İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account

Sosyal Ödevi

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 12 yanıt gönderildi

by karizmatik

by karizmatik

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 2 İleti

benimde aynı ödevim var banada yardımcı olursanız çok sevinirim :)

....MERHABALAR....
BENİM BİR SOSYAL ÖDEVİM VAR BUNUN İÇİN SİZDEN YARDIM İSTİYORUM BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM...
ÖDEVİM:TARİH BOYUNCA TÜRKLERDE MESLEK EDİNDİRME ve MESLEK ETİĞİ KAZANDIRAN KURUMLAR İLE ÜRETİM TEKNOLOJİSİNDEKİ GELİŞMELERİN SOSYAL VE EKONOMİK HAYATA ETKİLERİNİ KAVRAMAKK
YARDIM EDERSENİZZ SEVİNİRİM
ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİMM ( birşey bulamadım üyeyim

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yahu bu ödevi veren öğretmeni tanımak isterdim doğrusu ne bu böyle bir senedir aynı konuyu ödev olarak verip duruyor, inanılmaz doğrusu. :blink:

Yok yok ben anladım hoca yüksek lisans yapıyor konuyu da sizlere araştırtıyor. ;2)

Hocam yok böyle bir konu, yarım yamalak şeyler var koca nette. :o

Neyse ben ufak birşey buldum bir sonraki mesajda okuyabilirsiniz gençler, umarım faydası olur, hocam size de faydası olur inşallah. :pleasantry:

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Türklerin Tarih Boyunca Mesleki Eğitimleri Ve Kurumları

Tarih Boyunca Mesleki Eğitim

Türkler tarih boyunca tarım ve hayvancılığa büyük önem vermişlerdir.

Orta Asya’daki Türkler göçebe bir yaşam sürmekteydiler. Göçebe yaşam tarzında hayvancılık çok önemli bir geçim kaynağıydı.

Hayvancılık ile de uğraşan Türkler, geçimlerini hayvanların etinden, sütünden, derisinden yararlanarak sürdürmüşler.

Anadolu’ya yapılan göçler sonucu buralara yapılan yerleşik düzenli yaşam tarzı onları tarımada yöneltmiştir..

Tarımda ekip-biçme işleriyle uğraşıp geçimlerini sağlamışlardır.bu konularda mesleki eğitimler almamışlardır..

Sonraları Osmanlı Devleti kurulunca;

Osmanlılar, medrese eğitimi ve dolayısıyla ilim ve bu sahanın adamlarına değer verdiklerinden,
bunların tahsil ve eğitim konusunda karşılaşabilecekleri her türlü sıkıntıyı ortadan kaldırmaya çalışmışlardı.

Osmanlılar, medreselerdeki eğitim ve öğretim faaliyetlerini vakıflar vasıtasıyla devam ettirdiler.
Fatih Sultan Mehmed' in, İstanbul'u feth eder etmez Sahn-i Semân medreselerini tesis ettirmesi ve bunların giderlerini sağlamak için vakıf kurmasından sonra, devlet merkezi olduğu gibi ilim merkezi haline de gelen İstanbul'da basta hükümdarlar olmak üzere sultanlar, vezirler, ilim adamları, bazı saray mensupları ve maddî durumu iyi olan millet tarafından pek çok medrese inşaa olunmuştu.

Medreselerin yanı sıra; Enderûn mektepleri de bulunmaktaydı. Mülkî, idarî ve diğer önemli kadronun yetiştirildiği yerlerde enderun mektepleriydi.

Osmanlı devleti Bu gelişmeler ile mesleki eğitime önem verdiğini anlaşılmaktadır. Osmanlı mesleki eğitimleri medreseler sayesinde sürdürmekteydi.

Günümüzdeki mesleki eğitimler

Ülkemizde mesleki eğitimi sağlayan meslek liseleri kişilerin ilgi alanına dayalı meslek edindirme politikası izlemektedirler. Meslek liseleri alanında bilgili, mesleki eğitimini sorunsuz ve düzenli şekilde vermeyi amaçlar..

Meslek liseleri meslek edindirmede bireyin bilgi alanı üzerine 1 senesi hazırlık olmak üzere toplam 4 sene eğitim vermektedir. Bireyin alanındaki iş deneyimi kazandırmak için staj sistemleriyle bireyi mesleği daha çabuk ve kolay öğretmeyi de meslek liseleri sağlamaktadır.

Meslek liseleri aracılığıyla lise öğreniminden mezun olan bireyler ister meslek alanındaki çalışma hakkını kazanır ister mesleği üzerine 2 senelik üniversite eğitimi de almaya hak kazana bilmektedir.

Meslek liseleri meslek edindirmeyi sağlayan günümüzün eğitim şeklidir…

Mesleki eğitim yapan kurumlar..

Osmanlı devletinde : Medreseler, medreselere yardım eden vakıflar, Enderun mektepleri

Günümüzde : Meslek liseleri, Mesleki Üniversiteler, Meslek yüksek okulları

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı