İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Coraspin | Kan Sulandırıcı

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Recep

Recep

  KD ™ Arkadaş

 • Kadim Dost
 • 144 İleti
 • Gender:Male
 • Location:OKS
 • Interests:Kadim Dostlar


Formülü :

Her enterik kaplı tablette: Asetilsalisilik asit 100 mg

Farmakolojik Özellikler :

Coraspin 100 enterik kaplı tabletler içerdiği 100 mg asetilsalisilik asit nedeniyle antiagregan etkiye sahiptir.

Trombositler ve damar endotel hücreleri arasındaki etkileşimin düzenlenmesinde önemli mekanizmalardan biri prostaglandinler (PG) arasındaki dinamik dengedir. Trombositlerde sentezlenen tromboksan A2 (TXA2) agregasyon ve vazokonstriksiyon yönünde etki ederken, vasküler endotelyumda üretilen prostasiklin (PGI2) antiagregan ve vazodilatör olarak görev yapar. Vasküler endotelyum hasarlandığında, örneğin aterosklerotik hadiselerde, PGI2 sentezi aksamakta ve TXA2 fazlalığı belirmektedir.

Asetilsalisilik asit prostaglandin sentezi için gerekli olan siklooksijenazı dönüşümsüz olarak inhibe eder. Trombositler, bu enzimi tekrar sentez edememeleri nedeniyle, ömürlerinin geri kalan kısmında (7-10 gün) TXA2 sentezleyemezler ve agregasyon özelliklerini kaybederler. Trombositlerin aksine, endotel hücrelerinde asetillenmiş siklooksijenaz derhal yenilenir ve PGI2 sentezi devam eder.

Coraspin 100, özellikle uzun dönemli profilaktik ve terapötik uygulamalarda mide şikayetlerini en aza indirmek amacıyla dizayn edilmiştir. Bu amaçla Coraspin 100 tabletleri, mide asidine dirençli enterik lakla kaplanmıştır ve ancak barsakta çözünürler. Barsakta emilimi takiben % 80-90 oranında plazma proteinlerine bağlanan asetilsalisilik asit, böbrekler yolu ile salisilik asit ve metabolitleri halinde atılır.

Endikasyonları :

Antitrombotik olarak; non-stabil anjina pektoriste ve risk altındaki (hipertansif, hiperlipidemik, diyabetik veya sigara tiryakileri) hastalarda koroner trombozun önlenmesinde; miyokard reinfarktüs profilaksisinde; kardiyovasküler cerrahide özellikle aortokoroner by-pass ve arteryovenöz şantlarda post-operatif tromboz ve embolizmin önlenmesinde; geçici iskemik ataklarda ve stroke profilaksisinde endikedir.

Kontrendikasyonları :

Coraspin, kanama eğiliminin arttığı patolojik durumlarda, antikoagulan (heparin, kumarin türevleri v.b.) tedavisi sırasında, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde, salisilatlara ve analjeziklere karşı aşırı hassasiyet gösterenlerde, kronik veya aktif ülseri olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar / Önlemler :

Hekim tarafından tavsiye edilmedikçe hamileler ve emziren anneler tarafından alınmamalıdır.
Özellikle gebeliğin son üç ayında kullanılması sakıncalıdır.

ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE GRİP VE SUÇİÇEĞİNE EŞLİK EDEN YÜKSEK ATEŞTE REYE SENDROMU KONUSUNDA HEKİME DANIŞILMADAN KULLANILMAMALIDIR.

Yan Etkiler / Advers Etkiler :

Mide rahatsızlığı, gastro-İntestinal gizli kan kaybında artış, nadiren aşırı hassasiyete bağlı reaksiyonlar (deri reaksiyonları, nefes darlığı) ve trombositopeni görülebilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç Etkileşimleri :

Non-streoidal antiromatizmal ilaçların etkilerini ve yan etkilerini, metotreksatın istenmeyen etkilerini, antikoagulanların (örn. heparin ve kumarin türevleri) etkilerini ve steroidlerle birlikte alındığında gastro-intestinal kanama ihtimalini arttırır.

Diyabetli hastalarda kullanıldığında, insulin veya oral antidiyabetiklerin dozunun ayarlanması gerekebilir.
Furosemid, spironolakton benzeri diüretiklerin ve ürikozürik ilaçların etkilerini azaltır.

Kullanım Şekli ve Dozu :

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde:

Reinfarktüs profilaksisi ve non- stabil anjina pektoriste: 1-3x1 tablet/günRisk altındaki hastalarda koroner trombozun önlenmesinde: 1-2x1 tablet/günPost-operatif (by-pass ve shunt) tromboz profilaksisinde: 1x1 tablet/günStroke profilaksisinde ve geçici iskemik ataklarda: 1-3x1 tablet/gün

Kullanım şekli

Coraspin 100, çiğnenmeden yarım bardak su ile yutulur.

Doz Aşımı ve Tedavisi :

Aşırı dozda alındığında baş dönmesi, kulak çınlaması, terleme, bulantı, kusma, konfüzyon, hipervantilasyon, hipertermi ve dehidratasyon gibi salisilizm belirtileri görülebilir. Çok yüksek dozlarda merkezi sinir sistemi depresyonuna bağlı olarak koma, kardiyovasküler kollaps ve solunum yetmezliği görülebilir.

Ciddi intoksikasyonlarda kuvvetli alkali diürez sağlanmalıdır (örn. i.v. sodyum bikarbonat ile). Bazı ciddi durumlarda hemodiyaliz gerekli olabilir.

Ticari Takdim Şekli :

Coraspin 100 enterik kaplı tablet: 30 tabletlik blister ambalajlarda.

Diğer Ticari Şekilleri :

Coraspin 300 enterik kaplı tablet: 30 tabletlik blister ambalajlarda

Bayer AG, Almanya lisansı ile üretilmiştir.

Ruhsat tarihi: 27.04.1995 No: 173/54Ruhsat sahibi: Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti. İstanbul Üretim yeri: Bayer İlaç Fab. A.Ş. İstanbul 25 oC'nin altında kuru ve serin bir yerde saklayınız.

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Reçete ile satılır.


Konu Hale tarafından 15 Eylül 2015 Salı - 08:51 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#2
yakupserdar

yakupserdar

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 1 İleti
bilmeden 4 damar tıkalı olarak yıllarca yaşadım.
Bu arada yaşım 40 ın üzerinde olduğu için tedbir olarak devamlı Coraspin 100 kullandım
sonunda bypass oldum
şimdi reçeteyle Coraspin 300 kullanıyorum
yaşı 40 ın üzerinde olan erkelere kalp damar rahatsızlığı olsun olmasın tedbir olarak kullanmalarını tavsiye ederim

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı