İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

International Herald Tribune Atatürk Sevgisini Yazdı, Nedenlerini İrdeledi

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.702 İleti
  • Gender:Male


International Herald Tribune Atatürk Sevgisini Yazdı, Nedenlerini İrdeledi

Gazetede çıkan bir makalede, Anıtkabir’e yapılan rekor sayıdaki ziyaretlerin ve Atatürk sevgisinin nedenleri irdelendi.
International Herald Tribune gazetesi, Türkiye’de Atatürk’e duyulan sevgi ve geçen yıl Anıtkabir’e rekor sayıdaki ziyaretleri haber yaparak, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmasının üstünden 85 yıl geçmesine rağmen ona duyulan sevginin hala azalmadığını yazdı.

Gazetede Sabrina Tavernise imzalı yayımlanan makalede, Türklerin Atatürk sevgisi anlatılarak, milyonlarca Türkün hala Anıtkabir’i ziyaret ettiğine ve bu ziyaretçilerin sayısının geçen yıl rekor kırarak, 12.7 milyon kişiye ulaştığına işaret etti.

“1938 yılında hayatını kaybetmiş bir adamın mezarına yapılan ziyaretlerdeki bu artışın nedeni ne?” sorusunun yanıtının irdelendiği makalede, Atatürk’ün Türkler için sıradan bir insan olmadığı vurgulandı. Cumhurbaşkanlığı ve erken genel seçimler, Genelkurmay bildirisi gibi gelişmeler nedeniyle 2007 yılının Türkiye için çok çalkantılı geçtiğini hatırlatan Tavernise, “böylesi karmaşık dönemlerde Atatürk’ün Türkler için; elmalı turta, George Washington ya da Thomas Jefferson Amerikalılara ne anlama geliyorsa o olduğu” yorumunda bulundu.

Tavernise, Atatürk’ün parlak bir askeri stratejist olmasının yanı sıra fakir ve sofu bir ülkeye radikal laik bir devrim uygulayan bir devlet adamı olduğuna dikkati çekerek, Atatürk’ün İslam dünyasıyla bağları zayıflatarak Türklerin dil, giyim, kültürel alışkanlıklarını değiştirdiğini belirtti.

Anıtkabir’i ziyaret eden Türklerle konuşarak, Atatürk’e duydukları sevgiden örnekler veren Tavernise, Malatya’dan 52 yaşındaki Hasan Meşeli’nin “Her şeyimizi ona borçluyuz. O Allah’ın Türk halkına bir lütfu” sözlerine yer verdi.

Türkiye’de kapsamlı bir değişim yaşanmakta olduğunu yazan Tavernise, bazı Türklerin “dindar politikacılar”ın yönetiminden kuşku duyduklarını, bu atmosferde milliyetçi duyguların ivme kazandığını belirterek, Kırşehir’deki öğrencilerin kanlarıyla yaptıkları bayrağı hatırlattı.

Makalede, liberal kesimlerin Atatürk’ün “tanrılaştırılmış” statüsünden hoşnut olmadıkları ifade edilerek, bununla birlikte Anıtkabir ziyaretçilerinin çoğunun çok farklı düşündükleri bildirildi.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı