İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Verem - Tüberküloz Nedir? | Hastalık Etkeni - Görülme Sıklığı - Nasıl Bulaşır? - Tanı - Tedavisi Nedir? Verem'den Korunma Yolları Nelerdir?

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 11 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Verem - Tüberküloz Nedir?Tüberküloz Nedir?

Soluduğumuz hava ile akciğerlere giren Tbc basilinin (mikrobunun) yol açtığı, asıl olarak akciğerlerde yerleşen,fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen mikrobik, bulaşıcı, süreğen bir hastalıktır.


Hastalık EtkeniResmi ekleyenMicobacterium Tüberculosis (M.Tbc) etken bakteridir.


Görülme Sıklığı


Resmi ekleyen


Dünya nüfusunun 2'si Tbc basili ile enfektedir. Her yıl 8,7 milyon insan bu hastalığa yakalanmakta, 2 milyon insan ölmektedir.

Türkiye'de hastalık insidansı binde 30'un üzerine çıkmakta olup, hastalığın sık görüldüğü ülkeler arasında yer almaktadır.Nasıl Bulaşır?


Resmi ekleyen


Hastalığı yalnızca aktif tüberküloz bulunan kişiler bulaştırabilir.

Akciğer dışı organ tüberkülozu olanlar,15 gündür tedavi alıyor olanlar pratik olarak bulaştırıcı değildir.

Hastalık damlacık yoluyla bulaşır. Hastanın hapşırma öksürmesi sonucu havaya yayılan basiller kapalı bir ortamda uzun süre aynıhavayı soluyan sağlam kişilerce alınır.

Ancak mikrobu soluyan kişilerin az bir kısmında hastalık gelişir.

Hastalık solunan mikrobun sayısına,hastalık yapma gücüne, kişinin direncine, bağışıklık sisteminin kuvvetine göre farklılık gösterir. Hastalık tabak, bardak veya diğer nesnelerle bulaşmaz.


Kimler Risk Altında?Resmi ekleyen


:z30: Hasta kişiyle aynı evde yaşamış veya uzun süreli temasta bulunmuş olanlar.
:z30: Hastalığın yaygın olduğu ülkelere gidenler.
:z30: Bağışıklık sistemini zayıflatan kanser, AIDS gibi hastalıklara yakalananlar.
:z30: Toplu yaşanan yurt, hastane, cezaevi gibi yerlerde kalanlar
:z30: Beslenmesi bozuk, kötü yaşam koşullarına sahip kişiler
:z30: Alkol ve madde bağımlıları


Tüberküloz olabilir miyim?:z30: Birkaç hafta içinde gittikçe kötüleşen inatçı öksürük,
:z30: Belli bir neden olmaksızın kilo kaybı
:z30: Ateş ve gece terlemesi
:z30: Alışılmışın üzerinde yorgunluk sağlıksız hissetme
:z30: Öksürükle birlikte kan gelmesi
:z30: Hastalık sinsi ve yavaş ilerler.Tanı:


Resmi ekleyen


Kişinin tüberküloz olduğu ancak vücut örneklerinde balgam, idrar, mide sıvısı, BOS, pleura periton sıvısı gösterilmesiyle söylenebilir. Alınan doku biyopsilerinde tüberküloza özgü değişikliklerin izlenmesiyle de tanı konabilir.

Aktif hastalığı olanlarla yakın temasta bulunanlar, birlikte yaşayanlara PPD Testi yapılır. PPD Testi,Tbc basilini alıp almadığımızı gösterir, ancak hastalığı göstermez. Testin (+) çıkması, hastalık yönünden araştırmayı gerektirir.Tedavi:Resmi ekleyen


Günümüzde hastalık tedavi edilebilir hale gelmiştir. Ancak günlük uygulamalarda tedavinin uzun ve çok ilaçla yapılıyor olması hasta uyumunu güçleştirmektedir. Tedavi en az 6 ay olmak üzere hastanın durumuna göre 9,12 hatta 24 aya kadar uzatılabilir. Düzensiz ya da eksik yapılan tedavi ilaç direncine yol açarak, hastalığın tedavisini güçleştirir.

Ülkemizde Verem Savaş Dispanserleri ücretsiz olarak hastalığın tetkik ve tedavisini yapmaktadır.BCG Aşısı Hastalıktan Korur mu?


Resmi ekleyen


BCG aşısı,çocuklarda kanla yayılan(milier) ve beyin zarını tutan(menenjit) tüberküloz gibi ciddi hastalıkları önler. Ancak erişkinlerde hastalık için koruyucu değildir.


Korunma


Resmi ekleyen


Tüberküloz hastalığı dünyada ve ülkemizde ciddi bir Halk Sağlığı sorunudur.

Her ne kadar artık eskisi gibi ciddi bir ölüm nedeni olmasa da hastalık kontrolü çabalarının azaldığı ülkelerde, özellikle AIDS hastalığının da yaygınlaşmasıyla görülme sıklığında artma gözlenmektedir. Korunma yöntemlerinin başında,hastaların erken tanısı, hızlı, etkin biçimde tedavisi ve hasta kişiden sağlam kişiye bulaşma yollarının engellenmesi gelir.

Hastalığın, toplu taşıma araçlarını kullanmakla veya günlük işlerle uğraşırken bulaşma riski yok gibidir. Tüberkülozlu çocukların hastalığı yayma olasılığı çok düşüktür.Bakınız, Veremle Savaş Ve Eğitim Haftası


http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Tevfik_Saglam_OrdProf_Tbp_Tuggeneral_Tevfik_Sal_t72422.html']Tevfik Sağlam - Ord.Prof. Tbp. Tuğgeneral Tevfik Salim Sağlam - Ali Tevfik Salim (d. 27 Mayıs 1882, İstanbul - (ö.11 Temmuz 1963, İstanbul) | Türkiye Verem Savaş Derneği’nin Kurucusu Türk Bilim Adamı, Askeri Hekim ' target='_blank'>Tevfik' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Tevfik_Saglam_OrdProf_Tbp_Tuggeneral_Tevfik_Sal_t72422.html']Tevfik Sağlam - Ord.Prof. Tbp. Tuğgeneral Tevfik Salim Sağlam - Ali Tevfik Salim (d. 27 Mayıs 1882, İstanbul - (ö.11 Temmuz 1963, İstanbul) | Türkiye Verem Savaş Derneği’nin Kurucusu Türk Bilim Adamı, Askeri Hekim

http://www.kadimdostlar.com/Saglik_Dunyasi_Alternatif_Tip_ilk_Yardim_f117/Verem_Savas_Dernegi_Turkiye_Ulusal_Verem_Savasi_De_t76613.html']Verem Savaş Derneği - Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu | Federasyonun Amacı - Çalışma Koşulları - Çalışma Biçimleri ' target='_blank'>Verem' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Saglik_Dunyasi_Alternatif_Tip_ilk_Yardim_f117/Verem_Savas_Dernegi_Turkiye_Ulusal_Verem_Savasi_De_t76613.html']Verem Savaş Derneği - Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu | Federasyonun Amacı - Çalışma Koşulları - Çalışma Biçimleri


#2
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Verem Hastası Sayısı Artıyor


Türkiye'de, 2006 yılı itibariyle belirlenen kayıtlı verem hastası sayısı ise 20 bin 526'' oldu.

Türkiye'de, 2006 yılı itibarıyla belirlenen kayıtlı verem hastası sayısının, 20 bin 526 olduğu bildirildi.

Verem mikrobunun bulunmasının yıl dönümü olan 24 Martın, tüm dünyada ''Dünya Tüberküloz Günü'' olarak kabul edildiğini .

Tüberküloz basilinin uzun süreli ve düzenli tedavi edildiğinde kontrol altına alınabildiğini ''Tüberküloz hastalığı, yaygınlığındaki artış ve kontrolündeki güçlükler nedeniyle son 15 yıldır yeniden dünyanın gündeminde yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) '2006 Küresel Tüberküloz Raporu'ndaki verilere göre, dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni verem hastasının ortaya çıktığı ve 1,7 milyon hastanın verem sebebiyle öldüğü bildiriliyor. Türkiye'de, 2006 yılı itibariyle belirlenen kayıtlı verem hastası sayısı ise 20 bin 526.''

Türkiye'de, verem hastalığının kontrolündeki en büyük sorunun tedavi edilemeyen hastalar olduğunu vurgulayan Karadağ, ''Her yıl 2 bine yakın hasta tedaviyi terk ediyor. Sayıları her geçen gün artan bu hastalar toplum içinde serbestçe dolaşıyor, etrafa dirençli mikrop saçıyor. Bu durum toplum sağlığını ciddi olarak tehdit ediyor. Ayrıca hastaların büyük çoğunluğunun genç oluşu toplum içinde bulaşmanın yaygın olduğunu ve hastalığın tanı-tedavi sürecinin aksadığını da işaret ediyor'' diye konuştu.

-DOĞRUDAN GÖZETİMLİ TEDAVİ (DGT) ŞART-

DSÖ'nün hastalığın kontrolü için 'DGT Stratejisi' adı verilen bir dizi önlemleri, tüm gelişmişlik düzeyindeki ülkelere önerdiğini, Türkiye'de de bu konuda 2006 yılında yayınlanan genelgeyle uygulanmaya başlandığını .

Türkiye'de son iki yıldır uygulanan DGT'nin tam başarılı olabilmesi için yapılması gerekenler

''Hem toplum bilincinin gelişmesi hem de başarılı sonuç alınması açısından tüberküloz şüphesi olan herkesin ücretsiz balgam tetkiki yaptırmak için verem savaş dispanserlerine yönlendirilmesi gerekir. Bu konuda verem savaş dernekleri gibi sivil toplum örgütleri de sorumluluk üstlenmeli, hasta ve ailesine destek olmalı ve hastaları ilaç kullanımına teşvik etmelidir. Tüm bunlara rağmen uyum göstermeyen ve ilaç tedavisine düzenli tedavi etmeyen hastaların mutlaka karantina altına alınması sağlanmalıdır. Toplum sağlığını korumak için bu şarttır.''

-DGT NEDİR?-

Doğrudan Gözetimli Tedavi ( DGT) uygulamasında, tüberküloz hastalarının tüm tedavi süresi izleniyor. Tedavi programına alınan hastalara önce kısa bir eğitim veriliyor. Bu eğitimde hastalara ilaçları kimin kontrolünde ve ne şekilde kullanacakları anlatılıyor ve gözetmenin kim olacağı belirleniyor. İlaçlar gözetmene teslim ediliyor. Hasta her gün gözetmenin kontrolünde ilaçlarını kullanıyor. Hasta gelmezse gözetmen hastayı arıyor ve ilaç kullanımının sürekliliği sağlanıyor. Hastanın bu şekilde ilacını içtiği bilgisi de kayıt altına alınıyor.


Türk Toraks Derneği Marmara Şubesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ

Konu Hale tarafından 31 Temmuz 2015 Cuma - 20:15 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Verem - Tüberküloz
Verem - Tüberküloz, ana etkeni Mycobacterium tuberculosis (Koch basili) olan enfeksiyon hastalığıdır.Resmi ekleyenMycobacterium tuberculosis
Hastalığa halk arasında ince hastalık da denilmektedir. Verem, asıl olarak akciğerlerde yerleşen, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen bakteriyel, bulaşıcı, süreğen bir hastalıktır.


• 24 Ekim 1882 - Alman biliminsanı Robert Koch, verem mikrobunu keşfetti.Resmi ekleyen
Heinrich Hermann Robert KochBacille Calmette ve Guérin adlı iki araştırmacı, 1920’lerin sonunda vereme karşı bir aşı geliştirmişlerdir. Bu iki araştırmacının adına atfen bu aşıya BCG adı verilmiştir.Özellikleri


Bilinen en eski hastalık, sebebinin kesin olarak bilinmesine, 50 yıldır tedavisinin mümkün olmasına ve üstelik korunabilir bir hastalık olmasına karşın, hâlâ dünyada en yaygın ve ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam etmekte ve yılda üç milyonu aşkın kişi verem nedeniyle kaybedilmektedir. Yerküre üzerinde yaşayan her üç kişiden birisi tüberküloz ile karşılaşmış ve onunla tanışmış durumdadır. Halen yılda 8 milyon yeni verem hastası teşhis edilmektedir.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde nüfusun çok büyük bir bölümü Mycobacterium tuberculosis bakterisi ile çocukluğunda karşılaşmıştır. Hastalık farkedilmeden geçirildikten sonra, bakterinin çok dirençli olması nedeniyle, vücutta uyur bir şekilde kalır. Kişinin savunma sisteminin zayıfladığı durumlarda yeniden hastalık oluşturma potansiyeline sahiptir. Hastalanan kişinin tanısı konulduktan sonra mutlaka en az 6 ay süreyle ilaç tedavisi görmesi gerekmektedir. Tedavi ile iyileşme görülen hastalar Verem Savaş Dispanseri 'ne kontrole giderler. Önceleri sık olan kontroller daha sonra hastanın durumuna göre daha seyrek olur.


Teşhisi


Hastalığın teşhisi balgamın özel boyalar ile boyandıktan sonra, mikroskopta muayenesi sonunda, hastalık etkeni olan Mycobacterium tuberculosis'in gösterilmesi ile konulur. Ayrıca balgamın özel işlemlerden geçirildikten sonra kültüre ekilmesi sonucu, kültürde üremesi de tanıyı kesinleştirir. Bazen, balgam muayenesinde hastalık etkeni görülemez iken, kültürde üreyebilmektedir. Balgam muayenesi hemen sonuç verirken, kültür sonucu iki ay gibi bir süre sonunda elde olunmaktadır. Bazı kültür tekniklerinde daha kısa sürede sonuçlar alınabilmektedir.

Akciğer grafisi en çok görülen form olan Akciğer Tüberkülozunun tanısında diğer önemli bir testtir.

Hastalığın sık görülen formlarında balgamın mikroskop altında muayenesi, kültüre ekilmesi, akciğer filmi tanı için çoğunlukla yeterlidir. Ancak bakteriyolojik muayene yapmadan, sadece akciğer filmi ile tanı konulması yeterli değildir.


Tedavisi


Tüberküloz kesinlikle başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavide rifampisin, isoniazid, pirazinamid ve etambutol içeren antibiyotikler kullanılır. Tedavinin ilk iki ayında bu dört ilaç kullanılmaktadır. İki aydan sonraki dört ayda rifampisin ve isoniazid kullanılmaktadır. Toplam tedavi süresi altı aydır. Hastalığın iyileşmesi için, bu ilaçları çok düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Halk arasında verem hastalığının tedavisinde gıdaların çok önemli olduğu inancı vardır. Ancak bu doğru değildir. Yine temiz hava, bol gıda gibi yaklaşımların bilimsel bir temeli bulunmamaktadır. İlaç tedavisinin başlanılması ile hastalık hızla iyileşmeye başlar ve genellikle hastanın iştahı açılır. Hastalığın gelişim sürecinde hasta kaybettiği kiloları hızla geri almaktadır. Bunun için hastanın normal beslenme düzeni içinde olması yeterlidir.

Hızla iyileşme olduğu için, hastaların bir kısmı ilaç alımını aksatma eğilimine girdikleri gözlenmiştir. Bu durum ise, ilaçlara direnç gelişmesine neden olmaktadır. Tedaviyi aksatmak herkesin yapabileceği bir durumdur. Bu nedenle ilaç dozları her gün bir sağlık görevlisi tarafından içirilmektedir. Bu tedavi şekline Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) denilmektedir ve bu yaklaşımı ülke çapında uygulanması geniş bir organizasyonu gerektirmektedir. Bu organizasyonun tümüne birden Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTs) denilmektedir. Bu strateji, günümüzde dünyada kullanılan modern tüberküloz tedavi yaklaşımıdır. Ülkemizde de 2006 yılından beri bu tedavi yaklaşımı uygulanmaktadır.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Verem - Tüberküloz Nedir?
Resmi ekleyenMycobacterium tuberculosis• 24 Mart 1882 - Robert Koch, verem hastalığına neden olan bakteriyi (mycobacterium tuberculosis) keşfettiğini duyurdu. Bu buluşuyla 1905 yılında Tıp alanında Nobel ödülünü alacaktır.

Konu Hale tarafından 31 Temmuz 2015 Cuma - 20:15 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Verem - Tüberküloz Nedir?• 26 Haziran 1924 - Verem aşısı Valmette tarafından keşfedildi.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_26_Haziran_1945_Birlesmis_Mille_t72008.html&gopid=134471#entry134471']Tarihte Bugün: 26 Haziran' target='_blank'>Tarihte' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_26_Haziran_1945_Birlesmis_Mille_t72008.html&gopid=134471#entry134471']Tarihte Bugün: 26 Haziran

#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Verem - Tüberküloz Nedir?


• 24 Ekim 1882 - Alman bilim insanı Robert Koch, verem mikrobunu keşfetti.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_24_Ekim_1857_ilk_Futbol_Kulubu_t73718.html']Tarihte Bugün: 24 Ekim' target='_blank'>Tarihte' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_24_Ekim_1857_ilk_Futbol_Kulubu_t73718.html']Tarihte Bugün: 24 Ekim


http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Robert_Koch_d_11_Aralik_1843_Almanya_ve_8211_t73719.html']Robert Koch | Bakteriyolojinin Kurucularından Antraks Basili, Tüberküloz Basili Ve Kolera Basili'nin Keşfi Ve Koch Postülatlarını Geliştirmiş Alman Hekim ' target='_blank'>Robert' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Robert_Koch_d_11_Aralik_1843_Almanya_ve_8211_t73719.html']Robert Koch | Bakteriyolojinin Kurucularından Antraks Basili, Tüberküloz Basili Ve Kolera Basili'nin Keşfi Ve Koch Postülatlarını Geliştirmiş Alman Hekim

#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Verem - Tüberküloz Nedir?Verem Savaş Eğitimi HaftasıBakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_3_Ocak_1986_istanbul_Menkul_Kiy_t74343.html']Tarihte Bugün: 3 Ocak
' target='_blank'>Tarihte' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_3_Ocak_1986_istanbul_Menkul_Kiy_t74343.html']Tarihte Bugün: 3 Ocak


#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Verem - Tüberküloz Nedir?
• 24 Mart - Dünya Tüberküloz'la Mücadele Günü• 24 Mart 1882 - Robert Koch, verem hastalığına neden olan bakteriyi (mycobacterium tuberculosis) keşfettiğini duyurdu. Bu buluşuyla 1905 yılında Tıp alanında Nobel ödülünü alacaktır.

Resmi ekleyenTüberküloz Basilini keşfeden Robert KochResmi ekleyenKültürde üremiş M.tuberculosis kolonisiResmi ekleyenTüberküloz basili içeren bir balgam örneğinin mikroskop görüntüsü

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Veremle_Savas_Ve_Egitim_Haftasi_Ocak_Ayinin_ilk_t15963.html']Veremle Savaş Ve Eğitim Haftası | Ocak Ayının İlk Haftası - Veremle Savaş Eğitimi Haftası İle İlgili Şiirler - Güzel Sözler' target='_blank'>Veremle' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Veremle_Savas_Ve_Egitim_Haftasi_Ocak_Ayinin_ilk_t15963.html']Veremle Savaş Ve Eğitim Haftası | Ocak Ayının İlk Haftası - Veremle Savaş Eğitimi Haftası İle İlgili Şiirler - Güzel Sözler

#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Verem - Tüberküloz• 26 Haziran 1924 - Verem aşısı Valmette tarafından keşfedildi.

#10
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Verem - TüberkülozVerem Savaş Eğitimi Haftası (03-09 Ocak)


Resmi ekleyenTüberkülin cilt testi (TCT)Sağlıklı günler dileriz.


Kadim Dostlar ™ Yönetimi

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı