İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Penguen "Selçuk Erdem, Erdil Yaşaroğlu" - www.penguen.com | Haftalık Ulusal Bağımsız Mizah Dergisi (Perşembe)

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.702 İleti
  • Gender:Male


Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Penguen Dergisi'nin 17 Nisan 2008 tarihli kapağı

Penguen Dergisi, Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yayınlanan haftalık mizah dergisidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Türkiye'deki fiyatının yedide biri oranında daha pahalıdır. Dergi her hafta perşembe günü yayımlanır.

Kuruluşu

Leman dergisinden ayrılan Metin Üstündağ, Bahadır Baruter, Selçuk Erdem, Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşları tarafından Eylül 2002'de kurulmuştur. İnternet sitesi 2004'te açılmıştır. 2007 Ağustos ayında kadrosundan Yiğit Özgür, Memo tembel çizer, Oky, Ersin Karabulut, Umut Sarıkaya ve Uğur Gürsoy yeni bir dergi kurmak üzere ayrılmıştır. Bu çizerler Eylül 2007'de "Uykusuz" adlı bir dergi çıkaracaklarını açıklamışlardır.

Dergide çalışmakta olan çizer ve yazarlar

* Alpay Erdem
* Altay Öktem
* Bahadır Baruter
* Cem Dinlenmiş
* Doğan Güneş
* Erdil Yaşaroğlu
* Fatih Solmaz
* Galip Tekin
* Hakan Karataş
* Kamuran Süner
* Metin Üstündağ
* Selçuk Erdem
* Semra Can
* Serkan Altuniğne
* Servet Gürbüz
* Seyit Ali Aral
* Sönmez Karakurt

Kapak

Derginin amblemi uçmaya çalışan penguendir. Selçuk Erdem tarafından çizilmiştir. Kapak karikatürü, genellikle Türkiye'nin gündemindeki bir olay ile ilgili olmaktadır. Kurban Bayramı, İstanbul Park'ın açılışı, töre cinayetlerindeki artış ve Irak Savaşı vb. konular kapak konusu olmuştur.

Kapakta ayrıca derginin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki fiyatı, derginin resmi sitesi, tarih, sayı ve barkot bilgileri yeralır.

Notlar

* Penguen dergisi, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisini kedi olarak çizen karikatürist Musa Kart'a açtığı tazminat davasını eleştirmek üzere "Tayyipler Âlemi" adıyla, başbakan Erdoğan'ı çeşitli hayvanlara benzeten karikatürleri kapak olarak yayımlamış ve bu nedenle Erdoğan, manevi tazminat davası açmıştır. Ancak, mahkeme sözkonusu karikatürlerin eleştiri niteliğinde olduğu ve manevi zarar doğuracak nitelikte olmadığından hareketle, davayı reddetmiştir.
* 2006 yılında, Emrah Ablak, Bülent Üstün ve Cengiz Üstün ile birlikte birkaç çizer, Penguen'den ayrılarak bir başka haftalık mizah dergisi olan Fermuar'ı çıkarmaya başlamıştır. Esin Özbek de daha sonra Fermuar kadrosuna katılmıştır.
* 9 Ağustos 2007 tarihindeki resmi açıklamayla; Yiğit Özgür, Ersin Karabulut, Umut Sarıkaya, Uğur Gürsoy, Mehmet Çilingir ve Oky dergiden ayrılmışlardır. Bu çizerlerin yeni dergilerini 2007 yılının Eylül ayında çıkarmaları beklenmektedir.
* 5 Eylül 2007 itibariyle Penguen'den ayrılan grubun dergisi "Uykusuz" çıkmıştır.

PENGUEN DERGİSİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

Resmi ekleyen

DERGİYE ABONE OLMAK İÇİN;

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı