İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

80. Oscar Ödülleri - En İyi Film: No Country For Old Men (İhtiyarlara Yer Yok)

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 5 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.701 İleti
 • Gender:Male

[Ödüllü Yarışma] 80. Oscar Ödülleri - En İyi Film: No Country For Old Men (İhtiyarlara Yer Yok)

80. Oscar Ödülleri - En İyi Film Adayları:


Atonement
Juno
No Country For Old Men
Michael Clayton
There Will Be Blood

----------------------------

Resmi ekleyen
EN İYİ FİLM DALINDA ADAYLAR
01 - İHTİYARLARA YER YOK - NO COUNTRY FOR OLD MEN


FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmenler: Ethan Coen, Joel Coen
Oyuncular: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson, Kelly Macdonald,
Tess Harper, Garrett Dillahunt, Barry Corbin, Beth Grant
Senaryo: Joel Coen, Ethan Coen (Cormac McCarthy'nin aynı adlı kitabından)
Yapımcılar: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Görüntü Yönetmeni: Roger Deakins,
Prodüksiyon Tasarımı: Jess Gonchor
Kostüm Tasarımı: Mary Zophres,
Kurgu: Roderick Jaynes, Sanat Yönetmeni: John P. Goldsmith
Set Dekorasyonu: Nancy Haigh,
Özgün Müzik: Carter Burwell
Paramount Vantage - Miramax Films

Yazar Cormac McCarthy'nin aynı adlı romanından uyarlanan filmi, kara mizah klasiği ''Blood Simple'' ile başlayan, ardından ''Raising Arizona'', ''Miller's Crossing'', ''Barton Fink'', Oscar ödüllü ''Fargo'', ''The Man Who Wasn't There'' ve ''O Brother Where Art Thou'' gibi filmleri hayata geçiren Joel ve Ethan Coen kardeşler yönetti. Coen kardeşlerin, McCarthy'nin Teksas sınırında 2,4 milyon dolar nakit para bulunca acımasız ve ölümcül bir takibin hedefi haline gelen dürüst bir adamın yaşadıklarının anlatıldığı kitabın farkına varması ise yapımcı Scott Rudin sayesinde gerçekleşmiş.

Başrolleri Javier Bardem, Tommy Lee Jones, James Brolin , Woody Harrelson, Kelly MacDonald Garret Dillahunt Josh Brolin ve Barry Corbin paylaştığı filmin en dikkat çekici yanlarından birisi de, Javier Bardem'in portresini çizdiği soğukkanlı katil Chigurh karakterinin tuhaf çağrışımlar yapan saç stili.

Bu yıl "Elah Vadisi" adlı filmle 3. kez Oscar ödülüne aday gösterilen Oscar ödüllü Tommy Lee Jones, 1980'li yılların şiddet ve öldürme dalgasını anlamaya çalışan kasabanın son derece iyi ahlaklı ve temiz yürekli şerifi Bell rolünde kameraların karşısına geçerken, ters giden bir uyuşturucu ticaretinden geriye kalan milyonlarca doları tesadüfen bulan, Vietnam gazisi Llewelyn Moss rolünde Josh Brolin, Moss'un peşine düşen psikopat ruhlu katil Chigurh rolünde ise İspanyol asıllı aktör Javier Bardem yer alıyor. Moss'un genç karısı Carla Jean rolünde Kelly Macdonald, Şerif Bell'in karısı Loretta rolünde de Tess Harper kamera karşısına geçiyor.

FİLMİN ÖYKÜSÜ

Moss yalnız yaşayan sessiz, sakin bir antilop avcısıdır. Bir uyuşturucu pazarlığı sırasında iki milyon dolarlık bir çanta ve yüklü miktarda eroin üstüne kalır. Üstelik ortada da iki tane ceset vardır. Hayatını değiştirmek isteyen Moss, tüm gece düşünür. Sabah, olay yerine gidip kanıtları yok etmek ister ancak yakalanır. Çaldığı para, sadece bir katilin peşine düşmesine yetecektir.

FİLMİN DİĞER OSCAR ADAYLIKLARI

En iyi film, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi ses, en iyi ses kurgusu olmak üzere toplam 8 dalda Oscar'a aday olan film, en iyi senaryo dalında, Joel Coen ve Ethan Coen'e, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında da Javier Bardem'e 2008 Altın Küre ödülleri kazandırdı.

Resmi ekleyen
EN İYİ FİLM DALINDA ADAYLAR
02 - KEFARET - ATONEMENT

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Joe Wright
Oyuncular: Keira Knightley, James McAvoy, Saoirse Ronan, Romola Garai, Brenda Blethyn, Juno Temple, Patrick Kennedy, Benedict Cumberbatch
Senaryo: Christopher Hampton (Ian McEvan'ın aynı adlı kitabından)
Yapımcılar: Paul Webster, Eric Fellner, Tim Bevan
Görüntü Yönetmeni: Seamus McGarvey,
Prodüksiyon Tasarımı:
Sarah Greenwood
Kostüm Tasarımı: Jacqueline Durran,
Kurgu: Paul Tothill, Set Dekoratörü: Katie Spencer
Sanat Yönetmenleri: Ian Bailie, Nick Gottschalk, Niall Moroney, Müzik: Dario Marianelli
Working Title Films / UIP Filmcilik

"Pride & Prejudice"nin BAFTA ödüllü yönetmeni Joe Wright, İngiliz edebiyatının bir başka klasiği "Atonement"ten yaptığı uyarlamada Oscar adayı yıldız Keira Knightley ile bir kez daha işbirliği yapıyor. Filmin başrolünde Knightley'e "The Last King of Scotland" ile BAFTA adaylığı alan James McAvoy eşlik ediyor. Senaryosunu ise "Dangerous Liaisons" ile Oscar ödülü kazanan Christopher Hampton, Ian McEwan'ın 2002 yılında yayınlanan aynı adlı kitabından uyarladı. FİLMİN ÖYKÜSÜ

Çekimleri İngiltere'de gerçekleştirilen filmin öyküsü 60 yıllık bir süreye yayılıyor. 1935 yılında henüz 13 yaşında acemi bir yazar olan Briony Tallis (Saoirse Ronan) ve ailesi, görkemli malikanelerinde zengin ve seçkin bir yaşam sürmektedirler. Yılın en sıcak gününde Briony'nin keskin hayalgücünü ateşleyecek bir gelişme yaşanır. Evin hizmetçisinin eğitimli oğlu Robbie Turner (James McAvoy), Briony'nin inatçı ve dikbaşlı ablası Cecilia'ya (Keira Knightley) kur yapmaktadır. Robbie, Cecilia'nın da benzer duygular hissettiğini ummaktadır. İkisi arasındaki ilişkinin alev alması için tek bir kıvılcım yeter. Ancak olaya tanıklık eden küçük Briony'nin de gizliden gizliye Robbie'ye ilgisi olduğu için öfkeye kapılır ve hayal gücünü çalıştırarak Robbie'yi işlemediği bir cinayetten suçlayacak kadar ileri gider.
Cecilia ile Robbie artık birbirlerini sevdiklerini açıklamışlardır ama Robbie cinayet iddiasıyla tutuklanır. Mahkemede Briony'nin de yalancı tanıklık yapmasıyla üçünün hayatı sonsuza kadar değişecektir.

Briony sonraki yıllarda çocukken işlediği günah için affedilmenin yolunu aramaya devam eder. Sonunda müthiş cüretkar hayal gücünün de yardımıyla günahının kefaretini ödemenin çaresini bularak kalıcı sevginin gücüne eşlik eden anlayışlılığa ulaşmayı başaracaktır.

FİLMİN DİĞER OSCAR ADAYLIKLARI

En iyi film, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi uyarlama senaryo, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi sanat yönetmeni, en iyi kostüm ve en iyi özgün müzik olmak üzere 7 dalda Oscar'a aday olan film, en iyi film (Dram) dalında 2008 Altın Küre ödülünü alırken, En İyi Özgün Müzik dalında da Dario Marianelli'ye Altın Küre getirdi.

Resmi ekleyen
EN İYİ FİLM DALINDA ADAYLAR
03 - KAN DÖKÜLECEK - THERE WILL BE BLOOD

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Paul Thomas Anderson
Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Ciaran Hinds, Kevin J. O'Connor, Dillon Freasier, Sydney McCallister, Christine Olejniczac, David Willis
Senaryo: Paul Thomas Anderson (Upton Sinclair'in 'Oil!' adlı kitabından)
Yapımcılar: Daniel Lupi, JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson
Görüntü Yönetmeni: Robert Elswit,
Prodüksiyon Tasarımı: Jack Fist
Kostüm Tasarımı: Mark Bridges,
Kurgu: Dylan Tichenor
Özgün Müzik: Johnny Greenwood
Paramount Vantage / UIP Filmcilik

Çekimleri, petrol temalı efsanevi film "Giant"ın çekimlerinin yapıldığı Marfa adlı Teksas kasabasında gerçekleştirilen filmde yönetmen Paul Thomas Anderson ve ekibi, petrol kralı Daniel Plainview'in meteor hızıyla yükselişini ve tüyler ürpertici çöküşünü sepia tonlu (siyaha yakın kahverengi) fotoğraflardan esinlenilen capcanlı bir dünyayı gözler önüne seren görüntülerle anlattıyorlar. İki kez Oscar adayı olan yönetmen Paul Thomas Anderson, daha önce konusu Kuzey Amerika'nın batı yakasında geçen, her birinin bölgeyle ilgili farklı yaklaşımları olan dört film çekmişti. Yönetmenin bölgeyle ilgili beşinci çalışması "There Will Be Blood - Kan Dökülecek", Kaliforniya'nın bugünkü zenginlik ve gücünün oluşmaya başladığı silkinme günlerine yaptığı ilk yolculuğu simgeliyor. Filmin projesi, Upton Sinclair'in 1927 yılında yazdığı "Oil! - Petrol" adlı kitapla başlıyor. Konusu Kaliforniya'da geçen kitapta, aralarında Edward Doheny'nin de yer aldığı o dönemin en zengin petrolcülerini model alan J. Arnold Ross adlı petrol milyarderinin, aile işini devralmayı uman oğlu ile ilişkisi anlatılır. Babasıyla işbirliği yapmak yerine isyan etmeyi tercih eden oğlu, iktidar arayışı içindeki karizmatik rahip Eli Watkins'in yönlendirdiği yoksul petrol işçilerini organize etmeye başlar.

Aynı dönemle ilgili çok sayıda başka kitaplar da okuyan Anderson, bunlar arasında en çok Margaret Leslie Davis tarafından yazılan "The Dark Side of Fortune - Servetin Karanlık Yüzü" adlı Edward Doheny biyografisinden esinlenmiş. Bu kitapta Kaliforniya'nın ilk büyük petrolcüsü olarak bilinen Doheny'nin Silver City'de yoksul bir madencinin oğlu olarak doğuşundan itibaren yükseliş süreci ve hırsları anlatılır. Doheny'nin yaşamının izini süren Anderson, bir süre sonra Silver City'e yolculuk yaparak kentin kütüphane ve müzelerindeki eski resimleri ve sararmış gazeteleri dikkatle inceler ve yazdığı senaryonun itici gücünü yaptığı bu araştırmalar oluşturur.

FİLMİN ÖYKÜSÜ

İzleyiciyi 20. yüzyıl başlarının Kaliforniya'sında şaşırtıcı bir yolculuğa çıkaran film, unutulmaz bir karakterle de tanıştırıyor: Petrol sayesinde hem kendisini, hem de tüm kasabayı değiştiren girişimci Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis). Little Boston adlı Orta Kaliforniya kasabasında, kaba saba bir madenciyken servet sahibi otoriter bir işadamına dönüşerek, Edward Doheny ve John Rockefeller gibi tarihe geçmiş petrol öncüleriyle aynı seviyeye gelen Daniel Plainview, zenginlik ve gelişme gibi kavramları hiç bilmeyen Kaliforniya topraklarını bu kavramlarla tanıştıracak. Hem de kendi ruhunu karartma pahasına.

FİLMİN DİĞER OSCAR ADAYLIKLARI


En iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi sanat yönetmeni, en iyi ses kurgusu olmak üzere toplam 8 dalda Oscar'a aday olan film, en iyi erkek oyuncu (Dram) dalında Daniel Day- 2008 Altın Küre ödülü kazandırdı.

Resmi ekleyen
EN İYİ FİLM DALINDA ADAYLAR
04 - AVUKAT - MICHAEL CLAYTON

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Tony Gilroy
Oyuncular: Tilda Swinton, George Clooney, Tom Wilkinson, Sydney Pollack
Senaryo: Tony Gilroy
Müzik: James Newton Howard
Görüntü Yön: Robert Elswit
Tür: Dram - Gerilim
Süre: 119 Dk.
Yapım Yılı: 2007
Ülke: ABD
Dağıtımcı: Warner Bros

Filmin orijinal senaryosu için ilham perisinin "The Devil's Advocate/Şeytanın Avukatı"nın senaryosu için araştırma yapmak üzere New York hukuk firmalarını ziyaret ettiği sırada geldiğini söyleyen yazar-yönetmen Tony Gilroy "Bu dev New York hukuk bürolarının ofislerinde dolanırken, perde arkasında olan biten şeyler bana çok çarpıcı geldi. Her firmanın, ayakta kalabilmek için kullandığı, kapalı kapılar arkasında faaliyet gösteren, günün yirmi dört saati çalışan, büyük departmanları vardı" diyor.

Filmin ana çekimleri Ocak 2006'da, New York şehrinde başladı. Yapımcılar altı ayrı hukuk firmasını taradıktan sonra, New York'un en büyük şirket hukuk firmalarından Dewey Ballantine'ın ofislerini kullanmaya karar verdiler. Şirketteki çoğu sahne, üç cepheye birden bakan, binanın 22 katındaki, Dewey Ballantine konferans salonunda yapıldı. Arthur'ın çatı katının dış çekimleri Tribeca'da, iç çekimleri ise Little Italy'de gerçekleştirildi. Manhattan'ın şehir marmaşası görünümüne tezat oluşturan sahneler için, yapım ekibi New York dışına, Orange County'ye gitti. FİLMİN ÖYKÜSÜ

Michael Clayton (George Clooney), New York'un en büyük şirket hukuku firmalarından birinde "sorun çözücü" (hukuk firmaları tarafından, önemli müşterilerinin ve avukatlarının bulaştıkları çirkin durumları sessizce ve etkili bir şekilde halleden kişi) olarak çalışmaktadır. Eskiden savcı olan ve polis bir aileden gelen Clayton, firmanın kurucu ortaklarından Marty Bach'ın (Sydney Pollack) emrinde, Kenner, Bach & Ledeen firmasının en kirli işlerini halletmektedir.

Clayton müşterilerin pisliklerini temizler, arabayla vurup kaçma olaylarını örtbas eder, basında çıkan kötü haberleri düzeltir, müşterilerin mağazada hırsızlık yapan eşlerinin ya da kirli politikacıların olaylarının gizli kalmasını sağlar. Clayton işinden çok bunalmış ve hoşnutsuz olmasına karşın, Kenner, Bach & Ledeen firmasına sıkı sıkıya bağlıdır çünkü bir boşanma, kumar alışkanlığı ve başarısız bir iş kurma girişimi onu dağ gibi bir borçla baş başa bırakmıştır.

Tarım kimyasalları şirketi U/North'ta, baş danışman Karen Crowder'ın (Tilda Swinton) kariyeri, Clayton'ın firmasının kazanmaya doğru gidiyor gibi gözüktüğü davanın seyrine bağlıdır. Kenner, Bach & Ledeen firmasının en başarılı vekili ve çok zeki bir adam olan Arthur Edens (Tom Wilkinson) görünüşe göre buhran geçirip, bunun sonucu olarak da tüm U/North davasını sabote etmeye kalkınca, bu öngörülemeyen felaketi düzeltmesi için Michael Clayton gönderilir. Michael Clayton bu süreçte nasıl bir adama dönüştüğü gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalır.

Resmi ekleyen
EN İYİ FİLM DALINDA ADAYLAR
05 - JUNO

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Jason Reitman
Oyuncular: Ellen Page, Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman, Allison Janney,
J.K. Simmons, Olivia Thirlby
Senaryo: Diablo Cody
Yapımcılar: Mason Novick, Lianne Halfon, John Malkovich, Russell Smith
Görüntü Yönetmeni: Eric Steelberg,
Prodüksiyon Tasarımı: Steve Saklad
Kostüm Tasarımı: Monique Prudhomme, Kurgu: Dana E. Glauberman
Set Dekorasyonu: Shane Vieau, Özgün Müzik: Matt Messina

"Juno"nun yönetmenliğini, 50'den fazla yönetmen arasından bu proje için seçilen Jason Reitman üstlendi. Reitman'ı "Thank You For Smoking" adlı çalışmasından da tanıyoruz. Senaryosunu Diablo Cody'nin yazdığı filmin yapımcılığını Mason Novick, Lianne Halfon, John Malkovich ve Russell Smith gerçekleştirdi. Başrollerinde Ellen Page, Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman, Allison Janney, J.K. Simmons ve Olivia Thirlby kamera karşısına geçti. Yaklaşık 7,5 milyon dolara malolan, çok düşük bütçeli gençlik komedisi-dramı "Juno", sadece Kuzey Amerika sinemalarında 110 milyon dolar hasılat elde etti...

FİLMİN ÖYKÜSÜ

Yaşıtlarının çoğu MySpace veya Facebook'taki sayfasını güncellerken ya da alışveriş merkezlerinde alışveriş yaparken Minnesota'lı zeki bir kız olan Juno (Ellen Page) hayatını kendi koyduğu kurallara göre yaşar. Her zamanki gibi sıkıcı geçen bir öğle sonrasında erkek arkadaşı Paulie Bleeker (Michael Cera) ile sevişmeye karar verir. Cinsel ilişki sonrasında önceden planlanmamış bir hamilelikle yüz yüze kalan Juno ile en iyi kız arkadaşı Leah (Olivia Thirlby), Juno'nun henüz doğmamış bebeğini evlat edinecek bir aile bulmak için bir plan geliştirirler. İkisinin gözüne kestirdiği ilk aile, evlat edinme özlemiyle yanıp tutuşan Mark ve Vanessa Loring (Jason Bateman ve Jennifer Garner) çifti olur. Biricik kızlarının Bleeker ile cinsel ilişkiye girdiğini öğrendikten sonra ilk şoku atlatan ailesi de Juno'ya yardımcı olmak için devreye girer.

Juno'nun gözüne kestirdiği çiftin "düzgün olmayan" bir çift olmadığından emin olmak isteyen Baba Mac, biricik kızının bebeğine uygun aile bulma girişimlerinde ona eşlik eder. Bu arada üvey annesi Bren de, 18 yaş altı hamilelikle ilgili önyargılarla boğuşan Juno'ya duygusal destek sağlar. Sonbahar kışa, kış ilkbahara dönüşürken Juno artık doğum yapacağı güne adım adım yaklaşmaktadır.

Juno'nun fiziksel görünümündeki değişiklikler onun kişisel olgunlaşmasının aynası olurken, bebeği evlat edinmek isteyen Mark ve Vanessa çiftinde tam ters yönde gelişmeler olur ve görünüşte mutlu hayatlarında çatırdama sinyalleri başlar. Böyle bir durumla karşılaşan ergenlik çağındaki genç kızların tipik öfkesinden uzak duran Juno, karşısına çıkan problemlerin üstüne korkusuzca giderek engelleri tek tek ortadan kaldıracak; bunu yaparken gençlik enerjisini sonuna kadar sergilemekten çekinmeyecektir.

FİLMİN DİĞER OSCAR ADAYLIKLARI

Juno, En iyi film, en iyi kadın oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi özgün senaryo olmak üzere 4 dalda Oscar'a aday.#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
No Country For Old Men

#3
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
There Will Be Blood

#4
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.701 İleti
 • Gender:Male
No Country For Old Men

#5
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.701 İleti
 • Gender:Male
Doğru Tahminler: Woodpecker ve Erkan

#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Doğru Tahminler: Woodpecker ve ErkanSevgili Erkan :erkan: ve Sevgili Woodpecker :yasin2: sizleri
tebrik ediyorum arkadaşlarım. :hale:
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı