İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Abdülhamid Arşivi | Sultan 2. Abdülhamid Arşivi İstanbul Fotoğrafları - Photographs Of Istanbul From The Archives Of Sul - 1894'ten Günümüze Taşınan Arşiv Gün Yüzüne Çıktı

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat


Sultan 2. Abdülhamid Arşivi İstanbul Fotoğrafları

Photographs Of Istanbul From The Archives Of Sul


Sultan Abdülhamid'in arşivi yüz yıldan fazla saklı kaldığı Yıldız Sarayı'ndan çıkarılıp kitaplaştırıldı. İstanbul'un tarihi vesikası olan 679 sayfalık eserde 576 fotoğraf da var.


Resmi ekleyenİstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve IRCICA (İslam, Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi) tarafından hazırlanan "Sultan II. Abdülhamid Arşivi İstanbul Fotoğrafları" isimli eser görücüye çıktı. II. Abdülhamid'in farklı fotoğrafçılara hazırlattığı fotoğraf arşivi Osmanlı İmparatorluğu'nun bir dönemine ışık tutuyor. 679 sayfadan oluşan kitapta 576 fotoğraf bulunuyor. İstanbul'un tarihi vesikası niteliğindeki eserin tanıtımı, kitabı oluşturan fotoğrafların yıllarca saklı kaldığı Yıldız Sarayı Silahhane'de yapıldı. Tanıtım toplatısı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve IRCICA Genel Direktörü Halit Eren'in katılımıyla gerçekleşti. Teknik gelişmelere büyük bir ilgi duyan Sultan II. Abdülhamid Yıldız Sarayı'nda farklı kişiler tarafından çekilen fotoğraflarla tüm imparatorluğu izledi. Bu fotoğraflardan farklı albümler hazırlattı ve "Yıldız Fotoğrafları" olarak bilinen büyük bir arşiv oluşturdu.

BİR ASIR ÖNCESİ

Abdülhamid'in arşivinin İstanbul'u konu alan ve kitap haline getirelen bölümünde 576 fotoğraf yer alıyor. İstanbul'un tarihi vesikası niteliğindeki bu eserde bir asır öncesinin İstanbul'unu gösteren fotoğraflar yer alıyor. Eser; manzaralar, saraylar, camiler, türbeler, çeşmeler, abidevi yapılar, kışlalar, hastaneler, okullar, kamu yapıları, müzeler, törenler, yabancılar, tesisler, sosyal yaşam, surlar, spor ve 1894 depremi alt başlıklarından oluşuyor.


1894'TEN GÜNÜMÜZE TAŞINANLAR

1894 yılında hasar gören Kapalıçarşı Kalpakçılar Caddesi'nin inşaasını belgeleyen fotoğraf ve aynı yıl Telkihhane-i Şahane'de çiçek aşısı uygulamasının fotoğrafları, Sultan II. Abdülhamid'in arşivinde yer alıyor.


Konu Hale tarafından 20 Ocak 2016 Çarşamba - 23:44 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı