İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Tartışmasız Arap Ülkesi Oluyoruz | "Şimdi kalkıp biri, dini inancım gereği dört eşle birden evleneceğim derse"

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 11 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Tartışmasız Arap ülkesi oluyoruz

12 Şubat 2008
Şehriban OĞHAN / ANKARA

Resmi ekleyen

Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş’in "Taraflar razı olduktan sonra çok eşliliğe Kuran’ın müsaade ettiğine" ilişkin açıklamasıyla başlayan, "Şimdi kalkıp biri, dini inancım gereği dört eşle birden evleneceğim derse" tartışması Meclis’in kadın milletvekillerini de böldü. Kadın milletvekillerinin görüşleri şöyle:

Canan Arıtman (CHP) Dört eşten tut, mirastan daha az pay verilmesine kadar yaşamın her alanında kadın aleyhine olan değişiklikler gündeme gelecek. Halkımız kaçınılmaz bir şekilde buna sürükleniyor. Başbakan Erdoğan’ın Alman diplomatın sorusuna verdiği "Dört kadınla evlenilebilir" yanıtı herkesi zıplatmalıydı. Tartışmasız şekilde Arap ülkesi oluyoruz. Kız çocuklarının yüzüne bakamıyorum.

Nur Serter (CHP)
Geçtiğimiz günlerde, Hulki Cevizoğlu’nun programında, Mazlum-Der’in temsilcilerinden "çok hukukluluk ve hilafet" talebi geldi. Ben bu taleplerle üniversite yöneticisi iken karşılaştım. Öğrenci gelip "Kendi hukukumla yaşayacağım" diyordu. Bunların ideolojisinin bir parçası bu. Türkiye adım adım bu noktaya geldi. Bunda sadece AKP’lilerin değil kendisine aydın diyenlerin de sorumluluğu var.

Nesrin Baytok (CHP) Burada olayın özü kadına hükmetme arayışıdır. "Kardeşim burası Türkiye, burada bunlar olmaz, biz çok mesafe aldık" diyenlere "Meclis’te türbana evet diyen 411 parmağa mı güveniyorsunuz" diyorum. Oylamadan sonra ne kadar yapayalnız kaldığımızı hissediverdim. Yasalardan kadına yönelik hakların ayıklanma süreci başlıyor.

Jale Ağırbaş (DSP) Ben böyle bir kaygı taşımıyorum, eşimin de bunu düşünmesi mümkün değil. Uzay çağının yaşandığı 2000’li yıllarda bunların konuşulması bile abes. Çok eşlilik, hoşgörü, iyilik, güzellik üzerine kurulmuş dinimizle uyuşmuyor.

Zeynep Dağı (AKP) Türkiye’nin her zaman daha iyiye yöneleceği yönünde umut besliyorum. Geri gideceğine ilişkin kaygım olmadı. Daha çağdaş, daha demokratik, daha küresel dünyayı yakalayan bir Türkiye oldu. Daha da olacak. Bu tür tartışmalar bana suni geliyor.

kuşçbaz

kuşçbaz

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 8 İleti
Herkese Merhabalar
İnanın aslan sosyal demokrat arkadaşlarımızı okuduğumuzda ,dinlediğimizde eyvah şeriat ülkesi oluyoruz kaygısına kapılmamak mümkün mü ama yok öyle bir şey milleti laik ,anti laik olarak bölmek isteyenlerin değirmenine su taşımaktan öte bir bir şey yaptıklarını düşünmüyorum .
Yazık bu milletin insanına demokrat olduğunu söyleyenlerin demokratlığı bu mu benim çizdiğim sınıra kadar özgür olacaksın varmı böyle bir şey açık gezene saygı gösteriliyorda kapanan insana niçin tahammül edemiyorsunuz onun kapanmaya hakkı yokmu inanın bu Millet bu meseleden bıktı usandı bu konuda tartışıp duran siyasetçi ve ilim adamları bu memleketin bir çok sorunları varken onları bırakıp bu milletin başının örtüsüyle uğraşmaktan usanmadılar mı.AKP hükümetinin başta işsizlik ,ekonomi ,yatırımlar ,iltimas, adam kayırma özelleştirme diye yapılan talan ,yabancı sermayenin sadece hazır para kazanan sektörleri istilası üretim ve istihdama yanaşmamaları ,sosyal güvenlik gibi daha bir çok konuda eleştirilecek konusu varken illaki bu konuyla uğraşmayı bırakın.Enerjinizi boşuna tüketmeyin başkalarınında enerjisini boşuna harcatmayın çünkü geçen zaman geri gelmiyor .
Sevgili Kadim Dostlar
Benim düşünceme göre son yapılan anayasa düzenlemeside bana göre yetersiz ve biz yaptık ama bize müsade etmediler bahanesi gibi geliyor çünkü çıkarılacak kanun anayasanın eşitlik ilkesine aykırı kızımız başını kapatıp okuyacak öğretmen ,hakim ,avukat ,doktor olacak o zaman başını aç diyeceksin eşitlik bunun neresinde okul bitince dininimi değiştirecek ve ya inancının aksine başınımı açacak .Eninde sonunda yapılması gereken lise çağına gelmiş kız çocukların isterlerse başını kapatabileceği ve kamusal alandada yüzünün açık olması şartıyla genel ahlaka aykırı olmayan bir şekilde giyimine müsade edecek bir düzenleme yapılmalıdır ve Aslan sosyal demokrat geçinen arkadaşlara acizane bir tavsiyem olacak önce neden bu millet bize oy vermiyor bu konuyu her yönüyle araştırıp inceleyip ve demokrasiyi kendi sosyal demokrat kesimde yaşatabiliyormuz diye öz eleştiri yaparak politika geliştirmelerini öneriyorum . Herkese Selamlar Saygılar.

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Türban meselesi ki bana göre mesele bile değil,
hem hükümetlerin hem de muhalefetlerin sıkıştığında
sarıldığı bir konu.

Bu hep böyle olmuştur böyle olmyada devam edecektir,
amaç suni bir gündem yaratmaktır.

Sonuçta AKP ve diğer partilerin amacı yaklaşan yerel seçimler
için oy toplamak, bunu da türban ile yaptılar.

Anayasa'da yapılan değişiklik Cumhurbaşkanı tarafından onaylansa da
veto da edilse sonuçta bu işten AKP ve MHP karlı çıkacak.

Denedik uğraştık ama olmadı, olmasını istemediler diyecekler.

Sonuçta olan yine bize olacak yani, asıl sorun türban değil,
türban bahane, bunu bilmemiz yeterli, oyuna gelmemek gerek.

chetink

chetink

KD ™ Yakın Arkadaş

• Kadim Dost
  • 389 İleti
Burada hale hanıma katılmamak mümkün değil bu hükümetinde bundan öncekilerinde türban gibi bir meselesi bana görede hiç olmadı.Bu konu ileride ısıtılmak üzere hep hazır bulunduruldu ve şimdi zamanı geldi servis ediliyor.Ve bunu AKP ve MHP çok da iyi kullanıyor diğerlerinin derdi bana göre niçin bizden erken davrandınız?
CHP gibi hiç bir şekilde sosyal demokrat olamamış,hiç bir zaman etkili bir politika oluşturamamış ve hep halkına tepeden bakan bir partinin feryadınıda ciddi bulmuyorum açıkcası.Hepimiz gördük Deniz Baykal daha bir kaç gün önce açmış okumuş ne günahtır ne değildir diye fetva veriyordu.
Şimdi sorarım %99'u müslüman bir ülkede Sosyal Demokratım halkçıyım diyen bir partinin vekilleri Kadın hakkından,mirastan,çok eşlilikten dem vuruyor sizce kaç tanesi araştırıp bu sonuca vardı?
Bana göre hiç.Kuranda Ali İmran,Nisa,Bakara ve Araf surelerine bakma zahmetinde bulunsalardı bk at izi kalsın gibi bir yola başvurmazlardı en azından daha etkili olurdu.Çok eşliliğe gelince Hz.Muhammed peygamber olmadan çok önceleride çok eşlilik vardı ve sayı sınırı yoktu bu İslamiyetle beraber 4 diye sınırlandırıldı.Hz.Muhammed 9 kez evlenmiştir ama bu istisna o zaman şartlarında yeni bir din oturtmaya çalışan bir Peygamberin evliliklerinden bazılarıda politik evlilikti.Tıpkı Osmanlı Devletindeki Orhan Gazinin böyle bir evlilikle Avrupaya girmesi gibi.
Bunlar ulaşılması zor olmayan kolayca bulunabilecek bilgiler ama elinde bir ATATÜRK bir LAİKLİK olan CHP nin bunlara ihtiyacı yok sanırım.
HALK KENDİNE YAKIN OLANI SEÇER doğrumudur?Gördük doğru.
Gereksiz bir mevzuyla amma zaman harcadım.TEKEL diye bir kurum varmış özelleştirilecekmiymiş neymiş?işçiler fabrikalarda yatıyormuş kaç CHP milletvekili destek çıktı yada bu konu kaç kez gündeme geldi bilen varmı?

shane

shane

KD ™ Yakın Arkadaş

• Üyeliği İptal Edildi
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 603 İleti
  • Interests:Hayata dair pek çok şey...
gerçekten katılmamak imkansız bu görüşünüze. siyaset alanında bukadar özel konulara değinilmesi acınası bir durum. insanların kişisel tercihlerine bile yasaların karar verdiği nadir ülkelerdeniz malesef..ve esef duyulacak diğer konuda sizinde değindiğiniz gibi herkesin birden bire başımıza hoca kesilmesi..üstün körü ve tamamen önyargılı yapılan araştırmalar sonucu verilen abuk sabuk fetvalar...28 şubattan önceki dönemde türban yasak değildi ve laiklik şimdikinden daha işlevseldi.insanlar arasında bu kadar derin uçurumlar yoktu..başımıza başbakan diye seçilen mantıksız bir insanın yaptığı yanlışlar sonucu ülkenin gidişatı tepe taklak oldu ve biz buna izin verdik en acıklısı..türkiye'nin malezya ya yada arap ülkesine döndüğü falan yok.. Türkiye varlığından itibaren farklı millette ve farklı görüşte milyonlarca insan barındırdı bünyesinde.. yakın bir tarihe kadar barış içerisinde...dıştan devrilmeyen Türkiye 'yi içten çökertmeye çalışanlara çokta güzel yardım ediliyor malesef...Türkiye laik bir ülkedir ve laikliğin anlamı herhangi bir dinin düşmanı olmak değildir...

karabuksuz

karabuksuz

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 1 İleti
Bu tür konuşmalar islamı karalamak içindir kanmayın dört eşli evliliğe müsade edilmesinin sebebi o dönemlerde savaşlar nedeniyle kadın nüfusu erkeğin dört katına ulaşmıştı amaç kadınları korumaktı islam tabiki müsade ediyor ama amacını düşünürsek günümüzde kadın ve erkek nüfusu dengeli çok eşliliğe gerek yok diyebiliriz.

benn_tubis

benn_tubis

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 13 İleti
bence bu konuyu tartışmaya bile gerek yok.sonucta nasılsokaklarda mini etek giyilmesi yasaklanmıyorsa baş örtüsününde yasaklanmaması gerekli. modern bir sekilde kapalılık olduktan sonra kşinin kendi tercihi ister başını örter ister acar.bir örtünün bukadarsorun olması bence çok yanlış.

oktaytunçbilek

oktaytunçbilek

KD ™ Dost

• Üyeliği İptal Edildi
  • 2.228 İleti
Olayları iyi degerlendirip ona göre hareket etmekte fayda var arkadaşlar,öfke nin veya karşı karşıya gelmenin anlamı yok.herkes tabiki özgürdür ama siyaset amaçlı bu konuların kullanılması çokda dogru degil.bence. :beach:

tunCHEr

tunCHEr

Yalnızlık Paylaşılınca Yalnızlık Olmuyor...

• Özel Dost
  • 1.094 İleti
sanırım konu türban ve çok eşlilik. evvela türban meselesi ki bence mesele bile edilmemesi gereken bir durum. dinimiz kadınların da erkeklerin de avret yerlerini kapatmasını emrediyor. bu tartışmasız bir gerçeklik. yani bir erkeğin pantolon giymesi ne kadar doğal ise bir kadının başını örtmesi de o kadar normal. İslam dini hoş görü dinidir. Zorlama yoktur. ortalığa çıkıp din hakkında vaaz veren şarlatanlar aslında şöyle kapatabilir böyle kapatabilir diye yorum yapıyor ancak bunun belirli bir ölçüsü vardır ve o da Kur'an-ı Kerim'de açıkça belirtilmiştir. ancak kesinlikle herkes kapanacak diye bir şart yok. hangi birimiz islamı 4*4lük yaşıyoruz ki. ben 6 yaşımdan beri islam üzre eğitim görüyorum, ek olarak da yine aynı yaşımdan beri normal okullarımızda gösterilen eğitimi de alıyorum. çok başarılı değilim ancak Kur'an-ı Kerim'i 4 kez hatmettim eğitim hayatımda ise ilkokulu okul 2ncisi ortaokulu okul 1ncisi liseyi ise yine okul çapında yapılan yarışmada ve ders notlarım ile 4ncü olarak tamamladım.o yüzden de burada konuşulanlar hakkında yorum yapma hakkım olduğuna inanıyorum. ikincil olarak çok eşlilik konusu. dinimizde çok eşlilik diye bir kavram tabi ki yok. peygamber efendimiz döneminde yapılan savaşlarda verilen şehitler nedeniyle kadın nüfusu erkeklerin 4 katına kadar çıkmış kadınlar açlık ve safalet içerisinde yaşamlarını idame ettirmeye çalışıyorlardı. peygamberimiz bunun neticesinde erkeklerden durumları el verenlerin bakabileceği kadar kadınla evlilik yapmasına ancak bu durumun saptırılmaması için de üst sınırın 4 olmasına karar verdi. bu o dönemin gerektirdiği bir durumdu. zira dul bir kadının nefsine sahip çıkması hele hele evde aç sefil bekleyen çocuklara bakması o dönem için zordu.

kuşçbaz

kuşçbaz

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 8 İleti

sanırım konu türban ve çok eşlilik. evvela türban meselesi ki bence mesele bile edilmemesi gereken bir durum. dinimiz kadınların da erkeklerin de avret yerlerini kapatmasını emrediyor. bu tartışmasız bir gerçeklik. yani bir erkeğin pantolon giymesi ne kadar doğal ise bir kadının başını örtmesi de o kadar normal. İslam dini hoş görü dinidir. Zorlama yoktur. ortalığa çıkıp din hakkında vaaz veren şarlatanlar aslında şöyle kapatabilir böyle kapatabilir diye yorum yapıyor ancak bunun belirli bir ölçüsü vardır ve o da Kur'an-ı Kerim'de açıkça belirtilmiştir. ancak kesinlikle herkes kapanacak diye bir şart yok. hangi birimiz islamı 4*4lük yaşıyoruz ki. ben 6 yaşımdan beri islam üzre eğitim görüyorum, ek olarak da yine aynı yaşımdan beri normal okullarımızda gösterilen eğitimi de alıyorum. çok başarılı değilim ancak Kur'an-ı Kerim'i 4 kez hatmettim eğitim hayatımda ise ilkokulu okul 2ncisi ortaokulu okul 1ncisi liseyi ise yine okul çapında yapılan yarışmada ve ders notlarım ile 4ncü olarak tamamladım.o yüzden de burada konuşulanlar hakkında yorum yapma hakkım olduğuna inanıyorum. ikincil olarak çok eşlilik konusu. dinimizde çok eşlilik diye bir kavram tabi ki yok. peygamber efendimiz döneminde yapılan savaşlarda verilen şehitler nedeniyle kadın nüfusu erkeklerin 4 katına kadar çıkmış kadınlar açlık ve safalet içerisinde yaşamlarını idame ettirmeye çalışıyorlardı. peygamberimiz bunun neticesinde erkeklerden durumları el verenlerin bakabileceği kadar kadınla evlilik yapmasına ancak bu durumun saptırılmaması için de üst sınırın 4 olmasına karar verdi. bu o dönemin gerektirdiği bir durumdu. zira dul bir kadının nefsine sahip çıkması hele hele evde aç sefil bekleyen çocuklara bakması o dönem için zordu.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı