İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Atatürk’ün Hacı Bektaş-ı Veli’yi Ziyaretindeki Gizli Görüşmesi | Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı Sırasındaki Kehanetleri

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Atatürk’ün Hacı Bektaş-ı Veli’yi Ziyaretindeki Gizli Görüşmesi…


Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı Sırasındaki KehanetleriResmi ekleyenAnadolu’ya 19 Mayıs 1919’da çıkan Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirebilmek amacı ile çeşitli destekleri de kimlerden görebileceğini düşünüyordu.

Erzurum ve Sivas Kongresi’nin ardından Ankara’ya gitmeden önce arkadaşlarıyla birlikte Hacı Bektaş bucağına uğrar. Burada yatan ve Horosan’dan buraya gelmiş olan ünlü Sufi Hacı Bektaş-ı Veli’nin türbesini ziyaret eder. Anadolu tasavvufi düşünürlerinin en ünlülerinden olan Hacı Bektaş-ı Veli, aynı zamanda Aleviler ve Bektaşiler için de çok önemli bir zattı.

Dergahı ziyaret etmek üzere gelen Mustafa Kemal’i Bektaşi lideri Cemalettin Çelebi karşılar. O tarihlerde Anadolu’da yaşayan Alevi Cemaati’nin 3 ila 4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyordu. Cemalettin Çelebi ve ileri gelenlerle gizli bir toplantı yapan Mustafa Kemal şu açıklamalarda bulunur :


1 – Kurtuluş Savaşı’nı yapmak zorundayız. Savaşı kazanacağız. (O sırada İstanbul’un yanı sıra, Anadolu’nun da büyük bir bölümü işgal altındaydı.)

2 – Padişah ve halifelik kalkacak.

3 – Egemenlik : Din, Dil, Mezhep ve Tarikat ayrıcalığı olmadan Türk Halkına ait olacak.

4 – Halk kendisini yönetenleri seçecek.

5 – Kadın – erkek eşitliği sağlanacak.Görüşmeler sürerken, Cemalettin Çelebi, Mustafa Kemal’e : “ Paşa hazretleri, cesaretli ve öngörüşlü yönetiminizde Türk Ulusu’nun düşmanı kahredeceğine inancım sonsuz. Ulu Tanrı’nın ulusumuza bağışlayacağı zaferden sonra Cumhuriyet İlanını düşünüyor musunuz? “ dedi.

Çelebi’nin Cumhuriyet sözcüğünü böylesine açık yürekle söylemesi üzerine Mustafa Kemal Paşa heyecan ve dikkatle Cemalettin Çelebi’nin gözlerine bakıyor, biraz daha yaklaşıyor, onun elini avuçlarının içine alıyor. Kulağına fısıldar gibi yavaş fakat kararlı bir ses tonuyla :

- “ 0 mutlu günün ilanına kadar aramızda kalmak koşuluyla ‘evet’ Çelebi hazretleri, Cumhuriyet’i ilan edeceğim.”

O günlerde düşünülmesi bir yana akla dahi zor getirilebilecek bu büyük değişimleri kesin olarak başarabileceğinden bu kadar emin olabilmek, normal izah yollarıyla açıklanabilecek bir kararlılık değildir. Bir insanın bu kadar kendisinden emin bir tarzda hareket edebilmesinin tek izahı var : “ Üstün Sezme Gücü…”Atatürk'ün Kehanetleri Kitabı
Ali Bektan


Konu Hale tarafından 19 Haziran 2015 Cuma - 18:03 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı