İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

LOST 3. Sezon Finali Geniş Değerlendirmesi | 4. Sezon Öncesi Bi Hatırlayalım

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.701 İleti
 • Gender:Male
Resmi ekleyen

Lost’un 3. sezonu 2 saatlik muhteşem bir finalle sonlandı. Lost’un izlediğim en iyi ve en çarpıcı sezon finaliydi. Akşam üzeri Lostpedia yoğunluktan açılamaz hale geldi. Herkes Lost’a kilitlendi. Spoiler okuyanların zevkleri kaçtı. Çünkü bir çok spoiler gerçek çıktı. Lost’u başka dizilerle kıyaslayanlar ve hatta küçümseyenler, konuyu bağlayamayacaklar diyenler sanırım yeniden düşünmek zorunda kalacaklar. Final bölümü, 8 ay sonra Şubat’ta başlayacak olan 4.sezona kadar bize tartışacak güzel konular bıraktı. Yazının devamında final bölümünün önemli noktalarının üzerinden geniş bir özet ve bilgilerle yeniden geçeceğiz. Yazımız henüz izlemeyenler için spoiler içeriyor..

2 Saatlik Final Bölümü

Jack’in geçmişiyle başladık bölüme daha doğrusu biz öyle sanıyorduk (Eğer zevk kaçırıcı spoilerlar okumadıysak:) Yapımcılar da bizi kandırmışlardı zaten. Jack’in geçmişine odaklamışlardı bizi yaptıkları açıklamalarda. Jack konusuna yazı içinde yeniden değineceğiz. Final bölümüne özet olarak bakarsak bir savaş bölümüydü. Bu savaş üç cephede yaşandı: Sahil, Radyo kulesi ve The Looking Glass. Şimdi bunların hepsini sırayla ele alalım.

Sahil

Sahilde dinamitleri patlatmak için üç kişi kalır. Sayid, Jin ve Bernard. Fakat bu cephede bizimkiler başarısız olurlar. Sayid ve Bernard dinamitleri patlatırken Jin’in silahının menzilinin kısa olması sebebiyle üçüncü patlama olmaz ve özellikle Bernard da olmak üzere panik yaşanır ve ele geçirilirler.

Resmi ekleyen


Ben’in Jin’i öldürme tehdidine dayanamayan Bernard tüm her şeyi anlatır. Esir olarak tutulmaya başlanan sahil ekibi; radyo kulesine giden gruptan içi rahat etmeyip geri dönen Sawyer, Juliet ve Hurley (Hurley’in canı sıkılıyordu:) tarafından kurtarılırlar ve sahilde kontrol ele alınır. Hurley’in Dharma Van’la sahile dalışı muhteşemdir:) ve tabi ki Sayid’in ayaklarıyla yaptıkları.. Ayrıca Ben’in uydu telefonu için Jack’le yaptığı pazarlıkta da Sayid, Jin ve Bernard ölümden döndüler.

The Looking Glass

Savaşın bir cephesi de su altındadır. Charlie istasyonda kalan Greta ve Bonnie tarafından konuşturulmaya çalışılır ve esir tutulur. Charlie’nin bahsettiklerinden sonra, bu iki gizemli kız durumu Ben’e haber vermeye karar verir. Böylece bu arkadaşların da birer Others üyesi olduğunu anlamış oluruz. Telsizden Bonnie’nin sesini duyan Ben ise oldukça şaşırır. Onlara koyduğu bir iletişim yasağı vardır. Çünkü daha önceden herkese Looking Glass istasyonunu su bastığını söyleyip kandırmıştır. Bu konuda ise Mikhail’den yardım ister. The Looking Glass’ın hala çalıştığını duyan Mikhail şüphelenir, gün ağardığında istasyona gitmek üzere yola çıkacaktır. Bu arada Desmond’ın baygınlığı geçer ve uyanır.

Resmi ekleyen


Mikhail istasyona giderken sahilde Desmond’ı farkeder ve ateş etmeye başlar. Desmond da kurşunlardan korunmak için suya dalar ve istasyona girer. Charlie Desmond’a saklanmasını söyler ve Desmond çok hızlı bir şekilde! zıpkınların olduğu dolaba saklanır. Hemen arkasından Mikhail istasyona ulaşır. Desmond’ı sorar fakat bulamazlar. Ayrıca Mikhail, Greta ve Bonnie’ye “Ben sizi Kanada’da görevde biliyordum” der. Anlaşılan Others uluslararası çalışmalar da yapar. Charlie akıllıca davranarak Mikhail’i kışkırtır. Ona neden bu istasyon konusunda yalan söylendiğini hatırlatır ve istasyonda yayınların bozulduğunu söyler. Mikhail bunu bilmemektedir ve buna anlam veremez. Greta ve Bonnie emirleri uyguladıklarını Ben’e ve tabi ki Jacob’a güvendiklerini söylerler. O sırada istasyonu arayan Ben, karşısında kafasındaki sorulara cevap arayan Mikhail’i bulur. Ben her şeyi ada için yaptığını söyler.

Resmi ekleyen


Adanın yıllar boyu olduğundan daha büyük bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu anlatır ve muhteşem ikna yeteneği ile Mikhail’i sakinleştirir ve ondan istasyondaki herkesi öldürmesini ister. Mikhail büyük bir soğukkanlılıkla önce Greta’yı vurur daha sonra ise Bonnie’yi yaralar ve onu da tam öldürecekken dolaptan çıkan Desmond Mikhail’i zıpkınla mıhlar. Bonnie’yi ise kodu almak için yaralı bırakırlar. Böylece istasyonun kontrolü bizimkilere geçer. Charlie Bonnie’yi ikna ederek ölmek üzereyken kodu alamasa bile kodu oluşturan şeyi Bonnie’nin ağzından alır. Beach Boys’un Good Vibrations şarkısının melodisi kodu oluşturmaktadır. Charlie kodları girmek üzere istasyondaki odaya girer.


Resmi ekleyen


Bu sırada Desmond bulduğu dalış tüplerini istasyondan çıkmak için hazırlamaktadır. Charlie kodları doğru biçimde girer ve ışık söner. Hala kendisine bir şey olmadığına sevinip geri dönerken ise bir bağlantı ulaşır istasyona. Charlie düğmeye bastığında karşısında Penny’yi görür. Penny, Naomi’nin gemisinden haberi olmadığını söyler. Galiba Ben bu sefer doğru söylemiştir. Desmond ise bu sırada bir şey farkeder. Mikhail yattığı yerde değildir. Tam Charlie’yi uyarmak üzere odaya doğru giderken, Charlie bulunduğu odanın sualtına bakan penceresinde Mikhail’i elinde el bombasıyla görür. Mikhail bombayı patlatır ve oda su almaya başlar. Desmond’ın kendini kurtarmasını önlemek isteyen Charlie ise kapıyı kapatır. Amacı bu sefer ölmeyi başarıp Desmond’ın da gördüğü gibi Claire ve Aaron başta olmak üzere adadakilerin kurtulmasını sağlamaktır.

Resmi ekleyen


Oda su alırken eline, gelen geminin Penny’nin gemisi olmadığını yazarak pencereden Desmond’a gösterir ve aramızdan ayrılır. Bu cephede kahramanlarımız cihazı kapatarak kazanırlar fakat Charlie’nin ölümü ile kaybederler.

Radyo Kulesi

Radyo kulesine giden grup ise iki patlama olması üzerine tedirgin olur fakat yollarına devam ederler. Naomi devamlı uydu telefonunu kontrol etmektedir. Ama ışık hep kırmızıdır.

Resmi ekleyen


İçi rahat etmeyen Sawyer sahile dönmek ister. Ona zarar gelir düşüncesiyle Kate’i yanında istemez, bunun üzerine küçük bir yalanla ona katılan Juliet ile sahile giderler. Canı sıkılan Hurley de onlara katılır. Ama Hurley yine şişmanlığı ima edilerek kabul edilmez ama Hurley’in dönüşü muhteşem olacaktır. Bu arada olan iki olay oldukça dikkat çekicidir. Jack ile Juliet’in öpüşmesi ve ilişkilerinin böylece teyit edilmesi. Diğeri ise Jack’in Sawyer’ın durumunu Kate’e açıklamaya çalışması ve Kate’in neden böyle bir şey yaptığını sorduğunda ise ona “seni seviyorum” demesi. Grubun yoluna devam ederken önlerine, yaptığı plan sonucu kendi kamplarından ayrılan Ben ve Alex çıkar. Ben konuşarak grubu yolundan döndürebileceğini düşünür. Yolda ise Ben, Alex’e; Karl’a kötü davranmasının sebebi olarak ondan hamile kalmasını istemediği olduğunu açıklar. Ben, grupla karşılaştıklarında Jack’ten yalnız olarak 5 dakika konuşma talep eder. Jack’e adanın büyük bir tehlikede olduğunu Naomi’nin onları kurtarmaya gelmediğini anlatır. Uydu telefonunu kendine vermesini ister. Jack buna inanmaz ve reddeder. Bunun üzerine Jack’in kendisinden aldığı telsizi kibarca geri isteyen Ben olayı yine pazarlığa dönüştürür. Uydu telefonunu vermezse sahilde esir alınan Sayid, Bernard ve Jin’in öldürüleceğini söyler. Jack telefonu vermeyince üç el silah sesi duyulur ve Jack yıkılır.. Bunun üzerine Ben’in üzerine atlar; onu sağlam pataklar ve onu da gruba katar. Amacı, Ben’in onların kurtulmalarını görmesini sağlayarak ona acı çektirmektir. Bu sırada 16 yıldır ayrı kalan anne-kız Danielle ve Alex kavuşurlar. Yollarına devam ederlerken geri dönen ekip sahildekileri kurtarmıştır.

Resmi ekleyen


Sahildeki Others grubu , Ben’in emirlerine uymayıp bizimkileri vurmaz. Radyo kulesine gelmeden uydu telefonundaki ışık yeşile döner fakat bu seferde kuleden gelen yayın engel teşkil etmektedir. Radyo kulesine ulaşan grup yayını kapatır. Tam Naomi bağlantı kuracağı sırada John ortaya çıkarak onu öldürür. Telefonu Jack eline alır fakat John onu öldüremez. Jack gemiyle bağlantı kurar. Bu cephede de bizimkiler kazanır. Fakat Ben’in uyarıları gerçekse bu zafer değil tam anlamıyla bir yıkım olacaktır.

John Locke

Çukurda vurulmuş şekilde kalan John ise ayaklarını oynatamaz duruma gelir. Bu acıya dayanamayıp intihar etmeye kalkışan John’u ise sürpriz bir isim -Walt- kurtarır. Ona çukurkan çıkmasını, yapacak işleri olduğunu söyler. John daha sonra radyo kulesine giden gruba yetişip Naomi’yi öldürür. Jack’e de silah doğrultur fakat onu öldüremez ve Gemiyle bağlantı kurulmasına engel olamaz. Ben (Benjamin değil:) su altı istasyonunu patlatanın Mikhail değil John olmasını beklerdim:) ama John, Jack gibi Charlie’ye de kıyamazdı o ayrı mesele:)

Resmi ekleyen

Jack

Jack’in önce geçmişi zannettiğimiz daha sonra ise geleceği olduğunu anladığımız görüntülerinin özetini çıkarırsak;

 • Gittiği cenaze kime ait şu an en çok merak edilen konu bu.
 • Cenaze töreninin olduğu yerdeki tabelada yazanlar aslında bir anagram. Açılımı ise: Flashforward
Resmi ekleyen


 • Jack adadan ayrıldıktan sonra çok kötü bir duruma düşer Hayatını adayı aramaya adar. Evi haritalarla ve cetvellerle doludur. Her hafta uçağa, sırf uçağın kaza yapıp yine adaya düşebilmesi için biner.
 • Artık iyi bir doktor bile değil. Ameliyatlara sokulmaz.
 • Neden babasından yaşıyormuş gibi bahseder? Aklını mı kaçırmıştır? Yoksa gerçekten babası yaşıyor mudur?
 • Kate nedense Jack’le görüşmek istemez.
Bölüm sonu sahnesi (The snake in the mailbox)

Final bölümünün son 5 dakikalık kısmında Jack’in yaşadığı şeylerin aslında gelecekte geçtiğini anlarız. Jack adadan ayrılmaktan dolayı oldukça pişmandır. Kaza yapıp adaya düşsün diye ha bire uçağa binmektedir. Adadan ayrılmakla hata yaptığını düşünür. Yalanlar söylemekten sıkılmıştır. Kate ise Jack’ten uzak durmaya çalışmaktadır ve cenaze ilgisini hiç çekmez.

Resmi ekleyen

Gazete Kağıdı

Resmi ekleyen Resmi ekleyen

 • Los Angeles
  Man found dead in
  downtown loft
  “The body of Jo…[okunamıyor]…[a]ntham of
  New York was discovered shortly after 4
  a.m. in the…[okunamıyor]…of Grand
  Avenue. Ted [lastname], [a door]man at The
  Tower…[okunamıyor]…heard loud
  noises…[okunamıyor]…antham’s loft.
  [okunamıyor]… [sa]fety, he co[nfessed]
  [okunamıyor]…discovered the
  [okunamıyor]…a beam in the
  [okunamıyor]…[ac]cordin[g]…[okunamıyor]…”
  görülebilen tüm yazılar bunlar.
 • Bazı söylentilere göre ölen kişinin ismi Jeremy Bentham. Dizideki bir çok filozofa gönderme yapılan isimler gibi (Locke, Rousseau, Hume) bunun da bir gönderme olabileceği düşünülüyor. Ama bu isim hangi karaktere ait ya da kimi temsil ediyor bu bilinmiyor.
 • Gazete 5 Nisan 2007 tarihli Los Angeles Times‘a ait. 24 Mayıs’ta Los Angeles Times bunu onayladı. Aşağıdaki gazetenin gerçek baskısı
Resmi ekleyen

 • Gerçek gazete orada yer alan haber Marijuana yakalanmasıyla ilgili.
 • “Ted”, “The Tower”, and “beam” kelimelerinin tümü Stephen King’in The Dark Tower kitabı serilerindeki yer ya da karakter isimlerini oluşturuyor. Ayrıca Dark Tower’ın adı geçen diğer kitaplarda da durum böyle Hearts in Atlantis gibi.
İlginç Bilgiler

 • Jack’in alnına 8 dikiş atıldı.
 • Bu bölümde 15 kişi öldü.
 • Jack ve John bu bölümde intihara kalkıştılar ama daha sonra vazgeçtiler. Mikhail Charlie’yi öldürürken el bombasını intihar bombası olarak kullanıyor. Charlie kendinin boğulmasına izin vererek intihar ediyor. Sawyer, Juliet ve Hurley sahildekileri kurtarmak için bir tür intihar görevine kalkışıyorlar. Ben Jack’e telefonu kullanıp yardım çağırması durumunda adadaki herkesin öleceğini söylüyor. Jack, Kurt Cobain’in intiharının 13. yıldönümünde (5 Nisan 1997) Nirvana’nın “Scentless Apprentice” şarkısını dinliyor.
 • Gerçek Sawyer’ı öldürdükten sonra Sawyer, Hurley ve Kate’e lakap takmayıp isimleriyle hitap ediyor.
 • Jack geleceğinde tek başına, depresif ve izole bir şekilde yaşıyor.
 • Sawyer Tom’u öldürdü. Ayrıca Anthony Coopper’ın takma isimlerinden biri de Tom Sawyer’dı.
 • The Looking Glass istasyonunda Charlie’nin girdiği kod Beach Boys grubunun Good Vibrations isimli şarkısının ana melodisi.
 • Charlie ölürken haç çıkartıyor ama yanlış eliyle.
 • Naomi sahilden ayrılırlarken Jack’i Hz. Musa’ya benzetiyor.
SORULAR
Adadaki sorular

 • Naomi kimin için çalışıyor?
 • Ben, Naomi ve ekibinin herkesi öldüreceği ve adaya zarar vereceği hakkında doğruyu mu söylüyordu?
 • Ben, neden radyo kulesine gidenleri zorla vazgeçirmek yerine konuşarak ikna etmeyi tercih etti?
 • Neden ve nasıl Looking Glass istasyonu sinyal bozma sistemi kaldırıldıktan sonra direkt olarak Penny’yle bağlantı kurdu. (Tam tersi de olabilir)
 • Penny Dharma hakkında bir şey biliyor mu?
 • Looking Glass Penny’nin frekansını nasıl elde etti ve Penny neden bağlantı kurmaya çalışıyor?
 • El bombası patlaması sonucu Mikhail yaralandı ya da öldü mü?
 • Bölümün sonunda John Jack’e silah doğrultup tartıştıktan sonra nereye gitti?
 • Sinyal bozma hakkında Juliet’in bilgisi varken, Mikhail’in nasıl bilgisi olmuyor?
 • Tapınak nedir ve nerdedir? Others neden oraya gidiyor?
 • Looking Glass’daki kod sistemini programlayan müzisyen kimdi?
 • Greta ve Bonnie’nin Kanada’da olması gereken görev neydi?
 • Adayı yıllar boyunca olduğundan daha tehlikeli bir şekilde tehdit eden güç nedir?
 • Bu güç daha önce adaya saldırdı mı? Eğer öyleyse nasıl durduruldular?
 • Danille daha önceden radyo kulesini Others’ın kontrol ettiğini söylemişti. Neden gittiklerinde kule terkedilmişti?
 • John radyo kulesine gidileceğini nasıl biliyordu?
 • Walt gerçekten Walt muydu?
 • Kate hamile mi?
 • Others ve Ben’e şimdi ne olacak? Ben esir olarak mı kalacak?
 • John, Naomi’nin sırtına hiç düşünmeden bıçak fırlatabilirken neden Jack’e ateş edemiyor?
 • Naomi yaşıyor mu?
 • Others üyelerinden başkaları Juilet’in Ben’e karşı geleceğini biliyor muydu?
 • İçerdeki havaya ve pencerenin omuz yüksekliğinde olmasına rağmen oda nasıl tamamen su ile doldu?
 • Alex adadaki hamile kadınların öleceğini biliyor mu?
Flash-forward (Gelecek) hakkındaki sorular


 • Jack neden adadan ayrılmanın büyük bir hata olduğunu düşünüyor?
 • Jack köprüden atlamak üzereyken kimden neden af diliyor?
 • Jack ve Kate adadan nasıl kurtuldular?
 • Havaalanında Kate’in bahsettiği “o” kim?
 • Neden Kate Jack’le görüşmemek için uğraştı
 • Cenaze töreni kimin içindi? Neden bu ölüm haberinden sonra Jack intihara kalkıştı?
 • Adadan başka kurtulabilenler var mı?
 • Christian Shephard’ın bu olaylar olmadan çok önce ölü olmasına rağmen neden Jack babasından bahsederken “Şimdiki Zamanı” kullandı.
 • Eğer dünya 815 uçuşu kazazedelerinin cesetlerinin bulunduğuna inanıyorsa, Kate ve Jack’in dönüşü nasıl açıklandı?
 • Kate hala kaçak mı? Değilse neden?
 • Sezon bitiminde flash-forward’ın ortaya çıkmasıyla dizideki olaylar artık bu zaman diliminde mi ilerleyecek?
 • Jack ne hakkında yalan söylemekten sıkıldı?
 • Jack neden Oxycodone için reçeteye sahip?
 • Jack adaya geri dönmek için bir yol bulabilecek mi?
 • Neden herkes Jack’i uçak kazasından kurtulan kişi değil de araba kazasında iki kişiyi kurtaran bir kahraman olarak tanıyor?
 • Dr.Hamill kendini Jack’e tanıştırırken neden iki kez kahraman(hero) diyor? Bunlardan biri uçak kazası için biri de araba kazası için olabilir mi?
Kaynak ve resimler: Lostpedia
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı