İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

80. Oscar Ödülleri - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Tilda Swinton, Michael Clayton

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male


80. Oscar Ödülleri - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Tilda Swinton, Michael Clayton

80. Oscar Ödülleri - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Dalında Adaylar

Cate Blanchett (I’m Not There)
Ruby Dee (American Gangster)
Saoirse Ronan (Atonement)
Amy Ryan (Gone Baby Gone)
Tilda Swinton (Michael Clayton)

------------

Resmi ekleyen
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU DALINDA ADAYLAR
01 - CATE BLANCHETT - I'M NOT THERE

1969'da, Avustralya'nın Melbourne kentinde Avustralyalı bir anne ile ABD'li bir babanın üç çocuğundan biri olarak dünyaya gelen aktris, daha 10 yaşındayken babasını kaybedince, annesi tarafından büyütüldü.
Yaşamını gözden geçirmek amacıyla çıktığı dünya turunda, tesadüfen, Mısır'da Arap yapımı ilginç bir boks filminde, küçük bir rol aldı. Ülkesi Avustralya'ya döner dönmez, Sidney'de Ulusal Sahne Sanatları Akademisi'ne giren Blanchett için bu, yaşamının dönüm noktası oldu. Bundan sonra ne yapmak istediğine dair kararını verdi ve yaşadığı tüm sıkıntılardan kurtulup, gönlünde yatan aslanı, oyunculuğu keşfetti. 1992'de mezun olduktan sonra Sidney Theatre Company'ye katılan Blanchett, ilk olarak Caryl Churchill'in Top Girls isimli oyunuyla izleyici karşısına çıktı. Ardından Timothy Daley'in Kafka Dances'ında rol aldı ve bu rolüyle 1993 yılında Sidney Tiyatro Eleştirmenleri'nin New Comer ödülüne layık görüldü. Aynı yıl, David Mamet'in Oleanna'sında Geoffrey Rush ile birlikte rol alan Blanchett, Rosemont En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de alarak, 1993 yılı içinde ikinci ödülünü kazandı.
Tiyatrodaki başarıların sağladığı ün, oyuncuya çok geçmeden televizyonların da kapısını açtı. İçlerinde Heartlands ve Police Rescue (1994) gibi dizilerin yer aldığı pek çok televizyon programı için kamera karşısına geçen Blanchett, eleştirmenler tarafından fark edilip, alkış topladı. Bu programlar sayesinde yönetmen Bruce Beresford'un da dikkatini çeken oyuncu, 1997 yılında yönetmenin Paradise Road isimli filminde, utangaç hemşire Susan Macarthy karakterini canlandırdı. Oyuncunun filmdeki rol arkadaşları arasında Glenn Close ve Frances McDormand gibi ünlü isimler yer aldı.
Blanchett, 1997 yılında rol aldığı Thank God He Met Lizzie filmindeki Lizzie rolüyle Avustralya Film Enstitüsü'nün En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Aynı yıl, Gillian Armstrong'un Peter Carey'in bir hikayesinden sinemaya uyarladığı Oscar and Lucinda'da Ralph Fiennes ile birlikte kamera karşısına geçti. Film pek çok farklı tepki alsa da izleyicilerin hemen hepsi Blanchett'in başarılı performansı konusunda hemfikir kaldı.
1998'da, Elizabeth'te başrol oynayan Blanchett, performansıyla büyüledi. Başarısı, sadece eleştirmenler ve seyircilerle sınırlı kalmadı. Gerek film, gerekse de aktris, Oscar da dahil olmak üzere pek çok uluslararası film festivalinin adayları arasında yer aldı. Soylu tavırları ve zarif çizgileriyle Oscar'a aday gösterildiğinde, bu adaylık kimse için sürpriz olmadı. Başarılı performansı, aktristi hem eleştirmenlerin, hem de izleyicilerin gözdesi yapmayı başardı. Blanchett içlerinde Altın Küre ve İngiliz Akademi Ödülleri'nin de bulunduğu çok sayıda ödülün sahibi oldu.
Oyunculuk kariyerine 1999 yılında rol aldığı komedi filmi Pushing Tin ile devam eden Blanchett, aynı yıl bir Oscar Wilde uyarlaması olan ve Oliver Parker'ın yönettiği An Ideal Husband'da bir ev kadınını canlandırdı. 1999 yılında The Talented Mr. Ripley'de de rol alan Blanchett, 2001 yılını son derece yoğun geçirdi. The Man Who Cried'da Johnny Depp ve Christina Ricci ile birlikte rol alan aktris, Sam Raimi'nin yönettiği The Gift'te geleceği görme yeteneğine sahip güneyli bir genç kadın rolündeydi.
Barry Levinson'un yönettiği Bandits'de rol aldıktan hemen sonra Tom Tykwer'ın Heaven isimli filminde kamera karşısına geçen Blanchett, Tolkien'in dünyaca ünlü romanı Yüzüklerin Efendisi'nden Peter Jackson tarafından beyaz perdeye uyarlanan Lord of the Rings üçlemesinde Elf Kraliçesi Galadriel karakterini canlandırdı. Üçlemenin ilk filmi olan Lord of the Rings, The Fellowship of the Ring, 2001 yılı sonunda, ikinci film The Two Towers 2002 yılında ve The Return of the King ise 2003 yılı sonunda gösterime girdi.
Bir yıla beş film (Bandits, Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, The Shipping News, Charlotte Gray ve Heaven) sığdıran aktris, bu yoğun temponun ardından 1997'de evlendiği senarist Andrew Upton'la birlikte ilk çocuklarını yapma kararı almaları nedeniyle kariyerine bir süre ara verdi. 3 Aralık 2001'de Dashiell John'u dünyaya getiren Blanchett, çok geçmeden sinemaya geri döndü ve The Aviator filminde sinema tarihinin efsanevi aktrislerinden Katharine Hepburn'u canlandırdı ve bu filmdeki performansı ile 2005 yılında Oscar kazandı.

2006 yılında yönetmen Iñárritu'nun Babel filminde kocası ile birlikte çıktıkları Fas turunda, beklenmedik bir anda patlayan bir silahtan çıkan mermiyle yaralanan Susan karakterini de canlandıran Blanchett, 1999'da People tarafından dünyanın en güzel 50 insanı arasında gösterildi.

ÖDÜLLER
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
2007- Dallas-Fort Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü
2007- Florida Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü
2006- Phoenix Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü
2006- Toronto Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü

ADAYLIKLAR

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
2008 - Altın Küre
2007 - Broadcast Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü
2007- Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü
2007- Altın Küre
2007- Online Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü
2006- Satellite Ödülleri
2007- Sinema Oyuncuları Derneği

FİLMOGRAFİSİ

1. Hot Fuzz (2007)
2. I am Not There (2007)
3. The Golden Age (2007)
4. Babel (2006)
5. Notes on a Scandal (2006)
6. The Good German (2006)
7. The Aviator (2004)
8. The Life Aquatic (2004)
9. Coffee and Cigarettes (2003)
10. The Missing (2003)
11. Veronica Guerin (2003)
12. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
13. Heaven (2002)
14. The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)
15. Charlotte Gray (2001)
16. The Shipping News (2001)
17. Bandits (2001)
18. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)
19. The Man Who Cried (2000)
20. The Gift (2000)
21. The Talented Mr. Ripley (1999)
22. Elizabeth (1998)

Resmi ekleyen
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU DALINDA ADAYLAR
02 - SAOIRSE RONAN - ATONEMENT


Ünlü aktör Paul Ronan'ın kızı olan Saoirse Ronan, 1994 yılında İrlanda'da doğdu. İrlanda'da okula giden Ronan küçüklükten beri babasıyla birlikte film setlerine gidiyordu. Şimdiden Kefaret filminde gösterdiği başarıdan dolayı Oscar'a aday gösterilen Ronan, yeni bir filmin çekimine başladı. The Lovely Bones (Güzel Kemikler) adlı film bu yıl gösterime girecek.

FİLMOGRAFİSİ

1. Atonement (2007)
2. I could never be your women (2007)
3. Death Defying Acts (2007)
4. The Lovely Bones (2008)

Resmi ekleyen
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU DALINDA ADAYLAR
03 - TILDA SWINTON - MICHAEL CLAYTON

Tilda Swinton, 1960 yılında Londra'da doğdu. Avusturalya'lı bir anne ve İngiliz komutan bir babanın kızı olan Swinton, Siyasi Bilimler bölümünden mezun oldu. Oyunculuk tutkusunun peşinden giden Swinton, 1992 yılında Virginia Woolf'un Orlando isimli kitabından uyarlanan aynı isimli filmde Orlando'yu canlandı.

İlk Altın Küre adaylığını getiren film ise 2001 yapımı The Deep End. Keanu Reeves'in rol aldığı Constantine filminde Cebrail7i oynadı. Tom Cruise'un başrolünde olduğu Vanilla Sky ve Leonardo DiCaprio'nun başrolünde olduğu The Beach gibi filmlerde yardımcı roller üstlendi. İngiliz filmlerinde The Statement (2003) ve Young Adam 'da rol almış olan oyuncu, 2004 Cannes Film Festivali'nde jüri üyeliği yaptı.

Michael Clayton adlı filmde Karen Crowder rolünde gösterdiği performans ile ikinci kez Altın Küre'ye ve ilk defa Oscar'a aday gösterildi. Aktör John Byrne ile evlenen Tilda Swinton, iki çocuk annesi.

Resmi ekleyen
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU DALINDA ADAYLAR
04 - AMY RYAN - GONE BABY GONE

1999 yılında sinema kariyerine başlayan Amy Ryan, ilk kez Roberta adlı filmde yer aldı. 2000 yılında da You Can Count on Me ve Keane filminde oynadı. 2007 yapımı Dan in Real Life ve Before the Devil Knows You're Dead filmlerinde de rol alan Ryan, Ben Affleck'in yönettiği Gone Baby Gone filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi.

FİLMOGRAFİSİ

1. Roberta (1999)
2. You Can Count on Me (2000)
3. Keane (2004)
4. War of the Worlds (2005)
5. Capote (2005)
6. Looking for Comedy in the Muslim World (2005)
7. Gone Baby Gone (2007)
8. Neal Cassady (2007)
9. Before the Devil Knows You're Dead (2007)

Resmi ekleyen
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU DALINDA ADAYLAR
05 - RUBY DEE - AMERICAN GANGSTER

Ruby Ann Wallace 1924 yılında Cleaveland Ohio'da doğdu. Küçük yaşta annesini kaybedince babası ve babasının yeni eşi Emma Amelia tarafından büyütüldü. Babası bir ahçı, üvey annesi ise öğretmendi. New York'un Harlem semtinde yetişen Ruby Dee, 1945 yılında Fransızca ve İspanyolca Filolojisi Bölümünden mezun oldu. Hemen ardından Broadway'de keşfedilen Ruby Dee, 1950 yılında The Jackie Robinson Story'deki rolüyle ekranlarda parladı.

Ruby Dee 1948 yılında aktör Ossie Davies'le evlendi ve çiftin 3 çocuğu oldu. Çift, bir çok sivil örgütlerde aktif rol aldılar. Bunlardan bazıları Irk Eşitliği Kongresi ve Güney Hristiyan Komitesiydi. Ayrıca ikisi de Martin Luther King ve Malcolm X'in yakın arkadaşıydı. 2005 yılında Ossie Davies, kalp krizi geçirdi ve otel odasında torunu tarafından ölü bulundu. Ruby Dee, 30 yıldır meme kanseriyle mücadele ediyor.

Dee 1960'lı yıllarda bir çok siyasi filmde rol aldı. Emmy Ödüllerine 8 kez aday gösterilen Dee, 2007 yılında Grammy ödülü kazandı. ( Best Spoken Word Album). Ruby Dee, 1950'den beri yaklaşık 50 filmde rol aldı.

ÖDÜLLER
En iyi yardımcı kadın oyuncu
2008 Afrika-Amerika Film Eleştirmenler Birliği Ödülleri
2001 Hayatboyu Başarı Ödülleri
1961 National Board of Review Ödülleri

ADAYLIKLAR
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
2008 Satellite Ödülleri
2008 Beyaz Perde Oyuncuları Derneği Ödülleri

FİLMOGRAFİSİ

1. All About Us (2007)
2. American Gangster (2007)
3. Steam (2007)
4. Flying Over Purgatory (2007)
5. No. 2 (2006)
6. Dream Street (2005)
7. The Way Back Home (2005)
8. Their Eyes Were Watching God (2005)
9. Beah: A Black Woman Speaks (2003)
10. Unchained Memories: Readings from the Slave Narratives (2003)
11. Baby of the Family (2002)
12. The Unfinished Journey (1999)
13. Having Our Say: The Delany Sisters' First 100 Years (1999)
14. Baby Geniuses (1999)
15. A Time to Dance: The Life and Work of Norma Canner (1998)
16. A Simple Wish (1997)
17. Just Cause (1995)
18. Tuesday Morning Ride (1995)
19. The Stand (1994)
20. Cop & 1/2 (1993)
21. Jazztime Tale (1992)
22. Jungle Fever (1991)
23. Color Adjustment: Blacks in Primetime (1991)
24. Love at Large (1990)
25. Do the Right Thing (1989)
26. Cat People (1982)
27. The Torture of Mothers (1980)
#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Kate Blanchett

#3
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Sürprize oynayıp, Saoirse Ronan (Atonement) diyorum :)

#4
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Doğru Tahmin: Yok
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı