İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

80. Oscar Ödülleri - En İyi Orjinal Senaryo: Juno ile Diablo Cody

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male


80. Oscar Ödülleri - En İyi Orjinal Senaryo: Juno ile Diablo Cody

80. Oscar Ödülleri - En İyi Orjinal Senaryo Dalında Adaylar

Juno (Diablo Cody)
Lars and the Real Girl (Nancy Oliver)
Michael Clayton (Tony Gilroy)
Ratatouille (Brad Bird, Jan Pinkava ve Jim Capobianco)
The Savages (Tamara Jenkins)

--------

Resmi ekleyen
EN İYİ ÖZGÜN SENARYO DALINDA ADAYLAR
01 - JUNO (DIABLO CODY)

Yaklaşık 7,5 milyon dolara malolan, çok düşük bütçeli gençlik komedisi-dramı "Juno"nun yönetmenliğini, 50'den fazla yönetmen arasından bu proje için seçilen Jason Reitman üstlendi. Reitman'ı "Thank You For Smoking" adlı çalışmasından da tanıyoruz. Senaryosunu Diablo Cody'nin yazdığı filmin yapımcılığını Mason Novick, Lianne Halfon, John Malkovich ve Russell Smith gerçekleştirdi. Başrollerinde Ellen Page, Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman, Allison Janney, J.K. Simmons ve Olivia Thirlby kamera karşısına geçti.

Kitap yazarlığından senaryo yazarlığına geçiş yapan Diablo Cody'nin yaratıcı beyninde doğan Juno, geçmişteki ergenlik çağı karakterlerinin hiçbirisine benzemeyen çok özgün bir karakter. Açık sözlü esprili; canayakın, şirin ama bir o kadar da kendine güvenli bir kız. Bekaretini kaybetmesiyle ilgili detayları arkadaşı Leah ile paylaşırken veya hamileliğiyle ilgili haberi ailesine verirken Juno'nun en belirgin özelliği inanılmaz dürüstülüğü ve keskin dilidir. Diablo Cody, senaryoyu yazmaya başladığında öncelikle günümüzün gençlik filmleriyle ilgili bir araştırma yaparak farklı bir genç kız karakteri için yer olup olmadığına bir göz attı. "Minnesota'daki evimde otururken kendi kendime, 'Acaba şimdiye kadar hiç izlemediğim bir öykü ne olabilir?' sorusunu yönelttim. İzlediğim filmlerdeki genç kız karakterlerin genelde ikinci planda kaldığını gördüm" diyor. Juno karakterini sayfalara döken Diablo Cody, kendi gençliğinde yaşadığı deneyimlerden yola çıktı. Filmin cazibe merkezlerinin en önemlisini Juno ve arkadaşlarının seks üzerine yaptığı samimi ve eğlenceli diyaloglar oluşturdu. Bu diyalogları yazarken esin kaynağını kendi yaşamından aldığını ifade eden Cody, "Ben ve arkadaşlarım tıpkı Juno ve Leah gibiydik. Her gün sürekli seksten bahsederdik. Hatta filmde 16 yaşımdayken bir arkadaşımla yaptığım gerçek bir tartışma bile vardır. Belki bazılarına şok edici gelebilir ama seks hayatın gerçeğidir" diyor. Ancak Juno karakterinde sürekli seks üzerine konuşmasının yanısıra ergenlik dönemine özgü başka özellikler de vardır. Hatta bunlar çoğu zaman hamileliğinin de önüne geçer.

FİLMİN KONUSU

Yaşıtlarının çoğu MySpace veya Facebook'taki sayfasını güncellerken ya da alışveriş merkezlerinde alışveriş yaparken Minnesota'lı zeki bir kız olan Juno (Ellen Page) hayatını kendi koyduğu kurallara göre yaşar. Her zamanki gibi sıkıcı geçen bir öğle sonrasında erkek arkadaşı Paulie Bleeker (Michael Cera) ile sevişmeye karar verir. Cinsel ilişki sonrasında önceden planlanmamış bir hamilelikle yüz yüze kalan Juno ile en iyi kız arkadaşı Leah (Olivia Thirlby), Juno'nun henüz doğmamış bebeğini evlat edinecek bir aile bulmak için bir plan geliştirirler. İkisinin gözüne kestirdiği ilk aile, evlat edinme özlemiyle yanıp tutuşan Mark ve Vanessa Loring (Jason Bateman ve Jennifer Garner) çifti olur. Biricik kızlarının Bleeker ile cinsel ilişkiye girdiğini öğrendikten sonra ilk şoku atlatan ailesi de Juno'ya yardımcı olmak için devreye girer. Juno'nun gözüne kestirdiği çiftin "düzgün olmayan" bir çift olmadığından emin olmak isteyen Baba Mac, biricik kızının bebeğine uygun aile bulma girişimlerinde ona eşlik eder. Bu arada üvey annesi Bren de, 18 yaş altı hamilelikle ilgili önyargılarla boğuşan Juno'ya duygusal destek sağlar. Sonbahar kışa, kış ilkbahara dönüşürken Juno artık doğum yapacağı güne adım adım yaklaşmaktadır. Juno'nun fiziksel görünümündeki değişiklikler onun kişisel olgunlaşmasının aynası olurken, bebeği evlat edinmek isteyen Mark ve Vanessa çiftinde tam ters yönde gelişmeler olur ve görünüşte mutlu hayatlarında çatırdama sinyalleri başlar. Böyle bir durumla karşılaşan ergenlik çağındaki genç kızların tipik öfkesinden uzak duran Juno, karşısına çıkan problemlerin üstüne korkusuzca giderek engelleri tek tek ortadan kaldıracak; bunu yaparken gençlik enerjisini sonuna kadar sergilemekten çekinmeyecektir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Jason Reitman
Oyuncular: Ellen Page, Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman, Allison Janney,
J.K. Simmons, Olivia Thirlby
Senaryo: Diablo Cody
Yapımcılar: Mason Novick, Lianne Halfon, John Malkovich, Russell Smith
Görüntü Yönetmeni: Eric Steelberg, Prodüksiyon Tasarımı: Steve Saklad
Kostüm Tasarımı: Monique Prudhomme, Kurgu: Dana E. Glauberman
Set Dekorasyonu: Shane Vieau, Özgün Müzik: Matt Messina
Fox Searchlight Pictures - Mandate Pictures

Resmi ekleyen
EN İYİ ÖZGÜN SENARYO DALINDA ADAYLAR
02 - MICHAEL CLAYTON - TONY GILROY)

Filmin orijinal senaryosu için ilham perisinin "The Devil's Advocate/Şeytanın Avukatı"nın senaryosu için araştırma yapmak üzere New York hukuk firmalarını ziyaret ettiği sırada geldiğini söyleyen yazar-yönetmen Tony Gilroy, "Bu dev New York hukuk bürolarının ofislerinde dolanırken, perde arkasında olan biten şeyler bana çok çarpıcı geldi. Her firmanın, ayakta kalabilmek için kullandığı, kapalı kapılar arkasında faaliyet gösteren, günün yirmi dört saati çalışan, büyük departmanları vardı" diyor.
Filmin ana çekimleri Ocak 2006'da, New York şehrinde başladı. Yapımcılar altı ayrı hukuk firmasını taradıktan sonra, New York'un en büyük şirket hukuk firmalarından Dewey Ballantine'ın ofislerini kullanmaya karar verdiler. Şirketteki çoğu sahne, üç cepheye birden bakan, binanın 22 katındaki, Dewey Ballantine konferans salonunda yapıldı. Arthur'ın çatı katının dış çekimleri Tribeca'da, iç çekimleri ise Little Italy'de gerçekleştirildi. Manhattan'ın şehir marmaşası görünümüne tezat oluşturan sahneler için, yapım ekibi New York dışına, Orange County'ye gitti.

FİLMİN KONUSU

Michael Clayton (George Clooney), New York'un en büyük şirket hukuku firmalarından birinde "sorun çözücü" (hukuk firmaları tarafından, önemli müşterilerinin ve avukatlarının bulaştıkları çirkin durumları sessizce ve etkili bir şekilde halleden kişi) olarak çalışmaktadır. Eskiden savcı olan ve polis bir aileden gelen Clayton, firmanın kurucu ortaklarından Marty Bach'ın (Sydney Pollack) emrinde, Kenner, Bach & Ledeen firmasının en kirli işlerini halletmektedir. Clayton müşterilerin pisliklerini temizler, arabayla vurup kaçma olaylarını örtbas eder, basında çıkan kötü haberleri düzeltir, müşterilerin mağazada hırsızlık yapan eşlerinin ya da kirli politikacıların olaylarının gizli kalmasını sağlar.

Clayton işinden çok bunalmış ve hoşnutsuz olmasına karşın, Kenner, Bach & Ledeen firmasına sıkı sıkıya bağlıdır çünkü bir boşanma, kumar alışkanlığı ve başarısız bir iş kurma girişimi onu dağ gibi bir borçla baş başa bırakmıştır. Tarım kimyasalları şirketi U/North'ta, baş danışman Karen Crowder'ın (Tilda Swinton) kariyeri, Clayton'ın firmasının kazanmaya doğru gidiyor gibi gözüktüğü davanın seyrine bağlıdır. Kenner, Bach & Ledeen firmasının en başarılı vekili ve çok zeki bir adam olan Arthur Edens (Tom Wilkinson) görünüşe göre buhran geçirip, bunun sonucu olarak da tüm U/North davasını sabote etmeye kalkınca, bu öngörülemeyen felaketi düzeltmesi için Michael Clayton gönderilir. Michael Clayton bu süreçte nasıl bir adama dönüştüğü gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Tony Gilroy
Oyuncular: Tilda Swinton, George Clooney, Tom Wilkinson, Sydney Pollack
Senaryo: Tony Gilroy
Müzik: James Newton Howard
Görüntü Yön: Robert Elswit
Tür: Dram - Gerilim
Süre: 119 Dk.
Yapım Yılı: 2007
Ülke: ABD
Dağıtımcı: Warner Bros

Resmi ekleyen

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO DALINDA ADAYLAR
03 - RATATOUILLE - BRAD BIRD, JAN PINKAVA VE JIM CAPOBIANCO

Senaryosu Oscar ödüllü Brad Bird tarafından yazılan "Ratataouille", Nemo: Kayıp Balık (Finding Nemo), İnanılmaz Aile (The Incredibles) ve Arabalar (Cars) gibi, son yılların ses getiren animasyonlarını gerçekleştiren Pixar Stüdyoları'nın imzasını taşıyor. Büyük bir aşçı olma hayalleri kuran Remy adlı şirin farenin maceralarını konu alan film, rengarenk karakterleri ve birbirinden mükemmel Fransız arka planlarıyla beklenmedik keyiflere yelken açan bir animasyon harikası.

FİLMİN KONUSU

Sevimli fare Remy öyle sıradan bir fare değildir. O üstün koku alma ve damak zevkine sahip bir faredir. Çöplerle beslendiği halde, bulduğu yiyecekleri çeşitli baharat ve soslar katarak çok daha lezzetli hale getirmesini çok iyi bilir. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen hep ünlü bir şef aşçı olma hayalleri kurar.
Yaşadığı yerden ve ailesinden ayrı düştüğünde ise, kendisini Paris'te dünyaca ünlü şef aşçı Auguste Gusteau'nun yarattığı lüks bir restoranın mutfağında bulur. Mutfağın davetsiz misafiri olmasına rağmen, çöpleri dökmek için işe alınan Linguini ile sıradışı bir dostluk kurar ve yeteneğini nefis bir çorba yaparak gösterir. Paris'in damak lezzeti dünyasının altını üstüne getirecek olağanüstü heyecanlı olaylar dizisine yol açan Linguini ve Remy, restoranı ele geçirmek isteyen kötü kalpli Skinner ile Colette'in yardımıyla mücadele ederler.

Filmin Künyesi

Ratatuy / Ratataouille
Yönetmen: Brad Bird
Senaryo: Brad Bird
Seslendirenler: Patton Oswalt (Remy), Ian Holm (Skinner), Lou Romano (Linguini), Brian Dennehy (Django), Peter Sohn (Emile), Peter O'Toole (Anton Ego), Brad Garrett (Gusteau), Janeane Garofalo (Colette)
Tür : Aile - Animasyon - Komedi
Görüntü Yönetmeni : Robert Anderson, Sharon Calahan
Müzik : Michael Giacchino
Yapım: 2007 ABD yapımı
Süre: 110 dk.

Resmi ekleyen

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO DALINDA ADAYLAR
04 - LARS AND THE REAL GIRL - NANCY OLIVER


7-8 yaşında bir ufaklığın bebeklerini giydirmesi, onlara masal anlatması sevimlidir. 20 yaşın üzerindeki birinin aynısını yapmasıysa rahatsız eder, en iyi ihtimalle yürek burkar. Ama ilk filmini çeken Craig Gillespie ile ilk filmini yazan Nancy Oliver'ın maharetli elleri, bu rahatsız edici düşünceden sıcak, sevimli bir film çıkarmayı başarmış.

Six Feet Under'ın yazarlarından Nancy Oliver'ın senaristliğini yaptığı film, gerçek olanla mümkün olmayan arasına ince ve hassas bir ip çekmiş gibi. "Lars Sevince", sade bir aşk hikayesi; yalnızlığa ve geçmişin travmalarına samimi bir selam ve insanoğlunun çarpık duygu hallerine şefkat dolu bir saygı duruşu.

Konuya cinsellik yüklü komedi-zayıfı ezme zevki ekseninden yaklaşıp günlerini yapma bir bebekle romantik sohbetler ederek geçiren "deli"ye gülmek mümkün tabii. Öte yandan zor yoldan gidip, izleyiciden bahsi geçen kahramanı anlamasını da isteyebilirsiniz. Nancy Oliver ikinci yolu seçip izleyicisini, ne kadar direnirse dirensin, sempatik, iyi kalpli, biraz sıradışı kahramanını sevmeye mecbur bırakıyor. Bununla da yetinmeyen yazar, "normal" insanların "delice" davrandığı ufak sahneleriyle kendi sıradışılığınızı ve Lars'a benzerliğinizi kabullenmenizi sağlıyor.

FİLMİN KONUSU

Film, küçük bir kasaba içine paketlenmiş bir insan ilişkileri analizi ve romantik komedi. Ufak kasaba sakini Lars (Ryan Gosling), sosyal olarak pek başarılı değildir. 27 yaşındaki Lars, kendisine dokunulmasına dayanamayan, garip, utangaç ve eğreti bir gençtir. Kiliseye ve işine gitmekten öte diğer insanlarla ilişkiye girmekten kaçar. Ne kardeşi Gus'ın (Paul Schneider) ısrarcı eşi Karin (Emily Mortimer) ne de şirin iş arkadaşı Margo (Kelli Garner) onu bu ısrarından vazgeçirebilir. Hatta, küçüklüğünü geçirdiği evin arka bahçesindeki garajı eve çevirmiş olan, büyük evde yaşayan abisi Gus ve hamile karısı Karin'in akşam yemeği davetlerinden kaçabilmek için sık sık perdenin arkasına saklanır. Bir akşam, en beklenmedik anda, Lars kardeşinin kapısını çalıp O'na ve Karin'e internet'te tanıştığı bir kadın misafiri olduğunu söyler. Kardeşlerinin sonunda utangaçlığını yendiğini düşünen çiftin mutluluğu, misafir Bianca'yla tanıştıklarında şaşkınlığa dönüşür. Zira, ikili tekerlekli sandalyede dindar bir kız beklerken, kendilerini plastik bir bebekle yüzyüze bulurlar. Ailenin doktoru, Dr. Dagmar (Patricia Clarkson), Gus ve Karin'i sakinleştirdikten sonra, onlara Lars'ı rahatsız eden gerçek sorunu bulmak için Bianca gerçekmiş gibi davranmalarını tavsiye eder. Tabii bu planın asıl zorlu yanı, küçük kasabanın sakinlerini Bianca'yı yeni komşuları olarak kabullenmeye ikna etmek olacaktır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Craig Gillepsie
Senaryo: Nancy Oliver
Görüntü Yönetmeni: Adam Kimmel
Kurgu Tatiana S. Riegel
Oyuncular: Ryan Gosling, Emily Mortimer, Paul Schneider, Kelli Garner, Patricia Clarkson
Yapımcı: John Cameron, Sarah Aubrey, Sidney Kimmel
Yapım: ABD 2007

Resmi ekleyen

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO DALINDA ADAYLAR
05 - THE SAVAGES - TAMARA JENKINS


Tamara Jenkins'in senaryosunu yazıp, yönettiği film, ilk olarak 19 Ocak 2007'de Sundance Film Festivali'nde daha sonra 10 Eylül'de Toronto Film Festivali'nde ve 29 Ekim'de Londra Film Festivali'nde gösterildi. Festivallerden tam notla ayrılan "The Savages" daha çok kısa filmleriyle tanınan yönetmen Jenkins'in ikinci uzun metraj filmi. Film, İstanbul Film Festivali programının da öne çıkan filmleri arasındaydı.

FİLMİN KONUSU

Çağdaş Amerikan aile yapısını konu edinen filmde birçok kişinin aşina olduğu bir ikilem anlatılıyor. Yıllar önce birbirinden ayrı düşen iki kardeşin, hasta olan babalarıyla ilgilenmek üzere yeniden bir araya gelmelerini ve ailevi sorumluluklarıyla yüzleşmelerini anlatan bu bağımsız yapımın başrollerinde adları Oscar adaylığı için geçen Philip Seymour Hoffman ve Laura Linney var.

Filmin Künyesi

Yapım : 2007, ABD
Tür : Dram / Komedi
Yönetmen : Tamara Jenkins
Senaryo : Tamara Jenkins
Oyuncular : Philip Seymour Hoffman, Laura Linney, Cara Seymour, Philip Bosco, Peter Friedman, Gbenga Akinnagbe
Yapımcı : Erica Westheimer
Görüntü Yönetmeni : Mott Hupfel
Müzik : Stephen Trask
Süre 113 dk.
#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Juno

#3
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Ratatouille

#4
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Bağımsız bir yapım olan Juno'nun da bu kategoride şanslı olduğu söyleniyor ama, ben

Ratatouille (Brad Bird, Jan Pinkava ve Jim Capobianco)


diyorum ;)

#5
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Doğru Tahmin: Woodpecker
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı