İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

80. Oscar Ödülleri - En İyi Yönetmen: Joel ve Ethan Coen (No Country For Old Men)

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male


[Ödüllü Yarışma] 80. Oscar Ödülleri - En İyi Yönetmen: Joel ve Ethan Coen, No Country For Old Men (İhtiyarlara Yer Yok)

80. Oscar Ödülleri - En İyi Yönetmen Adayları:

Paul Thomas Anderson (There Will Be Blood)
Ethan Coen ve Joel Coen (No Country for Old Men)
Tony Gilroy (Michael Clayton)
Jason Reitman (Juno)
Julian Schnabel (The Diving Bell and the Butterfly)

---------------

Resmi ekleyen
EN İYİ YÖNETMEN DALINDA ADAYLAR
01 - JOEL VE ETHAN COEN - NO COUNTRY FOR OLD MEN

FİLMOGRAFİSİ

1. No Country for Old Men (2007)
2. The Ladykillers (2004)
3. Intolerable Cruelty (2003)
4. The Man Who Wasn't There (2001)
5. O Brother, Where Art Thou? (2000)
6. The Big Lebowski (1998)
7. Fargo (1996)
8. Barton Fink (1991)
9. Miller's Crossing (1990)

Film dünyasında "iki başlı yönetmen" olarak bilinen Ethan ve Joel Coen kardeşler, 20 yıldır birlikte senaryo yazıp, film çekiyorlar.

O Brother, Where Art Thou?, Raising Arizona, The Hudsucker Proxy gibi komediler, Miller's Crossing, Blood Simple, The Man Who Wasn't There, No Country For Old Men gibi film noir türü yapımlar, ve bu iki tarzın karıştığı Fargo, The Big Lebowski, Barton Fink klasikleri, biraderlerin elinden çıkmış önemli eserlerden.

Joel 29 Kasım 1954'te, Ethan ise 21 Eylül 1957'de ABD'nin Minneapolis eyaletinde doğdu. Anneler, Rena Coen sanat tarihçisi, babaları Edward ise ekonomistti.
Film dünyasına adım atacakları çocukluk yıllarından belli olan Coen kardeşler, ilk kameralarının çimen biçip para kazanarak almışlar. ardından komşularının oğlu Mark Zimering ile birlikte, TV'de gördükleri filmleri yeniden çekmeye başlamışlar.
Joel ve Ethan, ABD'nin Massachusetts eyaletindeki bulunan ve şu anda Bard College olarak bilinen Simon's Rock Early College'dan mezun. Joel, New York Üniversitesi'nde film, Ethan da Princeton Üniversitesi'nde felsefe üzerine yüksek lisans yapmış.

Yapımlarının bir hayli etkilendikleri film noir türünden izler taşıdığı Coen kardeşler, keskin ironi ve mizah anlayışını, hareketli kamera teknikleri ve etkileyici görsellerle birleştiriyorlar.
Coenlerin, başrollerinde George Clooney ve Brad Pitt'in oynadığı Burn After Reading filmi 2008 sonbaharında beyazperdede olacak. 2009'da bitirmeye planladıklar A Serious Man filminin ise hazırlıkları devam ediyor.

ADAYIN OSCAR GEÇMİŞİ
Ethan ve Joel Fargo filmiyle en iyi senaryo dalında Oscar aldı. 2001'de Ethan ve Joel 'O Borther, Where art thou?'" filmiyle, en iyi uyarlama senaryo dalında aday gösterildi. Ethan Coen, 1997'de Fargo filmiyle en iyi görsel yönetim dalında da aday olmayı başardı. 2008 yılı Oscar ödüllerinde kardeşlerin "No Country For Old Men" adlı filmi en iyi film, en iyi uyarlama senaryo, en iyi kurgu dallarinda aday gösteriliyor.

FİLMİN DİĞER OSCAR ADAYLIKLARI - No Country For Old Men

BAFTA - En iyi film
BAFTA - En iyi uyarlama senaryo
Cannes Film Festivali - Altın Palmiye Ödülü
Altın Küre - En iyi yönetmen

DİĞER ÖDÜLLER VE ADAYLIKLAR - No Country For Old Men

BAFTA - En iyi yönetmen
Amerika Yönetmenler Birliği - En iyi yönetmen
Altın Küre - En iyi senaryo
Londra Film Eleştirmenleri Ödülü - En iyi yönetmen

Resmi ekleyen
EN İYİ YÖNETMEN DALINDA ADAYLAR
02 - PAUL THOMAS ANDERSON - THERE WILL BE BLOOD

FİLMOGRAFİSİ
1. There Will Be Blood (2007)
2. Blossoms & Blood (2003)
3. Couch (2003) (TV)
4. Punch-Drunk Love (2002)
5. Saturday Night Live: The Best of Molly Shannon (2001)
6. Magnolia (1999)
7. Boogie Nights (1997)
8. Sydney (1996)
9. Cigarettes & Coffee (1993)

33'ü bu yıl olmak üzare toplamda 5 kez Oscar'a aday gösterilen Paul Thomas Anderson, 26 Haziran 1970'te California'da doğdu.

Anderson, New York Üniversitesi'ni kazandı, fakat ilk dönemden sonra okulu bıraktı. Filmle erken yaşlarda ilgilenmeye başlayan Anderson, 1988 yılında bir erkek ###### yıldızının yaşamını konu alan "The Dirk Diggler Story" adlı ilk belgeselini çekti.

Los Angeles ve New York'taki film setlerinde prodüksiyon asistanı olarak film kariyerine başlayan Anderson, 1992 yılında "Cigarttes & Coffee" adlı kısa filmini çekti. 1993'te Sundance Film Festivali'nde gösterilen film büyük ilgi gördü. Bundan birkaç sene sonra Anderson, "Hard Eight" adlı ilk uzun metrajlı filmini çekti.

Anderson'un "The Dirk Diggler Story" filmindeki karakterini beyaz perdeye taşıdığı "Boogie Nights" (1997), yönetmene önemli bir ticari başarı getirdi. 1999'da çektiği "Magnolia" filmi ise, en iyi yardımcı erkek oyuncu (Tom Cruise), en iyi şarkı ve en iyi orijinal senaryo dalında Oscar'a aday gösterildi.

Yönetmen, aralarında uzun bir süre ilişki yaşadığı Fiona Apple'ın parçalarının da bulunduğu birçok müzik klibine de imzasını attı. Filmlerinde çoğunlukla aile ilişkileri, kader ve aşk temalarını işleyen Anderson'un, Upton Sinclair'in "Oil!" adlı romanından uyarlanmış filmi "There Will Be Blood", 8 dalda Oscar'a aday gösteriliyor.

ADAYIN OSCAR GEÇMİŞİi:
1998 yılında "Boogie Nights", 1999 yılında "Magnolia" filmiyle en iyi senaryo dalında aday, 2008'de "There Will Be Blood" filmiyle, en iyi yönetmen, en iyi film ve en iyi senaryo kategorilerinde aday .

FİLMİN OSCAR ADAYLIKLARI:
BAFTA - En iyi yönetmen
Berlin Uluslararası Film Festivali - Altın Ayı Ödülü
Amerika Yönetmenler Birliği - En iyi yönetmen
Londra Film Eleştirmenleri Ödülleri - En iyi yönetmen
Los Angeles Film Eleştirmenleri Ödülleri - En iyi yönetmen

ÖDÜLLER
San Diego Film Eleştirmenleri Ödülleri - En iyi yönetmen

Resmi ekleyen
EN İYİ YÖNETMEN DALINDA ADAYLAR
03 - JULIAN SCHNABEL - THE DIVING BELL AND THE BUTTERFLY


FİLMOGRAFİSİ

1. Lou Reed's Berlin (2007) (yönetmen)
2. The Diving Bell and the Butterfly (2007) (senarist, yönetmen)
3. Before Night Falls (2000) (yönetmen)

26 Ekim 1951 New York doğumlu olan ve sanat dünyasına ressam olarak adım atan Julian Schnabel, Texas Üniversitesi'nde güzel sanatlar okudu. Fakülteye kabulü, yaptığı tabloların örneklerini iki dilim ekmek arasına koyup okula göndermekle oldu.Gençlik yıllarında ek gelir sağlamak için restoranlarda çalıştı. 1975 yılında ilk solo sergisi Houston Çağdaş Sanat Müzesi'nde gerçekleşti. Schnabel, Antoni Gaudi, Cy Twombly ve Joseph Beuys'dan etkilendi.
1980 yılında Viyana Bienali'ne katılan Schnabel, 80'lerin ortalarına doğru Neo-ekspresyonizm akımının önemli ismlerinden olmayı başardı. Schnabel'in sanat dünyasında yarattığı etki, ünlü ressamlar Jackson Pollock ve Pablo Picasso'nunkine denk tutuldu.
Sinema dünyasına Before the Night Falls ve Basquiat ile adım atan Schnabel, filmlerine bir ressamın detaycılığıyla yaklaşıyor.
Schnabel'in ayrıca, "Every Silverlining has a Cloud" adlı bir müzik albümü bulunuyor.

ADAYIN OSCAR GEÇMİŞİ:
Schnabel'in Oscar'a aday gösterildiği ilk film The Diving Bell and the Butterfly, en iyi uyarlama senaryo dışında, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi kurgu dalllarında da Oscar'a aday.

FİLMİN DİĞER OSCAR ADAYLIKLARI: The Diving Bell and the Butterfly
Amerika Yönetmenler Birliği - En iyi yönetmen

DİĞER ÖDÜLLER VE ADAYLIKLAR -The Diving Bell and the Butterfly

ÖDÜLLER
Boston Film Eleştirmenleri Derneği - En iyi yönetmen
Cannes Film Festivali - En iyi yönetmen
Altın Küre - En iyi yönetmen
Independent Spirit - En iyi yönetmen

Resmi ekleyen
EN İYİ YÖNETMEN DALINDA ADAYLAR
04 - TONY GILROY - MICHAEL CLAYTON


FİLMOGRAFİSİ

1. Michael Clayton (2007)
2. The Bourne Ultimatum (2007)
3. The Cutting Edge: Going for the Gold (2006)
4. The Bourne Supremacy (2004)
5. The Bourne Identity (2002)
6. Armageddon (1998)
7. The Devil's Advocate (1997)

New York'lu senaryo yazarı ve yönetmen Tony Gilroy, Pulitzer ödüllü oyun yazarı Frank D. Gilroy'un oğlu.

Kardeşleri John ve Dan de, kendisi gibi senaryo yazarı.
The Cutting Edge (1992), Devil's Advocate (Şeytanın Avukatı, 1997) ve Proof of Life (Yaşam Kanıtı, 2000) filmlerinin senaryo yazarı olan Gilroy, en iyi The Bourne Ultimatum (2007), The Bourne Supremacy (2004) ve The Bourne Identity (2992) filmleriyle tanınıyor.

ADAYIN OSCAR GEÇMİŞİ:
Gilroy, Oscar heyecanını ilk defa 2008'de "Michael Clayton" filmiyle en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dallarında aday olmakla yaşıyor.

FİLMİN OSCAR ADAYLIKLARI -Michael Clayton
Chicago Film Eleştirmenleri Ödülleri - En İyi Yönetmen
Amerika Yönetmenler Birliği - En İyi Yönetmen
Venedik Film Festivali - Altın Ayı

Resmi ekleyen
EN İYİ YÖNETMEN DALINDA ADAYLAR
05 - JASON REITMAN - JUNO


FİLMOGRAFİSİ

1. Juno (2007)
2. Thank You for Smoking (2005)
3. Consent (2004)
4. Uncle Sam (2002)
5. Gulp (2001)
6. In God We Trust (2000)
7. H@ (1999)
8. Operation (1998)

19 Ekim 1977 doğumlu olan Kanadalı yönetmen Jason Reitman, komedi filmleri yönetmeni Ivan Reitman ve aktris Genevieve Roberts'in oğlu.

Çocukluğunda utangac ve film meraklısı olduğunu söyleyen Reitman, 1980'lerde babasının filmlerine prodüksiyon asistanlığı yaptı ve ufak roller üstlendi. 20'li yaşlarında ticari başarı getirecek Hollywood projelerinde yer alması için teklifler gelse de, Reitman bunları reddederek, kendi kısa filmlerini çekmeye yöneldi.

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde İngiliz Edebiyatı okuyan Reitman, 2005 yılında 'Sigara İçtiğiniz Için Teşekkürler' adlı ilk uzun metrajlı filmiyle 24 milyon dolarlık gişe hasılatı yaparak adından söz ettirdi. 2008 Oscar ödüllerinde "Juno" filmiyle en iyi yonetmen dalında aday gösterilen Reitman'ın bu filmi ise 100 milyon dolarlık gişe hasılatı yakaladı.

ADAYIN OSCAR GEÇMİŞİ
Genç yönetmen Reitman, ilk Oscar heyecanını en iyi yönetmen dalında aday gösterildiği Juno adlı filmiyle yaşıyor.

OSCAR ADAYLIKLARI -Juno
Chicago Film Eleştirmenleri Ödülleri - En iyi yönetmen
Independent Spirit - En iyi yönetmen
#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Ethan Coen ve Joel Coen

#3
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Paul Thomas Anderson (There Will Be Blood)

#4
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Ethan Coen ve Joel Coen (No Country for Old Men)

#5
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Doğru Tahminler: Woodpecker ve Erkan
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı