İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Tayland | Genel Bilgiler - Gezilebilecek Yerler - Tarihi ve Kültürel Zenginlikleri

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Tayland Uzak Doğu’nun çok ilginç bir ülkesi.. Güneyden Malezya ile komşu.. Krallıkla yönetilmekte.. Eski adıyla "Siyam Krallığı".. Ana dili Thai.. %92 si Budist, %5 i Müslüman, geri kalanı Hıristiyan.. 62 milyona yakın nüfusu var.. Bunun yaklaşık %10 u Başkent Bangkok'ta yasamakta.. Mart - Mayıs arasında sıcak, Haziran - Ekim arasında yağışlı, Kasım - Şubat arasında serin ama bizim ülkemize göre yine de sıcak bir iklimi var.. Yani her zaman sıcak..Biz bunu kendi ülkemizle kıyaslayacak olursak sıcak - daha sıcak - çok sıcak olarak adlandırabiliriz.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Tayland, Asya-Çin ve Hint kültürünü özümsemiş.. Bu gün kullanılan Thai kelimeleri Palı, Sanskrit, Kmer, Malay, İngiliz ve Çinciden türemiş.. İnanılmaz güzellikte eserler mevcut bu ülkede.. Gezdiği her yerde bu güzelliklere hayran kalıyor insan.. Bu ülkeye has suya dayanıklı bir ağaç olan Tik ağacından yapılan el oyması eşyaları izlerken adeta büyüleniyor kişiler.. Öylesine güzel ki.. her biri bir sanat eseri ve emek karşılığı..
Tayland mutfağı çok zengin ve değişik.. 24 saat her yer hemen açık.. Bu ülkede aç kalmak mümkün değil.. Dünyanın her kösesine hitab edecek yemek çeşitleri mevcut.. Fiyatları da uygun.. Ancak tuz bulmak o kadar kolay değil.. Bunun yerine soya sosu kullanmak durumundasınız.. Tayland deniz ürünleri ve tropik meyveler ülkesi... Deniz ürünleri, restoranın market bölümünden satın alınıyor, garsonlara pişirme tarzı hakkında bilgi veriliyor.. 15 dakika sonra muhteşem bir ziyafet sofrası müşteri için hazırlanıyor.. Turistlere kapalı sise suyu içmeleri öneriliyor..
Turizme çok önem veriyorlar.. Ülkelerine gelen turistleri çiçeklerle güzel kızlar karşılıyor.. "Kral ve Ben" filminin çekildiği bu ülke Krala ve Budizm son derecede bağlı ve saygılı... Neredeyse tüm gelirlerini Budizm için harcıyorlar.. Her evde mutlaka minik bir Buda Tapınağı veya kösesi mevcut.. Öylesine göz alici ki bu köseler..Her otel odasında Budizmci anlatan bir kitap var.. İnanılanın aksine Thai Kadınları oldukça tutucu.. Buda Tapınaklarını ziyaret sırasında şort ve kısa eteğe izin verilmiyor.. Tapınaklara girişte ayakkabılar mutlaka çıkartılıyor.. Bu ülkede dikkat edilmesi çok önemli husus kimsenin basına dokunmamak.. Saclarını okşamamak.. Ayakla her hangi bir şeyi işaret etmemek.. Selamlamaları Thai tarzında cevaplamak..

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen#2
perikizi

perikizi

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 1 İleti
ELLERİNE SAGLIK KARDEŞ
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı