İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kutlu Doğum Haftası - 20 - 26 Nisan | Kutlu Doğum Haftası Nedir? 1989 Yılından Beri Kutlanmakta Olan Kutlu Doğum Haftası Fikri Nasıl Doğdu? Kutlu Doğum Haftası Şiirleri

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 12 yanıt gönderildi

#11
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kutlu Doğum Haftası


Kutlu Doğum Uydurması

İslamiyetin kutsal değerlerinin pasta şekline getirilerek kesilip yemek üzere sunulması “Kutlu Doğum Haftası” etkinliklerini yeniden tartışılmasına neden oldu. Üstelik Kutlu Doğum haftasının İslamiyet’in içerisinde olan bir kutlama olmadığı daha sonradan üretildiği biliniyor.

Resmi ekleyen


Gerçekten de kutlu doğum haftası gibi bir hafta tamamen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düşüncesiyle ortaya çıktı. İslami olarak kutsal bir gün hiçbir zaman miladi takvime göre kutlanmaz. Mevlid Kandili de Hazreti Muhammed’in doğum günü olarak Rebiul-evvel ayının 11’ini 12’sine bağlayan gece kutlanıyor. Bu konuda da bir netlik yok. Şiiler bu günü 17’sinde kutluyorlar. Hatta Odatv.com'un yaptığı araştırmadan çıkan ilginç bir sonuç var. Ne Hz. Muhammed döneminde ne de onu takip eden Halifeler döneminde "kandil kutlamaları" yoktu. Bu günler daha sonra birer gelenek olarak oluştu. Hatta şunu da söyleyebiliriz. Hiçbir İslam ülkesinde "kandil kutlamaları" Türkiye'deki gibi abartılı kutlanmıyor.

Mevlid Kandili, hicri takvim ile miladi takvim arasındaki 11 günlük farktan ötürü her yıl 11 gün geriye geliyor ve her yıl miladi takvime göre tarihi değişiyor.

Kutlu Doğum haftası ise sanki İslami bir gelenek gibi kutlansa da aslında 1989 yılında Türkiye’de ortaya çıktı. Yani sadece 20 yıllık bir geçmişi var. Hiçbir İslam ülkesinde böyle bir hafta yok. Böyle bir hafta olmasını kararlaştıran Diyanet İşleri Başkanlığı. Kısacası bu haftanın İslami esaslara göre bir karşılığı bulunmuyor. Kısacası diyanet, tamamen kendi tasarrufu ile böyle bir haftanın kutlanmasına karar verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı önce Kameri takvime göre, 1994’ten sonra da Miladi takvime göre bu haftayı belirledi. Hafta Hazreti Muhammed’in hicri takvime göre doğum günü olan Rebiul-evvel ayı 571 yılında 20 Nisan’a denk geliyordu. Kısacası Hazreti Muhammed miladi takvime göre 20 Nisan’da doğmuştu. Bu nedenle 20 Nisan’ı içine alan hafta kutlu doğum haftası olarak kutlanıyordu.

Bu hafta daha önce 20-26 Nisan, 18-24 Nisan, 17-23 Nisan gibi aralıklarda kutlanıyordu. Ancak her yıl 23 Nisan kutlamaları ile çakışıyordu. 23 Nisan’da türbanlı, çarşaflı çocuk görüntüleri kamuoyunda rahatsızlık yarattı. Sanki bu hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na alternatif olarak kutlanıyordu. Bu rahatsızlık üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı bu haftayı 14-20 Nisan arasına alarak ve 23 Nisan ile çakışmasını önleyerek çözüm buldu. Böylelikle 23 Nisan ihtilafı da çözümlendi.

Kısacası Kutlu Doğum Haftası ne İslam’da ne de İslam tarihinde yok.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kadim_Dostlar_Siyaset_Arsivi_f119/Kutlu_Dogum_Uydurmasi_Ne_islamda_Ne_De_islam_Ta_t83311.html']Kutlu Doğum Uydurması | Ne İslam’da Ne De İslam Tarihinde Yok' target='_blank'>Kutlu' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kadim_Dostlar_Siyaset_Arsivi_f119/Kutlu_Dogum_Uydurmasi_Ne_islamda_Ne_De_islam_Ta_t83311.html']Kutlu Doğum Uydurması | Ne İslam’da Ne De İslam Tarihinde YokKaynak: Odatv.com

#12
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kutlu Doğum Haftası


Kutlu Doğum Uydurması


Resmi ekleyenDiyanet "Kutlu Doğum Haftasını" 1989’da 12 - 17 Ekimde kutlarken son 10 yılda AKP iktidarı ile birlikte neden Nisan ayında "Hatta 23 Nisan’da" kutluyor" .

Konu Hale tarafından 01 Ağustos 2015 Cumartesi - 11:17 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#13
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı