İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Cumhuriyet Gazetesi - www.cumhuriyet.com.tr | Ulusal Günlük Gazete - Genel Bilgiler

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 35 yanıt gönderildi

#11
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Cumhuriyet Gazetesi


Resmi ekleyen4 Aralık 2013
#12
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Cumhuriyet GazetesiResmi ekleyen
5 Aralık 2013#13
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Cumhuriyet GazetesiBalbay Artık Özgür: Mahkemeden Tahliye Kararı Çıktı.


09 Aralık 2013


AKP diktatörlüğünün 4 yıl 277 gün hapsettiği gazeteci Mustafa Balbay tahliye edildi...Resmi ekleyen
Dünden Bugüne Balbay’ın Hukuki Durumu


İlk Gözaltı1 Temmuz 2008'de kamuoyunda " Ergenekon Soruşturması " diye bilinen operasyonlar çerçevesinde gözaltına alındı.

4 tam gün gözaltında tutulduktan sonra Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadesi alındı. Kendisine bilgisayarından çıktığı iddia edilen notlar, Ankara'da gazeteci olarak yaptığı görüşmeler soruldu.


Serbest Bırakıldı


5 Temmuz 2008'de savcılık tarafından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme tutuksuz yargılamak üzere serbest bıraktı.


Gazeteciliğe Devam Etti


Serbest bırakıldıktan sonra 6 Temmuz 2008'den itibaren gazeteciliğini aynen devam ettirdi. Cumhuriyet Gazetesinin Ankara Temsilciliğini, köşe yazarlığını, radyo ve televizyon yorumculuğunu sürdürdü.


Yeniden Gözaltı


5 Mart 2009'da " ek ifadesinin alınacağı " belirtilerek Ankara'daki evinden tekrar gözaltına alındı, İstanbul'a götürüldü. 1 Temmuz 2008'de el konan bilgisayarından yeni notlar çıktığı iddia edildi. Balbay, savcılığa gazeteci olarak notlar tuttuğunu, ancak delil olarak ortaya konanların tümünü görmediğini söyledi. Bu aşamada medyada hiç hak etmediği suçlamalarla karşı karşıya kaldı.


Tutuklandı


6 Mart 2009'da 31 saatlik emniyet, savcılık, mahkeme sürecinden sonra tutuklandı. Bilgisayarından çıktığı iddia edilen notların çoğunu medyadan öğrendi.

Balbay, hapishaneden avukatları aracılığıyla ilk açıklamasını şöyle yaptı: "Bunlar, benim notlarımdan esinlenerek yeniden oluşturulmuş."


Deliller Sakat


İddianame ve delil klasörlerinin yayınlanmasından sonra Balbay'ın ilk açıklamasının doğru olduğu anlaşıldı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden alınan bilirkişi raporuna göre Balbay'ın 1998 - 2006 yılları arasındaki 8 yıllık dilimi kapsayan notların tümünün toplam 3.5 dakikada ve aynı anda oluşturulduğu ortaya çıktı. Bu, notların orijinal olmadığını gösteriyordu.

Yasaya göre bilgisayar verilerinin delil değeri taşıyabilmesi için el konduğu anda imajının çıkarılması gerekiyor. Balbay'ın bilgisayarına 1 Temmuz 2008'de el konmuştu ama, imajı 7 Temmuz 2008'de çıkarılmıştı. Oysa Balbay'a 5 Temmuz 2008'de, "bilgisayarınızdan çıkan notlar" diye başlayan sorular sorulmuştu. Yani, Balbay'ın bilgisayarı açılmış, ondan sonra imajı çıkarılmış. Bu, yasaya göre delillerin sakatlanması demek.


TÜBİTAK Raporu Balbay'ı Doğruladı


Mahkeme heyeti, Balbay'ın Boğaziçi Üniversitesi'nden aldığı raporun "hüküm aşamasında " değerlendirileceğini açıklaması üzerine, mahkemenin kendisinin bir bilirkişi raporu istemesi talep edildi. Mahkeme bunu kabul etti. TÜBİTAK uzmanı Dr. Hayrettin Bahşi hazırladığı raporu 03.01.2012'de yargılamanın yapıldığı 13. Ağır Ceza Mahkemesine sundu.

Bilirkişi raporunun bu bölümü şöyle: "Belirtilen tarihler arasında ( 01 TEmmuz 2008 - 07 Temmuz 2008 ) herhangi bir değişiklik yapılmadığı teknik açıdan kesinlikle söylenemez. "


Adli Emanette Bilgisayara Girilmiş


TÜBİTAK raporunda Balbay'ın bilgisayarına adli emanette girilmiş olduğu vurgulandı. Buna göre, 14.01.2010'da saat 10.40 ile 15.17 arasında bilgisayara girilmişti.

Mahkemenin istemiyle hazırlanan bu bilirkişi raporu, bilgisayar verilerinin hukuki açıdan delil değerini yitirdiğini gösteriyordu.

Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi'ne göre bu tür veriler kesinlikle delil olarak kullanılamaz.


Santral Telefonu Balbay'a Yazılmış


İddianameye Balbay'ın telefon konuşmaları da konmuş, ancak bunlardan suç unsuruna yönelik bir soru dahi sorulmamıştır. Telefon konuşmalarının içeriklerinden çok iddianame kapsamındaki kişilerle kaç kez konuştuğu listelenmiştir. İddianamede kamuoyunca tanınan pek çok kişi olduğu için onlarla Balbay'ın çok yoğun bir temasının olduğu havası verilmeye çalışılmıştır. Ancak telefon dinleme belgelerinden Balbay'ın Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı olduğu Cumhuriyet gazetesinin Ankara Bürosu'nun 11 hatlık santral telefonuna Balbay'ın kişisel telefonuymuş gibi işlem yapıldığı görülmüştür. Büroda 70 kişi çalışıyor. Onların tüm görüşmeleri Balbay'ın kişisel görüşmesi gibi rakamlandırılınca, ortaya devasa bir liste çıkmıştır.

Bu durum insanlığın yüzlerce yılda evrensel hukuk ilkesi olarak benimsediği "suçun kişiselliği" ni ortadan kaldırmaktadır.


Kitaptaki Belgeler Suç Sayıldı


Balbay'ın 28 kitabından 8'i belgelere dayalıdır. Bunlar, İran, Irak, Suriye, Siyasal İslam ve yolsuzlukla ilgili kitaplardır. Bu kitaplarda kullandığı belgeler iddianameye, "devlete ait gizli belge bulundurmak" şeklinde suç delili olarak girmiştir.


İlk Karar ve AYM


5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon karar duruşmasında 34 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildi. Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP Milletvekili Balbay’ın “seçilme haklarının ihlal edildiğine” ve “tutukluluğunun makul süreyi aştığı” gerekçesiyle hak ihlali kararı verdi. AYM, Balbay’a 5 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.


Mumcu - Kışlalı - Balbay


Balbay Cumhuriyet gazetesinde 24 Ocak 1993'te bir terör saldırısı sonucu öldürülen Uğur Mumcu'nun sütununda yazıyor. Balbay'ın gazetedeki oda komşusu da 21 Ekim 1999'da yine terör saldırısı sonucu öldürülen Prof. Ahmet Taner Kışlalı'dır. Balbay bu duruma dikkat çekip, "bir terör saldırısına karşı hazırlıklıydım ama, terörist ilan edilmeyi beklemiyordum" diyor.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Yerli_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f99/Mustafa_Balbay_d_8_Agustos_1960_Burdur_Tur_t81495.html']Mustafa Balbay (d. 8 Ağustos 1960, Burdur - …) | Türk Gazeteci, Siyasetçi, Yazar, CHP İzmir Milletvekili' target='_blank'>Mustafa' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f99/Mustafa_Balbay_d_8_Agustos_1960_Burdur_Tur_t81495.html']Mustafa Balbay (d. 8 Ağustos 1960, Burdur - …) | Türk Gazeteci, Siyasetçi, Yazar, CHP İzmir Milletvekili

#14
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Cumhuriyet Gazetesi


Balbay: Meclis'ten Önce Halka Yemin Etti


Balbay: Bir girdim bin çıkıyorum

Özgürlüğe merhaba diyen Mustafa Balbay: İçeride gelecek biriktirdim.09 Aralık 2013


Resmi ekleyen
Cumhuriyet gazetesi yazarı ve CHP Milletvekili Mustafa Balbay, Sincan Cezaevi'nden çıkışında Meclis'ten önce halka yemin etti. İçeride gelecek biriktirdim diyen Balbay şöyle konuştu:

"Hepinize merhaba, özgürlüğe merhaba. İçeride kalan onlarca, yüzlerce hak arayana, tutukluya karşı sanki kapıyı onların üzerine kapatmış gibi hissediyorum. Bu sürecin tap teze bir başlangıç olmasını yürekten diliyorum" dedi. Balbay'ın yaptığı açıklamada öne çıkan satır başlıkları şu şekilde:


"YARIN MECLİS'TE YEMİN EDECEĞİM"


"Şu anda yarın öğleden sonra büyük bir olasılıkla Mecliste yemin edeceğim. İlk yeminimi meslektaşlarımın aracılığıyla halka yapmak istiyorum. Ben haksızlıklara hukuksuzluklara karşı bundan sonraki hayatımda mücadele edeceğim."


"İÇİNDEN GEÇTİĞİMİZ SÜREÇ KİN GÜDÜLECEK BİR SÜREÇ DEĞİL"


"İçinden geçtiğimiz süreç, bir sünger çekelim her şeyi unutalım denecek bir süreç değildir. Ama kin güdülecek bir süreç de değil."


"TÜRKİYE'YE TESLİM OLACAĞIM"


“Bütün bu hak gasplarının giderilmesi için bir başlangıç olmasını diliyorum. Her şeyi ailemle yaşadık. Büyük aileme Türkiye'ye teslim olacağım. Gazetem Cumhuriyet'e, Cumhuriyet Halk Partisi'ne teslim olacağım."


"CEZAEVİNDE ÇÜRÜYECEĞİMİZE HİÇ İNANMAMIŞTIK"


"5 yıllık tutukluluk süresince, en çok gelecek bitirdim. Bitiremediler. Biz cezaevinde çürümeyeceğiz. Çürüyeceğimize zaten hiç inanmamıştık. Bu aşamadan sonra artık Türkiye'de, içimdeki duyguyu belki en açık şekliyle anlatmak gerekirse, içeride hapis yatanlara karşı sanki kapıyı ben kapatmış kadar sorumlu hissediyorum."


"AÇIN ARTIK BU KAPILARI"


"Diyorum ki, açın artık bu kapıları. Türkiye'de artık ne yapacaksak hukuk zemininde yapmak zorundayız. Hukuk zemininde yapacaksak da belki de can güvenliğinden önce Türkiye'de bir hukuk güvenliği sorunu vardır."


"BİR GİRDİM BİN ÇIKIYORUM"


"Yarın 10 Aralık İnsan Hakları Günü. Dilerim bugün, Türkiye'de maalesef çok uzun zamandır İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyordu ama Türkiye'de neredeyse her gün insan haklamaları günü haline geldi. Türkiye'de bu haksızlıkların giderilmeli. En kötü Meclis bile kapalı bir Meclisten iyidir. Bu Meclisi her şeyin üzerinde tutuyorsak, yarın İnsan Hakları Günü'nde, önümüzdeki dönem için haddimi biliyorum. Her şeyi yapacağım, her şeyin üzerine gideceğim gibi duygular içinde değilim. Ama bir ucundan tutacağım. Halka verdiğim ilk yemin budur.Bir girdim bin çıkıyorum. Bu topluma hep inandım. Toplumdan umudumu hiç kesmedim. Onların bir parçası olacağım. Hukuksuzlukların giderilmesi için ilk yapılması gereken kapıların açılmasıdır."


"CEZAEVLERİNDE PİLSEL HABERLEŞME YÖNTEMİ VAR"


"Cezaevlerinde bir haberleşme yöntemi var. Pilsel diye. Bir koğuştan ötekine pile sarıp mesajınızı tel örgülerin üzerinden atarsınız. Bu mesajlardan birinde 'iki yıldır tutukluyum hala mahkemem sonuçlanmadı' diyordu. Hukuku aramaya halkın da katılması ene büyük dileğim. Mahkemeler halk adına karar veriyorsa, o zaman halkın vicdanına, özlemine de karşılık vermek zorundadırlar. 3 bin saat mahkeme karşısında kaldım. Merhaba özgürlük, merhaba Türkiye."
Kaynak

#15
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Cumhuriyet GazetesiResmi ekleyen
10 Aralık 2013 - Cumhuriyet Gazetesi ön sahifesi, Balbay'a ayrıldı

#16
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Cumhuriyet Gazetesi


07 Mayıs 2014Resmi ekleyen#17
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Cumhuriyet Gazetesi14 Ağustos 2014


Resmi ekleyen#18
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Cumhuriyet Gazetesi

16 Ağustos 2014


Resmi ekleyenDosya Ekle  cumhuriyet-gazetesi_77126.jpg   537,3K   0 kere indirildi

#19
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Cumhuriyet Gazetesi


17 Ağustos 2014Resmi ekleyen#20
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Cumhuriyet Gazetesi

18 Ağustos 2014


Resmi ekleyenDosya Ekle  cumhuriyet-gazetesi_77196.jpg   530,2K   0 kere indirildi
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı