İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

İstiklal Marşı Yazılması | Mehmet Akif Ersoy

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 5 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.162 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
İstiklal Marşı Yazılması - Mehmet Akif Ersoy

Hafız Beki Efendi Anlatıyor..

Resmi ekleyen

Mehmet Akif Ersoy Müzesi - Mehmet Akif Ersoy İstiklâl Marşı'mızı Bu Evde Yazmıştır

Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı nasıl yazdığını onunla o sıralar beraber kalmakta olan Hafız Beki Efendi şöyle anlatır:

"Akif bir gece aniden uyandı, kâğıt aradı. Bulamayınca da kurşun kalemiyle yer yatağının sağındaki duvara marşın:

'Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner taşarım;
Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım.'

mısrasıyla başlayan kıtasını yazdı. Sabahleyin namaza kalktığında, Mehmet Akif'i çakısıyla duvardaki yazıyı kazırken gördüm."

Dosya Ekle  mehmetakifersoymuzeevi.jpg   85,9K   0 kere indirildi

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.162 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
İstiklal Marşı Yazılması | Mehmet Akif Ersoy

• 01 Mart 1921 - Mehmet Âkif Ersoy'un sözlerini yazdığı "İstiklâl Marşı", Maarif Vekili (Milli Eğitim Bakanı) Hamdullah Suphi Bey tarafından Mecliste ilk kez okundu.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.162 İleti

"İstiklal Marşı Günü"

İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

• 12 Mart 1921 - İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulü.

İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan ve 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce de resmen İstiklal Marşı olarak kabul edilen on kıtalık şiir Türk milletinin düşman işgaline uğradığı yıllarda, vatan sevgisi ve inancını ayakta tutmak için kaleme alınmıştır.

Ülkemizin en zor günlerini geçirdiği işgal yıllarında kaleme alınan ve milli birliğin sembolü olan İstiklâl Marşımızın kabulü yıldönümünde yurdun dört bir yanında etkinlikler yapılmaktadır.

1921 - The Turkish national anthem was adopted on this day in 1921 in Parliament. Today is also the day of commemoration of Mehmet Akif Ersoy (1873-1936), the national poet who wrote the anthem.

• 1921 - Ankara'da TBMM'de güftesini Mehmet Akif'in yazdığı ve daha sonra bestelenecek olan İstiklal Marşı kürsüden Hamdullah Suphi tarafından ayakta dinlendi ve alkışlar arasında kabul edildi.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.162 İleti

İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü - 12 Mart

İstiklâl Marşı’nın Kabulünün 94. Yıldönümü

Resmi ekleyen

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.162 İleti

Resmi ekleyen

Osmanlı'da kullanılan Arap alfabesiyle yazılmış İstiklal Marşı

Konu Hale tarafından 29 Temmuz 2015 Çarşamba - 07:41 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.162 İleti
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı