İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Akarsular

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
chetink

chetink

    KD ™ Yakın Arkadaş

  • Kadim Dost
  • 389 İleti
  • Gender:Male


AKARSULAR Kuruyan Yataklar

İçsulardaki tehlike hızla ve sessizce büyüyor. Acımasız ve hoyrat kullanım bu yılki kuraklıkla birleşince göllerimiz, doğal yaşamda onarılması imkânsız yıkımlar bırakarak kurudu. Çevre örgütlerinin ve Atlas'ın yıllardır yaptığı öngörüler doğru çıktı. Son günlerde ilgi daha çok göllere çevrildiği için kuruyan akarsular, dereler, çaylar gözden uzak kaldı. Oysa durum en az göllerdeki kadar vahim...

Resmi ekleyen Konya Havzası'nın akarsuları, kuraklık ve bilinçsiz kullanımdan en çok etkilenenler. Cüneyt Oğuztüzün.
Sakarya
Türkiye'nin en uzun üçüncü nehri Sakarya'nın suları, temmuz-ağustos döneminde dehşet verici boyutlarda azaldı. Ankara'nın Polatlı ilçesi çevresindeki yaklaşık 150 bin dönüm arazi kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Sakarya'daki kirlilik de giderek artıyor. Geçtiği illerin atıklarının döküldüğü nehirde sık sık toplu balık ölümleri yaşanıyor. Sakarya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde nehrin geçtiği diğer illerin yöneticileriyle çalışmalar yapılacağını açıkladı. Kum ve çakıl ocakları da bir başka sorun.
Manavgat
Oymapınar Barajı seviyesinin düşmesi sonucu su salınmayınca dünyaca ünlü Manavgat Şelalesi geçtiğimiz aylarda kurudu. Turizm sektöründe çalışanlar ve çiftçiler, durumdan olumsuz etkilendi.
Büyük Menderes
Aydın'ın Bozdoğan ilçesi sınırları içindeki Kemer Barajı'nda su bitince Büyük Menderes Nehri kurudu. Arazilerini sulayamayan çiftçiler çaresiz kaldı.
Filyos
Zonguldak'tan Karadeniz'e dökülen ve yıllardır kirlilikle boğuşan Filyos (Yenice), bu yıl kuraklık ve aşırı su kullanımı nedeniyle birçok bölgede adeta bataklığa dönüştü, akışı yer yer kesildi.
Tohma
Sivas'ın Gürün ilçesindeki Tohma Irmağı da kuraklık ve aşırı kullanımdan nasibini alarak kurudu. Elma, dut, ceviz, kayısı gibi tarım ürünleri ilçe ekonomisinde çok önemli yer tutuyor. Yaşlılar, ırmağın kuruduğunu ilk kez gördüklerini söylüyor.
Meriç
Kuraklık nedeniyle bu yaz Meriç'in debisi saniyede 56.8 metreküpe düştü. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ ziraat odaları başkanları, Trakya ekonomisinin temel direklerinden ayçiçeği ve pirinç üretiminde yüzde 40 ile 70 arasında verim kaybı yaşanacağına dikkat çekti.
Tunca
Kuraklık, Tunca'nın debisini saniyede 4.9 metreküpe kadar düşürdü. Trakya'daki barajlarda da sular büyük oranda azaldı.
Kirmir
Ankara'ya hayat veren, tarım arazilerini sulayan Kirmir Çayı neredeyse yok oldu. Kızılcahamam'daki Işık Dağı'ndan doğan, Güdül ve Beypazarı'nı geçerek Sakarya'ya dökülen Kirmir, geçtiği yerlerde tarımın can damarı. Kirmir bu yıl Beypazarı'na ulaşamadı. Çiftçiler, sebze ve hububat üretiminde büyük zarar ettiklerini belirtti.
Süveri
Ankara'nın Karaşar beldesi yakınlarından doğan Dikenli ve Saray derelerini kendine bağlayarak 'Süveri' adını alan çayın suları da bu yıl çok azaldı. Süveri Çayı'nın geçtiği çevrede çeltik üretimi ve sebzecilik yapan vatandaşlar ürün alamadı.
Aladağ
Bolu Aladağ'dan doğan çay, çeşitli dere ve çayları da bünyesine alarak Sarıyar Barajı Gölü'ne dökülüyor. Aladağ Çayı'nın bu yıl büyük ölçüde kuruması, hem çevresindeki sebze, çeltik ve hububat eken çiftçileri, hem de Nallıhan Kuş Cenneti'ndeki doğal yaşamı olumsuz etkiledi.
İnözü
Ankara'nın Beypazarı ilçesine bağlı Uşakgöl köyü eteklerinden doğan ve Kirmir Çayı'na karışan İnözü'nün suları da azaldı.
İlhan
Ankara'nın Kızılcahamam ilçesine bağlı Çırpan köyü yakınlarında doğan İlhan Çayı, Kirmir Çayı'na karışıyor. Bu yıl beslendiği suların yetersizliği, çayın debisinde önemli oranda düşüşe neden oldu. Bu durum da en fazla geçtiği güzergâhlardaki köylerde tarımla uğraşanları etkiledi.
Aras
Türkiye sınırlarını aşarak Hazar Denizi'ne dökülen Aras Nehri, kuraklıktan etkilendi ve geçen ağustos ayında debisi büyük ölçüde düştü.
Van Dereleri
Kuraklık, Van Gölü'ne dökülen dereleri de olumsuz etkiledi. Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Van Gölü Havzası'ndaki bazı derelerin debilerinde yüzde 10 ile yüzde 15 oranında düşüş görüldüğünü söyledi.
Gökırmak
Büyük bir vadiye hayat veren Gökırmak, bu yıl kuruma noktasına geldi. Irmakta bulunan balıkların küçük gölcüklerde yaşamaya çalıştığı gözlendi. Gökırmak'ın suyunun tehlikeli derecede azalması, çiftçilikle uğraşan bölge halkını olumsuz etkiledi.
Kızılırmak
Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası da kuraklıktan etkilendi. Göl, sazlık alan ve subasar çayırlarda kuraklığın olumsuz etkileri görüldü.
Konya Havzası
Kuraklık ve aşırı su kullanımından en çok etkilenen yer olan Konya Havzası'nda sulak alanları besleyen ırmak, çay ve dereler de kurudu. Türkiye'nin yeraltı suyunun yüzde 40'ını barındırdığı belirtilen Konya Havzası'nda su seviyesi, son 20 yılda 22 ile 40 metre arasında düştü. Son bir yıldaki düşüş ise üç metre oldu. İçilebilir özellikteki temiz yeraltı suyu ile Tuz Gölü arasında kot farkı 50 metreden 15 metreye kadar indi. Böyle giderse beş altı yıl sonra Tuz Gölü'nden yeraltı suyuna doğru akış başlayacağı belirtildi. Tuzlu suyun karışması sonucu yeraltı suyu arıtılsa bile içilemeyecek ve tarımda kullanılamayacak. Tuz Gölü'nün 1997'de 260 bin hektar olan alanı, yedi yılda 160 bin hektara düştü. Ereğli Sazlıkları da son yıllarda sulak alan işlevini kaybetti ve büyük ölçüde kurudu. Bölgede ılıman iklim kayboldu, yıllar sonra don olayları yaşanmaya başladı. Apa Barajı'ndaki su miktarı geçen yıl temmuz ayında 51 milyon metreküpken, bu yıl 12 milyon 300 bin metreküp. Su miktarı Çavuşlu Gölü'nde 30 milyon 900 bin metreküpten 26 milyon 400 bin metreküpe, Suğla Depolaması'nda da 70 milyon 700 bin metreküpten 62 milyon 500 bin metreküpe düştü.
Sultan
Mersin'in Anamur ilçesindeki Sultan Çayı'nda temmuz ayında binlerce ölü balık kıyıya vurdu. Çay kıyısında iki boş zehirli tarım ilacının kutusu bulundu.
Porsuk
Kütahya'daki Hasan Dağı'ndan doğan ve Eskişehir ile ilçelerini dolaşarak Sakarya Nehri'ne karışan Porsuk Çayı'ndaki kirlilik hızla artıyor. Porsuk, Kütahya'daki azot ve seramik fabrikalarının atıklarıyla kirlenmeye başlıyor, kirlenme Eskişehir'de de sürüyor. Porsuk'a kimyasal atıkların yanı sıra evsel ve tarımsal atıklar da dökülüyor.
Dalaman
Geçtiğimiz aylarda Dalaman Çayı'na fabrika atıklarının karışması sonucu binlerce balık öldü. Çay çevresinde yaşayan vatandaşlar, balık ölümlerine fabrika atıklarının neden olduğunu öne sürdü.
Küçük Menderes
Ege Bölgesi'nin önemli akarsularından Küçük Menderes, kentsel ve sanayi atıkları nedeniyle çevresine ölüm saçar hale geldi.
Karamanderes
Biga Yarımadası'nın efsanelere konu olmuş akarsuyu Karamenderes'te geçen yıl binlerce balık ölüsü kıyıya vurdu. Bu durum önceki yıllarda da görülmüştü. Çok değil, 10-15 yıl öncesine kadar içilecek kadar temiz olan Karamenderes, şimdi tarım ve hayvancılıkla geçinen vatandaşları tedirgin ediyor.
Kocaçay
Çanakkale'nin Çan ilçesindeki Kocaçay'da toplu balık ölümleri yaşandı.
Alara
Toroslar'dan aldığı suyla çevresine hayat veren ve Antalya'nın en önemli akarsularından biri olan Alara Çayı'ndaki kirlilik, insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşıyor. Toplu balık ölümlerine rastlanan Alara'yı bazı turistik işletmelerin kirlettiği de öne sürüldü.
Atlas Ekim 2007, sayı 1750 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı