İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Vergi Borçları 18 Ayda Ödenebilecek | Yasa Meclis'ten Geçti

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Vergi Borçları 18 Ayda Ödenebilecek


Yasa Meclis'ten Geçti

Resmi ekleyenİhtilaflı kamu alacaklarının tahsili amacıyla mükelleflere bir kez daha uzlaşma imkanı tanıyan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Kanuna göre, Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre, uzlaşma talep edilmesi ve uzlaşma sonucu tahakkuk eden vergi, resim, harçlar, fon payları ile bunlara bağlı vergi cezalarının ve yapılan uzlaşma tarihine kadar hesaplanacak gecikme faizlerinin, ilk taksit uzlaşma tutanağının düzenlendiği tarihi takip eden aydan başlaması ve 18 ayda 18 eşit taksitte, taksit tutarları ilk taksit ödeme süresinin başlangıç tarihinden itibaren her ay ve kesri için ayrı ayrı binde 2 oranında hesaplanacak faiziyle birlikte tamamen ödenmesi şartıyla uzlaşmaya konu tutardan kalan alacakların tahsilinden vazgeçiliyor.

Vergi ziyaı cezası 3 kat (iştirak halinde bir kat) olarak uygulanan tarhiyata ilişkin vergi ve cezalar ile bunlara bağlı usulsüzlük cezaları ve il özel idare ile belediyelere ait vergi resim ve harçlar uzlaşma kapsamı dışında tutuldu.

Mükelleflerin düzenlemeden yararlanabilmeleri için; tarh edilen vergi, resim, harçlar ve fon payları ile kesilen cezalara karşı dava açmamaları, açılmış davalardan uzlaşma tutanağını imzaladıkları tarihte vazgeçmeleri şartı aranacak.

-Ecrimisil alacakları-

Kanun, Hazinenin özel mülkiyetinde olan veya devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerin, 1 Temmuz 2007 tarihinden önce ilgilisine tebliğ edildiği halde ödenmemiş olan ecrimisil alacaklarının, ilgilisinin yazılı başvurusu üzerine, takdiri yapan komisyonlarca yeniden tespit edilmesini öngörüyor. Tespit edilen bedelin kabulü, varsa ecrimisil veya takip işlemlerine karşı açılmış davalardan vazgeçilmesi koşuluyla alacağın yeniden yapılandırılmasına imkan sağlanıyor.

1 Temmuz 2007 tarihinden önce ilgilisine tebliğ edildiği halde ödenmemiş olan ecrimisil alacaklarının, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ikinci ayın sonuna kadar ilgilisinin yazılı başvurusu üzerine, takdiri yapan komisyonlarca yeniden tespit edilerek, tespit edilen bu bedelin kabulü, varsa ecrimisil veya takip işlemlerine karşı açılmış davalardan vazgeçilmesi koşuluyla yeniden yapılandırılacak.

Uzlaşılan bedelin, talep edilmesi halinde, ilk taksidi uzlaşma tutanağının düzenlendiği ayı takip eden aydan başlamak üzere 18 ayda 18 eşit taksitte, taksit tutarları ilk taksit ödeme süresinin başlangıç tarihinden itibaren her ay ve kesri için ayrı ayrı binde 2 oranında hesaplanacak faiziyle birlikte tamamen ödenebilecek.
Ödenecek alacaklara, süresinde ödeme yapıldığı müddetçe herhangi bir zam veya faiz uygulanmayacak.

-Bankalarla uzlaşma-

Kanun, bankalara da davalarından vazgeçmeleri şartıyla uzlaşma imkanı sağlıyor.
Buna göre, uzlaşmanın sağlanması için, bankalarca ihtilaf konusu yapılan zararların yüzde 65'ini 2001 yılına ait kurum kazancının tespitinde geçmiş yıl zararı olarak dikkate alınacak ve izleyen yıllara ait kurumlar vergisi matrahının da bu şekilde bulunan zarar tutarı esas alınarak düzeltilecek.

-Motorlu taşıtlar vergisi-

1 Ocak 2004 ile 31 Aralık 2007 tarihleri arasında tahakkuk ettirilen Motorlu Taşıtlar Vergisinin gecikme zammından vazgeçiliyor. Ancak bu, dava açılmaması, açılmış davalardan vazgeçilmesi ve verginin 30 Haziran 2008 tarihine kadar ödenmesi halinde mümkün olacak. Daha önce ödenen gecikme zamları, mükellefin yazılı başvurusu üzerine iade edilecek.
Ayrıca, borçlarını ödeyemez duruma gelen spor kulüplerinin, kaldırılan Federasyonlar Fonuna olan borçlarının tasfiyesine de imkan getiriliyor.

-Görüşmeler 11 saat sürdü-

Tasarının Genel Kuruldaki görüşmeleri 11 saat sürdü.

Milletvekilleri, Liverpool-İnter arasında oynanan Şampiyonlar Ligi 2. tur ilk maçını, kulislerdeki televizyonlardan izlediler. Gecenin ilerleyen saatlerinde, milletvekillerine meyve ikramı yapıldı.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, tasarının tümünün oylamasına 318 milletvekilinin katıldığını, 298 kabul, 20 ret oyu kullanıldığını açıkladı.#2
kuşçbaz

kuşçbaz

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Dost
 • 8 İleti
 • Gender:Male
 • Location:emekli
Kadim Dostlar Herkese Merhabalar
Son yıllarda af her konuda olduğu gibi vergi konusunda da gerçekleştirildi .Bu konuda kendimizi hiçbir zaman koyamadığımız Aziz Nesin,nin yüzde altmış beşinin içinde olduğumu acı acı gülerek kabul ettim ve bu oranın az olduğunu düşünmeğe başladım çünkü bu devlete vergisini ve diğer borçlarını zamanında ödeyenlerin enayi konumuna konduğunun resmen kanıtından başka nedir yapılan.
Sevgili dostlar ne kadar kızsakta enayi konumunda kalsakta biz yinede yükümlülüklerimizi yerine getirmekten kaçmayalım çünkü bu gemi hepimizin bu gemi batarsa hepimiz batarız ve hiç bir zaman yüzsüzlerden olmayalım akşam yatağa yattığımız zaman vicdanımız rahat olsun.ve inanç sahibi olan bizler için öbür tarafta hesap vermekten kaçmanın yolu yok.
Selamlar Saygılar

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Bence Aziz Nesin o oranı kibarlığından düşük tutmuştu,
rakam bana göre daha fazla.

Ben bordlu çalışan biri olarak vergi ödememezliği yapmadım,
ha yapmak istermiydim hayır.

Ama eşit olduğumuzu ya da eşit olmayı savunduğumuz
şu dünyada aslında hiç de eşit olmadığımızı ispatlıyor bu aflar.

Ne ala memleket değil mi, ben suç işleyeyim, vergimi ödemiyeyim,
af çıkar yaptıklarım unutulur, ne de olsa memlekette benim yerime
namuslu olan vergisini ödeyen akıllılar var ben niye akıllı olayım ki.


Allah, "Bana kul borcu ile gelme" diyor, bu yaptıklarının kul borcu
olmadığını düşünüyorlar herhalde ondan bu kadar rahatlar bence.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı