İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

80. Oscar Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu: Marion Cotillard, La Vie en Rose (Kaldırım Serçesi)

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.701 İleti
 • Gender:Male

80. Oscar Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu: Marion Cotillard, La Vie en Rose (Kaldırım Serçesi)

80. Oscar Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu Dalında Adaylar

Cate Blanchett (Elizabeth: The Golden Age)
Julie Christie ( Away From Her )
Marion Cotillard ( La Vie En Rose )
Ellen Page ( Juno )
Laura Linney (The Savages)

-------------

Resmi ekleyen

EN İYİ KADIN OYUNCU DALINDA ADAYLAR
01 - JULIE CHRISTIE - AWAY FROM HER

1960'ların Londrasının pop ikonu olan Julie Christie, 1941 yılında Hindistan'da çiftçi bir babanın ve ressam bir annenin kızı olarak dünyaya geldi.

Dilbilimci olma isteğiyle Londra'daki Drama ve Dil Okulu'na giden Christie, sanatçıların bohem yaşam tarzına duyduğu ilgi ve annesinin aşılamasıyla oyunculuğa merak sardı. 1961 yılında BBC televizyonunda yayınlanan bilim kurgu dizisi "A for Andromeda"da rol alan Christie'nin popülerliği bu projeyle geldi ve adından sıkça söz ettirmeye basladi.

1965 yılında "Darling" adlı filmde oynadığı Diana Scott rolü, Christie'ye, daha 24 yaşındayken, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar getirdi. Aynı senenin sonunda, tüm zamanların en yüksek hasılatlı filmlerinden Doktor Jivago'da Lara rolünü canlandırna Christie, genç yaşta yeteneğiyle bir döneme damgasını vurdu.

1970'lerde, Robert Altman'in McCabe and Mrs Miller filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a ikinci kez aday gösterilen Christie, The Go Between, (1971), Don't Look Now (1973), Shampoo (1975), Nashville (1975) Demon Seed (1977), Heaven Can Wait (1978) filmlerinde oynadı. Bu yıllarda Hollywood'a taşınan Christie, kendisini 'tanıdığım en güzel ve en tedirgin insan' olarak niteleyen aktör Warren Beatty ile uzun bir ilişki yaşadı. Beatty ile ilişkisi bitince İngiltere'ye dönen Christie, Galler'de bir çiftliğe yerleşti ve sinema dünyasından yavaş yavaş çekilmeye başladı.

1980'lerde sessiz sedasız bir hayatı tercih eden Christie, geri dönüşünü 1996 yılındaKenneth Branagah'ın Hamlet'iyle yapti. Christie, 1997 yılında Afterglow adli komedi-dram filmiyle üçüncü kez Oscar'a aday gösterildi. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde Madame Rosmarta rolünü üstlenen Christie, Wolfgang Petersen'in Truva ve Marc Forster'ın Finding Neverland filmlerinde oynadı. Christie, bu filmdeki performansıyla, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında BAFTA ödülü kazandı.

Julie Christie, Alzheimer hastası bir kadını canlandırdığı Away From Her filmiyle, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a dördüncü kez aday gösteriliyor.

Guardian gazetesi editörlerinden Duncan Campbell ile evil olan Christie, hayvan hakları ve çevre konularında çalışmalar yürütüyor.

ÖDÜLLER
2008 Broadcast Film Eleştirmenleri Ödülü - En İyi Kadın Oyuncu
2007 Dallas Fort-Worth Film Eleştirmenleri Birliği - En İyi Kadın Oyuncu
2008 Altın Küre En İyi Kadın Oyuncu
2007 National Board of Review - En İyi Kadın Oyuncu
2008 National Society of Film Critics - En İyi Kadın Oyuncu
2007 New York Film Eleştirmenleri Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen
2007 Phoenix Film Eleştirmenleri Derneği - En İyi Kadın Oyuncu
San Diego Film Eleştirmenleri Derneği - En İyi Kadın Oyuncu
2007 San Francisco Film Eleştirmenleri Derneği - En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo
2007 Toronto Film Eleştirmenleri Derneği - En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Film, En İyi Kanada Yapımı Film
2007 Washington DC Film Eleştirmenleri Derneği - En İyi Kadın Oyuncu

ADAYLIKLAR
2008 Oscar Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2008 BAFTA ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2008 Londra Eleştirmenler Derneği Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2007 Satellite Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu

Resmi ekleyen

EN İYİ KADIN OYUNCU DALINDA ADAYLAR
02 - CATE BLANCHETT - ELIZABETH: THE GOLDEN AGE

1969'da, Avustralya'nın Melbourne kentinde Avustralya'lı bir anne ile ABD'li bir babanın üç çocuğundan biri olarak dünyaya gelen aktris, daha on yaşındayken babasını kaybedince, annesi tarafından büyütüldü.

Yaşamını gözden geçirmek amacıyla çıktığı dünya turunda, tesadüfen, Mısır'da Arap yapımı ilginç bir boks filminde küçük bir rol aldı. Ülkesi Avustralya'ya döner dönmez, Sidney'de Ulusal Sahne Sanatları Akademisi'ne giren Blanchett için bu aynı zamanda yaşamının bir dönüm noktası oldu. Bundan sonra ne yapmak istediğine dair yaşadığı tüm sıkıntılardan kurtulup, gönlünde yatan aslanı, oyunculuğu keşfetti. 1992'de buradan mezun olduktan sonra Sidney Theatre Company'ye katılan Blanchett, ilk olarak Caryl Churchill'in Top Girls isimli oyunuyla izleyici karşısına çıktı. Ardından Timothy Daley'in Kafka Dances oyununda rol aldı ve bu rolüyle 1993 yılında Sidney Tiyatro Eleştirmenleri'nin New Comer ödülüne layık görüldü. Aynı yıl, David Mamet'in Oleanna'sında Geoffrey Rush ile birlikte rol alan Blanchett, Rosemont En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de olarak aynı yıl içinde ikinci ödülünü almış oldu.

Tiyatrodaki başarıların sağladığı ün oyuncuya çok geçmeden televizyonların kapıları da açtı. İçlerinde Heartlands ve Police Rescue (1994) gibi dizilerin yer aldığı pek çok televizyon programı için kamera karşısına geçen Blanchett, eleştirmenler tarafından fark edilip, alkış topladı. Bu programlar sayesinde yönetmen Bruce Beresford'un da dikkatini çeken oyuncu, 1997 yılında yönetmenin Paradise Road isimli filminde, utangaç hemşire Susan Macarthy karakterini canlandırdı. Oyuncunun filmdeki rol arkadaşları arasında Glenn Close ve Frances McDormand gibi ünlü isimler yer aldı.

Blanchett, 1997 yılında rol aldığı Thank God He Mat Lizzie filmindeki Lizzie rolüyle Avustralya Film Enstitüsü'nün En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Aynı yıl, Gillian Armstrong'un Peter Carey'in bir hikayesinden sinemaya uyarladığı Oscar and Lucinda'da Ralph Fiennes ile birlikte kamera karşısına geçti. Film pek çok farklı tepki alsa da izleyicilerin hemen hepsi Blanchett'in başarılı performansı konusunda hemfikirdi.

1998'da, Elizabeth'te başrol oynayan Blanchett, performansıyla büyüledi. Başarısı, sadece eleştirmenler ve seyircilerle sınırlı kalmadı. Gerek film, gerekse de aktris, Oscar da dahil olmak üzere pek çok uluslararası film festivalinin adayları arasında yer aldı. Soylu tavırları ve zarif çizgileriyle Oscar'a aday gösterildiğinde, bu adaylık kimse için sürpriz olmadı. Başarılı performansı, aktristi hem eleştirmenlerin, hem de izleyicilerin gözdesi yapmayı başardı. Blanchett içlerinde Altın Küre ve İngiliz Akademi Ödülleri'nin de bulunduğu çok sayıda ödülün sahibi oldu.

Oyunculuk kariyerine 1999 yılında rol aldığı komedi filmi Pushing Tin ile devam eden Blanchett, aynı yıl bir Oscar Wilde uyarlaması olan ve Oliver Parker'ın yönettiği An Ideal Husband'da bir ev kadınını canlandırdı. 1999 yılında The Talented Mr. Ripley'de de rol alan Blanchett, 2001 yılını son derece yoğun geçirdi. The Man Who Cried' da Johnny Depp ve Christina Ricci ile birlikte rol alan aktris, Sam Raimi'nin yönettiği The Gift'te geleceği görme yeteneğine sahip güneyli bir genç kadın rolündeydi.

Barry Levinson'un yönettiği Bandits'de rol aldıktan hemen sonra Tom Tykwer'ın Heaven isimli filminde kamera karşısına geçen Blanchett, Tolkien'in dünyaca ünlü romanı Yüzüklerin Efendisi'nden Peter Jackson tarafından beyaz perdeye uyarlanan Lord of the Rings üçlemesinde Elf Kraliçesi Galadriel karakterini canlandırdı. Üçlemenin ilk filmi olan Lord of the Rings, The Fellowship of the Ring, 2001 yılı sonunda, ikinci film The Two Towers 2002 yılında ve The Return of the King ise 2003 yılı sonunda gösterime girdi.

Bir yıla beş film (Bandits, Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, The Shipping News, Charlotte Gray ve Heaven) sığdıran aktris, bu yoğun temponun ardından 1997'de evlendiği senarist Andrew Upton'la birlikte ilk çocuklarını yapma kararı almaları nedeniyle kariyerine bir süre ara verdi. 3 Aralık 2001'de Dashiell John'u dünyaya getiren Blanchett, çok geçmeden sinemaya geri döndü ve The Aviator filminde sinema tarihinin efsanevi aktrislerinden Katharine Hepburn'u canlandırdı. Bu filmdeki performansı ile 2005 yılında Oscar kazandı.

2006 yılında yönetmen Iñárritu'nun Babel filminde kocası ile birlikte çıktıkları Fas turunda, beklenmedik bir anda patlayan bir silahtan çıkan mermiyle yaralanan Susan karakterini de canlandıran Blanchett, 1999'da People tarafından dünyanın en güzel 50 insanı arasında gösterildi.

FİLMOGRAFİSİ

1. The Golden Age (2007)
2. Babel (2006)
3. Notes on a Scandal (2006)
4. The Good German (2006)
5. The Aviator (2004)
6. The Life Aquatic (2004)
7. Coffee and Cigarettes (2003)
8. The Missing (2003)
9. Veronica Guerin (2003)
10. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
11. Heaven (2002)
12. The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)
13. Charlotte Gray (2001)
14. The Shipping News (2001)
15. Bandits (2001)
16. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)
17. The Man Who Cried (2000)
18. The Gift (2000)
19. The Talented Mr. Ripley (1999)
20. Elizabeth (1998)

Resmi ekleyen

EN İYİ KADIN OYUNCU DALINDA ADAYLAR
03 - ELLEN PAGE - JUNO

Kanadalı sinema sanatçısı Ellen Page 21 Şubat, 1987'de, Kanada Halifax'ta doğdu.
Erken yaşlardan itibaren tiyatroya merak salan Page, Neptune Tiyatro Okuluna girdi.
İlk kez "Pit Pony" adlı bir televizyon şovunda rol alan Page, bu performansıyla prestijli Gemini Ödülü'nün sahibi oldu.
2006 yılında baş rollerinden birini üstlendiği Hard Candy filmindeki oyunculuğu büyük takdir topladı. Genç oyuncu, X-Men: Last Stand filminde canlandırdığı Kitty Pryde rolü ile de Hollywood'da ki yerini sağlamlaştırdı.
Page, en son olarak, "Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler" adlı filmin genç yönetmeni Jason Reitman'ın Juno filminde yer aldı.
Page bu film ile Independent Spirit Awards ve Satellite Awards'a aday gösterildi. Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Page'e En İyi Aktris Ödülü'nü layık gördü.
Genç oyuncu Page, Altın Küre'ye En İyi Kadın Oyuncu - Müzikal veya Komedi dalında aday gösterildi.

OSCAR GEÇMİŞİ
20 yaşındaki oyuncu Ellen Page, ilk Oscar heyecanını, Juno filmindeki performansıyla yaşıyor

ÖDÜLLER
Hollywood Film Festivali - En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu
Las Vegas Film Eleştirmenleri Ödülü - En İyi Kadın Oyuncu
Satellite Ödülleri- En İyi Kadın Oyuncu
Toronto Film Eleştirmenleri Ödülü - En İyi Kadın Oyuncu

ADAYLIKLAR
BAFTA Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
Broadcast Film Eleştirmenleri Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
Chicago Film Eleştirmenleri Ödülü - En İyi Kadın Oyuncu
Florida Film Eleştirmenleri Ödülü - En İyi Kadın Oyuncu
Altın Küre Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
Independent Spirit Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu

FİLMOGRAFİSİ

1. Jack and Diane (2008)
2. The Light House (2008)
3. Juno (2008)
4. The Tracey Fragments (2007)
5. The Stone Angel (2007)
6. An American Crime (2007)
7. Smart People (2007)
8. X-Men: The Last Stand (2006)
9. Mouth to Mouth (2005)
10. Hard Candy (2005)

Resmi ekleyen

EN İYİ KADIN OYUNCU DALINDA ADAYLAR
04 - MARION COTILLARD - LA VIE EN ROSE

30 Eylül 1975 doğumlu Marion Cotillard, Paris doğumlu. Cotillard'ın babası Jean Claude aktör ve yönetmen, annesi Niseema ise drama öğretmeniydi.

Oyunculuğa babasının filmlerinde ufak roller alarak başlayan Cotillard, 1990'larda beyaz perdeye adım attı. Luc Besson'un "Taksi" filmiyle adını duyuran Cotillard, sinema eleştirmenlerinden övgüler topladı.

Fransa'da çok iyi tanınan bir aktris olan Cotillard, 2003 yılında Tim Burton'un Big Fish adlı filmiyle, uluslararası alanda da yeteneğini kanıtladı.Big Fish ayrıca, aktrisin ticari başarı kazandığı ilk film oldu. 2004 yılında A Very Long Engagement ve Innocence filmleriyle de farklı karakterleri başarıyla canlandırabileceğini kanıtlayan Cotillard, Yann Samuel'in Jeux d'Enfants filminde romantik ve karmaşık kimliklere bürünmekteki ustalığını gösterdi. 2007'de Edith Piaf'ı canlandırdığı La Vie En Rose filmi, ülkede "Yılın En Çok Beklenen Filmi" olarak adlandırıldı.

La Vie En Rose filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar'a aday olan Cotillard, Greenpeace'in basın sözcülüğünü de yapmıştı.

ÖDÜLLER
2007 Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği - En İyi Kadın Oyuncu
2007 Cabourg Romantik Film Festivali - En İyi Kadın Oyuncu
2004 Cannes Film Festivali - Chopard Trophy Kadın Oyuncu Ödülü
2008 Altın Küre Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2007 Hollywood Film Festivali - Yılın Kadın Oyuncusu
2007 Seattle Uluslararası Film FestivalI - En İyi Kadın Oyunc

ADAYLIKLAR
2008 Oscar Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu
2007 Avrupa Film Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2008 BAFTA Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2008 Broadcast Film Eleştirmenleri Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2007 Chicago Film Eleştirmenleri Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2008 Cesar Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2008 Londra Film Eleştirmenleri Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2008 Screen Actors Guild Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu

1. Public Enemies (2009)
2. Nine (2009)
3. La Vie En Rose (2007)
4. Taxi 4 (2007)
5. A Good Year (2006)
6. Fair Play (2006)
7. Dikkenek (2006)
8. Boîte noire, La (2005)
9. Sauf le respect que je vous dois (2005)
10. Mary (2005)
11. Ma vie en l'air (2005)
12. Edy (2005)
13. Cavalcade (2005
14. Un long dimanche de fiançailles (2004)
15. Innocence (2004)
16. Big Fish (2003)
17. Jeux d'enfants (2003)
18. Taxi 3 (2003)
19. Une affaire privée (2002)
20. Jolies choses, Les (2001)
21. Boomer (2001)
22. Lisa (2001)
23. Taxi 2 (2000)
24. Heureuse (2001)
25. Quelques jours de trop (2000)
26. Marquis, Le (2000)
27. Furia (1999)
28. Taxi (1998)

Resmi ekleyen

EN İYİ KADIN OYUNCU DALINDA ADAYLAR
05 - LAURA LINNEY - THE SAVAGES


5 Şubat 1964 doğumlu Laura Linney, hemşire bir anne ve oyun yazarı bir babanın kızı. ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Brown Üniversitesi'nden mezun olan Linney, mezun olduktan sonar New York'taki ünlü tiyatro okulul Julliards'a Kabul edildi.

1990'larda çeşitli filmlerde küçük roller oynayarak beyaz perdeye adım atan Linney, 1993'te Dave filmi ve Tales of the City dizisiyle yapmıştı. Linney, Wild Irıs filmindeki roluyle 200 yılında En İyi Kadın Oyuncu dalında Emmy Ödülü'ne layık görüldü.

Congo, Primar Fear ve Absolute Power gibi filmlerde oynayan Linney, 1998'de Jim Carrey'nin eşini oynadığı The Truman Show adlı filmle çıkışını yaptı. 2000 yılında düşük bütçeli bir film olan You Can Count On Me ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilen Linney, Mystic River, Love Actually, The Life of David Gale gibi filmlerde oynadı.

2004 yılında Kinsey filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilen Linney, 2005'te The Exorcism of Emily Rose ve The Squid and the Whale performanslarıyla övgü topladı. The Squid and the Whale, aktrise En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre adaylığı da getirdi. Linney, bundan sonra, sırasıyla, Man of the Year, Driving Lessons, Breach, The Nanny Diaries ve The Savages filmlerinde oynadı. The Savages filmindeki roluyle Linney, 2008 Oscar ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu dalında yarışıyor.

ADAYLIKLAR
2008 Oscar Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu
2007 Chicago Film Eleştirmenleri Ödülü - En İyi Kadın Oyuncu
2008 Londra Film Eleştirmenleri Ödülü - En İyi Kadın Oyuncu
2007 Satellite Film Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu

FİLMOGRAFİSİ

1. The Other Man (2008)
2. "John Adams" (2008)
3. The City of Your Final Destination (2008)
4. The Nanny Diaries (2007)
5. Breach (2007)
6. The Savages (2007
7. Man of the Year (2006)
8. The Hottest State (2006)
9. Driving Lessons (2006)
10. The Exorcism of Emily Rose (2006)
11. The Squid and the Whale (2005)
12. Kinsey (2004)
13. P.S. (2004)
14. Love Actually (2003)
15. Mystic River (2003)
16. The Life of David Gale
17. The Mothman Prophecies (2002)
18. The Laramie Project (2002)
19. Wild Iris (2001)
20. The House of Mirth
21. You Can Count on Me (2000)
22. The Truman Show (1998)
23. Absolute Power (1997)
24. Primal Fear (1996)
25. Congo (1995)#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Julie Christie

#3
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Cate Blanchett (Elizabeth: The Golden Age)

#4
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.701 İleti
 • Gender:Male
JULIE CHRISTIE de şansı olan adaylar arasında ama, ben

Cate Blanchett (Elizabeth: The Golden Age)


diyorum ;)

#5
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.701 İleti
 • Gender:Male
Doğru Tahmin: Yok
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı