İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Ben Hastayım Çocuk | Atatürk'ün Anıları

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Ben Hastayım Çocuk

Atatürk'ün Anıları

Zatürre'den kurtulur kurtulmaz Atatürk, İsmet İnönü ile birlikte 27 Şubat 1938'de Ankara'ya geldi.

Celal Bayar Anlatıyor:

Resmi ekleyen

Balkan Antantının Ankara toplantısı günleri idi. Yugoslav Başbakanı Dr. Stoyadiniçle görüşüyordum.

Şükrü Kaya yaklaştı :

"Sağlık Bakanlığı müsteşarı Dr. Asım derhal görüşmek istiyor."dedi. Mevzuun, Atatürk'ün sağlığı ile ilgili olduğunu hemen anladım. Çünkü meslek ve şahsiyetine güvendiğim Dr. Asım Arar hükümet namına, Ata'nın müdavi tabipleriyle daima temasta idi.

Bana endişelerini açıkladı:

"Burnundan kan geldiğini söylediler. Bu hastalığın yeni merhalesidir. Dışardan mütehassıs getirilmesi tavsiyemi tekraren arz ediyorum." dedi.

Atatürk'ün gerek görmediği tavsiyeyi bu sefer ısrarla rica ve kabul ettirmek kararıyla Çankaya'ya gittim.

Beni beklemiyordu.

Arzumu sükunetle dinledikten sonra:

"Ortada Hatay meselesi var. Hastalığımın dışarıda duyulmasını istemem. Neşet Ömer'le konuş. Burada zaten tıp kongresi var. Bizim doktorlar konsültasyon yapsınlar." cevabını verdi.

Doktorlar geldiler. Muayeneden sonra alkol ve sigara almaması, mutlak dinlenmesi gibi şart, fakat bir anda hepsinin birden yerine getirilmesi güç tavsiyelerini tekrar ettiler.

Atatürk hekimlerin ortak kararını dinledikten sonra :

"Zannederim haklıdırlar" dedi.

Ben "sağlığının ülke için asıl şart olduğunu ve bu temel mevzunun yanında Hatay üzerinde menfi tesir yapma dahil, hiçbir ihtimalin düşünülmeyeceğini" ısrarla tekrarladım. Derin teessürümü mümkün olduğunca saklama gayretime rağmen, benliğime hakim acının elbette ki farkında idi.

Yavaş bir ses tonu ile:

"ÇOCUK..NE YAPACAKSAN YAP, BEN HASTAYIM" dedi.

Her şeyini, memleketi için hizmet saydığı emeklerine cömertçe feda etmiş Atatürk, ilk defa hastayım diyordu.

Konu Hale tarafından 29 Mayıs 2015 Cuma - 17:38 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

tunCHEr

tunCHEr

Yalnızlık Paylaşılınca Yalnızlık Olmuyor...

• Özel Dost
  • 1.094 İleti
çok güzel bir paylaşım sevgili Hale ellerine sağlık.

Esesli

Esesli

KD ™ Kadim Dost

• Yetkili
  • 5.814 İleti
  • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Güzel bir paylaşım teşekkürler

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

çok güzel bir paylaşım sevgili Hale ellerine sağlık.

Güzel bir paylaşım teşekkürler

Teşekkür ederim arkadaşlar, okuyan gözlerinize sağlık. :hale:

GencTurk00

GencTurk00

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 13 İleti
  • Interests:TÜRKLÜK !
TesekkürLer

gamdef

gamdef

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 1 İleti

çok güzel olmuş ellerinize sağlık kızımın ödevlerine cok yarayacak çok teşekkür ediyorum. :3)

barbarosunagasi

barbarosunagasi

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 6 İleti

barbarosunagasi

barbarosunagasi

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 6 İleti
Teşekkür ederim Kadim dostum.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Ben Hastayım Çocuk

Atatürk'ün Anıları

Zatürre'den kurtulur kurtulmaz Atatürk, İsmet İnönü ile birlikte 27 Şubat 1938'de Ankara'ya geldi.

Celal Bayar Anlatıyor:

• 15 Mart 1938 - Atatürk'ün, Başbakan Celâl Bayar'ı kabulü ve onun yabancı hekim getirilmesi isteğini tekrarlaması üzerine cevabı:

"Çocuk, ne yapacaksan çabuk yap; ben hastayım!" [Kocatürk]

Resmi ekleyen

Ertuğrul yatı ile geldiği Zonguldak'ta kömür işletmesini T.İş Bankası Genel Müdürü M.Celal Bayar'la gezerken (26 Ağustos 1931)

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_15_Mart_March_t25843.html'] Atatürk Günlüğü - Today | 15 Mart - March ' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_15_Mart_March_t25843.html'] Atatürk Günlüğü - Today | 15 Mart - March

http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Calisma_Arkadaslari_Celal_Baya_t13200.html'] Atatürk'ün Çalışma Arkadaşları | Celal Bayar (1883 - 1985) Parlamenter, devlet adamı,Türkiye Cumhuriyeti'nin 3.Cumhurbaşkanı ' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Calisma_Arkadaslari_Celal_Baya_t13200.html'] Atatürk'ün Çalışma Arkadaşları | Celal Bayar (1883 - 1985) Parlamenter, devlet adamı,Türkiye Cumhuriyeti'nin 3.Cumhurbaşkanı

Konu Hale tarafından 29 Mayıs 2015 Cuma - 17:40 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı