İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Yeşilay Haftası - Mart Ayının İlk Haftası | Yeşilay'ın Anlam Ve Önemi Nedir? Yeşilay'ın Kuruluşu Ve Tarihi - Yeşilay Şubelerinin Ve Temsilciliklerinin Görevleri - Yeşilay Haftası İle İlgili Güzel Sözler - Yeşilay Hakkında Şiirler

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 11 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Yeşilay Haftası - Mart Ayının İlk HaftasıYurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl – ay , ahdar – yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı.


Resmi ekleyenYenilenen Yeşilay LogosuBakınız, Yeşilay web sitesi


Resmi ekleyen


Yeşilay Eski AmblemiYeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.

Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar. Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.

Sigara : Toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu ileri sürülüyor.

Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları uygulanır.

Uyuşturucu maddelerin bir bölümü ilaç yapımında kullanılır. Bu amaçla bazı uyuşturucu maddelerin hükümet belirli koşullarla izin verir.

Topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği'nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlıyor. Bu dergi düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili yayın yapıyor.

Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım.Resmi ekleyen
YEŞİLAY’ IN ANLAM VE ÖNEMİ


Birinci Dünya Savaşı sonunda, bütün yurdun işgal edilmiş olmasına rağmen, Türk Milleti’nde bağımsızlık ve hürriyet aşkı ile mücadele azminin sönmediğini gören düşman; top ve tüfekle yenemediği Türk varlığını içten çökertmek için alkol ve uyuşturucu maddelere başvurmuştu.

Limanlarımıza uğrayan düşman gemileri, beraberinde getirdiği çok miktarda içkileri ve uyuşturucu maddeleri, yurdumuza daha önce göndermiş olduğu uyuşturucu mafyasına teslim ediyor ve bunlar el altından halkımıza ve özellikle yurt savunmasında görev alacak gençlerimize ulaştırılıyordu.

Kısa zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığı salgın halini almaya yüz tutmuştu.

Bu felâketi gören vatansever aydınlar, halkı ve gençliği uyarmak ve bu yolda mücadele etmek için,merkezi İstanbul’da olmak üzere,5Mart 1920 tarihinde Türkiye Yeşilay Cemiyetini kurdular.Cemiyet,Şeyhül-İslâm Haydarzâde İbrahim Efendi’nin teşvik ve himayesinde,dünyaca ünlü Ord.Prof. Dr. Mazhar Osman ve arkadaşları tarafından kurulmuştur.Türkiye Yeşilay Cemiyeti,kurulduğu tarihten bugüne kadar zararlı alışkanlıklara karşı mücâdelesine aynı inanç azimle devam etmiştir.

Halkımızın ve özellikle gençlerimizin zararlı alışkanlıklardan korunması için Anayasamızın 58 nci maddesine göre görev yapan Yeşilay,”Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer alan bir kurumdur. Yeşilay,19 Eylül1934 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından 2–1288 sayılı karar ile kamuya yararlı cemiyet olarak kabul edilmiştir.

Yeşilay sembolündeki hilâl, Milli kimliğimizi ve Devletimizin bağımsızlığını temsil eden Türk Bayrağı’ndan alınmıştır. Hilâldeki yeşil renk, huzur ve mutluluğu temsil etmektedir. Bağımlı olan bir insan, huzurlu ve mutlu olamaz. Huzurlu ve mutlu olmayanlar, genel olarak başarılı olamazlar.

Milletlerin geleceği,çocuklarının geleceğidir.Bir millet çocuklarını ne kadar mükemmel eğitir ve onların sağlığını ne kadar iyi koruyabilirse,geleceğine o kadar güvenle bakabilir.Sigara,alkol ve uyuşturucu yüzünden yılda 350 bin insanımız ölmekte,bu ölümler ve ayrıca alkol,uyuşturucu ve kumarın getirdiği bunalımlar yüzünden binlerce aile yıkılmaktadır.Yıkılan ailelerin çocukları korunmaya muhtaç ve bunların bir kısmı sokaktan gelen tehlikelere maruz kalmaktadır.

İnsanlarımızın bağımlılıklara karşı korunması,ölümlerden ve bunalımlardan ve ailelerin yıkılmaktan korunması anlamına gelir.Yeşilay Cemiyeti bunu sağlamak için çalışmayı kendine ülkü edinmiştir.Onun önemi buradadır.Bunun için bütün kurum ve kuruluşların Yeşilay’ı desteklemesi,aile varlığımızın,dolayısıyla Devletimizin ve Milletimizin geleceğinin teminat altına alınmasındaki görevlerin yapılmasını desteklemesi demektir.

Yediden yetmişe herkes, Yeşilay’ı destekleyerek,bu kutsal göreve katkıda bulunabilir.Bunun en kolay yolu,internet üzerinden “Yeşilay Gençlik Klübü’ne üye olmaktır.Gerekli bilgiler Yeşilay internet sitesinden alınabilir.Saygılarımla.

Av. M. Necati ÖZFATURA
Türkiye Yeşilay Cemiyeti
Genel Başkanı

Bakınız, Alkolizm - Alkol Bağımlılığı

Sigara - Zararları Ve Bırakma Yolları | Sigara: Nasıl Bırakacağız?

Uyuşturucu Maddeler | Afyon - Eroin - Esrar - Ecstasy - LSD - Morfin " Uyuşturucu Çare Değildir. Çareyi Onda Aramayınız..."Türkiye Yeşilay Cemiyeti web sitesi

Konu Hale tarafından 28 Ekim 2013 Pazartesi - 15:37 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Yeşilay'ın yenilenen logo güncellemesi.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resmi ekleyen , sigara,alkollü içki ve diğer uyuşturucu alışkanlıkları ile mücadele veren ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkımızın ve bilhassa gençlerimizin korunması için çalışmalar yapan yani umuma (kamuya) hizmet veren, bu sebeple de “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer alan bir kurumdur. Kamuya Yararlı Cemiyetler, çalışmaları memleket çapında faydalı olan,ülke ve toplum menfaatine hizmet eden cemiyetlerdir. Bu cemiyetlere hükümetimiz çeşitli yardımlar yapar, bir çok kolaylıklar gösterir. Yeşilay’ın çalışmaları da bu şekilde ülkemiz ve milletimiz için faydalı görülmüş ve Yeşilay, 19 Eylül 1934 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu tarafından aynı tarih ve 2-1288 sayılı alınan karar ile kamuya yararlı cemiyetler arasına alınmıştır. Aynı zamanda Yeşilay, gönüllü (amatör) bir halk kuruluşu ve genel yapısı ile bir dokümantasyon ve arşiv merkezidir.

Dokümantasyon; kendi konularında belge,bilgi ve haber toplama ve değerlendirme işlemleridir.Arşiv ise; bu belge ve haberlerin değerlendirilmeleri ile birlikte tasnif edilerek saklandığı yer demektir. İşte bu işlemle elde edilen bilgileri,hazırladığı dokümanlarla (bülten, broşür,kitap, kaset, bildiri, afiş, yazılı başvuru, rapor vb. gibi) kamuya, ilgili makam ve kuruluşlara sunar. Bununla insanımıza ve yetkili özel ve resmî kuruluşlara gerekli olan önlemlerin alınması için uyarı ve önerilerde bulunur. [/color]YEŞİLAY ŞUBELERİNİN VE TEMSİLCİLİKLERİN GÖREVLERİ1. Anayasamızın 56. maddesi; “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşın ödevidir.” demektedir. 58. Maddesi; “Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” hükmünü âmirdir.

2. Türk Gençliği milli istiklâl ve istikbâlimizin teminatıdır. Bu yüce hizmete lâyık olacak şekilde ahlâklı, inançlı ve faziletli olarak yetiştirilmelidir.

3. Türkiye Yeşilay Cemiyeti, kurulduğu 5 Mart 1920 tarihinden beri bu kutsal görevi, genel olarak eğitim (konferans, seminer, açık oturum, panel, röportaj, v.B) ve arşiv (bilgilerin depolanması) faaliyetleriyle yürütmektedir.

4. Yeşilay faaliyetleri yurt sathında Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi ve ona bağlı şubeler ve şubelere bağlı temsilcilikler tarafından yerine getirilmektedir.

5. Şube ve temsilcilikler Genel Merkezin onayı ile kurulur.

6. Yeşilay faaliyetleri şube ve temsilcilikler tarafından yerine getirilirken Türkiye Yeşilay Cemiyeti Tüzüğüne ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şube Talimatı’na göre hareket edilir.

7. Şube ve temsilcilikler Genel Merkezin izni ile yayın ve tanıtım faaliyetlerinde bulunabilirler. Şube ve Temsilcilik Genel Merkezin izniyle kurulur.

8. Beldelerde kurulan şube ve temsilcilikler ilçe şubelerine, ilçelerdeki şubeler ise il merkez şubesine, il merkez şubeleri Genel Merkeze bağlıdır. Âcil hallerde bilgiler ayrıca doğrudan Genel Merkeze ulaştırılabilir.

9. Şubeler ve temsilcilikler her zaman ve özellikle Yeşilay Haftasında (1-7 Mart) eğitim kurumları ve yerel yönetimlerle irtibat kurarak eğitim faaliyetlerini yürütürler. Şube ve temsilcilikler tarafından verilecek konferansların metinleri Genel Merkezin onayladığı metinler olacaktır.

10. Yeşilay’a, Yeşilay Gençlik Kulübü’ne ve Yeşilay Dergisi’ne üye kaydedilmesine de önem verilir.

11. Genel Merkezin onayı ile yalnız şubeler bağış kabul edebilirler ve denetime tâbidirler. Temsilciliklerin bağış toplama yetkisi yoktur. Onun haricinde her türlü faaliyette yer alabilirler.

12. Hiçbir faaliyette bulunmayan veya Yeşilay ile ilgili olmayan faaliyetlerde bulunan şubeler ve temsilcilikler hakkında gerekli işlemler yapılır.

13. Başka yere taşınan veya görevi yürütemeyecek duruma gelen şube ve temsilcilikler, ânında Genel Merkezi haberdar ederler. O bölgede başka bir şube veya temsilcilik açılır.

14. Bütün şube ve temsilciliklerimizin internet sitesi ve e-mail adresi olmalıdır.

15. Bu adreslerde yapılan faaliyetler, kampanyalar duyurulmalıdır.

16. Şube ve temsilciliklerimiz devamlı açık olmalı ve buralara ulaşmak isteyen herkes kolaylıkla ulaşılabilmelidir.

17. Ulaşılamayan, bilgi alınamayan, faaliyetleri yetersiz olan şubeler hakkında Genel Merkez Yönetim Kurulunca değerlendirme yapıldıktan sonra ve gerekli işlemler yapılacaktır.

18. Bütün şube ve temsilcilerimiz bulundukları il, ilçe veya beldelerin yerel ve mülki amirleriyle görüşmeli, Yeşilay için mekân temin etmeye çalışmalıdır.

19. Yeni Kurulan Yeşilay Gençlik Kulübü topladıkları üyeleri, daha sonra ilgili il ve ilçe şube ve temsilcilerine yönlendirecek, bu gençlerle faaliyetler düzenlenecektir. (Şu anda bu üyeler genel merkeze müracaat etmekte ve sayıları hızla artmaktadır.)

20. Yeşilay Genel Merkez Yönetim Kurulu 26.11.2005’te aldığı bir karar ile ülkemizin yeniden en büyük, en güçlü, en saygın, en yaygın sivil toplum örgütü olarak, üzerine düşen önemli misyonu yerine getirmek için topyekûn faaliyetlerini artırma kararı almıştır.

21. Yeşilay Genel Merkezi’nin hazırlayacağı, kitap, cd, dergi, afiş, broşür, ajanda, takvim, rozet, anahtarlık, t-shirt vs. gibi materyaller Yeşilay şube ve temsilciliklerine maliyetine gönderilir. Şube ve temsilciliklerimiz bu materyalleri kuruma gelir sağlamak amacıyla kaynağa çevirirler.YEŞİLAY GENEL BAŞKANLIĞI

Konu Hale tarafından 31 Temmuz 2015 Cuma - 20:23 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yeşilay ŞiirleriResmi ekleyenYEŞİLAY HAFTASI

Yeşil temiz bir hilal
Yepyeni doğmuş gibi.
Ak bir bayrak üstüne
Gelip de konmuş gibi.

Bu bayrağın vatanı,
İnananların kalbi,
Yeşilay’ın altında
Hepsi kaynaşmış gibi.

İçkinin baş düşmanı,
Bu Yeşilaycılardır.
Savaşları durmadan,
Sürüp gider yıllardır.

İ. Hakkı TALASYEŞİLAY

Düşmanların içinde
İçki en korkunç olanı!
Bin dokuz yüz yirmide
Yeşilay Derneği’ni
Kurmuştur Mazhar Osman.

Zehir çabuk öldürür,
İçkiler yavaş yavaş.
Kimi zehir öldürür,
Kimi gözden döker yaş.
Sofrada tek içkiye
Yer ayırma arkadaş!

M.Necati ÖNGAYYEŞİLAY

Yeşil bir ay bembeyaz,
Bayrağının tek süsü.
Sağlığımız, canımız,
Yeşilay’ın ülküsü.

Korumaya çalışır,
Yurttaşları içkiden.
İnsanlıktan sıyrılır,
Çünkü sarhoş bir beden.

Vatanını sevenler,
Korumalı milleti.
Ocakları söndüren,
İçki, kumar illeti.

İ. Hakkı TALASYEŞİLAY' DA

İçki ile mücadele,
Yeşilay da, Yeşilay da.
Genç-ihtiyar hep el ele,
Yeşilay da, Yeşilay da.

İçki bize büyük düşman,
Yeşilaydır karşı duran,
Huzuru bul, haydi davran,
Yeşilay da, Yeşilay da.

Duysun bizi içki içen,
Sıhhatine kefen biçen,
İçki değil, sağlık seçen,
Yeşilay da, Yeşilay da.

Bırak artık şu içkiyi,
Dünya güzel, her şey iyi...
Öğren saygı ve sevgiyi,
Yeşilay da, Yeşilay daRıfkı KaymazALKOL

Çekmediğim kalmadı alkol yüzünden;
Ne bir yuva kurabildim mesut,
Ne çocuklarım etti rahat.
Evimde düzensizlik alkol yüzünden.

Belimin bükülmesi bu yaşta,
Saçımın ağarması,
Ve titrek ellerim alkol yüzünden.

Benzimde kan kalmadı,
Ağzımda tat,
Hayatım berbat,
İşlerim bozuk, alkol yüzünden.

Ne doyurucu bir iş tuttum,
Ne yükseldim mesleğimde.
Her yerden kovulmuşum,
Herkesle kırgınım, alkol yüzünden.

Cinnet geçiriyor insan,
Durup dururken.

Hayaletler uçuşuyor boşlukta,
Korkunç şeytan tırnakları boğazımda,
Cadılar kanımı emiyor.
Cadılar, hayaletler, alkol yüzünden.

A.İhsan İLHAN


#4
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Yine Harika ve anlamlı bir konu açmışsın Hale'cim emeğine sağlık :hale:

#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yeşilay HaftasıYurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl – ay , ahdar – yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.

Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar. Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.

Sigara : Toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu ileri sürülüyor.

Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları uygulanır.
Uyuşturucu maddelerin bir bölümü ilaç yapımında kullanılır. Bu amaçla bazı uyuşturucu maddelerin hükümet belirli koşullarla izin verir.

Topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği'nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlıyor. Bu dergi düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili yayın yapıyor.
Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım.


#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yeşilay Haftası - 1-7 Mart


Sigara, içki ve uyuşturucu insan sağlığının en önemli ve en tehlikeli düşmanlarıdır. İçkiye düşkün bir insanın en önce sağlığı tehlikededir. İçki içen kişi ailesini ihmal eder, çocuklarıyla yeterince ilgilenemez. İçkiye harcadığı paralar yüzünden çoğunlukla parasal sıkıntılara düşer. Zamanla çevresiyle olan ilişkileri de zayıflar, yakınlarından, toplumdan uzaklaşır.


Resmi ekleyenSigara, ilk bakışta daha az zararlı gibi gözükse de bunun da içkiden aşağı kalmadığı anlaşılmıştır. Özellikle akciğer kanserine sebep olması, sigaranın insan sağlığı için ne büyük bir tehlike olduğunu gösterir.

Uyuşturucu maddeler ise tam bir felakettir. Afyon, esrar, eroin, kokain, LSD gibi adlarla gençler arasında çok yaygın olan uyuşturucunun kişi ve toplum içinde yol açtığı yıkımlar korkunç boyutlardadır. Bunları kullananlar, kendilerinden başka çevrelerine de zarar vermektedirler.

Yeşilay, bütün bu zararlı alışkanlıklarla mücadele eder. Alışkanlıklarım bırakmaları için bağımlılara yardım eder.

Yurdumuzda her yıl 1-7 Mart tarihleri arası, "Yeşilay Haftası" olarak değerlendirilir.

Hafta boyunca okullarda, basında, radyo ve televizyonlarda sigaranın, içkinin, uyuşturucun zararları anlatılır. Başta sigara ve içki olmak üzere tüm kötü alışkanlıkların bırakılması için vatandaşlara çağrıda bulunulur. İçkinin, uyuşturucunun yol açtığı kişisel, ailesel ve toplumsal felaketler anlatılır.

Yeşilay, bütün yurtta tüm zararlı alışkanlıklarla mücadele eden, bunun önüne geçmeye çalışan önemli bir kuruluştur. Zararlı alışkanlıkların bırakılması için bağımlılara yardım eder.

Hafta boyunca herkes çevresine sigaranın, içkinin, uyuşturucunun ve öteki bağımlılık yapan maddelerin zararlarım anlatmalı, insanları bu alışkanlıklardan vazgeçirmeye çalışmalıdır. Kullanmayanların da özenmemeleri, başlamamaları için çalışılmalıdır.


Yeşilay'ın Tarihçesi


Hilal-i Ahdar, Türkiye'nin içki düşmanlığı ülküsünü savunan ilk ve tek kuruluşudur.

Hilal-i Ahdar, 1 Mart 1920'de kuruldu, önce "Yeşil Hilal" daha sonra da "Yeşilay" adlarım aldı.

Ülküsünü yaymak için 10 Kasım 1930'da "Türkiye İçki Aleyhtarı Gençler Cemiyeti"ni kurdu.

Aynı tarihte "İçki Düşmanı" adlı gazeteyi, şimdiki adı "Yeşilay", çıkartarak ülküsünü yurdun her köşesine ulaştırdı.

İçki tüketimini önleyici ve uyuşturucu maddelerin yasaklanmağı ile ilgili pek çok yasanın çıkarılmasında etkili oldu.

1934 yılında memleket çapındaki faydalı çalışmalarının neticesi olarak "Umumî Menfaatlere Hadim" cemiyetler arasına alındı.

Yurdun pek çok yerinde şubeler açtı. Daha çok şube açabilmek için çeşitli yerlerde mümessillikler kurdu. Uluslararası içki düşmanı cemiyetler arasında seçkin bir yer edindi.

"Yeşilgün" ve "Üzüm Bayramı" adlı piknik ve günlerle; "Yeşilay Haftası"yla, her türlü kültürel çalışmalarla, sohbet ve yayınlarla, "Yeşil Sahne" adım verdiği tiyatro-suyla içki düşmanlığı ülküsünü yaydı. İçkisiz daha iyi eğlenilebileceğini gösterdi.


Halen on binlerce Yeşilaycı, milleti ahlakî geriliğe sürükleyen alkole karşı şevk ve azimle mücadele etmektedir.

(Yeşilay Dergisi,s.364)#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yeşilay Haftası - 1-7 Mart


Yeşilay Haftası İle İlgili Güzel Sözler


• İçki güldürür, süründürür, öldürür.
• İçki sağlığın düşmanıdır.
• İçki kötülükler doğurur.
• İçki aile bütçesini eritir.
• İçki sinir ve sindirim sistemlerini bozar.
• Alkol almak, gönüllü çılgınlıktır.
• İçkinin girdiği yerden akıl, ahlak ve utanma kaçar.
• Sigara kanserle kardeştir.
• Akıllı adamların tek içkisi sudur.
• İçki bütün kötülüklerin anasıdır.
• İçki öldürür, kumar söndürür, spor güldürür.
• İçki insanı sefalete, rezalete hatta cinayete sürükler.
• Alkol, veremin en yakın dostudur.
• Alkol kapıdan girerse, mutluluk pencereden çıkar.
• Toplumdaki pek çok facianın sorumlusu içkidir.


#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yeşilay Haftası - 1-7 Mart


Yeşilay Haftası ŞiirleriYeşilay Gençlik Marşı

Bir zamanlar gelecek,
Göğsümüz kabaracak,
Acunda dalgalansın,
Yeşil aylı bir bayrak.

Bu bayrağın altında,
Bil rahat yaşanacak.
Bayrağın dalgalanıp,
Göğsünde kabaracak.

Arkadaş varlığını,
İki şey doldurmalı.
Bunlar; vatan sevgisi,
Ülkü bağı olmalı.

F.Fuat Çelen


Yeşilay

Keyif maddesi tütünü içen,
Kendi kefenini kendi biçer,
Kurumla bronşları dolar,
Sağlıklı cana eziyet eder...

Rakı, şarap, viski içen kişi,
Sarhoş olur, dengelini kaybeder.
Bozulur yuvası, uçar dişi,
Sağlıklı cana eziyet eder.

İçki kullanmak sağlığa zarar,
Cebini deler, dilenci yapar.
Huzur bozar, ocağı yıkar,
YEŞİLAY, o an yardıma koşar!.

Afyon, eroin, kokain, LSD...
Uyuşturucu maddeleridir.
İçen uyuşur istemese de,
Yeşilay kötüyü men edendir.

Sessizlik zulmü yerleşti mi,
Nazır'ım ruh ve beden bozulur.
Başında belalar döner durur,
YEŞİLAY korumağa yetişir...

Nazır ÇİFTÇİ


#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yeşilay Haftası - Mart Ayının İlk Haftası• 5 Mart 1920 - Türkiye Yeşilay Cemiyeti kuruldu.Yeşilay Nedir?


Yeşilay, sigara, alkollü içki ve diğer uyuşturucu alışkanlıklar ile mücadele eden ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkımızın ve bilhassa gençlerimizin korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya hizmet veren, bu sebeple de “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer alan bir kurumdur. Kamuya Yararlı Cemiyetler, çalışmaları memleket çapında faydalı olan, ülke ve toplum menfaatine hizmet eden cemiyetlerdir. Yeşilay, 19 Eylül 1934 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu tarafından aynı tarih ve 2-1288 sayılı alınan karar ile kamuya yararlı cemiyetler arasına alınmıştır. Aynı zamanda Yeşilay, gönüllü (amatör) bir halk kuruluşu ve genel yapısı ile bir dokümantasyon ve arşiv merkezidir. Dokümantasyon; kendi konularında belge, bilgi ve haber toplama ve değerlendirme işlemleridir. Arşiv ise; bu belge ve haberlerin değerlendirilmeleri ile birlikte tasnif edilerek saklandığı yer demektir. İşte bu işlemle elde edilen bilgileri, hazırladığı dokümanlarla (bülten, broşür, kitap, kaset, bildiri, afiş, yazılı başvuru, rapor vb. gibi) kamuya, ilgili makam ve kuruluşlara sunar. Bununla insanımıza ve yetkili özel ve resmî kuruluşlara gerekli olan önlemlerin alınması için uyarı ve önerilerde bulunur.


Yeşilay'ın Tarihi


Birinci Dünya Savaşı sonunda, bütün yurdun işgal edilmiş olmasına rağmen, milletimizde istiklal ve mücadele azminin sönmediğini gören düşman; top ve tüfekle yenemediği Türk varlığını içten çökertmek için alkol ve uyuşturucu maddelere başvurmuştu. Limanlarımıza uğrayan düşman gemileri, beraberinde getirdiği yığın yığın içkileri indiriyor ve bunlar el altından halkımıza ve bilhassa yurt savunmasının en önemli unsuru olan gençlerimize ulaştırılıyordu. Kısa zamanda içki ve uyuşturucu madde alışkanlığı bir salgın halini almaya yüz tutmuştu. İşte bu faciayı görüp, işin önemini kavrayan vatansever aydınlar (Ord.Prof.Dr.Mazhar Osman Bey ve arkadaşları) Şeyh’ül-İslam Haydarizâde İbrahim Efendi’nin teşvik ve himayesinde halkı ve gençliği uyarmak ve bu yolda mücadele etmek için 5 Mart 1920 tarihinde merkezi İstanbul’da olmak üzere “Hilâl-i Ahdar” adıyla cemiyetin temellerini attılar. Daha sonraları, cemiyet ilkönce “Yeşil Hilal” ve sonra da “Yeşilay” isimlerini kullanmıştır. Cemiyetin şimdiki yasal adı ise “Türkiye Yeşilay Cemiyeti” dir.


Yeşilay'ın Amacı


Yeşilay'ın amacı; Yurdumuzda ahlâki ve kültürel bir kalkınma atmosferi içinde, alkollü içki, sigara ve uyuşturucu madde kullanımını, özel sektör ve devlet organları ile de iş ve gönül birliği yaparak, en az miktara indirmektir.


Yeşilay'ın Hedefleri


1
. Faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için araştırmalar yapmak,

2. Kurs, seminer, televizyon, radyo konuşmaları, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek

3. Amacın gerçekleştirilmesi için gerekli olan her türlü bilgi, belge, döküman ve yayınları temin etmek, dökümantasyon merkezi oluşturmak, çalışmalarını duyurmak için amaçları doğrultusunda gazete, dergi, kitap gibi yayınlar ile üyelerine dağıtmak üzere çalışma ve bilgilendirme bültenleri çıkarmak,

4. Amacın gerçekleştirilmesi için sağlıklı bir çalışma ortamını sağlamak, her türlü teknik araç ve gereci, demirbaş ve kırtasiye malzemelerini temin etmek,

5. Gerekli izinler alınmak şartıyla yardım toplama faaliyetlerinde bulunmak ve yurt içinden ve yurt dışından bağış kabul etmek,

6. Tüzük amaçlarının gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyduğu gelirleri temin etmek amacıyla iktisadi, ticari ve sanayi işletmeler kurmak ve işletmek,

7. Üyelerinin yararlanmaları ve boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için lokal açmak, sosyal ve kültürel tesisler kurmak ve bunları tefriş etmek,

8. Üyeleri arasında beşeri münasebetlerin geliştirilmesi ve devam ettirilmesi için yemekli toplantılar, konser, tiyatro, sergi, spor, gezi ve eğlenceli etkinlikler vb. Düzenlemek veya üyelerinin bu tür etkinliklerden yararlanmalarını sağlamak,

9. Dernek faaliyetleri için ihtiyaç duyulan taşınır, taşınmaz mal satın almak, satmak, kiralamak, kiraya vermek ve taşınmazlar üzerinde ayni hak tesis etmek,

10. Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görüldüğü durumda vakıf kurmak, federasyon kurmak veya kurulu bir federasyona katılmak, gerekli izin alınarak derneklerin izinle kurabileceği lokal yurt ve dispanser gibi tesisleri kurmak,

11. Uluslararası faaliyette bulunmak, yurt dışındaki dernek veya kuruluşlara üye olmak ve bu kuruluşlarla proje bazında ortak çalışmalar yapmak veya yardımlaşmak,

12. Derneğin amacını gerçekleştirmek üzere, benzer amaçlı derneklerden, işçi ve işveren sendikalarından ve meslek kuruluşlarından maddi yardım almak ve adı geçen kurumlara maddi yardımda bulunmak,

13. Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi halinde, 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun hükümleri saklı kalmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler yürütmek,

14. Dernek üyelerinin yiyecek, giyecek gibi zaruri ihtiyaç maddelerini ve diğer mal ve hizmetlerle kısa vadeli kredi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sandık kurmak,

15. Alkol ve uyuşturucu müptelalarını hastahanelerde tedavisine ve çalışabilir hâle gelmelerini temine çalışmak, ailelerine yardımcı olmak, çocuklarının eğitim ve korumalarına çalışmak.

16. Gerekli görülen yerlerde şube ve temsilcilikler açmak,

17. Derneğin amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diğer derneklerle veya vakıf, sendika ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak amacı gerçekleştirmek için platformlar oluşturmak.

18. San’at ve kültür çalışmaları yapmak ve emsali teşebbüslerde bulunmak

19. Alkollü içki, uyuşturucu, sigara ve her türlü kötü alışkanlıkların zararlarına karşı mücadele yolunda gerekli her türlü tedbir ve kararların alınmasını temin için hükümet ve teşekküller nezdinde teşebbüslerde bulunmak,

20. Yurtlar ve dershaneler açmak

21. Radyo ve televizyon programları hazırlamak

22. VCD ve DVD hazırlamak

23. İnternet portalları oluşturmak

24. Yeşilay kulübü kurmak

25. Yeşilay ile ilgili kütüphane (gezici ve sabit) tesis etmek,

26. Mücadele alanları ile ilgili kitaplar, afişler, broşürler, etiketler, çıkartmalar, rozetler, dergiler, viriller basma,

27. Bilboardlar hazırlama

28. İlmi makaleler yayınlama

29. Belgeseller, televizyon programları, tanıtım filmleri hazırlama ve satın alma.

30. Açık oturumlar ve basın toplantıları düzenlemek,

31. Devlet yetkililerini, medyayı ve kamuoyunu aydınlatmak için Yeşilay Raporları hazırlamak,

32. Kötü alışkanlıklardan kurtarma için tedavi merkezleri kurmak

33. Yeşilay radyo ve televizyonu kurma,

34. Ajans faaliyetleri yapma

35. Yeşilay cemiyetinin basılmış kitaplarının yeniden basılması ve bu basılı eserlerin Cd haline getirilmesi

36. Yeşilay cemiyeti tarafından bugüne kadar yayınlanan raporların kitap haline getirlmesi

37. Yeşilay konuları ile ilgili yeni kitaplar hazırlanması ve neşri

38. Alkol, uyuşturucu, kumar, sokak çocukları, kapkaç ve diğer kötü alışkanlıklarla ilgili kliplerin hazırlanması,

39. Sokak çocukları ile ilgili toplama merkezi, yurt, okul, tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine maddi yardım, kitap ve döküman yardımı ve konferans isteklerinin karşılanması

40. Emniyet teşkilatı tarafından bildirilen (sokak çocukları) ailelerine maddi destek.

41. Yeşilay Dergisinin sayfa adedinin ve baskı kalitesinin artırılarak, teknik ve ilmi seviyede en üstün bir seviyeye getirilmesi ve abone mevcudunun artırılması

42. Yeşilay cemiyetinin bugüne kadar hazırladığı ve hazırlayacağı afişleri Türkiye’nin bütün il, ilçe ve köylerine kadar ücretsiz dağıtmak

43. Aynı afişleri kışla ve diğer kurluşlara ücretsiz olarak dağıtmak

44. Okullarda ve diğer kurumlarda verilecek konferansların zaruri masraflarının kurumumuzca karşılanması,

45. Gazete ve televizyonlara reklâm verilmesi,

46. Yeşilay tarihçesinin yeniden bastırılması ve eksik olan tarihçenin hazırlanması,

47. Yeşilay ile ilgili eserlerin kütüphaneye alınması

48. Yeşilay’ın halkla ilişkilerinin geliştirilmesi,

49. Başta belediyeler olmak üzere resmi ve sivil toplum kuruluşlarından Yeşilay Dergisine abone ve reklâm, yazı ve döküman temini,

50. Gerektiğinde genel merkez ve şubelerde sokak çocukları, alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarının tedavi ve rehabilitasyon merkezleri ve bu konuda kurulmuş vakıf ve derneklerle işbirliği ve yardımlaşma konularında kullanılmak üzere devamlı ya da geçici personel istihdamı,

51. 1974 den bu yana Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezinin hem yerleşim yeri hem de tek gelir kaynağı olan Yeşilay işhanı ile Yeşilay’ın mülkü olan bazı şube binalarının tamiri,

52. İstasyon, iskele, bekleme salonları, terminaller ve halkın toplu olarak bulunduğu diğer yerlere Yeşilay panolarının camlanarak asılması,

53. Ayrıca şehir panolarından istifade edilmesi

54. Tramvay, banliyö treni, otobüs ve vagonlara Yeşilay ile ilgili panoların asılması

55. Kirada olan şubelere çalışma bürosu satın alınmasında maddi destek sağlanması

56. Şubelerin Yeşilay faaliyetleri ile ilgili çalışmalarına maddi destek

57. Bilim adamı, sanatkâr ve gençler tarafından sevilen kişilerin Yeşilay konularında faaliyete katılmalarının temini ve gereken masrafların ödenmesi

58. İlgili makamlarla temasa geçilerek Yeşilay Cemiyetine Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu ve diğer kuruluşlar gibi devamlı bir fon temini

59. Yeşilayın amacı ile ilgili hastanelerle işbirliği

60. Yeşilay ve sokak çocukları ile ilgili konularda toplumu bilinçlendirecek hertürlü faaliyetlerin yapılması

61. Yeşilayın gayesi ile ilgili hertürlü faaliyetler

62. Gerektiğinde kamplar açmak

63. Burslar vermek

64. Sokak çocuklarından kimsesiz olanlarına koruyucu aile temin etmek (ilgili yasalara göre)

65. İhtiyaç sahibi koruyucu ailelere maddi yardım yapmak

66. Bütün faaliyetlerin Yeşilay Tüzüğü, Dernekler Kanunu ve yürürlükte olan yasalara göre icra etmek

67. Yeşilay’ın gayelerine hizmet edenlere plaket ve Onur Belgesi vermek Yeşilay Cemiyetinin teşekkür ve minnet duygularını arz etmek


#10
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yeşilay Haftası - Mart Ayının İlk Haftası• 5 Mart 1920 - Türkiye Yeşilay Cemiyeti kuruldu.Resmi ekleyenYeşilay Logo


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı