İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Mevlana Celalettin Rumi'den Rubailer

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

Şimdi Düşlerimin Sonbaharındayımm ...

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Rubailer

Resmi ekleyen

Aklın gücü, cennetteki sırlarla ulu: Aşktan deliren, akıllıdır, sağduyulu. Sevdaya kapılmış yüreğin zorlu yolu Görkemli yabancılıkla, özlemle dolu.

Gitsin, güzelim, hepsi de, tek sen gitme. Ey dost, ey gam ortağı-bizden gitme. Ey gülbeşeker, şarap koy, iç, doldur, gül. Dünya süsü saki, Allasen gitme.

Bir gün şu çiçekli dal, dolar meyveyle; Bir gün döner istek adlı şahin, avla... Aşk imgesi, şimdi, bir gelip gitse bile Bir gün gelir... Artık hiç gitmez-asla!

Bir tane canım var ama, yüz bin bedenim. Can neymiş? Neymiş ki beden? İşte ben’im. Bir başkası var ya: işte ben, ben! O, beni Sevsin diye bir başkası oldum kendim.

Cennet gelecek, derler, içersin bade, Çevrende gülüp oynar huriler de... Madem sonumuz bu, şimdiden hem içeri Hem ellerimiz sevgilinin üzerinde.

Biz aşkta reziliz: Bize hep yanlışlar Sarhoşluk, cinnet ve günah yazmışlar. Sensin yaşamak, amaç, zaman sen-bu budur; Ey dost, madem sen varsın, her şey var.

Ben aşıkım aşka; aşk da sevdalı bana. Aşık tene can-ten ise sevdalı cana. Bazen dolarım boynuna ben kollarımı Bazen de sürükler beni canan yanına.

Ben, işte dağım: sesim sözüm sevgilimin. Ben, işte resim: ressamı sensin resmin. Benden geliyor sanma bu sözler-asla: Ses, işte, anahtarla açılmış kilidin.

Aşk, özge ateştir: ısınır onda ayaz; Yandıkça o, taşlar yumuşar, sert kalamaz. Varsın aşık günaha girsin, hoş gör: Sevda şarabından içmiş-arlanmaz.

Dön aşkın çevresinde: gün işte bu gün. Dön. Dön. Çılgın kalbini yermez dönüşün. Yangınla sınav-ölüm kalım-özge savaş: Vuslat bu, kucaklaşma, zifaf, mutlu düğün.

"Aşk bir kuru ses," derler.-Sunturlu yalan. "Aşk umdun,"derler, "buldun, var oyalan." Bizlerde saadet hep can içre olur... "Cennet yedi kat arşta" mı derler? Bu yalan.

Aşkın gönlümle cenkleşirken-tam o an- Çırçıplak, yalnayak kaçıp gitti bu can. Kim bende akıl var sanmaktaysa deli. Benden sakınan: işte odur aklı olan...

Mevlana Celaleddin Rumi
( 1207 - 1273 )

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 23:11 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Allah’ım Bu Vuslatı Hicran Etme

Resmi ekleyen

• Allah’ım bu vuslatı hicran etme, Aşkın sarhoşlarını nalan etme.
  • Sevgi bahçesini yemyeşil bırak, Bu mestlere bahçelere kasdetme.
  • Dalı yaprağı vurma hazan gibi, Halkını başı dönmüş zelil etme.
  • Kuşunun yuvasının ağacını, Yıkma da kuşlarını perran etme.
  • Kumunu ve mumunu karıştırma, Düşmanları kör et de şadan etme.
  • Hırsızlar aydınlığın düşmanıdır, Onların işlerini asan etme.
  • İkbal kıblesi yalnız bu halkadır, Umut kabesin öyle viran etme.
  • Bu çadır iplerini öyle katma, Çadır senindir eya sultan etme.
  • Yok dünyada hicrandan daha acı, Ne istiyorsan et de onu etme...

Mevlana Celaleddin Rumi
( 1207 - 1273 )

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 23:23 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Birliğe Ulaş

Resmi ekleyen

• Beri gel, daha beri, daha beri. Bu yol vuruculuk nereye dek böyle? Bu hır gür, bu savaş nereye dek? Sen bensin işte, ben senim işte.
  • Ne diye bu direnme böyle, ne diye? Ne diye aydınlıktan kaçar aydınlık, ne diye? Topumuz bir tek olgun kişiyiz, bir tek, ne diye böyle şaşı olmuşuz, ne diye?
  • Zengin yoksulu hor görür, ne diye? Sağ soluna yan bakar, ne diye? İkisi de senin elin, ikisi de, peki, kutlu ne, kutsuz ne?
  • Topumuz bir tek inciyiz, bir tek. başımız da tek, aklımız da tek. Ne diye iki görür olup kalmışız iki büklüm gökkubbenin altında, ne diye?
  • Sen habire gevele dur bakalım, habire 'usul boylu birlik çam ağacı' de, sonu nereye varır bunun, nereye?
  • Şu beş duyudan, altı yönden varını yoğunu birliğe çek, birliğe. Kendine gel, benlikten çık, uzak dur, insanlara karıl, insanlara, insanlarla bir ol. İnsanlarla bir oldun mu bir madensin, bir ulu deniz. Kendinde kaldın mı bir damlasın, bir dane.
  • Erkek arslan dilediğini yapar, dilediğini. Köpek köpekliğini ede durur, köpekliğini. Tertemiz can canlığını işler, canlığını. Beden de bedenliğini yapar, bedenliğini.
  • Ama sen canı da bir bil, bedeni de, yalnız sayıda çoktur onlar, alabildiğine, hani bademler gibi, bademler gibi. Ama hepsindeki yağ bir.
  • Dünyada nice diller var, nice diller, ama hepsin de anlam bir. Sen kapları, testileri hele bir kır, sular nasıl bir yol tutar, gider. Hele birliğe ulaş, hır gürü, savaşı bırak, can nasıl koşar, bunu canlara iletir...

Mevlana Celaleddin Rumi
( 1207 - 1273 )

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 23:26 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Bahar

Resmi ekleyen

• Sevgili tutmuş yularımdan beni, develer gibi habire çeker. Esrik devesini böyle nereye götürür, böyle hangi katara?
  • Hem canımı çiğnedi benim o, hem bedenimi çiğnedi. Gönlümü bağladı benim o, kırdı şişemi.
  • Ne iş yaptırmaya götürür, bilmem, nereye götürür beni.
  • Sevgili takar beni oltasına, atar karaya balık gibi. Sevgili kurar gönlüme bir tuzak, avcıdan yana çeker sürür beni.
  • Bakarım tabiat başlar büyük işine: Bulutlar gelir uzaktan katar katar, küme küme. Bulutlar sular ovaları. Bulutlar yürür dağlara doğru. Uyanır açar gözlerini yeryüzü. Gökler çalar davulunu. Dalların gönlüne çeker gülün özü en güzel kokusunu baharın. Tohumun gönlü başlar vermeye tohum. Ağaç durmadan söyler, döker içini...

Mevlana Celaleddin Rumi
( 1207 - 1273 )

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 23:29 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Olduğun Gibi Görün Ya Da Göründüğün Gibi Ol

Resmi ekleyen

Güneş gibi ol şefkatte, merhamette. Gece gibi ol ayıpları örtmekte. Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte. Ölü gibi ol öfkede, asabiyette. Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol...

Mevlana Celaleddin Rumi
( 1207 - 1273 )

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 23:30 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Başka Yarınlar

Resmi ekleyen

• Bugün yüzünde bir başka güzellik var senin, bugün dudağında başka bir tad var, boyunda başka bir yücelik. Bugün kırmızı gülün bir başka daldan.
  • Ayın gökyüzüne bugün sığmamış. Göklere benzeyen göğsün bugün daha geniş. Hangi yanından kalktın bu sabah, söyle, bir başka kavga var dünyada senin yüzünden, dünyada bir başka gidiş..
  • Biz senin gözlerinden gördük arslanlara meydan okuyan o ceylanı, Başka bir ovası var o ceylanın bugün iki cihandan da dışarı.
  • Seven insanın ayağı mı yok, işte ona ölümsüzlük kapandı. Yukarlarda onunla uçar gider.
  • Gözlerinin denizinde onu arama. O inci bir başka denizde.
  • Bakarsın bugün sever bu yürek, yarın sevilir bakarsın.
  • Yüreğimin özünde başka yarınlar var...

Mevlana Celaleddin Rumi
( 1207 - 1273 )

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 23:34 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Kendi Kendine

Resmi ekleyen

• Kişinin kendine ettiğini, Edemez kişiye hiçbir fani. Bu kahpe hırsı, ne kıskanç kini, ne şarap, ne de haşhaş edemez..
  • Kişinin kendine ettiğini, tayfun, boran, Dağ, taş edemez.
  • Kişinin kendine ettiğini, Edemez kişiye hiçbir fani. Tutmazsa gerçek dost elini, kendi kendiyle baş edemez..
  • Kişinin kendine ettiğini, sarhoş edemez, ayaş edemez, mezar soyan nebbaş edemez...

Mevlana Celaleddin Rumi
( 1207 - 1273 )

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 23:36 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Kardeşim

Resmi ekleyen

Kardeşim sen düşünceden ibaretsin, Geriye kalan et ve kemiksin, Gül düşünür, gülüstan olursun, Diken düşünür, dikenlik olursun...

Mevlana Celaleddin Rumi
( 1207 - 1273 )

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 23:38 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

• Özel Dost
  • 3.880 İleti
Yeniliğe Doğru

Resmi ekleyen

Her gün bir yerden göçmek Ne iyi! Her gün bir yere Konmak ne güzel Bulanmadan, donmadan Akmak ne hoş.. Dünle beraber Gitti cancağızım Ne kadar söz varsa Düne ait. Şimdi yeni şeyler Söylemek lazım...

Mevlana Celaleddin Rumi
( 1207 - 1273 )

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 23:39 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı