İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Sigara - Zararları Ve Bırakma Yolları | Nasıl Bırakacağız? Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar - Sigarayı Bırakmanın Yolları - Sigarayı Bırakanların Vücudunda Olan Değişiklikler

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 16 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Sigara: Nasıl Bırakacağız?


Sigara: Kalbimin Düşmanı, Neden Bırakmalıyım?


Sigara ve Sağlık


- Sigara içen insanların bir çoğu solunum problemleri ve akciğer kanseri riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Aynı zamanda sigara, kalp damar hastalıklarının da en büyük nedenlerinden biridir.

- Kalp hastalıklarından tüm ölümlerin yaklaşık %30’undan sigara sorumludur. Kalp damar hastalıklarının oluşumu, buna bağlı kalp krizleri ve ölümler, sigara ile ve bunun miktarı ve süresi ile yakın ilişkilidir.

- Günde 1 paket sigara içenler hiç içmeyenlere göre 2 kat daha fazla kalp krizi riskine sahiptir.

- Sigara, yalnız içeni değil, dumanına maruz kalanları (pasif içicilik) da etkilemekte (özellikle çocuklar) ve aynı hastalık risklerine maruz bırakmaktadır.
Resmi ekleyen

Skull of a skeleton with Burning Cigarette, Van Gogh, 1886, Van Gogh Müzesi, Amsterdam.Sigara kalp damar hastalığı riskini nasıl artırıyor?

Sigarada bulunan nikotin;

- Kalbe oksijen gidişini azaltır.
- Kan basıncını ve kalp hızını artırır.
- Kanın pıhtılaşmasını artırır.
- Kalp ve diğer organlardaki kan damarlarının hücrelerinde hasar oluşturur.


Sigarayı bırakmak bize ne kazandırır?


Çok iyi biliyoruz ki sigara kesinlikle sağlık açısından zararlıdır. Sigarayı bırakmakla kendimizin ve etrafımızdaki insanların;

- Hayatı uzayacak,
- Özellikle kalp hastalıkları, kalp krizi, yüksek tansiyon, akciğer kanseri, gırtlak kanseri, amfizemin de içinde bulunduğu akciğer hastalıkları, ülser gibi vücudumuzun bir çok sistemini ilgilendiren hastalıkların görülme sıklığı azalacak
- Kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz. Eskisi gibi öksürmeyecek, boğaz hastalıklarınız kolayca iyileşecek ve kendinize güveniniz artacak,
-Görüntünüz çok daha sağlıklı olacak, yüz kırışıklıklarınızın oluşumu oldukça yavaşlayacak, dişleriniz daha beyaz ve cildiniz çok daha sağlıklı görünecek,
- Tat ve koku alma duyularınız düzelecek, yemeklerden çok daha fazla zevk alacaksınız.
- Sigaraya vereceğiniz para ile kendinize ve sevdiklerinize daha yararlı şeyler yapabileceksiniz.Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?


Önce aşağıda yazılanlara inanmamız ve yerine getirmemiz gerekir:

1. Sigarayı bırakmak için herkes için geçerli tek bir yöntem yoktur.
2. Sigarayı, arkadaşlarımız ve ailemiz istediği için değil, kendimiz istediğimiz için bırakmalıyız.
3. Sigarayı azaltmayı aklınıza bile getirmeyin, asla başaramazsınız. Böyle bir şey yapsanız bile bu geçici ve kısmi bir başarı olacak, çok kısa bir zamanda en az eskisi kadar içtiğinizi hayretle göreceksiniz. Onun için ya tamamen bırakacaksınız ya da aynen içmeye devam edeceksiniz.
4. Sigarayı bırakmak kesinlikle zor değildir: Her şeyden önce sigarayı BIRAKMAYI İSTEMEMİZ ve BIRAKABİLECEĞİMİZE İNANMAMIZ gerekir.Resmi ekleyenSigarayı bırakmanın zor olacağını, onun verdiği yalancı zevkten vazgeçmenin mümkün olmayacağını düşünüyor, hatta onun dostunuz olduğunu kabul ediyorsanız sigarayı bırakmak için çaba bile gösterip kendinizi üzmeyin. Çünkü asla bırakamazsınız. Bırakın içebildiğiniz kadar için, ancak bunu yaparken sigara ile birlikte gelen ve ölüme kadar giden, yaşam kalitesini bozan ve yaşam süresini kısaltan bir çok hastalıklarla boğuşmak zorunda kalabileceğinizi unutmayın.

Sigarayı bırakmanız gerektiğine veya bırakabileceğinize inanmıyorsanız yazının geri kalanını da okuyup zamanını boşuna harcamayın. Onun yerine bir sigara daha içebilirsiniz!

Ancak yukarıdaki 4 maddeye de inanıp yerine getirebileceğimize inanıyorsak biraz çaba ile kesinlikle sigarayı bırakıp sağlıklı ve uzun bir yaşama merhaba diyebiliriz.Sigarayı Bırakmak için Neler Yapmalıyım?

İlk olarak;

- Bırakmak için nedenleriniz neler? Nedenler herkes için her zaman vardır; bu nedenleri hiç unutmayın, her sigara içtiğinizde hep aklınızda olsun.
- Sigarayı hangi koşullarda ve durumlarda ve niçin içtiğinizi, sigara içmeyi tetikleyen olayları düşünün. Bunları bilmek bırakmanızı kolaylaştıracaktır.
- Sigara esas olarak psişik bağımlılık yapar. Sigarayı içerken yaptığınız hareketler; cebinizden çıkarmanız, ağzınıza tutturmanız, yakmanız, çakmak veya kibriti söndürme şekliniz, onu elinizde tutuşunuz, yıllardır yaptığınız ve nerdeyse tören haline gelmiş hareketlerdir. Kolay bırakmanızın karşısında, yıllardır uyguladığınız bu alışkanlıklar dikilir.
- Sigarayı bırakmanız gerektiğini devamlı kendinize telkin edin. Onlarca, yüzlerce, binlerce kere… Çünkü asıl gerçek sigaranın sizi nasıl rahatlattığı değil, yukarıda yazılı olanlardır.
- Bunları yaptığınız takdirde günün birinde sigarayı artık içerken eskisi gibi zevk almadığınızı görecek hatta nefret ederek içtiğinizi fark edeceksiniz. Bu noktaya kadar geldiyseniz size yürekten tebrikler… Esas zor kısmı aslında başardınız.
- İşte bu noktada sigarayı bırakmak için bir tarih saptayalım. Bu 1 hafta sonra da olabilir, bir ay sonraki bir tarih de. Önümüzdeki özel bir gün de olabilir.Unutmayın!! Alışkanlıklardan vazgeçmek zordur, ancak asla imkansız değildir.
Bundan sonraki günlerde saptadığımız tarihte sigarayı kesinlikle bırakacağımıza kendimizi inandıralım. Saptadığımız tarih gelince son sigarayı da içtikten sonra onu sonsuza kadar terk edelim.


Unutmayın işin özü; sigarayı bırakacağımıza İNANMAK ve buna kendimizi ŞARTLAMAKTIR.Her gün, sigarayı elinize aldığınız her an, şunları aklınızdan çıkarmayın ve kendi kendinize tekrar edin;


- Sigara benim ve hatta sevdiklerimin kesinlikle düşmanıdır,
- Her içtiğim sigara beni daha sağlıksız yapıyor,
- Her içtiğim sigara, eğer varsa kalp damar ve akciğer hastalıklarımın iyileşmesini güçleştirecek ve ilerlemesini hızlandıracak, eğer bu hastalıklarım yoksa bu hastalıklara yakalanma riskimi çok artıracaktır,
- Sigara içtiğim sürece hem daha az, hem de daha sağlıksız yaşayacağım,
- Hiçbir zaman sigarayı bırakmak için geç değildir. Ne kadar erken bırakırsam o kadar kaliteli ve uzun yaşarım.
- Sigara şimdiye kadar kimseye dost olmamıştır ve neden olduğu zararlar çok uzun bir süredir gayet iyi bilinmektedir. Amerika’yı yeniden keşfetmeme gerek yok.Sigarayı Bıraktım, Tekrar Başlar mıyım?


Sigarayı gerçekten bırakacağınıza inanıp buna kendinizi şartlamışsanız bıraktıktan sonra her geçen gün biraz daha az aklınıza gelecek ve birkaç ay sonra tamamen unutacaksınız. Bu süreç elbette kolay değil. Ancak bir takım önlemlerle bu süreci daha rahat geçirmek mümkün;

- Sigara, çakmak ve kibrit kesinlikle taşımayın. Etrafta bulunması gerekiyorsa sizin gözünüzden uzak bir yerde olsunlar.
- Bulunduğunuz ortamda veya evde sigara içen varsa sizin yanınızda içmemesini veya içmemelerini söyleyin.
- Sigara içmeyerek ne gibi şeylerden mahrum kaldığınızı düşünmeyin; aksine içmeyerek neler kazandığınızı düşünün.
- Ani bir sigara içme isteği geldiğinde derin bir nefes alın. 10 saniye kadar içinizde tutun ve çok yavaş olarak verin. Ani içme isteğiniz geçene kadar bunu birkaç kez yapın.
- Ellerinizi devamlı meşgul tutun; kalemle oynayın, bir şeyler çizin, bilgisayarda çalışın, stres topuyla oynayın vs.
- Sigarayı hatırlatan ve onunla bağlantısı olan aktivitelerden uzak durun, eskiden sigara molası verdiğiniz zamanlarda spor veya yürüyüş yapın, kitap okuyun.
- Mümkün olduğunca sigara içilen ortam ve mekanlardan uzak durun.
- Ağzınızın bir şeylerle meşgul olması sigara içme isteğinizi azaltır. Ancak bu amaçla kilo almamak için kalorili veya şekerli yiyeceklerden uzak durmamızda yarar var. Bunların yerine düşük kalorili yiyecekler veya şekersiz sakız daha uygun olacaktır.
- Bol sıvı alabiliriz, ancak kafeinli ve alkollü içecekleri sınırlı olarak almakta yarar var; bunlar sigara içme isteğimizi tetikleyebilir.
- Egzersiz, özellikle her gün 20-30 dakikalık yürüyüşler, sigarayı unutmamızda ve kendimizi iyi hissetmemizde çok önemlidir.
- Etrafınızdakilere sigarayı bıraktığınızı ve bunun için neler yaptığınızı gururla söyleyin. İnanın size imreneceklerdir.
- Meditasyon, yoga gibi dinlendirici yöntemler aklınıza gelmesini azaltabilecekleri için yararlı olabilir.
- Sigarayı bırakmak için kullanılan akupunktur, hipnoz, grup tedavileri, ilaç veya bantlar hakkında doktorunuz size bilgi verecektir. Ancak şunu unutmayın ki siz sigarayı bırakmak istemediğiniz sürece bunların size hiç bir faydası olmaz.Resmi ekleyenBıraktıktan sonra neler hissedeceğim?İlk günlerde yoğun bir sigara içme isteği olabilir ve bu istek krizler halinde gelir. Bu krizlerin yoğunluğu sizin sigarayı bırakmak için kendinizi ne kadar şartladığınızla da ilgilidir. Sinirlilik, çok ve çabuk acıkma, baş ağrısı, öksürük ve konsantrasyon bozuklukları da olabilir.

Bu belirtiler ilk 1-2 hafta yoğundur. Lütfen sakin ve sabırlı olun. Bırakmak için ne kadar önemli nedenleriniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın ki yıllardır sizi kemiren azılı bir düşmanınızı alt ediyorsunuz.

Hissettiğiniz bu sıkıntılar kesinlikle geçicidir. Bu süre sigarayı hala ne sıklıkta düşündüğünüzle ilgilidir. Aklınıza fazla getirmemeye, geldiği zamanlarda da aklınızı farklı işlerle meşgul ederek fazla kalmamasına çalışın.Unutmayın!! Geçici olarak hissettiğiniz bu sıkıntılar sigaranın yol açabileceği hastalıkların sizde oluşturacağı sıkıntıların yanında çok hafif kalacaktır.Sigara içme isteği çok uzun süreler devam edebilir. Özellikle daha önce sigara ile özdeşleştirdiğiniz bir takım duygu, düşünce ve durumlarda bu istek tetiklenebilir. Bu durumların üstesinden gelmenin en iyi yolu bunların sigarasız da olabileceğine inanıp gerçekleştirmektir.


Unutmayın!! Bir zamanlar sigara içmiyordunuz ve duygu, düşünce ve durumlar o zamanlarda da vardı.Zaman geçtikce sigarayı arama zamanlarınızın arası uzayacak ve akılda kalma süreleri kısalacaktır. Bir süre sonra sigarayı bırakmış olmakla, kendinize öz güveniniz artacak, kendinizi daha sağlıklı, daha enerjik hissedecek böyle bir şeyi bunca yıl neden kullandığınıza şaşıracaksınız.


Bakıınız, Katran - Sigara Katranı – Tar

Konu Hale tarafından 17 Nisan 2015 Cuma - 17:58 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Siz başlayın sigaraya, tiryaka olun, sonra da nasıl bırakcaz diye kara kara düşünün :P

#3
melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

  Şimdi Düşlerimin Sonbaharındayımm ...

 • Özel Dost
 • 3.880 İleti
 • Gender:Female
 • Location:cennet mahallesi
şu sıralar öyle hisler içerisindeyim ki sigaranın çözüm olacağını bilsem inanın başlardım

ama kendimi zehirlemekten ve sağlığımı bozmaktan başka bi işe yaramaz sanırım


#4
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Sigarayı Bırakma Yolları ve Tavsiyeleri

Resmi ekleyen

Milyonlarca insanımızın bağımlısı olduğu, ve her içilişinde hem sağlığımıza hem de cebimize zarar veren öldürücü bir alışkanlıktır sigara. Günümüzde ise gelişen teknoloji ile bu alışkanlığı bırakmak artık daha kolay olacak.

Kriz zamanında ancak giyim ve boğazından kesen Türk vatandaşı, sigara bağımlılığından bir türlü kurtulamıyor. 19 Mayıs 2008′de yürürlüğe giren sigara içme yasağına rağmen 2007 yılına göre 404 bin adet fazla sigara içildiği tespit edildi.

Uzmanlar bu durumu ekonomik krizin yanı sıra irade zayıflığına bağlıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tiryakilere çocuk sahibi olma, başarı, terfi ve ödül alma gibi kendilerini güçlü hissettikleri dönemlerde sigarayı bırakmalarını tavsiye ediyor. Kişinin sigarayı dost edinmesinin, sigaranın da ona dost olacağı anlamına gelmediğini söyleyen Özlü, “Günün birinde, hiç ummadığınız bir şekilde, yıllardır yanı başınızdan ayırmadığınız bu sözde dosttan bir darbe yiyebilirsiniz. Gelin, bugünden gerçekleri görüp, gerekeni yapın.” ifadelerini kullanıyor.

Sigara tüm kanser türlerinin yüzde 30′unun, akciğer ve gırtlak kanserlerinin ise yüzde 80-95′inin sebebi olarak gösteriliyor. Sigarayla arkadaşlığın, ölümle sonuçlanan bir birliktelik olduğunu vurgulayan Başhekim Özlü’nün verdiği bilgilere göre, dünyada her yıl 5 milyon kişi sigara içtiği için ölüyor. Bu, aramızdan her 6-7 saniyede bir kişinin sigaraya kurban gittiği anlamına geliyor. Her 2-4 erkeğin ölümünden biri sigaradan. Türkiye’de sigara nedeniyle yılda 120 bin kişi hayatını kaybediyor. Bu sayı, trafik kazaları, yangın, cinayet, AIDS, alkol, kokain, eroin ve intiharlara bağlı ölümlerin toplamından bile fazla.

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Dönem Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, krizin insanları sigaraya başlatmadığına dikkat çekerek, “İnsanlar bunaldı da sigaraya sarıldı diye bir şey yok.” diyor. 2007′ye göre içilen sigara adedinin artmasını ise ‘bağımlılık nedeniyle sigara sayısının fazlalaştırılmasına’ bağlıyor. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatristlerinden Doç. Dr. Ayşe Esen Danacı da stresle birlikte sigara tüketiminin arttığını belirtiyor. Egzersiz ve gevşeme yöntemleri vasıtasıyla stresle başa çıkılabileceğini aktaran Danacı, “Psikiyatristler bu yönde yol gösteriyor. Ancak stres, şiddet ve depresyona dönüştüyse tedavi edilmeli.” diye konuşuyor.

Sigarayı bırakma önerileri

Tatile veya seyahate çıkarak rutin yaşamınızdan uzaklaşın.
Ödül alma, terfi etme, çocuğunuzun olması, iş başarısı gibi kendinizi daha güçlü hissettiğiniz dönemleri fırsat olarak değerlendirin.
Sigarayı bıraktığınızı herkese açıklayıp onların desteğini alın.
Sigara içme arzusu uyandıran arkadaş, iş, davranış ve durumlardan uzak durun.
Sigara içilen kahvehaneye, içkili yerlere gitmeyin.
Sigara içme arzusu geldiğinde, bırakma nedenlerinizi tek tek hatırlayın.
Kalkıp dolaşın, dış ortama çıkıp yürüyün, birkaç kez yavaş ve derin nefes alıp verin.
Asla ‘bir taneden bir şey olmaz’ demeyin.
Bir süre çay-kahve yerine soğuk içecekler deneyin.
Boş kalmayın, kendinize hobi ya da meşguliyet bulun.
Spora mutlaka zaman ayırın.
Sakız, yeşil sebzeler, havuç gibi şeyler sigara arayışınızı engelleyebilir.
Anahtarlık, kalem gibi küçük oyuncaklarla ellerinizi meşgul edebilirsiniz.
Sigaraya ayırdığınız parayla kendinizi ya da sevdiklerinizi ödüllendirecek sürprizler yapın.
Başkaları sigara teklif ettiğinde reddetme hakkınızı kullanın. ‘Hayır’ diyebilme özgüvenine sahip olun.
Onlara göre değil, kendi doğrularınıza göre yaşayın. Kendinize saygılı olun. Kimse için hayatınızı riske atmak zorunda değilsiniz.
Ruhsal bozukluk daha sık görülüyor

Depresyon, anksiyete bozuklukları gibi ruhsal sorunların sigara bağımlıları arasında görülme sıklığının daha yüksek olduğu belirtildi. Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer’in verdiği bilgiye göre içme oranları, şizofrenlerde yüzde 90, bipolar (taşkınlık) bozukluk hastalarında yüzde 70, diğer psikiyatrik rahatsızlığı olanlarda yüzde 45-70 arasında. Hafif şiddette depresyon sigara içimini artırırken, düzenli sigara içenlerde depresyon oranı ve bununla bağlantılı intihar oranları içmeyenlere göre daha yüksek. Depresyonu olanların sigarayı bırakma oranları da içenlere göre daha düşük. Sigarayı bırakmak için yardım isteyenlerin yüzde 30′u da depresyon öyküsüne sahip.

Kadınlarda kemik erimesine yol açıyor

Sigaranın kadınlarda erken (5-6 yıl) menopoza ve kemik erimesine yol açtığı ortaya çıktı. Kalp krizinden akciğer kanserine kadar pek çok hastalığı tetiklediği tespit edildi. Erciyes Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada sigara içen veya dumanına maruz kalan menopoza girmiş 30 bayan ile içmeyen ve dumana maruz kalmayan menopoza girmiş 30 bayan incelendi. Bulgulara göre kanser oluşumu, yaşlanma ve hücre ölümüne yol açan ’serbest radikaller’, aktif ve pasif içici kadınlarda daha yüksek düzeyde. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar arasında sigara içenlerin kalp krizi geçirme riski 10 kat fazla. Tiryaki kadınların, erkeklere oranla akciğer kanserine yakalanma riski de 3 kat fazla.

En büyük küresel öldürücü hastalık

Prof. Dr. Tevfik Özlü, sigaranın küresel en öldürücü salgın hastalık olduğunu vurguladı. Özlü’nün aktardığı bilgilere göre tüm zamansız ölümlerin yüzde 20’si sigaraya bağlı. Tiryakilerde kanserden ölüm oranı 15-25 kat daha yüksek. Ölüm hızı, içmeyenlere oranla iki kat fazla. Sigara kullananlar, ortalama 20-25 yıl daha erken hayatını kaybediyor. İçilen her sigara ömürden 12 dakika çalıyor. Bu zararlı alışkanlık, tiryakilerin yıllarca başkalarına bağımlı bir hayat yaşamalarına da yol açıyor. Akciğer, kalp ve beyin damar sistemi hastalıklarından kansere dünyada en sık görülen, en fazla öldüren, sakat bırakan ve en yüksek tedavi maliyetine yol açan 60 kadar hastalığın ana sebebi sigara.

alıntı...

#5
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Sigara Paketindeki Yazılar Etkili Olmadı

Resmi ekleyen

Sigara Paketinde Yazılar Etkili Olmadı, Fotoğraf da Konulacak
Sigara paketlerindeki uyarıcı yazılar etkili olmayınca yazıyla birlikte fotoğraf konulmasına karar verildi. Uyarıcı fotoğraflar yıl sonuna kadar sigara paketlerindeki yerini alacakFotoğraflarda, çürümüş diş eti ve ağız, gırtlak kanseri, akciğer kanseri hastaları ile bacağı kesilen tiryakiler bulunacak. Araştırmalar Brezilya, Tayland, Singapur ve Belçika gibi ülkelerde uygulanan bilgilendirme resimlerinin sigarayı bırakmada yüzde 20 etkili olduğunu gösteriyor. Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), sigara şirketlerine uyarıcı resimler için 'hazırlıklarınızı tamamlayın' talimatı verdi.
Sigarayla savaşta cezaların yanı sıra caydırıcı yöntemler ön planda tutuluyor. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı ve TAPDK sigara paketlerine uyarıcı resimlerin konulması çalışmalarını hızlandırdı. Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği ve tiryakiler üzerinde tiksindirici etkisi olduğu tespit edilen resimler seçildi. Önümüzdeki aylardan itibaren tiryakiler kanserli akciğer, astım olmuş çocuk, patlamış gırtlak görüntüsüne baka baka sigara içecek.
Sigaralarda yer alacak uyarıcı resimler hakkında bilgi veren TAPDK Başkan Yardımcısı Fatih Mustafa Özyeşil, "Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde sigaralara uyarıcı resim koymamız gerekiyordu. Ancak bu, ülkelerin isteğine bırakılmış durumda. Şimdi yeni kanunla bu yetki bizim kurumumuza verildi. 2009'a kadar uyarıcı resimler paketlerde yer alacak." dedi. Özyeşil'in verdiği bilgiye göre, sigara paketinde uyarıcı fotoğrafları AB ülkelerinde sadece Belçika kullanıyor. Sigara üreticileri 42 fotoğraftan 3'ünü seçerek paketler üzerine basacak. "31 Mayıs Dünya Sigara İçmeme Günü'nde insanların sigaradan kurtulmasını istiyoruz." diyen Özyeşil, tiryakilere sigarayı bırakın çağrısında bulunuyor.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırmada sigara paketleri üzerindeki uyarıcı yazıların tiryakiler üzerinde etkili olmadığı belirlenmişti. 758 tıp öğrencisi üzerinde yapılan ankette 'Tütün içmek öldürür', 'Sigara içenler genç yaşta ölür' ve 'Sağlık kuruluşları sigarayı bırakmada size yardımcı olabilir' yazılarının tiryakileri en az etkileyen uyarılar olduğu tespit edilmişti. En etkili uyarının 'Çocukları koruyun: Dumanınızı onlara solutmayın' olduğu ortaya çıkmıştı.

#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Otomatik Bilgi Mesajı

Bu konu "Kadim Dostlarımız Yazılarını Paylaşıyor" bölümünden "Sağlık Dünyası | Alternatif Tıp | İlk Yardım" bölümüne taşınmıştır.

#7
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Sigara Ve Derimiz

Resmi ekleyen

Sigaranın deri üzerindeki etkisi, özellikle bayanlarda daha sık görülmektedir. Dermatologlar tarafından yapılan araştırmalarda sigara tiryakilerinde hiç içmeyenlere göre 5 kat fazla kırışıklık olduğu saptanmıştır. Hatta bazı çalışmalarda sigaranın güneş ışınlarından bile etkili olduğu bildirilmiştir.

Soluk, kirli beyaz-gri renkli ve kırışık deri "sigara tiryakisi derisi" olarak tanımlanmaktadır. Sigara içenlerin %79’unda bu görünüm mevcuttur.

"Sigara tiryakisi yüzü"nün özellikleri şunlardır:

1- Kalıcı çizgi veya kırışıklıklar,
2- Alttaki kemik çıkıntılarının belirginleşmesi sonucu çökmüş yüz ifadesi,
3- Deride incelme, hafif gri görünüm,
4- Derinin hafif turuncu-mor-kırmızı renk alması.

"Sigara tiryakisi yüzü" 70 yaşın üzerindeki kadınların yüz yapısı ile aynıdır. Sigara içenlerde kırışıklığın erken yaşta başlaması dikkate değerdir

Kırışıklık oluşumu bir yılda içilen sigara miktarı ile doğru orantılıdır. Sigaranın kırışıklık yapıcı etkisine kadınlar daha fazla duyarlıdırlar.

Nikotin ve sinir sisteminin uyarılması sonucu gelişen damarlardaki daralma, dokuların oksijenlenmesinde azalma, pıhtılaşmada artış, kollajen depolanmasında azalma, kırışıklık oluşumunu kolaylaştıran etkenlerdir. Sigaranın deri üzerindeki etkilerini açıklayan faktörler şu şekilde özetlenebilir:

1- Direk toksik etki: Sigara içenlerde derinin neminin azalmış olması, onun toksik etkisine bağlıdır.

2- Mekanik faktörler: Kırışıklığın şeklini belirlemede önemli role sahiptir. Sigara içerken kullanılan yüz kaslarıyla ilgili olarak dudak çevresinde; tek taraflı içenlerde aynı tarafta kırışıklık görülmesi veya kazayağı kırışıklıkları gibi özel görünümler ortaya çıkar.

3- Genetik faktörler: Bütün sigara içenlerde "sigara tiryakisi yüzü" görünümü olmadığı için genetik faktörlerin rolü de düşünülmektedir.

4- Sigara içenlerde vücudun güneş görmeyen yerlerinde derideki elastik tabakanın , sigara içmeyen aynı yaş grubundakilere göre daha kalın ve parçalı olduğu gösterilmiştir. Derideki kronik oksijenlenmenin azalması, kollajen sentezini düşürerek belirgin kırışıklığa neden olmaktadır.

5- Sigara damarlardaki daraltıcı etkisiyle deride gri-esmer renklenmeye neden olur.

6- Sigaranın kısırlık, erken menapoz, adet düzensizlikleri gibi anti-östrojenik etkileri bilinmektedir. Östrojenin deri üzerindeki fizyolojik etkileri menapoz sonrası dönemde açıkça görülmektedir. Sigara içen kadınlarda göreceli bir hipoöstrojenik durum meydana gelmekte ve bu da deri kuruluğu ve kırışıklığa neden olmaktadır.

7- Sigara A vitamini seviyesini azaltır, dolayısıyla hücrenin bir numaralı düşmanı olan serbest radikallere karşı korunmayı azaltarak, kırışıklıkların oluşumunu kolaylaştırır.

Sigara içen beyaz veya gri saçlı kişilerde katrana bağlı olarak sarımsı bir saç rengi ortaya çıkar.Sigara içerken sigaranın tutulduğu parmaklar ve tırnaklarında sarı-kahverengi renklenme ortaya çıkar. Bu bulguya "nikotin belirtisi" denir. Sigara içenlerde ağız içi daha koyudur. Hatta yanak iç yüzlerinde inatçı, sert, düzensiz beyaz tabakalar oluşabilir. Sigara damarlardaki daraltıcı etkisi ile kan akımını bozarak, yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Tek bir sigara içiminin 90 dakika süren bir damarlarda daralmaya yol açabileceği gösterilmiştir. Sigara dumanında 4000 den fazla kimyasal madde bulunur ancak kan akımı azalmasından en çok nikotin sorumlu tutulmaktadır.

Dr. Zekayi KUTLUBAY
Dermatoloji Uzmanı

#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Sigara Hakkındaki Gerçekler


Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre dünya ülkelerinin birçoğunda en çok rastlanan ve en çok ölüme yol açan nedenler arasında ilk sırayı akciğer kanseri alıyor. Son 40 yılda yüzde 250 oranında artış gösteren akciğer kanserine sadece ABD'de her yıl 160 bin kişi yakalanıyor.


Türkiye'de ise her yıl 30-40 bin kişide akciğer kanseri görülüyor.Bir başka araştırmaya göre akciğer kanserinin yüzde 85'i, kronik bronşit'in yüzde 75'i, kalp hastalıklarının yüzde 25'i sigaradan kaynaklanıyor. Uzmanlar, 100 bin kişilik nüfusta hiç sigara içmeyenlerin akciğer kanserine yakalanma oranının yüzde 0.1-0.2, günde bir paket içenlerde yüzde 44, 1-2 paket içenlerde 58, günde 2 paket ya da daha fazla içenlerde 72 olduğuna dikkat çekiyor. Marmara Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (MARÇEV) ile Sigara ve Diğer Alışkanlık Yapıcı Kimyasallar Etkileşim Birimi ve Dünya Sağlık Teşkilatı kaynaklarından alınan bilgilere göre tütün ve sağlık konusunda bilinmesi gereken gerçekler şöyle sıralanıyor:


1.Tütünde sağlığa zararlı hangi maddeler bulunuyor?

En iyi bilinen ve en tehlikelileri karbon monoksit, nikotin ve katrandır.


2.Bu maddeler nasıl öldürücü etki yapar?

Karbon monoksit:
Arabaların egzoz gazının aynısıdır. Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır.

Nikotin:Kokain ve Morfin kadar bağımlılık yapar. Kan basıncını (tansiyon) ve kalp hızını arttırır. Karbon monoksit ile birlikte koroner arter hastalığı ve beyin damar hastalığına yol açar.

Katran: Kanserojen (kanser yapıcı) olup akciğer kanseri, amfizem ve kronik bronşit yapar.

3.Düşük katran ve nikotin içeren sigaralar az mı zararlıdır?

Hayır. Kanda azalan miktarları telafi etmek için alışkanlığı olanlar daha fazla içer ve daha çok içine çeker.

4.Filtreli sigaralar zararsız mıdır?


Hayır. Filtre karbon monoksit ve diğer zehirli gazları temizlemez. Filtreli sigara içicisi yine de kalp hastalıkları ve inmeye (felç) yakalanabilir.

5.Sigara neden kadınlara daha zararlıdır?

Menopoz 5-10 yıl daha erken olur. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar arasında sigara içenlerin, içmeyenlere göre kalp krizi geçirme şansı 10 kat fazladır.

6.Dünyada sigara tüketimi ne kadardır?

Gelişmiş ülkelerde 15 yaşın üzerinde sigara içenlerin günde ortalama 7-10 sigara içtiği saptanmıştır.Keşke vücudumuzun içini gösteren özel aynalar olsaydı da insanlar her içtiği sigaradan sonra vücudunda ne gibi hasarlar meydana geldiğini görebilseydi. Aşağıdaki soldan ilk resim sağlıklı bir akciğerin diğerleri ise kanser sonucu ölmüş olan akciğerlerin resimlerini göstermektedir.
Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Sigara içen bir kişinin Akciğerleri

Sigaranın Neden Olduğu HastalıklarBağımlılık – Nikotin maddesinin bağımlılık yaratıcı özelliği eroininkine çok benzer.

Sırt ve Bel Ağrısı –Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen yegâne faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.

Prostat Kanseri – Sigara içmek bütün bu tarz kanser türlerinin %40’ının nedenidir.

Göğüs Kanseri – Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.

Rahim Kanseri – Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.

Çocukluk Solunum Problemleri — Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatüre ‘ki bazen ölüme bile yol açar’)

Şeker Hastalığı – Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.

İlaca Karşı Bağışıklık - Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.

Kulak Enfeksiyonları - Sigara içenlerin çocuklarının oititis hastalığına yakalanma riskleri vardır.

Emphysema – Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85’i sigara yüzünden olur. (ciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinesine bağlanmak zorunda kalır.)

Boğaz Kanseri – Boğaz kanseri vakalarının %80’ine sigara yol açar.

Mide Kanseri – Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.

Kalp Hastalıkları – Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.

Kısırlık – Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat arttırır.

Kangren – Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni mecburen iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir. Karaciğer Kanseri – Karaciğer kanseri vakalarının % 80’i sigara yüzünden olur.

Gırtlak Kanseri - Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.

Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması - Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.

Ağız Kanseri – Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.

Menopoz - Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

Yemek Borusu Kanseri – Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.

Erken Yaşlanma -Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.

İyileşme Zorluğu – Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır.

Diş Kaybı – Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.

Konu Hale tarafından 17 Nisan 2015 Cuma - 18:05 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Sigara İçmekle Neler Kaybedersiniz?

Resmi ekleyenGünde bir paket sigara içen ve bu işe sadece iki dolar harcayan biri...
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Sigaraya harcadığınız parayı biriktirirseniz kazanacağınız ödüller…Resmi ekleyen


1-2 Gün,Futbol maçına bilet


Resmi ekleyen


2 Ay ve 28 gün,Antalya da 1 hafta tatil


Resmi ekleyen


14 Ay,Hawaii’de 1 hafta tatil


Bunlar ise sizin zengin ettiğiniz sigara fabrikası sahibi insanların sadece bir kaç saatlik sigara satışı sonucu alabileceği şeyler...Resmi ekleyen#10
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Sigarayı Bırakanların Vücudunda Oluşan Değişiklikler
20 dakika: Kan basıncı ve kalp hızı normale döner. Eller ve ayaklar, dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar.

8 saat: Kanda oksijen düzeyi normale döner. Kalp krizi riski düşmeye başlar.

24 saat: Karbon monoksit (egzoz gazı) vücuttan atılır. Akciğerlerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar.

48 saat: Nikotin vücutta artık saptanamaz. Tat ve koku alma duyusu artmıştır.

72 saat: Solunum yolları gevşediği için nefes almak kolaylaşır. Vücut enerjisi artar.

2-12 hafta: Dolaşım bütün vücutta düzelir. Yürümek kolaylaşır.

3-9 ay: Öksürük, nefes darlığı düzelir. Akciğer işlevi yüzde 5-10 oranında artar.

5 yıl: Kalp krizi riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner.

10 yıl: Akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner. Kalp krizi riski hiç sigara içmemiş biri ile eşit olur.Sigarayı Bırakmak İçin Üç Basamağı Geçmelisiniz


1.Karar verme
2.Hazırlanma
3.Devam etme1. Karar Verme


Neden bırakmak istediğinizi düşünün. Herkesin kendine göre sebepleri vardır; ve bırakabilmek için gerçekten istemeniz gerektiğini unutmayın. Eğer daha önce birkaç kez bırakmayı denediyseniz-ki çoğu insan denemiştir- bilirsiniz ki insan yeniden başlamak için binlere anlamsız, gerçekte hiç de mantıklı olmayan bahaneyi çok akla yatkın hale getirir ve tekrar başlar. Bunu engellemek için motivasyonunuzun çok iyi olması gerekir. Kendinizi böyle bir başarısızlıktan (buna tecrübe de diyebiliriz) alıkoymak için bırakma nedenlerinizi kendi sözcüklerinizle kağıda dökün. Dayanamayacağınızı düşünüp tekrar başlamayı çok istediğinizde önce bunları okuyacağınıza kendi kendinizi ikna edin.Eğer daha önce bırakmayı denediyseniz neden tekrar başladığınızı da yazabilirsiniz. Tekrar başladığına pişman olmayan insan tanımıyorum. Ama şunu da akılda tutmakta yarar var: İlk iki haftadan sonra dayanmak çok daha kolaylaşıyor ve yeniden başlama olasılığı büyük ölçüde azalıyor.


2. Hazırlanma


Bunun için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak gerekliNe kadar zamandır içiyorsunuz? Günde kaç tane içiyorsunuz? Sizi sigara içmeye iten sebepler nedir? Düzenli bir plana göre mi içiyorsunuz yoksa değişken mi? Sabahları çok yoğun sigara içme isteği duyuyor musunuz? Daha önce bırakmaya çalıştınız mı?Bırakırken problemler yaşadınız mı?


Sigarayı Bırakmak Neden Zordur?


Mark Twain "Sigarayı bırakmak kolay, ben bunu bin kere yaptım" demiş. Belki siz de bırakmaya çalıştınız. İsterseniz neden bu kadar zorlandığınıza bir göz atalım.Sigara iki tip bağımlılık yapar.


1. Fiziksel bağımlılık
2. Psikolojik bağımlılıkFiziksel bağımlılığın sebebi nikotindir.


Sigara, içildikten sonra mutluluk veren duygular uyandırdığından hemen hemen tüm sigara içenler gitgide içtikleri miktarı artırma eğilimindedirler. Sinir sistemi nikotine adapte oldukça içilen miktar yine artar, böylece kandaki nikotin miktarı da artar. Daha sonra belli bir düzeye erişince tiryaki bu düzeydeki nikotin miktarını sağlamak için sigara içmeye devam eder.
Sigarayı bırakmaya çalıştığınızda vücudunuz hem fiziksel olarak nikotinin eksikliğine reaksiyon gösterir, hem de bir yandan psikolojik olarak alışkanlıklardan kurtulmakla yüz yüze kalırsınız. İkisini birden göğüslemek oldukça zor bir iştir.


Nikotin eksikliği sebebiyle aşağıdaki semptomlar görülebilir.


·Depresyon
·Sinir bozukluğu, kızgınlık
·Hassasiyet
·Uyuma güçlüğü
·Konsantrasyon bozukluğu
·Baş Ağrısı
·Yorgunluk
·İştah ArtışıBu semptomlar kişiyi yeniden sigaraya başlamaya sevk eder çünkü nikotin seviyesi eski düzeye çıkınca semptomlar kaybolur.

Semptomlar son sigaranızdan sonra 48 ila 72 saat içerisinde doruğa çıkacaktır. Daha sonra azalarak birkaç gün içinde bitecektir.

Psikolojik bağımlılığı aşmak belki de işin daha zor kısmı. Çünkü önce sigarayı içmeyi öğreniyorsunuz. Yemekten sonra, çok yorulduğunuzda, stresli olduğunuzda, çok keyifli olduğunuzda, arabaya bindiğinizde, sabah uyandığınızda vb. Siz tüm bu durumlarla kafanızda bağlantılar kurdunuz önce. Artık bu gibi durumlarda otomatik olarak sigara yakacak kadar alışkınsınız sigaraya. Bırakırken bu bağlantıları kırmanız gerekecek.


Sigaraya Karşı Zafer Kazanmak


* Sigara içen insanların hemen hemen hepsi bu dertten kurtulmak ister. Yukarıda yazılmış olan her şeyi herkes az çok bilir. Sigara içen insanların tamamı sigaranın sağlıkları için ne büyük bir tehlike oluşturduğunu, çocuklarına ya da sevdiklerine ne kadar kötü bir örnek olduğunu, sigara içmeyenleri ne kadar rahatsız ettiğini ve de ne kadar çok para kaybına neden olduğunu bilir. Sigaradan kurtulmak gerçekten kolay bir iş değildir. Ama sonuçta milyonlarca insan da sigarayı tamamen bırakmayı başarmıştır. Birazcık iradesi olan bir insan, bu milyonların arasına çok rahat girebilir.

* Peki sigarayı bırakmak sadece irade işi midir? Bir insanın herhangi bir hareketi yapması için, ya kendine göre mantıklı sebepler bulması lazım, ya da bu hareketi silah zoruyla yapması lazım. Kimse sizin başınıza silah dayayıp, sigarayı bıraktırmak istemediğine göre, kendinize mantıklı sebepler bulmanız lazım. Şurası bir gerçektir ki, akciğer kanseri olmak üzere olan biri ya da kangren olmak üzere olan birinin sigarayı bırakmak için çok mantıklı sebepleri vardır. Sizin de mantıklı sebepleriniz olması için illaki iş buraya kadar mı gelmeli? Lütfen aşağıdaki tavsiyelere bir göz atın.

* Sigarayı hangi nedenlerden dolayı bırakmak istediğinizi bir kağıda yazın. Bu işin ne kadar zor bir iş olduğunu tamamen kafanızdan çıkarın. Zor kelimesi ile imkansız kelimesi çok farklı şeylerdir. Kafanızda herhangi bir tarih belirleyin ve bunu da kağıda yazın. Bu tarihe kadar asla elinizdeki sigara paketi tamamen bitmeden yeni bir paket almayın. Yanınızda çakmak taşımayı bırakın. Çakmağa ihtiyacınız olduğunda bunu başkalarından isteyin. Her sigara yakarken kendinizi mümkünse bir aynada izleyin. Kül tablanızı boşaltmayın.

* Sigarayı bırakma tarihinden bir gün önce içebildiğiniz kadar çok sigara için. Ailenize, arkadaşlarınıza ve sevdiğiniz herkese sigarayı bırakacağınızı ilan edin.

* Sigarayı bırakmayı ilan ettiğiniz günde elinizde kalmış olan bütün sigara paketlerini, kibritleri ve de çakmakları çöpe atın, kül tablalarını boşaltın. Sürekli, sigara içmemekle kazanacağınız şeyleri düşünün. Devamlı bir şeylerle meşgul olun. Sinemaya gidin, tiyatroya gidin, uzun yürüyüşler yapın, lokantanın sigara içilmeyen bölümünde yemek yiyin. Dişçiye gidip dişlerinizi temizletin.

* Sigarayı bırakmayı hedeflediğiniz ilk günde ve sonraki günlerde, mümkün olduğunca sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bulunun. Günde yaklaşık 4 litre su için. Her sigara içme isteği geldiğinde bir bardak su veya başka bir içecek için. Kahve ve de alkolden de kaçının. Elinizde sizi oyalayacak kalem veya başka bir şeyler tutun. Şekersiz sakız çiğnemeye çalışın. Dişlerinizi yemek yedikten hemen sonra uzun süre fırçalayın. Bir anda gelip giden, sizi sigara içmeye aşırı derecede teşvik eden durumlarla mücadele edin. Sigara içmemekle ulaşacağınız yeni dünyayı düşünün. Bir kaç gün sigara içmeyen arkadaşlarınızla birlikte bulunun. Başkalarının sigara içmesi ve sizin de buna seyirci kalmanız, sizi de teşvik edecektir. Bunu bilerekten sigara içen arkadaşlarınızın yanına gidin. Düzenli olarak egzersiz yapın. Sigara içenlerin yapmakta zorlandığı aktiviteleri yapmaya çalışın. Bu işi başardığınızda bu aktiviteleri tamamen yapabileceğinizi unutmayın. Bol bol dinlenin. Dış görünüşünüze çok önem verin. Bol bol aynada kendinize bakın.Hiç kimsenin evinizde sigara içmesine müsaade etmeyin.

* Şayet sigara içme krizi gelirse, hemen bir şeyler için veya yiyin. Sakız çiğneyin veya bir elma yiyin veya biraz çekirdek çıtlatın. On kere çok derin nefes alın. Aldığınız onuncu nefesi bir süre tutun. Bu esnada bir kibrit yakın. Yavaşçana kibriti üfleyerek söndürün. Kriz çabuk geldiği gibi çabuk da kaybolur, yeter ki kendinizi gevşetmeyi bilin. Kendinizi serbest bırakın ve çok hoşunuza giden şeyler düşünün. Sadece o huzur dolu görüntüye konsantre olun. Hiç bir zaman bir taneden bir şey çıkmaz diye düşünmeyin. Hiç bir zaman bir tanenin kimseye zararı olmaz diye düşünmeyin –geri dönüşü olmayan bir hata bütün çabalarınıza son verebilir. Sigarayı bırakma sebeplerinizi yazmış olduğunuz kağıda, bu sefer de sigarayı bırakmakla ne kadar memnun olduğunuzu yazın.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı