İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Sevgililer Günü | Aziz Valentine´ın Öyküsü

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Sevgililer Günü


Aziz Valentine´ın öyküsü III. Yüzyıl´dan gelir. O dönemde Roma tahtında İmparator II. Claudius vardı, "Zalim" adıyla tanımlanan Claudius aşırı savaş ve askerlik tutkunuydu, her yetişmiş erkeğin muhakkak asker olmasını istiyor ve kimseye göz açtırmıyordu. Öylesine ileri gitmişti ki, askerliğe engel oluyor düşüncesiyle evlenmeyi dahi yasakladı. Gençler şaşkındı, kimse sevdiği ile beraber olamıyor, Roma kenti sayısı gittikçe artan ve uzak ülkelerde ölen sevgililerinin ardından ağlayan kadınlar ve kızlarla dolmuştu. Kısacası aşk yasaklanmıştı. Bu sıralarda İmparator tüm Romalılar´ın 12 tanrıya tapmalarını aksi halde davrananların ve özellikle de Hıristiyanlar´la ilişkiye girenlerin ölümle cezalandırılacaklarını emretti. Bu emre uymayanların arasında Aziz olarak kabul edilen filozof Valentinus´da vardı, gezerek dinsel vaazlar veriyor ve İmparator´un hatalı olduğunu anlatıyordu. Sonunda yakalandı ve hapse atıldı. Valentinus´un hapiste olduğu günlerde yaşananlar efsaneye dönüşerek günümüze kadar ulaşmıştır.


Resmi ekleyen


Aşkın simgesi "kalp"Hapishaneyi korumakla görevli gardiyanın kızkardeşi Julia´nın gözleri doğuştan görmemektedir, gardiyan Valentinus´un anlattığı İsa ilgili öykülerin arasında körlerin gözlerinin açıldığını öğrenince, kardeşini gizlice Valentinus´un yanına getirir.

Julia çok güzel ve zeki bir kızdır. Günlerce beraber olurlar, Valentinus ona Roma tarihini, doğanın yapısını, aritmetiği ve Tanrı´ya yönelmeyi öğretir. Julia, dünyayı Valentinus´un anlattıklarıyla görür, onun bilgeliği ile aydınlanır, güçlenir ve teselli bulur.

Bir gün sorar;

"Valentinus, Tanrı gerçekten dualarımızı duyar mı?",
Aziz gülümser; "Evet, herbirini.",
Julia; "Her sabah ve her gece ne için dua ettiğimi biliyormusun? Görebilmek için dua ediyorum, senin bana anlattıklarını görmeyi çok istiyorum.", Valentinus; "Tanrı bizim için en iyi olanı yapar, yeter ki buna inanalım." der.
Julia, yere diz çöker ve; "Böylesine inanmak istiyorum, yardım et." der.
Beraberce duaya başlarlar. Birden hücrenin içersi altın renkli bir ışıkla aydınlanır ve Julia haykırır;
"Valentinus, görüyorum, görüyorum."
Valentinus duaya devam etmesini söyler. Ertesi gün Valentinus´un ölüm emri gelir, Aziz Julia´ya son bir not yazar, Tanrı´ya hep yakın olmasını öğütler ve notun altını "Senin Valentine´ından" diye imzalar. Mektup, ertesi gün Julia´ya ulaşır, o günün tarihi 14 Şubat 270´dir. Valentinus, sonradan Papa I. Julius tarafından "Porta Valentini" adı verilen bir kemer kapısının altına gömülür (Şimdi orada yani Roma´da Praxedes Kilisesi vardır.) Julia, mezarın yanına pembe çiçekler açan bir badem ağacı diker. Günümüzde sevginin ve dostluğun simgesinin badem ağacı olması buradan kaynaklanır.

İşin aslına bakılırsa, 15 Şubat tarihi Roma tanrıçalarından Februata Juno adına yapılan kutsama töreninin günüdür; birbirleriyle ilk kez cinsel ilişkiye girecek gençlerin adlarının yazıldığı parşömenler, o gün tanrıçaya sunulurdu. Papalık daha sonra yasaklanan bu geleneğin yerine, azizlerin adlarının yazılı olduğu listeleri sergilemeye başladı. Biz yine Roma´ya dönelim. 15 Şubat´ta kutlanan gençlerin aşk festivalinin özgün adı Lupercalia´dır, geleneksel olarak hediyeler verilirdi. Kuşların çiftleşme döneminin başlangıcı kabul edilen Şubat ayı döneminde, gençler de onları örnek alarak eşleşirlerdi. Hıristiyanlığın güçlenmesinden sonra, Pagan inançları yasaklandı veya yerlerine Hıristiyan versiyonlar getirilmeye başlandı. Aziz Valentine Hıristiyanlığın simgesi olan sevgi ve evlilik kuramı ile kişiselleştirildi, onun Lupercalia Festivali´nin arifesinde öldürülmüş olması iyi bir raslantıydı, böylece Roma´nın bereketlilik ve döllenme kutsamalarıyla, Hıristiyanlığın evlilik ve çoğalma ilkesi bütünleştirilmiş oldu. Amaca ulaşılmıştı.

Günümüzdeki yorumuyla "St Valentine" yani "Sevgililer Günü", Roma´daki gibi sevenlerin birbirlerine sevgilerini Valentinus´un son mesajında olduğu gibi küçük kartlar ve hediyelerle sunmaları şeklinde kutlanmaktadır. Aslında kökende yine birleşme, bütünleşme ve çoğalma güdüsü yani bereketlilik vardır. Aynı zamanda da, Tanrısal aşkla, dünyasal aşkın birleştiği yer, Julia´nın öyküsünde olduğu gibi birleştirilir.#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Sevgililer Günü | Aziz Valentine´ın Öyküsü


Resmi ekleyen14 Şubat Sevgililer Günü ve George Ferris’in 154’üncü Doğum Günü - 2013


http://www.youtube.com/watch?v=O1OSpNsxF6414 Şubat Sevgililer Günü ve George Ferris’in 154’üncü Doğum Günü İçin Hazırlanan Doodle - Google Doodle: Valentine's Day 2013 & George Ferris 154th BirthdayBakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/14_Subat_Sevgililer_Gunu_Nedir_Sevgililer_Gunun_t20297.html'] 14 Şubat Sevgililer Günü Nedir? | Sevgililer Gününün Tarihçesi- Sevgililer Günü Mesajları - Sevgiliye Güzel Sözler - Aziz Valentine - Günümüzde Sevgililer Günü - Dünya Dillerinde SENİ SEVİYORUM. Sevgililer Günü Kartları ' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/14_Subat_Sevgililer_Gunu_Nedir_Sevgililer_Gunun_t20297.html'] 14 Şubat Sevgililer Günü Nedir? | Sevgililer Gününün Tarihçesi- Sevgililer Günü Mesajları - Sevgiliye Güzel Sözler - Aziz Valentine - Günümüzde Sevgililer Günü - Dünya Dillerinde SENİ SEVİYORUM. Sevgililer Günü Kartları

http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html&st=210&gopid=146369#top']Google Logoları Arşivi' target='_blank'>Google' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html&st=210&gopid=146369#top']Google Logoları Arşivi
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı