İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Windows XP Sistem Geri Yükleme | İhtiyaç Olduğunda Hayat Kurtarabilir

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.702 İleti
  • Gender:Male


Windows XP Sistem Geri Yükleme | İhtiyaç Olduğunda Hayat Kurtarabilir Windows XP Sistem Geri Yükleme | İhtiyaç Olduğunda Hayat Kurtarabilir Windows XP Sistem Geri Yükleme | İhtiyaç Olduğunda Hayat Kurtarabilir Windows XP Sistem Geri Yükleme | İhtiyaç Olduğunda Hayat Kurtarabilir Windows XP Sistem Geri Yükleme | İhtiyaç Olduğunda Hayat Kurtarabilir
Windows XP Sistem Geri Yükleme | İhtiyaç Olduğunda Hayat Kurtarabilir

Resmi ekleyen
Sistem geri yükleme Windows işletim sistemleri içerisinde XP sürümü ile gelen bir özelliktir. Sistemin hala çalışır olduğu durumlarda yaşanabilen küçük sorunların çözülmesi için kullanıcıların en büyük yardımcısıdır. Peki sistem geri yükleme nedir? Nasıl yapılır?

Sistem geri yükleme nedir?
Sistem geri yükleme önemli sistem dosyalarının, kayıt defterinin (Registry) ve bazı program dosyalarının geri yükleme noktası oluşturduğunuz anda ki “görüntüsünü” alır ve bunları saklar. Gerektiği durumlarda bu noktalardan sisteminizi o anki duruma çevirmenize yardımcı olur.
Sisteminiz geri yükleme noktalarını %Systemroot%\System Volume Information klasörü içerisinde depolar. Bu klasör bir sistem klasörüdür ve gizlidir. Bu kısım Windows XP’nin grafik modda açılamadığı durumlarda manuel Geri yükleme işlemi için kullanılabilir. Yine de bu klasöre nasıl ulaşacağınıza bir göz atalım. Herhangi bir klasör içindeyken; Araçlar > Klasör Seçenekleri > Görünüm Menüsü içerisindeyken 1- Gizli dosya ve klasörleri göster kutusunu işaretlemeli 2- Korunan işletim sistemi dosyalarını gösterme kutusunun işaretini kaldırmalısınız. Sistem Geri yükleme noktaları iki türlü oluşturulur; - Otomatik - Manuel

Resmi ekleyen

Manuel olarak geri yükleme noktası oluşturmak için;


1- Başlat'ı tıklatın, sırasıyla Tüm Programlar'ın, Donatılar'ın ve Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve sonra Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme ekranı karşınıza gelecek.

2- Sistem Geri Yüklemeye Hoş Geldiniz sayfasında, Geri Yükleme Noktası Oluştur seçin, sonra da İleri'yi tıklatın.

3- Sonraki ekranda alacağınız geri yükleme noktasına bir açıklama girmelisiniz. Örneğin yeni bir donanım yükleyeceksiniz ve bu aşamadan önce Geri Yükleme noktası almak istiyorsunuz. Tanımı girdikten sonra Oluştur diyoruz.


4- En son aşamada Geri Yükleme noktasını başarıyla oluşturduğunu belirten bir ekranla karşılaşacaksınız. Tarih, saat ve verdiğiniz geri yükleme noktasının ismini göreceksiniz.

Resmi ekleyen

Sistemi Geri Yüklemek içinse;


1- Windows'ta Administrator olarak oturum açın.

2- Başlat'ı tıklatın, sırasıyla Tüm Programlar'ın, Donatılar'ın ve Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve sonra Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme başlar.


3- Sistem Geri Yüklemeye Hoş Geldiniz sayfasında, Bilgisayarımı önceki bir zamana geri yükle'yi (zaten seçili değilse) seçin, sonra da İleri'yi tıklatın.


4- Bir Geri Yükleme Noktası Seçin sayfasında, Bu listede bir geri yükleme noktasını tıklatın listesinde istediğiniz bir sistem denetim noktasını tıklatın, sonra da İleri'yi tıklatın. Sistem Geri Yüklemenin yapacağı yapılandırma değişikliklerini listeleyen bir Sistem Geri Yükleme iletisi görüntülenebilir. Tamam'ı tıklatın.


5- Geri Yükleme Noktası Seçimini Onayla sayfasında, İleri’yi tıklatın.

Sistem Geri Yükleme önceki Windows XP yapılandırmasını geri yükler ve sonra bilgisayarı yeniden başlatır.
Bilgisayarınız yeniden başladığında sisteminizin başarıyla geri yüklendiğine dair bir uyarı iletisi alırsınız. Sistem Geri Yükleme ekranını Kurtarma konsolundan çalıştıramazsınız.

Bu nedenle Windows XP açılmadığı durumlarda Sistem Geri Yükleme yapmak isterseniz;


1- Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ilk başlatma sırasında F8 tuşuna basıp bilgisayarınızı bir komut istemiyle Güvenli Mod'da başlatın.


2- Bilgisayarınızda bir yönetici hesabıyla veya yönetici (Administrator) kimlik bilgileri olan bir hesapla oturum açın.
3- Aşağıdaki komutu bir komut satırına yazın ve ENTER tuşuna basın:

%systemroot%\system32\restore\rstrui.exe

4- Yukarı da yazılan açıklamaları izleyerek, bilgisayarınızı önceki bir durumuna geri yükleyin.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı