İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Altınkaya Barajı | Samsun - Bafra

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

chetink

chetink

KD ™ Yakın Arkadaş

• Kadim Dost
  • 389 İleti

Resmi ekleyen Resmi ekleyen Resmi ekleyen

Burası samsun bafra altınkaya barajının 3km aşağısında kalıyor ve burada kesinlikle yüzemiyorsunuz dışarıda 30 derece sıcaklık var ama su 0'a yakın.
3.resimde gördüğünüz kral mezarı talan edilmiş ama tam karşısında ve yaklaşık 300 mt yüksekte düz bir sütüna inşa edilmiş 2.kral mezarı var ama talan edildiğini sanmıyorum.
Resmi ekleyen
Altınkaya Barajgölünden çevrenin kuş bakışı görünümü 196mt.

Resmi ekleyen
Yukarıdaki resmin hemen yanında asfaltyolun kenarında Asar Kalesine giriş var ve çok küçük eğilerek giriyorsunuz ama size bambaşka bir dünya kapılarını açıyor.İçeride solda kalenin (dağın)içine giriş var ve söylentiye göre insanlar iki yaka arasında geçiş yapıyormuş.Sağ taraftan Asar kalesinin en tepesine çıkıyorsunuz ve inanamazsınız yaklaşık 500 mt yurarıda 2m çapında 1,5-2m derinliğinde zemine sıfır su kuyusu ben birkaç defa içine düşme tehlikesi atlattım.
Resmi ekleyen
Bu araç barajın tam ortasından geçiyor.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Asar Köyü sınırları içerisinde bulunan kaya mezarlardan birincisi , Bafra istikametinden asfalt yolun sağ kenarında yükselen ilk büyük kaya kütlesinin yüzeyine yapılmıştır. Üçgen alınlıklı , beş sütunlu bir cepheye sahiptir.

Kaya mezarlarından ikincisi asfalt yolun sol tarafında yükselen üçüncü büyük kaya kütlesinin yüzeyine yapılmıştır. Dört sütunlu bir cepheye sahiptir.

Üçüncü Kaya mezarı Kızılırmak nehri kenarındaki büyük kale kütlesinin yüzeyine yapılmıştır. Dört sütunlu bir cephesi bulunmaktadır. Helenistik döneme ait olan bu kaya mezarları Paflagonya tipli olarak bilinmektedir.

Resmi ekleyen

Asar Köyü hudutları içindedir. Helenistik dönemdeki ilk inşasından sonra Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde onarım yapılarak yerleşim görmüş daha sonra terk edilmiştir. Önünden Kızılırmak nehri geçmektedir. Bazı yerlerde sur duvarları tamamen yok olmuş, bazı yerlerde kısmen ayakta kalmıştır. Surların dış yüzü düzgün kesme taştan yapılmış, aralarda tuğla örgü mevcuttur. Arka yüzü ve içi moloz taştandır. Kalenin içinde yapılara ait duvar kalıntıları ve bir sarnıç görünmektedir. Kaleye asfalt yol üzerindeki bir tünel ile girilmektedir. İç kısımda kayanın düzeltilmesi ile oluşturulmuş basamaklar ile yukarıya çıkılmaktadır. Bu tünel (geçit) ile kalenin Kızılırmak’tan su ihtiyacının karşılandığı anlaşılmaktadır. Ayrıca bahsi geçen tünel ile kızılırmağın iki yakası arasında bağlantı olduğu ve geçişlerin yapıldığı(Altınkaya Barajı yapılana kadar)orada edindiğim bilgiler arasında.
Bu geçit ne yazıkki bizim Arkeologların ilgisini çekmiş ve bir çok yerini kazmışlar baraj yapılırkende çökmüş.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Bafra' nın 32 km. uzaklığındaki, adını söz konusu kayadan alan Kapıkaya köyü hudutları içindedir.

Kızılırmak nehrinin doğusunda Asar kalesi ve gözetleme odalarının karşı tarafındadır.

Yüksek tepenin üzerindeki 5x4 m ebadında olan kapı şeklini nasıl meydana geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur.

Bir rivayete göre burada; eski dönemlerde suçluların asıldığı ve gelene geçene ibret olsun diye o vaziyette bir kaç gün bekletildiği, söylenmektedir.

Bu resimleri farklı sitelerden toparladım ama en kısa sürede kendi çektiğim resimleri sizlere ulaştırmaya çalışacagım.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı