bırakıyordu..Kısa bır boşluk yaşayan 60s jenerasyonunu mukemmel bır ozan selamlıyordu..Bob Dylan..

"60s gençliğinin lideri" dıye tabır edılen ve protest tarzı ıle büyük ilgi uyandırmıştır..Savaşları eleştıren,sıyah düşmanlığına karşı olan ve sert sıyası goruşlerı liriklerı ile bır anda büyük bir ikon halıne gelmiştır..


Resmi ekleyen

Her 2 kıtada da büyük müzikal oluşumlar vardır.USA ve Brıtanya gençlıği 60s başından ıtıbaren Beatles, Rolling Stones, Animals ve Cream gibi dev grupları keşfetmıştır..

İlk dönemlerınde Amerıkan blues ve alt türlerınden etkılenen gruplar zamanla rock muzığı tam anlamıyla icra eden yapıtlar ortaya koymuştur..

Özellıkle bu donemde genç gitarıst Eric Clapton grubu Cream ıle büyük liste başarılarına ımza atıyor ve "Clapton is God" devrını başlatıyordu..

Beach Boys,Kinks,Procol Harum,Creedence Clearwater Revival,Wilson Pickett,The Who gibi isimlerde yenı oluşan Rock müzik içinde başarılı işlere ımza atıyordu..

1960'lı yıllar sadece rock müzikte değil müzik aletlerindeki devrimlerle de hatırlanacaktır.İlk kez 60lı yılların başında gruplar ritim gitar,bas gitar,lead gitar ve davulu birarada kullanmışlardır. İngiliz grup Kinks "You really got me" parçasıyla 1 numara oluyordu.Bu şarkı rock'n roll dan rock müziğe geçişteki en önemli şarkılardan biridir..

The Who ise "My Generatıon" hitleri genç kitle tarafından büyük bir idol olarak gösterilmişti.Bu parçada geçen "Umarım yaşlanmadan ölürüm" teması ise bir başkaldırının manifestosuydu.

Aynı dönemlerde ilk gitar virtiözleri müzik tarihine isimlerini yazıyordu..

Jımı Hendrıx,,Scotty Moore,B.B.Kıng,Jeff Beck ve Muddy Waters büyüleyici teknikleri ile birer gitar idolü oluyorlardı.Özellikle Jımı Hendrıx'ın gitarı hem sağ hemde sol eliyle muhteşem çalabilmesi,dişi ve diliyle gitarın sap kısmını çekerek çok ilginç ses armonisi sunmasıyla kısa süren kariyerine rağmen gelmiş geçmiş en iyi gitarist olarak gösterilmektedir.

60s da ikon halne gelmiş ve üzerınde özellıkle durulması gereken gruplardan bırıde The Doors.. Light My Fire albümlerı ile harıka bir çıkış yakalayan topluluk solıstlerı Jım Morrıson'un sanatsal ve melankolık yorumu ile epey ses getırıyordu..


Resmi ekleyen

Aynı donemde Simon & Garfunkel da "The Sounds Of Silence"ile lıstelerde fırtınalar yaratmıştı..
Genelde ıcra edılen şarkıların savaş lırıklerı ıle bezenmiş olması ve çözüm yollarının aranıyor olması,bu düşünceyi savunan "Hıppı"dıye adlandırılan orta sınıf gençlerınn etkısıyle de geniş kıtlelere ulaşıyordu..
Ünlü "Savaşma seviş"sloganıda bu dönemde ortaya çıkmıştır.

1960s 2.yarısından sonra mega rock grupları dıye adlandırabıleceğimız topluluklar dunyayı rock muzıkle sallamaya hazırlanacaktır..
Pink Floyd, Deep Purple, Led Zeppelin, Yes,Kıng Crımson gıbı gruplar sayesınde rock o zamanda kadar hiç olmadığı kadar etkı kazanmıştır..

İngiliz ve Amerikan egemenliği içinde geçen 60lı yıllar çeşitlilik bakımından kısır denilebilecek bir dönemdi.Fakat teknolojininde yardımıyla müzik ensturemanlarının daha kuvvetli ve modern hale gelmesi teknik açıdan kaliteli
albümler yapılmış olması,ses düzenlemelerini mühendislerin üstlendiği başarılı konserler yapılmış olması 60lı yılların getirmiş olduğu yeniliklerdir.

Devasa konser turnelerı ve hala günümüze kadar etkısı devam eden harıka albumlerın çıkmasıyla gun geçtıkçe ınanılmaz geniş bır kıtleye hıtap eden Rock ve Metal müzik dokunulmaz bır kültür halını alıyordu..


Resmi ekleyen

Steppenwolf un "Born To Be Wıld" parçası içinde geçen "Heavy Metal" liriği ve o donemler için epey sert sayılabılecek muzıkal yapısı sebebı ıle otorıteler tarafından "ilk metal şarkısı" olarak gosterılmektedır..


Velvet Underground ve ###### Pistols rock un en karanlık noktalarını Punk turunde göstermektedır..
Devamlı kendını tekrar eden sert nakaratlar ve rock muzığı eleştıren lırıklerıyle kısa bır zaman gençlerı peşinden suruklemış fakat etkısını kısa surede kaybetmıştır..

Clash ve Joy Dıvısıon ıse bu turevın en başarılı albumlerıne ımza atmışlardır..

70s ıle beraber rock kendı içinde dallara ayrılmaya devam etmektedır..
Bu dönemin ilk yıllarında; blues rock , hard rock,psychedelıc rock,symphonıc rock ve proggresive rock türleri oluşmuştu.Bu tarzlar o zamana dek çıkmış en anlamlı ve kapsamlı türlerdir ve günümüze kadarda birçok grup tarafından taklit edilmekte yada örnek alınmaktadır.

Queen,Jethro Tull,Aerosmıth,Doors,Marıllıon,Moody Blues,Alan Parsons Project,Genesis gıbı gruplar bu turevlerı en ıyı sunan ısımler olarak on plana çıkmaktadır..

Aynı dönemlerde rock müziğe oranla daha sert ve hızlı bir tarz olan heavy metal kendini hissettiriyordu.Gitar sololarında teknik açıdan daha bir gelişmişlik ve mükemmelliyet vardı.

Bu tarzın en önde gelen ismi ise hiç kuşkusuz Led Zeppelın grubudur.Blues tabanı üzerine sert bir stil sergiliyorlardı.Bu grup heavy metal tarzının sınırlarını çizmiştir.Black Sabbath ve Urıah Heep ise heavy metal müziğin önemli isimleri olmuşlardır.


Müzikte dinleyici bilincininin üst seviyeye çıktığı ve efsane statüsüne erişmiş bir çok grubun altın dönemlerini yaşamış oldukları 70'li yıllar birçok süper grubun ve şarkıcının sayesinde müzik tarihinin en parlak dönemini yaşamıştır.

Bruce Springsteen,David Bowie,Black Sabbath,The Eagles,Elton John,Grateful Dead,Lynyrd Skynyrd,John Lennon,Meat Loaf ,AC/DC de rock ve metal muziğin gelışmesıne o donemlerde ınanılmaz bır katkı yapmış ve dınleyıcı kıtlesının daha da genişlemesını sağlamıştır..

1980 li yıllar müzik tarihinin en hareketli, en gürültülü, en popüler ve en karmaşık yıllarına tanıklık etmiştir.
1 Ağustos 1981 müzik tarihi açısından bir dönüm noktası olmuştur.
Bu tarih MTV nin kuruluş tarihidir.24 saat müzik yayını yapan bu kanal plak endüstrisi için bir devrim olmuştur. Her yaştan milyonlarca dinleyici klip izliyor bu da albüm satışlarını inanılmaz rakamlara taşıyordu.Özellikle metal parçalarının geniş kitleler tarafından kabul görmesinin ve listelerde zirveye kadar tırmanmasının bu görsel etkinin payı çok büyüktü..


Resmi ekleyen

Heavy Metal patlamasının yaşandığı ve en ıyı orneklerını verıldığı 80s pıyasasında;Judas Priest,Dire Straits,Guns'n Roses,Bon Jovı,Iron Maıden,Motley Crue,Motorhead,Van Halen,Metallıca başta olmak uzere bırçok grup altın yıllarının yaşayan metalın en buyuk temsılcılerı konumunu almışlardır..

AC/DC 1980 tarihli albumlerı "Back In Black" ıle gunumuze kadar 60 mılyon satmış ve tum zamanların en çok satan rock/metal albümü ünvanın almıştır..

Rush,U2,The Police,The Smiths,Queensryche,Whitesnake ,R.E.M.,Def Leppard da aynı donemlerde çıkardıkları başarılı albumlerle büyük kitlelere ulaşmayı başarmıştır..

Ayrıca virtiöz kavramı daha bir mükemmellıyete dökülmüştü..Joe Satrıanı,Steve Vaı,Yngwıe Malmsteen,Jason Becker başta olmak üzere birçok dev gitarist Rock sahnesıne çıkıyor ve çok geniş kıtlelere hıtap edebılıyorlardı..

90s la beraber duraklama dönemine gıren rock ve metal,70s ruhunu hısseden grupların çalışmaları ile ayakta duruyordu..
Queen'in Ocak 1991'de yaptıkları en görkemli albümlerden biri olan "Innuendo"yu piyasaya vermiş olması bu bağlamda büyük onem taşımaktadır..

Bu albümle Queen grubu kariyerlerini istemeden de olsa zirvede bitirmek zorunda kalmışlardır.Albümden çıkan 5 sıngle'ın da 1 numara olması, tüm dünya da 30 milyondan fazla satması,birçok altın ve platin plak almasıyla ödüllendirilen bu efsane albüm rock tarihinin en başarılı albümlerinden biridir.

Dev grup U2 tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olarak gösterilen "Acthung Baby" yi aynı yıl piyasaya veriyordu.Jethro Tull ise "Frıday Rock" ile 1991 yılında Grammy ödülünü Metallıca ya rağmen kazanıyordu.

Radiohead,Oasis ,Smashing Pumpkins ,Rage Against the Machine,Jane's Addiction,Red Hot Chili Peppers,The Cranberries,Pantera,Jeff Buckley,Manic Street Preachers,Dream Theater ve The Verve gibi gruplarda 90s da harıkalar yaratan gruplar arasında yer almaktadır..


2000s yılları 2.yarısını yaşadığımız şu döneme kadar geçen 7 yıllık zaman dılımınde ise rock ve metal en vasat donemını yaşamaktadır..

Eskıyı tekrarlayan melodıler,artık suyu çıkmış başarısız cover anlayışı ve artık bıkkınlık getıren best of çalışmaları ıle ayakta kalmaya çalışan grupların egemen olduğu 2000s de sayabıleceğimız en başarılı ısımler olarak;

Soundgarden,Tool,Whıte Strıpes,Velvet Revolver,Foo Fighters,A Perfect Circle ,Opeth,Symphony X ,Anathema'yı gösterebılırız..

Umarım ılerkı yıllarda 2000s bile arayacak kadar kötü bir hal almaz bu kültür.
Daha araştırıcı ve bilinçli dınleyıcılerın artmasıyla bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün..
Yaşasın Rock..


Pop/ Dısco Tarihi


1960'lı yılların R&B tarzının yanına daha hızlı ve yumuşak melodilerle zenginleştirilen Pop/Dısco türünün 70 li yıllardaki temsilcilcileri Abba,Blondıe ve Bee Gees'tir.Bu 3 dev pop müziği yaratan gruplardır ve günümüzdeki pop müzikle kıyaslanamayacak kadar kaliteli ve unutulmayacak albümler yapmışlar,rock gruplarını listelerde geride bırakacak kadar da sevilmişlerdir.


Resmi ekleyen

Hala birçokları için en buyuk pop grubu olarak gosterılen Abba karıyerı boyunca sattığı 350 mılyonluk album satışı ıle hala bırçok rock grubundan daha fazla satış grafığını elınde tutmaktadır..

Ring Ring (1973),Waterloo (1974),Voulez-Vous (1979),Super Trouper (1980) albumlerı ıle rekorlar kıran ve sayısız pop klasığıne ımza atan ABBA yı "Dancıng Queen" şarkısı ıle hatırlamak mumkun..

"Onlar Led Zeppelın'ın başaramadığı yaptılar,onlar muzıkte melodıyı yarattılar."
Bu sözler 70s yılların bır muzık otorıtesıne aıt,ve bahsettığı grup Bee Gees..

Yaklaşık 40 yıl suren muzık karıyerlerı acı bir ölüm haberı ıle bıtmış olsada tüm klasık şarkılarının hala unutulmadan dınlendığı ender 70s pop gruplarından bırıdır..

Blondıe ise New Wave tabanlı pop albumlerı ıle 1976 da başlayan karıyerlerı boyunca en ıyı pop/dans grupları arasında her zaman yer almayı başarmışlardır..

Mılyonlar satan albumlerının yanısıra hıtap ettıklerı kıtle ilede oldukça fazla sevenı olan bu türün marş şarkıları olarak gösterilenlerı arasında;
Gloria Gaynor "I Will Survive",Bee Gees *Stayin' Alive ve Donna Summer hiti Love To Love You Baby'dir..

Kool & the Gang,KC & the Sunshine Band,Trammps,Chic,Village People,Diana Ross,Prince,Rick James,Lipps Inc.,Irene Cara,Pointer Sisters,Sister Sledge ve Rose Royce 70s ve 80s yılların en büyük pop/dısco devlerı arasında yer almıştır..

80s yılları en fazla renklendıren ısımler ise hiç kuşkusuz ; Prince,Madonna,Mıchael Jackson ve George Mıchael'dır..

Pop tarihinin en fazla albüm satan sanatçısı olan Mıchael Jackson,solo karıyerıne başladığı 80s de efsane unvanını almıştır..
Sayısız 1 numara olmuş hıt şarkıları ve albumlerının yanısıra muzık tarıhınde çığır açan klıplerıyle de büyük yankı uyandırmıştır..1982 tarıhlı Thrıller hala tüm zamanların en iyi klıbı olarak gosterılmektedır..
Ayrıca aynı adı taşıyan albüm Jackson un en fazla satan albumudur ve Bılboard lıstelerıne 6 tane hıt şarkı sokmuştur..

Madonna ıse sansasyonlarının yanında pop müzik ve 90s yıllar dance muzığıne harıka albumler kazandırmış en büyük bayan pop dıvası olarak gosterılmektedır..

Pop Kraliçesı sırasıyla çıkardığı;Like a Virgin,True Blue,Like a Prayer ve Erotica albumlerı ıle hem goze hemde kulağa hıtap etmeyı başarmış ve en fazla album satan bayan solıstlerden biri olmuştur..

Grammy Ödülü sahıbı Prınce;new wave, pop, rock, blues, jazz ve hip hop oğelerını muzıklerınde harmanlamış ve en iyi funk-pop orneklerı ile 80s en buyuk yıldızlarından biri olmuştur..Aynı zamanda çok ıyı bır gıtarıst olan Prınce'ı Purple Raın,Cream ve When Doves Cry gibi klasık olmuş şarkılarından hatırlamak mümkün..


Yayınlamış olduğu tüm albumlerle Brıtanya'da 1 numara olmayı başarmış ender sanatçılardan olan George Mıchael'da harıka Wham macerasından ve olaganustu "Careless Whıspers"sıngle dan sonra solo çalışmalara el atmış ve tüm albumlerı ıle pop öğelerının en ıyı orneklerını veren ustun sanatçılardan olmuştur..


Resmi ekleyen

Bu türde ornek verebılecek diğer ünlu ısımler ise;Celine Dion,Gloria Estefan,Modern Talking,Opus,Vaya Con Dios,Trence Trent D'arby,Ace Of Base ve Alphaville'dır..

Resmi ekleyen

90s la beraber evrım geçıren ve pop/dısco içinde elektronık öğelerıde ekleyerek farklı bır prototıp yaratmıştır..
Ozellıkle ılk 5 yılı kapsayan bu donemde;

C&C Music Factory,Ce Ce Peniston,SNAP!,Sir Mix-A-Lot,Deee-Lite,Everything But the Girl ve Massive Attack'ı bu türün öncüşerı olarak gostermek mümkün..


2000s de ıse büyük bir düşüş yaşayan pop pıyasası dınleyıcı kıtlesınınde pekte seçiçi olmamasından dolayı her önune konulanı alan bır anlayış yaratmıştır..

Robbie Williams ,Usher,Justin Timberlake,Britney Spears,Christina Aguilera,Beyoncé Knowles gibi isimlerle ayakta kalmaya çalışan pop muzık, hep kendını tekrar eden şarkılar ve cınsellığı ön plana koyan klıpler ıle gün geçtıkçe daha da vahım bir muzık anlayışına donmektedır..

Kylie Minogue, Mariah Carey ve Whıtney Houston gıbı 80s dıvalarının daha çok sansasyonla ekranlara gelıyor olması,Boyband dıye tabır edılen toplulukların şarkılarından çok grup elemanlarının ozel yaşamları ile haber olmasıda pop un kalıtesızleşmesındekı en onemlı nedenlerden biri..

Kısa soluklu lıste başarıları ve bır kaç hafta sonra hatırlanmayacak birçok örneklerı ile muzık tarıhının en sulandırılmış donemlerınden birinı yaşamamıza neden olan 2000s pop muzığının daha ıyı yerlere gelmesı dileğıyle.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Blues TarihiAslen Afrıka kokenlı bır muzık türü olup köle ticaretinin başlamasıyla birlikte Amerikaya getirilen zenci kolelerin kendi kulturlerini koruyabilmek icin kullandiklari sosyal bir araç halını alan Blues dınleyebıleceğinız en zor ve elıt turlerden biridir..


1910 lu yıllara kadar uzanan fakat tarıhçılerın yeterlı arşivi gunumuze taşıyamamalarından dolayı 1930s ın sonlarından itibaren ınceleyebıleceğimız blues ortaya cıkan yeni turevlerıyle de bölgelerinin ismiyle anılıyordu.. Memphis Blues, Delta Blues, Texas Blues gibi..

Özellıkle Stevie Ray Vaughan,albumlerı ıle en buyuk Texas Blues gitarıstı olarak gosterılmektedır..
Tüm zamanların en iyi blues sanatçılarından biri olarak gösterılen Robert Johnson da Delta Blues un üstadıdır.


1930lu yılların başlarında,tüm dunyanın tanıyacağı efsaneler sahne almaya başlarlar..
Muddy Waters, Howling Wolf, Little Walter ve Willie Dixon gibi genç ısımler o dönemlerden itibaren irili ufaklı barlarda kendılerını gösterıyor ve çalışmalarını daha geniş kıtlelere sunuyorlardı..


Resmi ekleyen

Birçok otorıte için en iyi blues albumu olarak gosterılen King Of The Delta Blues - Robert Johnson hala tüm blues severlerın en buyuk ılham kaynağıdır..

Ayrıca Magic Sam,Albert King,Buddy Guy,Muddy Waters,Freddie King,John Lee Hooker,Son House,W.C. Handy ve B.B. King tüm zamanların en iyi blues gıtarıstlerı arasında yer almaktadırlar..

Özellıkle B.B. King ve Muddy Waters blues ustadları arasında en fazla sevılenlerdır..

B.B. King, “Sahneye çıktığım zaman kendimi daima okyanustaki küçük bir gemi gibi hissediyorum”


Blues vokalde de; Bessie Smith,Etta James,Billie Holiday,Elmore James,Ray Charles,Louis Jordan ve Dinah Washington'ı sayabılırım..İsimlerden de alaşılacağı üzere blues la çok ıyı iletışımde olan jazz öğelerınıde gormek mümkün..

En iyi örneklerınden birkaçı;

1. Memphis Blues - W.C. Handy
2. Crazy Blues - Mamie Smith
3. Pine Top Boogie - Pine Top Smith
4. Dust My Broom - Elmore James
5. Boogie Chillun - John Lee Hooker
6. Manish Boy - Muddy Waters
7. Stormy Monday - T-Bone Walker
8. Hellhound On My Trail - Robert Johnson
9. Spoonful - Willie Dixon
10. The Thrill Is Gone - B.B. King

En iyi ensturamental çalışmalarından...

1. Juke - Little Walter
2. Hide Away - Freddie King
3. Albatross - Fleetwood Mac/Peter Green
4. San-Ho-Zay - Freddie King
5. Phillip's Goes Banana's - Hound Dog Taylor
6. The Supernatural - John Mayall's Bluesbreakers
7. Wham - Lonnie Mack
8. Strollin' With Bones - T-Bone Walker
9. Hawaiian Boogie - Elmore James
10. Chitlin' Con Carne - Junior Wells


Country Tarihi


Resmi ekleyen

Kökenı 1920 lere dayanan Folk, Blues, Gospel muzikle etkıleşimler gosteren ve Amerıka'nın milli müziği olarak lanse edebıleceğim ve günümüzde pekte rağbet edılmeyen müzik türü..

Texas, Oklahoma, Alabama başta olmak üzere bırçok güney eyaletınde dınleyıcı kıtlesı olan eğlencelı lırıklere ve muzıkal yapıya sahıptır..

Johnny Cash,The Eagles,The Byrds, Gram Parsons,Don Mc Lean(kesınlıkle dınlemelısınız) en büyük öncülerındendir..
Liriklerınde kendı eyaletlerıne olan bağlılıklarını ve aşkları anlattıklar şarkılar zaman zaman hayran duyulacak gıtar performanslarınada eşlik edebiliyor..

Western fılmlerınde fazlasıyla duyduğunuz ve mızıka yı sevmenızı sağlayan muzık türünün başında gelen Country müziğin en iyi şarkıları olarak gosterebıleceğim;

1. I'm So Lonesome I Could Cry - Hank Williams
2. Crazy - Patsy Cline
3. I Will Always Love You - Dolly Parton
4. Stand By Your Man - Tammy Wynette
5. Ring of Fire - Johnny Cash
6. Forever & Ever Amen - Randy Travis
7. Always On My Mind - Willie Nelson
8. The Dance - Garth Brooks
9. Coal Miners Daughter - Loretta Lynn
10. Let Me Touch You For Awhile - Alison Krauss


En başarılı albumlerı ıse;

1. At Folsom Prison - Johnny Cash
2. Complete Live at San Quentin - Johnny Cash
3. Coat of Many Colors - Dolly Parton
4. Modern Sounds in Country and Western Music - Ray Charles
5. Red Headed Stranger - Willie Nelson
6. Will the Circle Be Unbroken - Nitty Gritty Dirt Band
7. Honky Tonk Heroes - Waylon Jennings
8. Showcase - Patsy Cline
9. Roses in the Snow - Emmylou Harris
10. Big City - Merle Haggard

Vokal performansları ılede çok ılgı çeken bu türün en ıyılerı arasında ıse;George Jones,Ralph Stanley,Hank Williams,Kenny Rogers ve bazı çalışmaları ile Elvis Presley ve Roy Orbison'ı dahil edebilirim..

Bayan vokallerde de;Patsy Cline,Dolly Parton ve Alison Krauss kusursuz en başarılı olanlarıdır..

Olmazsa olmaz gıtarıstlerı ıse;Chet Atkins,Merle Travis,Albert Lee,Doc Watson ve Buddy Charleton'dur..

Tüm zamanların en iyi Country sanatçısı olarak gosterılen ve birkaç yıl once aramızdan ayrılan Johnny Cash'in tüm şarkılarının Country muzık için birer mihenk taşı olduğunu soyleyebılır ve birçok sanatçıya ilham kaynaklığı yaptığını soyleyebılırım..

90s ve 2000s de Garth Brooks, Dixie Chicks ve Shania Twain gibi önemlı ısımlerde pop tınıları ekleyerek bu kültürü devam ettırmektedırler..


Jazz TarihiResmi ekleyen

19.yy sonlarına doğru doğan ve 20.yy ilk yarısına kadar altın donemlerını yaşamış olan Jazz,Amerikan siyah ırkının New Orleans'ta yaygınlaştırdığı çok elıt bir muzık türüdür..

Aynı zamanda Afrıka ve Avrupa etkılerını çok ıyı harmanlayan ve gospel tarzı ıle bırleşen jazz 1960s yıllardan sonra etkısını kaybetmiştır..

Afrikalıların kölelik yaşadığı dönemlerden hıkayelerle doludur.."Yeni Dünya"ya getirilen insanlar yanlarında kültürlerını de beraberınde getırmış ve ilk dönemlerınde zor olmakla bırlıkte bu kültürü Amerıkada yaygınlaştırmıştır..


Resmi ekleyen

Bu şekılde 2 kuşak Jazz muzığı gerçek anlamda yaşamış oldu..

* Swing
* Bebop
* Cool Caz
* Hard Bop
* Free Caz
* Caz Rock Fusion

Şeklınde alt kulturlere ayrılmış olan Jazz muziğin en başarılı sanatçıları olarak gosterebıleceklerım..;
Louis Armstrong,Duke Ellington,Miles Davis,Charlie Parker,John Coltrane,Dizzy Gillespie,Billie Holiday ve Nat King Cole..


Resmi ekleyen

Jazz da farklı bir yere sahip olan gitarıstler ıse;Wes Montgomery,Django Reinhardt,Pat Metheny,Charlie Christian,John McLaughlin

Thelonius Monk,Bill Evans,Herbie Hancock ve Chick Corea pıyanoyu caz tınıları ile en başarılı sunanlar arasında öncü olmuş sanatcılardır..

Jazz tarıhınde yapılmış en ıyı albüm olarak gösterılen Miles Davis yapıtı Kind Of Blue başta olmak üzere en başarılı albümler;

Mingus Ah Um - Charles Mingus
Brilliant Corners - Thelonious Monk
Time Out - Dave Brubeck
The Blues & The Abstract Truth - Oliver Nelson
The Incredible Jazz Guitar - Wes Montgomery
Song For My Father - Horace Silver
Out To Lunch - Eric Dolphy
The Shape Of Jazz To Come - Ornette Coleman
Virtuoso - Joe Pass

Strange Fruit - (Billie Holliday),
What a Wonderful World - (Louis Armstrong),
Unforgetable - (Nat King Cole)
How Deep is the Ocean - (Miles Davis)

ve caz tarihinin kanımca en büyük hanımefendısı olan Edıth Pıaff'ın

*Milord
*La vie en Rose
*Ju ro
*Padam Padam

Kasıklerı en başarılı şarkılar arasında yer almaktadır..Plaktan o büyülü sesi ve harıka tınıları duymak o kadar hoştur ki..
Genç yaşta hayata gözlerını yuman Pıaff'ın sesine yansıyan acısı birçoklarının hislerıne eşlik eder..

Sanılandan çok daha fazla dınleyıcı kıtlesı,inanılmaz armonı bılgısı ve doğaçlama gerektıren, günümüzde Joss Stone ve Norah Jones gibi 2 cici kızla en yenı orneklerını veren jazz muzığe kulak vermenız dıleğiyle..


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Rap / Hip Hop Tarihi

Resmi ekleyen

1970s başında her zaman dendiği üzere New York'un arka sokaklarında doğmuş Amerikan alt kültürünü temsil eden ve gelişmesınden gunumuze kadar ilk dönemlerıyle tezatlar oluşturan R&B ve Funk müziklerının harmanlanmasıyla ulaşılmış muzık türü..

Liriklerının yanında Graffıtı kulturuyle de gettolarda kendılerını ıfade eden Amerikan gençliğinın müziği..
80s sonlarından itibaren tüm dünyaya yayılan ve hatırı sayılır bır dınleyıcı kıtlesı kazanmış olan Rap/Hıp Hop müzik giyim tarzları ılede başlıca bir akım oluşturmuştur..Bol giyim tarzı ıle bır nevi özgür düşünce yapılarını dışa vuran akım seks, para ve silah üçlemesı içinde epey sansasyona tanıklık etmiştır..


Resmi ekleyen

70s ortalarında;Dj Afrika Bambaata,DJ Kool Herc,DJ Hollywood ve kanımca en büyük rap şarkılarını yazmış olan Grandmaster Flash belki tv lerde hergün yarı çıplak klıpleri dönen isimler değillerdi fakat New York un arka sokaklarında bu kültürü Amerıkan gençliğine gün geçtıkçe özümsetmeye devam edıyorlardı..

Old School örneklerı ile Sugarhill Gang ın 'Rapper's Delight' şarkısıyla patlama yapar..

Run DMC,Public Enemy,2 Pac,The Beastie Boys,N.W.A ,Grandmaster Flash,Nas,Outkast,Dr. Dre,Afrika Bambatta ve Cypress Hill ile en başarılı çalışmalarını sunmuştur..

Rap/Hip-Hop tarihi içinde en başarılı olarak adlandırılan şarkılar ise;

The Message - Grandmaster Flash
Fight The Power - Public Enemy
One Mic - Nas
It's Tricky - Run DMC
Gangsta's Paradise - Coolio

ve en büyük Rap ikonu olan 2 Pac parçalarıdır..

Rap otorıtelerı tarafından hala gelmiş geçmiş en ıyı album olarak gösterılen
It Takes A Nation of Millions To Hold Us Back - Public Enemy yanısıra,

Raising Hell - Run DMC Pauls Boutique - Beastie Boys
Straight Outta Compton - N.W.A.
Illmatic - Nas
All Eyez on Me - 2pac

En başarılı albümler olarak kabul edılmektedır..

1990s da Mc Hammer,Dr.Alban,Snow,Falco başta olmak üzere birçok farklı tarzda temsilcileri olmuş ve 90s 2. yarısından günümüze kadarki zaman dılımınde eskı etkısını kaybetmiştir..

Rap müziğin 2000s lerdeki önemli temsilcılerı arasında ise; Emınem,50Cent,Jay-Z,Busta Rhymes,Akon,Wyclf Jean ve Mıssy Ellıot olarak sıralanabılır..Grunge Tarihi

Resmi ekleyen

1980s li yılların 2.yarısında Seattle'da oluşan Alternatif Rock müzik tarzıdır..İsim babası olarak Mudhoney solisti Mark Arm bilinmektedir..


1990 ve 1995 yılları arasında Amerıka da kayıp kuşağın başkaldırısı olarak dıkkat çeken ve kısa soluklu fırtına yaratmış kalıtelı orneklerıyle de hala takıp edilesi Punk etkılerıyle bezenmiş yapıya sahıptır..

Soundgarden,Nirvana,Pearl Jam,Alice in Chains,
Stone Temple Pilots,Mother Love Bone,Mudhoney,Screaming Trees
Temple of the Dog ve Candlebox bu türün en muhteşem gruplarıdır..

Grunge muzığının belkıde en ıyı orneklerını vermemiş olsalarda bu kültürü su yüzüne çıkaran grup şüphesız Nırvana'dır..


Resmi ekleyen


24 Eylül 1991 de piyasaya verılen Nevermind muzık tarihinin en etkı yaratan albumlerınden biri oldu..X kuşak dıye lanse edılen ve teen-age dıye adlandırılan yaşlarda seyreden gençlerın manıfestosu halını almıştı bu büyük albüm..

Sıngle olarak pıyasaya verılen Smells Like Teen Spirit başta olmak uzere bırçok şarkı hıt statusune erişti..

Ayrıca en büyük Grunge albümlerı arasında en üstlerde yer alan;

Superunknown (Soundgarden)
BadMotorfınger(Soundgarden)
Ten (Pearl Jam)
Temple of the Dog (Temple of the Dog)
Dirt (Alice in Chains)
Stardog Champion (Mother Love Bone)

Özellıkle 2 harıka vokal uzmanı Eddıe Vedder ve Chrıs Cornell'ın hem kendı gruplarında hemde Temple of the Dog projesındekı performansları onları en büyük grunge solıstı yapmaya yetıyordu..

Hala birçok otorıte tarafından en büyük Grunge şarkısı olarak gösterılen Jesus Christ Pose başta olmak uzere;

Say Hello 2 Heaven(Temple of the Dog)
Alive (Pearl Jam)
Would? (Alice in Chains)
Touch Me I'm Sick (Mudhoney)
Interstate Love Song (Stone Temple Pilots)
Stardog Champion (Mother Love Bone)
Come as You Are (Nırvana)

Mother Love Bone solisti Andrew Wood,Nırvana'nın herşeyı Kurt Cobain ve Alice in Chains frontmanı Layne Staley'ın ölümleri ile çöküş yaşayan Grunge kısa dönemdeki etkısı ve heyecanı ıle günümüz genç neslının ılgısını çekmeye devam etmektedır..


#4
flefguent

flefguent

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 1 İleti
Resmi ekleyen


The Unforgettable Fire is the fourth studio album by Irish rock band U2, released in 1984. Far more ambient and abstract than the hard-hitting War, it was at the time, the band�s most marked change in direction, and was the group's first collaboration with Brian Eno and Daniel Lanois.

#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Resmi ekleyen
The Unforgettable Fire is the fourth studio album by Irish rock band U2, released in 1984. Far more ambient and abstract than the hard-hitting War, it was at the time, the band�s most marked change in direction, and was the group's first collaboration with Brian Eno and Daniel Lanois.
Thanks for new information.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı