İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Türban Oylamasında Neler Yaşandı | Önemli Anlar - Foto Galeri - Oy Sonuçları

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.702 İleti
  • Gender:Male


Türban Oylamasında Neler Yaşandı | Önemli Anlar - Foto Galeri - Oy Sonuçları

Yükseköğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenleme, yarın Cumhurbaşkanı Gül’ün onayına sunulacak.

AA Güncelleme: 14:48 TSİ 10 Şubat 2008 Pazar

Resmi ekleyen


Üniversitelerde başörtüsünü düzenleyen Anayasa teklifi, ilk tura göre daha sakin bir atmosferde görüşüldü. Sıhhiye’de protestolar sürerken, teklif AK Parti ve MHP’nin firesiz oylarına DTP’nin de desteğiyle rekor oyla Meclis’ten geçti.AK Parti’liler TBMM lokantasında kahvaltı ederken, CHP’liler de TBMM basın toplantısı salonunda, değişikliğe “evet” diyecek milletvekillerini, iş yargıya kalmadan “sağduyuya” davet ettiler. CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Suha Okay düzenledikleri basın toplantısında, yapılmak istenenin “Türkiye’yi Ortaçağ karanlığına geri götürmek ve 85 yıllık Cumhuriyetin rövanşını almak” olduğunu söylediler. Grup Başkanvekilleri şu mesajı verdiler:

“Anayasa değişikliğine ‘evet’ diyecek tüm milletvekillerini sağduyuya davet ediyoruz. Toplumu kargaşaya, maceraya sürükleyecek, girişimlerden vazgeçmek için açık çağrıda bulunuyoruz. Cumhuriyet ile değerleri ve nitelikleriyle daha fazla oynamayın. Oylamadan sonra Türkiye’de bir başka laiklik tanımı başlayacak. Biz bu konuda anayasal kurumlara güveniyoruz. Yargısal süreçteki başvurumuzu devam ettireceğiz. Dileriz iş yargıya taşınmadan, sağduyu egemen olur ve bu hatalı gidişe dur derler.”

TOPTAN UYARDI: CUMHURİYETİN NİTELİĞİNİ BOZMAZ
Saat 11.00’de Genel Kurul çalışmalarına başladı. Başbakan dışında, hemen tüm AK Partililerin bulunduğu oylamada, CHP ve MHP liderleri ise gruplarının başında yer aldı. Tarihi oturumu TBMM Başkanı Köksal Toptan yönetti. Toptan, görüşmeler öncesinde milletvekillerine hitaben bir konuşma yaparak, anayasa değişikliği teklifinin laiklik ilkesini zedelemeyeceğini savundu; “Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden vazgeçmek, milletimizin karakter yapısını terk etmek gibi bir şey olur ki; bunu kimse düşünmez, düşünemez, yapmaz, yapamaz” dedi.

Toptan daha sonra, Anayasa değişiklik paketini görüşmeler açtı. Görüşmeler ve oylama, ilk tur oylamaya göre daha sakin ve daha kısa sürdü.

EVET OYLARI SON TURDA ARTTI
Görüşmelerin ardından yapılan oylama sonucu, türbanın üniversitede serbest bırakılmasına yönelik Anayasa değişikliği rekor oyla kabul edildi.

Teklifin 6 Şubat Çarşamba günü yapılan birinci tur oylama sonucu şöyleydi:
Teklifin maddelerine geçilmesi: Kabul: 397, Ret: 113, Çekimser: 4, Boş: 3
1. madde: Kabul: 401, Ret: 110, Çekimser: 1, Boş: 2
2. madde: Kabul: 404, Ret: 99, Çekimser: 1, Boş: 1
3. madde: Kabul: 404, Ret: 92, Çekimser: 2, Boş: -

Genel Kurul’da bugün yapılan ikinci tur oylamalarının sonucu da şöyle oldu:
1. madde: Kabul: 403, Ret: 107, Çekimser: 4, Boş: 5
2. madde: Kabul: 403, Ret: 108, Çekimser: 2, Boş: 5
3. madde: Kabul: 411, Ret: 102, Çekimser: 1, Boş: -
Teklifin tümü: Kabul: 411, Ret: 103, Çekimser: 1, Boş: 2, Geçersiz:1

SON SÖZÜ GÜL SÖYLEYECEK
Anayasa değişikliği şimdi, Çankaya Köşkü’ne sunulacak. Teklif, TBMM’den referanduma sunma zorunluluğu öngören 367 oy sınırı aşılarak geçti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, hak ve özgürlüklerle ilgili olması nedeniyle bu düzenlemeyi referanduma sunmayacağını açıklamıştı. Gül’ün bu nedenle, teklifi onaylaması ve yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete’ye göndermesi bekleniyor.

VE CHP İPTAL DAVASI AÇACAK
Gül’ün ardından, CHP de harekete geçerek, anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne dava açacak. CHP, değişikliğin, Anayasa’nın laiklik ilkesini düzenleyen 2. maddesine aykırı olduğunu iddia ediyor.

YÖK KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK BEKLİYOR
AK Parti hükümeti, CHP’nin iptal davasına Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekleyecek. Bu nedenle, YÖK Kanunu’nda planlanan değişiklik bir süre ertelendi. Başbakan Tayyip Erdoğan da, YÖK Kanunu’nda türbanın tarifini yapan 17. madde değişikliğine muhalefetin yanı sıra hukukçulardan da tepki gelmesi nedeniyle, “Teklif gelirse, bakarız” demişti.

İŞTE ANAYASA’YA GİREN İFADELER
Buna göre, Anayasa’nın, “Kanun önünde eşitlik” başlıklı 10. maddesinin son fıkrasına, “... ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında” ibaresi eklendi. Bu değişiklikle madde, “Devlet organları ve idari makamları, bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır” şeklinde oldu.

Anayasanın, “Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi” başlıklı 42. maddesine ise “Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yüksek öğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir” şeklinde yeni bir fıkra eklendi.

TARİHİ OYLAMADAN NOTLAR...
Başbakan dışında tüm liderler katıldı
Başbakan’ın Almanya’da olması nedeniyle katılmadığı toplantıya, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras katıldı.

Erdoğan’ın yerine Çiçek vekaleten oy verdi
Erdoğan’ın yerine ise, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek vekaleten oy kullandı. Oylamada hazır bulunmayan Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün yerine de diğer bakanlar vekaleten oy verdi.

Bahçeli ve Mesut Yılmaz sohbeti
Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, oyunu kullandıktan sonra Bahçeli’nin yanına giderek bir süre sohbet etti.

Yine izleyici alınmadı
Teklifin ilk tur oylamasında olduğu gibi, bugünkü oylama sırasında da Meclis’e izleyici alınmadı. Bu konuda AK Parti ve MHP’nin verdiği önerge, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Genel Kurul salonunda, cep telefonlarının kullanımını önleyen frekans karıştırıcı Jammer cihazı açılmadı.

İkinci tur daha sakin ve daha kısa sürdü
İlk tur oylama sert tartışmalarla geçmiş, 13 saat sürmüştü. Bugünkü oylama ise tartışmalı başladı, ama ilerleyen saatlerde daha sakin ortamda ve sadece 4 saatte tamamlandı.

Kamer Genç önce güldürdü
Teklifin 1. maddesi üzerinde verdiği önerge üzerinde konuşan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’in, Atatürk’ün “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” sözünü dili sürçerek “Söz konusu vatansa gerisi laftır” şeklinde söylemesi gülüşmelere neden oldu. Sözlerini düzelten Genç, AK Parti’li milletvekillerine tepki gösterdi. Bu arada süresi dolduğu için kendisini uyaran Toptan’a da “Sayın Başkanım ne olmuş yani, 10 dakika konuşayım” dedi.

Sonra tek kişilik ‘işgal’ eylemi yaptı
Genç daha sonra, “Ben bugün burada tek bir milletvekili olmasaydım, bu kürsüyü işgal ederdim. Burayı sarardım. Bu yasayı çıkarttırmazdım” dedi; daha sonra muhalefet milletvekillerine “Gelin bu kürsünün etrafında toplanalım. Laiklik lafla olmaz, eylemle olur. Rica ediyorum, buraya gelin” çağrısı yaptı. Oturumu yöneten Başkan Toptan “Meclis’i provokasyona davet edemezsiniz” uyarısı yaparak kürsüden inmesini istedi. Genç çağrısına destek veren çıkmadığı halde kürsüden ayrılmamakta ısrar edince, Toptan oturuma 5 dakika ara verdi. Oturum açıldığında, yeniden kürsüye çıkmak isteyen Kamer Genç güçlükle ikna edilerek yerine otururken, kendisini kutlayan CHP’lilere “Niye destek vermeye gelmediniz?” diye sitem etti.

Milletvekillerine “Sigara içmeyin” uyarısı
Oturumu yöneten Toptan, milletvekillerini sık sık uyarmak zorunda kaldı. Oylama sırasında da, ismi okunmadığı halde oy kullanma kuyruğuna giren miletvekillerini uyaran Toptan’ın en ilginç uyarısı ise “Sigara içmeyin” oldu. Toptan, bugünün “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olduğunu hatırlatarak, milletvekillerinin halka örnek olmasını istedi.

CHP’den MHP’ye kayısı ikramı
CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, kuliste CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bir grup CHP milletvekiline kayısı ikram etti. Baykal da yan taraflarında oturan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın da aralarında bulunduğu bir grup MHP’li milletvekiline kayısıdan ikram etti. Vural, “Hayırdır” deyince, Baykal, “Özel bir şey yok. Malatya’dan geldi” karşılığını verdi. Vural’ın “Hurmaya benzettim de...” dedi. Baykal da, “Mevlüt Bey’in ikramı” açıklaması yaptı.

AK Parti’de kontrollü oylama
AK Parti’de, kalp ameliyatı geçiren İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi ilk turda olduğu gibi ikinci tura da katılfmadı. AK Parti grup başkanvekilleri, sabah kahvaltıda başlayan ‘yoklama’yı gün boyu sürdürdüler; milletvekillerini oylarını kullanıp kullanmadıklarını denetlediler, listeye imza atmayan milletvekillerini kulislerde uyararak oy kullanmaya yönlendirdi.

Rumeli kızları çarşaf takar mı?
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, kuliste karşılaştığı TBMM Başkanvekili Meral Akşener’e, “Çarşafı hazırladınız mı?” diye espri yapınca, Akşener de “Rumeli kızları çarşaf takmaz” diye karşılık verdi.

CHP ve DTP’liler sonucu beklemeden gitti
Oylama sürerken, bazı CHP milletvekilleri Sıhhıye Meydanı’ndaki protesto mitingine katılacaklarını belirterek, oylamanın daha hızlı yapılmasını istediler. Toptan bu öneriyi dikkate alarak, oy verme işlemi bittikten sonra tasnif için iki masa oluşturdu ve sonuçlar hızla açıklandı. Ancak CHP ve DTP’liler sonucun açıklanmasını beklemeden Genel Kurul’dan ayrıldılar.

AK Parti ve MHP’liler birbirlerini kutladı
Toptan’ın oylama sonucu açıklamasını bekleyen MHP ve AK Parti’li Milletvekilleri, birbirlerini kutladıktan sonra Genel Kurul’dan ayrıldı. Anayasa değişikliğinin kabul edilmesinden sonra TBMM’den ayrılan Bahçeli, gazetecilerin sorularını, “Teşekkür ederim” karşılığı vererek, yanıtlamadı.

2’si yabancı 27 canlı yayın aracı izledi
Oylamayı, 2’si yabancı 27 canlı yayın aracı da izledi. Ankara’da havanın güzel olmasından yararlanan medya kuruluşları, Meclis bahçesinden yayın yaptılar.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı