İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Bir Çini Ustası | Sıtkı Olçar - Nam-ı Diğer Sıtkı Usta

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 7 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Bir Çini Ustası Sıtkı Olçar

Nam-ı Diğer Sıtkı Usta

Başladığında hedefine yaklaştığını hissediyor. Ellerinden çıkan biçim ve desenler, heyecanını daha da artırıyor. Sıtkı Usta hem kendini aşmaya çalışıyor, hemde sanatının sınırlarını zorluyor.

Sıtkı Usta, sanatıyla, Türk kültürünün derinliklerinden akıp gelen damlaları bir şelaleye çeviriyor.

Resmi ekleyen

Sıtkı Olçar'ın, nam-ı diğer Sıtkı Usta'nın su, ateş ve toprakla tanışması bundan tam 30 yıl öncesine rastlıyor. 1948 yılında Kütahya'da doğan Sıtkı Olçar, Amerikalıların termik santral yapımı için kurdukları şirkette çalışırken, belki de daha küçük yaşlarda kanına girmiş olan çini sanatına doğru yönelmeye karar veriyor. Bu uzun, zorlu ve sabır gerektiren yolculuğa ilk adımını 1975'te kurduğu Osmanlı Çini Atölyesi ile atıyor. Yaratıcılığı, mesleğine duyduğu tutku, sevgi, arzu ve sabrının ürünleri ortaya çıkmaya başladığında hedefine yaklaştığını hissediyor. Ellerinden çıkan biçim ve desenler heyecanını daha da artırıyor. Sıtkı Usta hem kendini aşmaya çalışıyor, hem de sanatının sınırlarını zorluyor...

İlk yıllarda İznik benzeri çiniler üretiyor. Ama asıl ününü arkaik dönem formlar üzerine mavi-beyaz iznik çini imitasyonlarını çalışmaya başlayınca çalışıyor. Geleneklerine bağlı yöre sanatçılarına ters gelen bu çalışmalar yabancıların dikkatini çekiyor. Eserlerini alıp başka ülkelere taşıyanlar, Sıtkı Olçar adını yurtdışında tanıtmaya başlıyorlar. İlk ürünlerini, atölyesini kurduktan tam iki yıl sonra, Madam Mari Erkonoz'un desteğiyle Büyükada'daki bir galeride sergiliyor. Ardından Artizan Sanat Galerisi'nin sahibi Ertan Mestçi ile tanışıyor. Hem bu tanışıklık, hem de Sanat Tarihçisi Prof.Dr.Gönül Öney tarafından kendisine gönderilen Çanakkale dönemine ait kitaplar, İznik ve Kütahya ile ilgili dökümanlar, onu başka form ve desen arayışlarına yönlendiriyor. Artık eserlerinde yelkenli gemiler, kuşlar, geyikler ve evler görülmeye başlanıyor.

Resmi ekleyen

1980 yılından itibaren özellikle İznik çinileri üzerine çalışmalarını sürdürüyor ve kaybolup gitmekte olduğu düşünülen 18. yüzyıl Kütahya çiniliğine yeni bir boyut ve dinamizm getiriyor. Profesyonel anlamda ilk sergisini de aynı yıl, Akbank Bursa Sanat Galerisi'nde açıyor. Bu sergiden sonra ürettiği eserlerde Selçuklu devrinin ünlü firuze sırrını yarı mat ve mat olarak yeniden canlandıran Sıtkı Olçar ardından yine Selçukluların kullandığı sarı rengi üretmeye başlıyor. Çini ve seramik çalışmalarını sanatından ödün vermeden sürdürmeye devam eden Olçar, Türk çini sanatının büyük ismi Faik Kırımlı'dan İznik çinilerinin inceliklerini öğreniyor ve mercan kırmızısının 300 yıldır çözülemeyen sırrını bulmayı da amaç ediniyor. 1986 yılında Yünanistan'ın Volsa kentinde düzenlenen 5.Balkan Ülkeleri El Sanatları Sergisi'nde Türkiye'yi başarıyla temsil eden Sıtkı Olçar'ın yapıtları özel koleksiyon ve müzelerde yer alıyor. Bir yıl sonra Paris, ardından Londra, ABD, Japonya, İsviçre, İtalya... Yalnızca "Sıtkı" imzalı görkemli çini ve seramikler dünyayı dolaşmaya başlıyor... Sabır dolu çalışmalar, insan, hayvan ve bitki motifleriyle süslü el emeği göz nuru eserler uluslararası çevrelerde de kabul görüyorlar.

Ve dünyanın her yerinde artık Sıtkı Olçar olarak değil, Sıktı Usta olarak anılıyor.

Resmi ekleyen

Sonsuz bir enerjiyle sürekli yenilikler peşinde koşarken ve ünü de giderek artıyor. Ama Sıtkı Usta alçakgönüllülüğünden, neşesinden ve babacanlığından hiçbir şey kaybetmemesini de Bunu şöyle açıklıyor Sıtkı Usta:

"Ben dünyayı, insanları, doğayı çok seviyorum. Bu nedenle de çevreme at gözlükleriyle değil, geniş bir açıdan bakıyorum. Öyle olunca da çevremdeki zenginlikleri görebiliyorum. Anadolu toprakları çeşitli medeniyetlerin tarih ve kültür hazineleri ile dolu. Bunları görebilen insanlar herşeyi düşünebilir ve başarabilirler".

Sıtkı Usta doğayı 21 yıl önce Frig Vadisi'nde yerleştiği mağaraevinde yaşayacak kadar, Kütahya'yı da her türlü teklifi geri çevirip, çalışmalarını orada sürdürecek kadar çok seviyor. Zaman zaman yurtiçinden ve yurtdışından gelen misafirleri ile vadinin etrafındaki köylerde kamp kuruyor, yürüyüşler yapıyorlar. Bir yandan seramik sanatını tanıtırken, diğer yandan doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen ülkesini tanıtıyor. Başlangıçta her yıl mayıs ayında tekrarladığı bu yürüyüşleri biraz da bürokratik engellere takılması sebebiyle artık sadece özel konukları için gerçekleştiriyor.

Resmi ekleyen

Sanatın ve doğanın o pırıl pırıl, ışıklı yollarında arayışını sürdürürken Sıtkı Usta, 1998'de bir ilki gerçekleştiriyor: Bizans mozaiklerini yapıtlarında deniyor ve dünya üzerinde Bizans sanatını çiniye aktaran ilk usta olma ünvanına da sahip oluyor. Küheylan, pars ve tavus kuşunun haricinde insan ve yazı figürlerine de yer veriyor mozaikler içinde. Ardından Osmanlı İmparatorluğu'nın kuruluşunun 700. yılı kutlamaları için hazırladığı değişik formlardaki tabaklarda Piri Reis'in haritalarından detaylar sunuyor, tarihin içinden, derinliklere doğru bir yolculuğa götürüyor sanatseverleri.

Resmi ekleyen

O meşhur horoz, keklik, kuş, kedi şeklinde olanlarının dışında balık formundaki bibloları da ayrı bir zenginlik katıyor yapıtlarına. Balık, onun yapıtlarında sıkça kullandığı figürlerden... Sıtkı Usta kendisinin de balık burcu olduğunu söylerken, balık figürüne ağırlıklı yer vermesini ise şöyle anlatıyor:

"13.yüzyıl Selçuklu motiflerinde balık çok sık yer alır. Ayrıca balık üremenin simgesidir. Doğanın ve hayatın yürümesini simgeler."

Yaptığı her işten büyük tat alan Sıtkı Usta ekim ayında Avusturya Dışişleri Bakanlığı'nın davetlisi olarak Viyana'ya gidiyor. Aralık ayında İMKB'de açmayı düşündüğü sergisinde ise sanatseverleri yeni bir sürpriz bekliyor. Sıtkı Usta bu sergide Topkapı Sarayı ve Ayasofya'nın nakışlarını yapan ünlü usta Hamit Üçel'den öğrendiklerini yansıtarak, turkuvaz ve altın varak kullandığı sade ve yalın desenli, değişik formlardaki çalışmalarını sergileyecek.

Resmi ekleyen

Göz alıcı eserleriyle tarihi günümüze taşıyan Sıtkı Usta hedefine ulaştı mı? Hayır. Çünkü o, tükenmeyen tutkusu, heyecanı ve sonsuz yaratıcılık duygusu ile çini sanatına yeni boyutlar kazandırma peşinde koşmaya devam ediyor. Sanatına hayran bir koleksiyonerin söylediği gibi, "Türk kültürünün tarihi derinliklerinden akıp gelen damlaları bir şelaleye çeviriyor."

Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ndeki "Geçmişten Günümüze Ulaşan Soluklar" sergisinde son bir soru soruyoruz Sıtkı Usta'ya.

Bir sanatçı olarak hayata bakışınız nasıl, mutlu musunuz?

Sıtkı Usta, genelde herşeyden mutlu olduğunu söylüyor. Frig Vadisi'nde dostlarıyla yaptığı yürüyüşler sırasında söylediği şu sözler ise, onun hayata bakışının özeti gibi:

"İnsanlar kendilerini bulur bu akmayan mecrada. Zaten bulmazlarsa, yaşarlar kiremit örtülü çatı altlarında veya evlerinin bodrum katlarında. Yaşarken yaşamın tadına varanlar, ellerinden gelmese de, istemeseler de birbirlerinin kusurlarını görmezden gelerek ve doğada dolaşarak kucaklaşırlar. Sanki her biri yakın akraba, kardeş gibi selamlaşır, yardımlaşır karıncalar gibi. Bazen de kavga eder bok böcekleri gibi. En sonunda ise derin uykuya dalarlar..."

Ona haklı nedenlerle "çini virtüözü" ya da "çininin Picasso'su" diyenler var. Renkleri, desenleri ve formlarıyla göz kamaştıran eserlerinde, işlediği bir figürü bir daha tekrarlamadığı için de koleksiyonerler peşinde...

Resmi ekleyen

Çağan Şanad

Konu Hale tarafından 10 Ağustos 2015 Pazartesi - 15:21 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Sıtkı Usta ile üç sene önce tanışma şerefine ulaştım, atölyesindeki çalışmalarını gördüm, iki gün boyunca misafiri oldum, sohbetler ettim, hayat görüşünü öğrendim.

Kütahya ve çevresi için yaptıklarını gördüm, o Kütahya'nın bir evladı olarak memleketine o kadar faydalı şeyler yapmış ki, Kütahya'daki insanların kendine bir baba ağabey gibi yaklaştıklarını gördüm.

Ve kendisinin elinden çıkmış o muhteşem ustalığını konuşturduğu çinilerinden benim adıma yapmış olduğu üzerinde "Hale Hanım" yazan ve sadece "Sıtkı" imzalı muhteşem bir kedim var.

Seni tanıdığıma o kadar memnunum ki Sıtkı Usta, sana ne kadar, teşekkür etsem azdır.

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

Şimdi Düşlerimin Sonbaharındayımm ...

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Çinicilik gerçekten çok zor.Böyle ustalara daha çok değer vermek gerek.benim de çinilerim var Hale abla ama öyle bir ustanın imzasını taşıyan çinimin olmasını isterdim

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti

Çinicilik gerçekten çok zor.Böyle ustalara daha çok değer vermek gerek.benim de çinilerim var Hale abla ama öyle bir ustanın imzasını taşıyan çinimin olmasını isterdim

Ben de Çiniciliğin ne kadar zor olduğunu Sıtkı Usta'yı izlerken gördüm Melek'ciğim. Zor bir sanat, çok emek istiyor, haklısın böyle büyük bir ustanın kendi imzası olan çinisine sahip olmak bambaşka bir duygu. Eğer mümkün olursa kendisi ile seni tanıştırmak isterim, birlikte Kütahya'ya gideriz ablası.

Senin çinilerin olduğunu bilmiyordum bir tanem, tebrik ederim seni, inşallah bir gün görürüm o güzel eserlerini ablacığım. :hale:

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

Şimdi Düşlerimin Sonbaharındayımm ...

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Abla ben Kütahyalıyım.Ben küçükken Halime ablamın çini atelyesine gider ve onu izlerdim.Sonra bana öğretmeye çalıştı ama Kütahyaya nadir gittiğimden pek birşey öğrendiğim söylenemez.(Halime ablam bizim uzaktan akrabamız)Umarım birgün gitme imkanımız olur da tanışırım ben de Hale abla.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
İnşallah Melek'ciğim birgün gideriz. :hale:

Original

Original

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 4 İleti
  • Interests:Kültür, Sanat, Edebiyat, Spor
Kendisi ile tanışma fırsatı buldum bir Kütahya lı olarak, işinin ustası, çok değerli bir isim.;)

Çok teşekkürler.

Konu Original tarafından 08 Mayıs 2008 Perşembe - 23:13 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
  • temelersan bunu beğendi

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı