İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Atatürk Günlüğü - Today | 25 Nisan - Aprıl

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 7 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


25 NİSAN - APRIL 25
Tarihte Bugün - Today in History
NATIONAL DAY OF COMMEMORATION IN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND

"ANZAC DAY"

İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması -
57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.Resmi ekleyen1915
Mustafa Kemal Çanakkale'de

1915 Gallipoli (Dardanelles)
Ataturk’s outstanding leadership qualities were first recognized during the 1915 Battle of Gallipoli (also known as the Gallipoli Campaign, Dardanelles Campaign, and "Çanakkale Savasları")Resmi ekleyen25 Nisan 1915
Müttefiklerin Genel Çıkarma Planı

A plan for a naval attack and invasion of the Gallipoli peninsula was approved by the British War Council in January 1915 (the land invasion, and earlier naval attempts to force the Dardanelles, ended in Allied failure)

1937 - Atatürk'ün, akşamüzeri İsmet İnönü'nün köşküne gidişi, bir süre kaldıktan sonra Çankaya'ya dönüşü.

1934 - Atatürk'ün, akşamüzeri İsmet Paşa'nın köşküne gelişi, bir süre kaldıktan sonra otomobille şehirde bir gezinti yaparak Çankaya'ya dönüşü.

1933 - Atatürk'ün, öğleden sonra Ankara Halkevi'ne gelerek, burada çalışmalarını sürdüren Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti toplantısına başkanlık yapması.

1923 - Atatürk'ün, Yahya Kemal (Beyatlı) Bey'e "Yahya Kemal Bey Biraderimize" ithafını taşıyan, Mareşal üniformalı resmini armağan edişi.

Atatürk'ün, İstanbul Evkaf-ı İslâmiye Mütevelliler Cemiyeti'nin telgrafına cevabı: "Evkaf işlerini vatan için faydalı olacak bir tarzda düzenleme ve düzeltmenin, barış devrinin en önemli işlerinden birini oluşturacağından eminim."

1921 - Atatürk'ün, Londra Konferansımdan dönen Bekir Sami (Kunduh) Bey başkanlığındaki heyeti Ankara istasyonunda karşılayışı.

Atatürk'ün, Çankaya'da Afgan Elçisi Ahmet Han'ın güven mektubunu kabulü.

1920 - İsmet Bey (İnönü), Genelkurmay Başkanlığına getirildi.

İsmet Bey'in genelkurmay başkanlığı görevinin onaylanarak, bu göreve Muvakkat İcra Encümeni içinde çalışması hakkında TBMM kararı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 6 kişilik "Geçici icra Encümeni seçilmesi. (Atatürk, Meclis Başkanı olması nedeniyle -3 Mayıs 1920'e kadar görev yapan- bu encümenin de başkanlığını yapmıştır). [Kocatürk]

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Albay İsmet (İnönü) Bey'in Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütmesini ve bu sıfatla "Geçici İcra Encümeni" içinde çalışmasını Meclis'in onayına sunan konuşması. [Kocatürk]

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi adına milleti birlik ve beraberliğe çağıran ve düşman yalanlarına inanılmamasını isteyen bildirgesi: "Anadolu'nun her köşesinden gelen vekillerimizin oluşturduğu Büyük Millet Meclisi, olanı biteni dinleyip anladıktan sonra millete gerçeği söylemeyi gerekli gördü. Kutsal vatanımızı kurtarmak için, İngiliz casuslarının sizi aldatmak üzere uydurdukları yalanlara inanmayın!" [Kocatürk]

1920 (19-26) - İtilaf Devletleri temsilcilerinin Türkiye ile yapılacak antlaşmanın esaslarını karşılaştırmak üzere San Remo'da toplandı. (Bitiş tarihi: 26 Nisan 1920)

1918 - Kars ve Ardahan düşman işgalinden kurtuldu.

Ermeni komitacılar, Kars'ın doğusundaki Subatan köyünde 750 Müslüman'ı katletti.

1916 - Rusların, doğu cephesinde şafakla beraber 14. Alay'ın tüm cephesine taarruza başlaması, ancak askerlerimizin kahramanca karşı koyması sonucu geri çekilişi (Atatürk, düşmanın bu sabahki taarruzu üzerine Kemer dağına çıkarak gün boyunca muharebeyi izlemiş, akşam Güzeldere'nin batı yamacındaki ordugâha dönmüştür).

1915 - Çanakale cephesinde Kara Muharebeleri başladı. Arıburnu Zaferi kazanıldı.

İtilaf Devletlerinin Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale'ye çıkarma yapmaları; Atatürk'ün Ordu Komutanı Saros'ta olduğu için inisiyatifini kullanarak Arıburnu'na çıkan ve Kocaçimen tepesine yürüyen İngilizlere tümeniyle taarruz etmesi ve İngilizleri durdurup kıyıya kadar sürmesi (Arıburnu Zaferi).


Kaynak: Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi - Turgut Özakman


Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Canakkale_Savaslarinin_Tarih_Siralamasi_Canakkal_t8171.html']Çanakkale Savaşlarının Tarih Sıralaması | Çanakkale Savaşının Askeri - Sİyasi - Sosyo - Ekonomik Sonuçları - 1915 Battle Of Gallipoli Timeline' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Canakkale_Savaslarinin_Tarih_Siralamasi_Canakkal_t8171.html']Çanakkale Savaşlarının Tarih Sıralaması | Çanakkale Savaşının Askeri - Sİyasi - Sosyo - Ekonomik Sonuçları - 1915 Battle Of Gallipoli Timeline

http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Canakkale_Savasi_Ve_57Alay_Yere_Dusmeyen_Sancak_t65232.html']Çanakkale Savaşı Ve 57.Alay | Yere Düşmeyen Sancak 57.Alay ' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Canakkale_Savasi_Ve_57Alay_Yere_Dusmeyen_Sancak_t65232.html']Çanakkale Savaşı Ve 57.Alay | Yere Düşmeyen Sancak 57.Alay

http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Anzaklarin_Anlatimiyla_Canakkale_Savasi_The_Grav_t65019.html']Anzakların Anlatımıyla Çanakkale Savaşı | The Graveyards of Gallipoli ' target='_blank'>Anzakların' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Anzaklarin_Anlatimiyla_Canakkale_Savasi_The_Grav_t65019.html']Anzakların Anlatımıyla Çanakkale Savaşı | The Graveyards of Gallipoli

http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Canakkale_Zaferi_Kahramanlik_Gunu_18_Mart_Zafer_t23932.html']Çanakkale Zaferi - Kahramanlık Günü | 18 Mart' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Canakkale_Zaferi_Kahramanlik_Gunu_18_Mart_Zafer_t23932.html']Çanakkale Zaferi - Kahramanlık Günü | 18 Martİtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması. 57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.

Çanakkale Savaşları'nın 27. Alay Komutanı olan Mehmet Şefik Bey düşmanı önleyerek durdurması.

İngiliz ve Fransızların Seddülbahir, Arıburnu ve Kumkale'ye asker çıkarmaları, 9 ay sürecek Çanakkale kara savaşlarının başlaması.

Çanakkale'de İngilizlerin Seddülbahir ve Arıbumu bölgesinde çıkarma hareketine başlaması; Bigalı'dan gelen Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edilişi.

(Düşman çıkarması 26 ve 27 Nisan günleri de devam etmiş; ancak Atatürk komutasındaki askerlerimizin kahramanca savunması karşısında başarısız kalmıştır.)

Arıburnu'na çıkan düşman kuvvetlerini, Mustafa Kemal'in komuta ettiği 19. Tümen Conkbayırı'nda durdurdu. Mustafa Kemal, bu başarı üzerine albaylığa yükseldi (1 Haziran 1915 - Atatürk'ün albaylığa terfi edişi).

1915 - Ertugrul koyu Çıkarması.

İngiliz Generali Nepier, Yahya Çavuş ve askerlerinin yoğun ateşi karşısında, karşılarında bir tümen bulunduğunu sanmış.

Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Bir_Kahraman_Takim_Ve_Yahya_Cavustular_Ezineli_Y_t28978.html#entry38705']Bir Kahraman Takım Ve Yahya Çavuştular | Ezineli Yahya Çavuş - Yahya Çavuş Şehitliği - Ertuğrulkoyu Çıkarması' target='_blank'>Bir' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Bir_Kahraman_Takim_Ve_Yahya_Cavustular_Ezineli_Y_t28978.html#entry38705']Bir Kahraman Takım Ve Yahya Çavuştular | Ezineli Yahya Çavuş - Yahya Çavuş Şehitliği - Ertuğrulkoyu Çıkarması

25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası'nda Ertuğrul Koyu'na çıkarma yapan 3000 askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran 26.P.A.3.Tb.10.Bl.1Tk. Komutanı Ezineli Yahya Çavuş'la kahraman askerler...

Ertuğrul Koyu Çanakkale deniz muharebeleri sırasında Seddülbahir bölgesinde, 25 Nisan 1915 tarihinde İngilizlerin çıkarma harekâtı düzenledikleri 5 koydan biridir.

Yahya çavuş ve askerleri bu koyu korumakla görevlendirilmiştir. Günümüzde bu bölgede Yahya Çavuş Anıtı ve sahilde V Beach İngiliz askeri mezarlığı bulunmaktadır.

1915 - İngilizlerin, Çanakkale'de sabaha karşı Fransız kuvvetleri ve ANZAK Kolordusu'yla beraber Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale sahillerinden çıkarma yapmaya başlaması (Seddülbahir'e çıkarma yapan düşman, kıyı topçusunun yoğun ateşi ve kuvvetlerimizin karşı taarruzu ile durdurulmuş, Kumkale kıyılarından yapılan çıkarma gelişememiş, takviyeli kuvvetlerle Arıburnu'na çıkan İngilizler ve ANZAK Kolordusu ise Atatürk komutasındaki birliklerimiz tarafından yapılan taarruzla ağır yenilgiye uğratılmıştır).

Arıburnu'ndan çıkarma yapan İngiliz birlikleri ve ANZAK Kolordusu'nun, Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetleri tarafından Conkbayırı önlerinde durdurulması (Atatürk, çıkarmanın başladığını görür görmez, kuvvetlerinin bir bölümünü süratle Bigalı'dan harekete geçirerek Kocaçimen tepesi üzerinden Conkbayırı'na sevk etmişti. Arıburnu'ndan Conkbayrı'na ilerleyen İngiliz kuvvetleri, bugün, Atatürk'ün komuta ettiği 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edildi. Conkbayırı taarruzunda Türk askeri görülmemiş bir inanç ve cesaretle savaşıyor, tarihin en büyük kahramanlık sahneleri sergileniyordu. Dâhi komutan, kumandanlara verdiği emre şu cümleleri de ilâve etmişti: "Ben size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir!" (Bugünkü çarpışmalarla başlayan ve 16 Mayıs 1915'e kadar uzanan süre içinde Arıburnu cephesinde savaşan 19. Tümen ile bu tümeni takviye etmek üzere gönderilen diğer tümenlere bağlı bazı piyade ve topçu alayları, bu bölgede Atatürk'ün emrinde bir "Arıburun Kuvvetleri Grubu" oluşmasına uzanmıştı ve bu kuvvetler bütünüyle bu adla anılıyordu. Atatürk, 19. Tümen Komutanı olmakla beraber emrindeki tüm kuvvetlere 25 Nisan 1915'ten 16 Mayıs 1915'e kadar "Arıburun Kuvvetleri Komutanı" olarak komuta etti.

Atatürk'ün, gece saat 10.00'da 3. Kolordu Komutanlığı'na telgrafı: "Sağ kanatta Alay 57, sol kanatta Alay 77, Alay 27 Arıburnu istikametinde taarruz etmektedir. Düşman mavnalara binip kaçmaya başladı. Umum cephede düşmana taarruz ve takip ediyorum. Sağ kanatta taarruz eden Alay 57'yi, Alay 72'den bir taburla takviye ederek hücuma sevk ediyorum."

İngiliz Kolordusu Komutanı General Birdwood'un, Türk taarruzu karşısında akşam General Hamilton'a önerisi: "Bütün askerlerin geri çekilmesi" (General Birdwood'un bu önerisi, İngiliz Kuvvetleri Komutanlığı'nca, birlikleri çekecek vasıtaların bulunmaması nedeniyle yerine getirilememiş, ancak siper kazılıp içine gömülme tavsiyesinde bulunulmuştur. [Kocatürk]

1909 - Hareket Ordusu Komutanı Mahmut Şevket Paşa'nın, bildirisi: "...Hareket Ordusu'nun İttihat ve Terakki ile bir ilgisi yoktur."


25 NİSAN "ANZAK GÜNÜ"


Avustralya ve Yeni Zelanda uluslarının İngiltere güdümünde girdikleri bu savaşa ait,
hiç tanımadıkları Anadolu topraklarında verdikleri canlar için, “neden” ve “niçin” sorularını
kendilerine sordukları, ulusal bilinç kıvılcımını yaktıkları ilk günün kutlanmasıdır."ANZAC DAY" APRIL 25


1915 - Dardanelles: Allied forces land on Gallipoli.
Allied military landıngs at Ariburnu (Anzac), Helles, and Kum Kale.
Advance checked by Mustafa Kemal, with the 57th Regiment,
and by Mehmet Şefik commander of the 27th Regiment.

NATIONAL DAY OF COMMEMORATION IN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND

NATIONAL DAY OF COMMEMORATION

The first commemoration of "ANZAC Day" was held on April 25, 1916 (the first anniversary of the Gallipoli landings) and was widely observed in Australia. Large crowds honored ANZAC war dead, attended church services, and public ceremonies. The day was also commemorated by Australian and New Zealand servicemen in Egypt and London.

THE ANZAC TRADITON - The ideals of courage, endurance and mateship that are still relevant today was established on 25 April 1915 when the Australian and New Zealand Army Corps landed on the Gallipoli Peninsula. It was the start of a campaign that lasted eight months and resulted in some 25,000 Australian casualties, including 8,700 who were killed or died of wounds or disease. The men who served on the Gallipoli Peninsula created a legend, adding the word ‘Anzac' to the Australian and New Zealand vocabularies and creating the notion of the Anzac spirit.


1915 - The British, Anzac and French launch an offensive and land in force on the Gallipoli Peninsula with the aim of capturing the Turkish Straits and Istanbul. British, French and Anzac troops are involved in the landings.

The Dardanelles Campaign witnessed some of history's most difficult battles. Although the Gallipoli Campaign was a military failure, the anniversary of the landing has become a national day of commemoration in Australia and New Zealand.

Turkish forces commanded by Mustafa Kemal Ataturk stop their advance. The order of the day which he issued is as follows: "Every soldier who fights here today must realize that in order to carry out the honorable duty which has been entrusted to us, we will not retreat one step. Let me remind you all that if you decide to rest, there may be no rest at all - not only for us, but for our whole nation, throughout eternity. I am certain that you all agree on this, and that you will show no signs of fatigue until the enemy is finally driven into the sea."

Mustafa Kemal's outstanding leadership enabled Turkish forces to prevent enemy occupation of Istanbul (the capital of the Ottoman Empire). Furthermore, Russia and her allies were prevented from establishing a sea link across the Marmara and the Black Sea. Thus, a victory which affected the course of history was realized by the Turks. Mustata Kemal was promoted to full Colonel.

Naval operations - Allied troops make amphibious landings on the Gallipoli peninsula:

* Landing at Anzac Cove (Arıburnu) made by the Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC).
* Landing at Cape Helles made by the British 29th Division and elements of the Royal Naval Division.
* French forces make a diversionary landing at Kum Kale on the Asian shore.
Resmi ekleyenMehmetçiğe Saygı Anıtı, Kabatepe

Statue of a Turkish soldier aiding an injured Australian soldier.

Numerous sites at Gallipoli pay tribute to the soldiers of all the nations
that took part in the Gallipoli Campaign of 1915.

A visit to Gallipoli makes clear to any visitor the horrors of war, where all sides suffer terrible losses.
The lessons of Gallipoli cross many oceans, and touch people of many nations.
Resmi ekleyen"Bu memlekette kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız huzur içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı siliniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler, onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır."

Mustafa Kemal ATATÜRK, 1934

Ataturk's Magnanimous Message of 1934:


Those heroes that shed their blood and lost their lives...
You are now lying in the soil of a friendly country.
Therefore rest in peace.
There is no difference between the Johnnies and the Mehmets
to us where they lie side by side now here in this country of ours.
You, the mothers, who sent their sons from faraway countries wipe away your tears.
Your sons are now lying in our bosom and are in peace.
After having lost their lives on this land, they have become our sons as well.
Mustafa Kemal ATATÜRK, 1934


Mustafa Kemal (commander of Turkish defenses, later known as Ataturk or Father of the Turks) demonstrated outstanding leadership abilities in countering the Allied invasion, and as a great statesman subsequently transformed Turkey into a modern secular republic, serving as its first president from 1923 until his death in 1938.
He dedicated the first ANZAC memorial in 1934.Resmi ekleyenÇanakkale'yi simgeleyen "Şehitler Abidesi"

Çanakkale Savaşları sırasında büyük cesaret gösteren şehit olan
birlikler ve şahıslar adına bugün Gelibolu Yarımadası'nda çok sayıda şehitlik vardır.
Her biri ayrı bir kahramanlık örneği olan bu şehitliklerin en önemlisi Morto Koyu'nda,
Hisarlık Tepe üzerinde tüm şehitlerimizin anısına dikilen Çanakkale Şehitler Abidesi'dir.

The Çanakkale Sehitleri Aniti (Çanakkale Martyrs Memorial) is one of many monuments in Çanakkale (Gallipoli) which symbolizes the Turkish nation's gratitude and respect for those who defended the Dardanelles against foreign invasion in World War I.
Resmi ekleyen"Dur Yolcu" şiiri - Necmettin Halil Onan - KilitbahirBir Yolcuya


Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğüm bu tümsek, Anadolu’nda,
İstiklal uğrunda, namus yolunda,
Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed’in düşmanı boğuldu sele,
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, hasrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
Bir harbin sonunda, bütün milletin,
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.


NECMETTİN HALİL ONAN


The words of the Turkish poet, Necmettin Halil Onan, express the sentiments of a nation which is grateful for the freedom of Turkey and which will always remember the Turkish soldier who laid down his life and paid for that freedom with his own blood.

In honor of those who defended Turkey from the invaders, the first lines of Onan's poem
"Stop Wayfarer" are inscribed upon this hillside at Gallipoli in Kilitbahir.


STOP WAYFARER !

Stop wayfarer! Unbeknownst to you this ground
You come and tread on, is where an epoch lies;
Bend down and lend your ear, for this silent mound
Is the place where the heart of a nation sighs.

To the left of this deserted shadeless lane
The Anatolian slope now observe you well;
For liberty and honour, it is, in pain,
Where wounded Mehmet laid down his life and fell.

This very mound, when violently shook the land,
When the last bit of earth passed from hand to hand,
And when Mehmet drowned the enemy in flood,
Is the spot where he added his own pure blood.

Think, the consecrated blood and flesh and bone
That make up this mound, is where a whole nation,
After a harsh and pitiless war, alone
Tasted the joy of freedom with elation.Konu Hale tarafından 10 Temmuz 2015 Cuma - 06:52 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

25 NİSAN - APRIL 25
Tarihte Bugün - Today in History
NATIONAL DAY OF COMMEMORATION IN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND


İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine
Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması -
57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.
Resmi ekleyen


1915
Mustafa Kemal Çanakkale'de

1915 Gallipoli (Dardanelles)
Ataturk’s outstanding leadership qualities were first recognized during the 1915 Battle of Gallipoli (also known as the Gallipoli Campaign, Dardanelles Campaign, and "Çanakkale Savasları")
Resmi ekleyen


25 Nisan 1915
Müttefiklerin Genel Çıkarma Planı

A plan for a naval attack and invasion of the Gallipoli peninsula was approved by the British War Council in January 1915 (the land invasion, and earlier naval attempts to force the Dardanelles, ended in Allied failure)

1915 - İngilizlerin, Çanakkale'de sabaha karşı Fransız kuvvetleri ve ANZAK Kolordusu'yla beraber Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale sahillerinden çıkarma yapmaya başlaması (Seddülbahir'e çıkarma yapan düşman, kıyı topçusunun yoğun ateşi ve kuvvetlerimizin karşı taarruzu ile durdurulmuş, Kumkale kıyılarından yapılan çıkarma gelişememiş, takviyeli kuvvetlerle Arıburnu'na çıkan İngilizler ve ANZAK Kolordusu ise Atatürk komutasındaki birliklerimiz tarafından yapılan taarruzla ağır yenilgiye uğratılmıştır).

Arıburnu'ndan çıkarma yapan İngiliz birlikleri ve ANZAK Kolordusu'nun, Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetleri tarafından Conkbayırı önlerinde durdurulması (Atatürk, çıkarmanın başladığını görür görmez, kuvvetlerinin bir bölümünü süratle Bigalı'dan harekete geçirerek Kocaçimen tepesi üzerinden Conkbayırı'na sevk etmişti. Arıburnu'ndan Conkbayrı'na ilerleyen İngiliz kuvvetleri, bugün, Atatürk'ün komuta ettiği 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edildi. Conkbayırı taarruzunda Türk askeri görülmemiş bir inanç ve cesaretle savaşıyor, tarihin en büyük kahramanlık sahneleri sergileniyordu. Dâhi komutan, kumandanlara verdiği emre şu cümleleri de ilâve etmişti: "Ben size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir!" (Bugünkü çarpışmalarla başlayan ve 16 Mayıs 1915'e kadar uzanan süre içinde Arıburnu cephesinde savaşan 19. Tümen ile bu tümeni takviye etmek üzere gönderilen diğer tümenlere bağlı bazı piyade ve topçu alayları, bu bölgede Atatürk'ün emrinde bir "Arıburun Kuvvetleri Grubu" oluşmasına uzanmıştı ve bu kuvvetler bütünüyle bu adla anılıyordu. Atatürk, 19. Tümen Komutanı olmakla beraber emrindeki tüm kuvvetlere 25 Nisan 1915'ten 16 Mayıs 1915'e kadar "Arıburun Kuvvetleri Komutanı" olarak komuta etti.

Atatürk'ün, gece saat 10.00'da 3. Kolordu Komutanlığı'na telgrafı: "Sağ kanatta Alay 57, sol kanatta Alay 77, Alay 27 Arıburnu istikametinde taarruz etmektedir. Düşman mavnalara binip kaçmaya başladı. Umum cephede düşmana taarruz ve takip ediyorum. Sağ kanatta taarruz eden Alay 57'yi, Alay 72'den bir taburla takviye ederek hücuma sevk ediyorum."

İngiliz Kolordusu Komutanı General Birdwood'un, Türk taarruzu karşısında akşam General Hamilton'a önerisi: "Bütün askerlerin geri çekilmesi" (General Birdwood'un bu önerisi, İngiliz Kuvvetleri Komutanlığı'nca, birlikleri çekecek vasıtaların bulunmaması nedeniyle yerine getirilememiş, ancak siper kazılıp içine gömülme tavsiyesinde bulunulmuştur. [Kocatürk]

Konu Hale tarafından 10 Temmuz 2015 Cuma - 06:55 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
1915 - Ertugrul koyu Çıkarması.


İngiliz Generali Nepier, Yahya Çavuş ve askerlerinin yoğun ateşi karşısında, karşılarında bir tümen bulunduğunu sanmış.

25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası'nda Ertuğrul Koyu'na çıkarma yapan 3000 askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran 26.P.A.3.Tb.10.Bl.1Tk. Komutanı Ezineli Yahya Çavuş'la kahraman askerler...

Ertuğrul Koyu Çanakkale deniz muharebeleri sırasında Seddülbahir bölgesinde, 25 Nisan 1915 tarihinde İngilizlerin çıkarma harekâtı düzenledikleri 5 koydan biridir.

Yahya çavuş ve askerleri bu koyu korumakla görevlendirilmiştir. Günümüzde bu bölgede Yahya Çavuş Anıtı ve sahilde V Beach İngiliz askeri mezarlığı bulunmaktadır.Resmi ekleyen
Yahya Çavuş Şehitliği


25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası'nda Ertuğrul Koyu'na çıkarma yapan 3000 askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran 26.P.A.3.Tb.10.Bl.1Tk. Komutanı Ezineli Yahya Çavuş'la kahraman askerlerinin hâtırasını yaşatmak amacıyla Gelibolu Yarımadası'nda yaptırılmıştır. İngiliz Generali Nepier, Yahya Çavuş ve askerlerinin yoğun ateşi karşısında, karşılarında bir tümen bulunduğunu sanmıştı.

Yahya Çavuş Şehitliği'ndeki şu dörtlük Yahya Çavuş'u ve takım arkadaşlarının kahramanlığını veciz şekilde anlatmaktadır:

“Bir kahraman takım ve de Yahya Çavuş'tular
Tam üç alayla burada gönülden vuruştular
Düşman tümen sanırdı bu şahane erleri
Allah'ı arzu ettiler, akşama kavuştular”


Yahya Çavuş Şehitliği'nde şehitlikten başka Heykeltıraş Recep Özer'in yaptığı bir de anıt yer almaktadır. Şehitlik, 10 Ağustos 1992 tarihinde düzenlenen bir törenle halkın ziyaretine açılmıştır.Yahya Çavuş Şehitliği


19. Tümen Komutanı Albay Mustafa Kemal 24 Nisan 1915 günü bütün birliklerle karaya ayak basacak her işgalci düşman askerlerinin yok edilmesi emrini verdi. 25 Nisan 1915 sabahı düşman savaş gemileri Ertuğrul Koyu'na tonlarca bomba yağdırdı. 26. Alay'ın 3. Taburu bu bölgeyi koruyordu. Tabur Komutanı Mahmut Bey ile Asteğmen Hüseyin Bey'in şehadeti üzerine komuta Ezineli Yahya Çavuş'un eline geçti. Yahya Çavuş Galiçya ve Balkan Savaşı'na katılmış 28 yaşında cesur bir asker sağ kalan 67 arkadaşı ile siperlerde mevzilenmiştir. Albien ve River gemilerinden şafakla beraber karaya çıkmaya başlayan 3000 düşman askerini Ertuğrul Koyu'nun sularına gömmüş, deniz kızıla boyanmıştır. 48 saat düşmanın binlerce top mermisi ve askerine karşı kıyı ve siperleri korumuştur. Düşman bir tümen bildiği Türk Birliği'ni Yahya Çavuş'u siperlerinde 62 kahraman ve şehidin cesedi ile karşılaşınca hayretler içinde kalmıştır.

Yahya Çavuş kopan diğer bacağını, tüfeğinin kayışı ile bağlamış olarak diğer beş arkadaşı ile birlikte Alçı Tepesi eteklerinde 27 Nisan günü şehadet mertebesine ermiştir. Yüce kahramanları minnetle anıyoruz.

( Yahya Çavuş Şehitliği - Anıt Yazısı )


Ezineli Yahya Çavuş


Ezineli Yahya Çavus Balkan Harbine katılmıs, her Türk askeri gibi o yenilginin ıstırap ve mahcubiyetini yüreginden atamamıstır. I.Dünya Savası için seferberlik ilan edildiginde gönüllü yazılmıstır. Çanakkale Cephesi’nde 9. Tümen, 26. Alay, 10. Bölük ikmal eri olarak 5 manga askerin basında 25 Nisan 1915’te Seddülbahir, Ertugrulkoyu savunmasında büyük bir kahramanlık örnegi sergilemistir. Kıta çavusu oldugu halde Ertugrulkoyu’nun 10. bölügünün 1. takımını komuta ediyordu.

Yahya Çavus, Harapkale’deki sargı yerinde tabur komutanı Binbası Mahmut Sabri Bey’le karsılasır. Komutanının dinlenme istegini kabul etmez. Yahya Çavus geceli gündüzlü savasını haziran baslayana kadar sürdürür. Zıgındere’deki bir süngü hücumunda sehadet mertebesine erer. Yahya Çavus’un Mustafa oglu, Hanife Dudu’dan olma, 1887 dogumlu Çanakkale Ezine Koçali köyü nüfusuna kayıtlı oldugu; 05.01.1914 dogumlu Muharrem Canbaz adında bir oglu oldugu nüfus kayıtlarında tespit edilmistir. Yahya Çavus’
un ölüm kaydında 23 Mayıs 1331 (5 Haziran 1915) Maydos (Eceabat) yazılıdır.

Yahya Çavus hakkındaki bilgilerin çogu kendisinin tabur komutanı Binbası Mahmut Sabri’nin raporunda bulunmaktadır. "Seddülbahir muharebeleri" adını alan raporu kendisi hastanede savastan bir buçuk ay sonra hatıra olarak yazmıstır. Harbiye bakanlı müstesarlıgına vermistir. Bu raporu yazan sahıs imzasını koymamıs sonradan yapılan incelemede Binbası Mahmut Sabri
oldugu anlasılmıstır. Aslı simdi Harp Tarihi Encümeni’ndedir. 2. Ordu Müfettisi 1. Ferik Fahrettin bunu incelemistir.Resmi ekleyen
Ertugrulkoyu Çıkarması

V kumsalı Ertugrul Tabyasının karsısına isabet ediyordu. Düsman buraya Albion Zırhlısı himayesinde genis ölçüde asker tahsis etmisti. Seçilen çıkarma alanı her tarafta kayalıklarla çevrili idi. Buralarda makineli tüfeklerimiz yuvalanmıstı. Düsmanın karaya çıkmasını engellemek amacıyla dikenli teller kıyı boyunca yerlestirmisti. Ertugrulkoyu’nu, 3. Taburun 10. Bölügü savunmaktaydı. Ingilizler yogun bombardımanları sabaha karsı 4:30 civarında baslatmıslardı. Yarım saatlik bu zaman diliminde yaklasık olarak 4650 top Ertugrulkoyu’na isabet etmisti. Buna ragmen birliklerimiz sükunetlerini bozmadan herhangi bir karsılık vermemislerdi. Bundan sonraki plan olarak Ingilizler bir kısım birliklerini dörder sandallı 6 kafile halinde karaya çıkarmayı düsünürken, diger kısmını da son günlerde Fransa’dan satın aldıkları River Clyde adlı kömür gemisine yüklemislerdi çıkarma için bu geminin iki yanına açılır kapanır iskeleler yapmıslardı. Modern Truva atı olarak nitelendirilen River Clyde 10 yasında bir kömür gemisi idi ve içinde 2000 kisiyi tasımaktaydı.

Ertugrulkoyu sırtlarındaki 26. Alayın 10. Bölügünün bir takımını yöneten, koyun batı tarafına yerlesen ve koyu yandan gören bes manga askeri basında 10. Bölük ikmal (tamamlama) askerlerini Yahya Çavus komuta ediyordu. Ezineli Yahya Çavus, Balkan Harbi’ne katılmıs, her Türk askeri gibi o da yenilginin ıstırap ve mahcubiyetini yüreginden atamamıstır. I. Dünya Harbi için seferberlik ilan edilince gönüllü yazılmıstır. Çanakkale Cephesinde 9. Tümen, 26. Alay, 3. Tabur, 10. Bölgeye baglı 5 manga (45) askerin basında 25 Nisan 1915’te Seddülbahir Ertugrulkoyu savunmasında görev almıstı. Kendisi mahiyeti ile birlikte çıkarmanın gerçeklesecegi zamanı beklemekteydi.

Ertugrulkoyu’nda Albion zırhlısının atesi altında ilk anda Dublin Taburu, sonra da River Clyde kömür gemisiyle de çıkarma sürdürülecekti. Plana göre harekata saat 6:00’ da baslanacaktı; fakat akıntının attıgı sandallar kırk bes dakikalık bir gecikmeyle kıyıya gelebildiler. Kıyıya 200 metre kala 10. Bölügün ani atesi baslamıstı. Yahya Çavus ve arkadasları çıkarma birliklerinin yanasmasını sabırla beklemis tam kıyıya çıkacakları sırada siddetli atese baslamıstı. Çıkarma kuvvetleri ilk agızda çok telefat verdiler. Sandalların büyük bir kısmı kaçtı, bir kısmı da devrildi. Sandalların bir kısmı battı; ancak birkaç kisi karaya çıkabildi. River Clyde gemisindeki iki taburdan baska durumu kurtaracak kuvvet yoktu.

Gemi kıyıya yaklasırken, epey açıkta karaya oturmustu. Bundan dolayı kıyıya ulasabilmek için mavnalarla bir köprü kurmak gerekiyordu. Bunu saglamak için saglanan çalısmalar bir türlü sonuç vermedi; çünkü 10. Bölügün yogun atesi ve özellikle Yahya Çavus’un basında bulundugu takımın yandan atesi ile gemiden dısarı çıkan askerler birer birer vuruluyordu. Bes manganın basında bulunan bir subay gibi birligini yönetmekteydi. 3000 kisilik düsman kuvveti durdurulmustu. Ingiliz Generali Napier teknede bulunan ve duraklayan askerlerine: “Niçin duruyorsunuz?” diye bagırdıgında kimse ona cevap vermemisti. Zira kömür gemisinden çıkmak isteyenler vurulmus, kaplar ve iskeleler de ölü ve yaralılarla dolmustu. Sag kalanlar generale yaklasmamasını, buraya çıkmanın imkansız oldugunu söylüyordu. Geminin önüne yerlestirilen makineli tüfeklerin himayesi altında kıyı ile gemi arasında kurulan geçit, iki yandan birliklerimizin makas atesi altına alınmıstı. 3. Fransız Tugayı komutanı askerlerini cesaretlendirmek için ileri atılmıstı. Kuvvetlerimizin açtıgı ates sonucu alnından vurularak öldürülmüstü. Ögleye dogru Seddülbahir üzerinde uçus yapan Ingiliz pilotu Samson, deniz suyunun kıyı kesiminin kıpkırmızı kesildigini görünce meraklanıp telsizle rapor etmisti. Üç saatlik çarpısma sonucunda çıkarma araçlarıyla kumsala çıkabilen Irlanda Taburunun sag kalan 200 askeri, kıyıda bir toprak parçasına tutunmaya çalısmıslardır. Savunmayı pekistirmeyi amaçlayan 3. Tabur, ihtiyattaki 11. Bölükten iki piyade takımını 10. Bölügün emrine vermisti.

Ikindiden sonra Ezineli Yahya Çavus’un basında bulundugu bes mangalık siperin yok edilmesinin gerekli olduguna düsman tarafından karar verilmis olmalı ki, bir kısım donanması oraya ates açtı ve siperleri dümdüz etti. Bu nedenle Yahya Çavus ve geride kalan arkadasları baska tarafta mücadelelerine devam ettiler. N e çare ki batıda Tekekoyu’ndan çıkan düsman kuvvetleri saat 15:00’de Aytepe’yi almayı basardılar. Bu durumda Ertugrul tabyası arkadan sarılmıs oluyordu. Bu haber Yahya Çavus’a ulasınca komutasında bulunan takımın kalanları ile süngü takarak düsmana dogru ilerledi. Kendisine haber gelmezden evvel oradaki manga erlerinden, dördünü sehit ve ikisinin yaralı olması üzerine, düsman makineli tüfegini kurmustu ve Yahya Çavus’a atesle karsılık vermisti. Aytepe’nin düsman tarafından alınması ve havanın kararması nedeni ile yanında bulunan iki arkadası ile Harapkale’de ki bölügüne dönmeye mecbur oldu.

Ertugrul tabyası ile Ertugrulkoyu’nun düsmanın her türlü atesini karsı 12 saat savunduktan sonra yerinden ayrılmıstı. Yahya Çavus’un benzerlerinden üstün derecede mükafatlandırılması sart idi. Ne yazık ki, bölük subayının sehit olması ve tabur komutanının yaralanıp hastaneye getirilmesi yüzünden Yahya Çavus’un kahramanlıgı kayıtlarda yer almalı. 9. Tümen komutanı Halil Sami Bey saat 15:30’da ihtiyatta bulunan 25. Alayı da Seddülbahir Cephesi’ne göndererek orada kahramanca çatısan Mehmetçigin imdadına yetismisti. Böylece karaya çıkmıs bulunan düsman kuvvetlerinin ilerlemesine mani olmustu.

V sahiline yapılan çıkıs hareketi saat 09:00’da durdurulmustu. Kum sırtının arkasında kalanlar, kımıldayacak durumda degildi. Kömür gemisinde kalan bin kisi hava kararıncaya kadar ve yahut W sahilinden yapılacak bir ileri hareketi Türk müdafaa tertibatlarını kusatıncaya kadar, mahpus kalmıstı.

25 Nisan gecesi süngü hücumu yapılmıs daha fazla düsman çıkarılmasına meydan verilmemisti. 26 Nisan’da Seddülbahir köyü ve Haraptepe saat 13:30’da Ingiliz kuvvetlerinin eline geçti. Aynı saatlerde daha batıda Gözcübaba Tepesi de Dublin taburunun sabahtan itibaren yaptıgı hücumlar sonunda ele geçirilmisti.daha sonra 27 Nisan’da Ingilizler yeni bir saldırıda bulundularsa da Türk savunma mevzilerini 700-800 metre ilerisinde Zıgındere-Eski Hisarlık hattında durduruldular. Temmuz 1915 sonuna kadar, çok kanlı geçen, gögüs gögüse süngü hücumları ve karsı hücumlarla süren Kirte-Kerevizdere-Zıgındere muharebeleri, özellikle Türk birliklerinin,müttefik donanmasının atesinden korunmak amacıyla, gece yaptıkları süngü hücumları biçiminde olmustu. Sekiz gün, geceli gündüzlü süngü hücumlarıyla geçen Zıgındere muharebesi, iki taraf içinde kayıpların en fazla olanı ve en kanlı geçenidir. Bu bölgedeki hareket agustos ayıyla beraber mevzi muharebesine dönüsür. Böylece isgal kuvvetleri 3-4 km.lik bir arazide çakılıp kalmıs, Alçıtepe ve Kirte ele eçirilememis, durum bosaltmaya kadar böylece devam etmistir.


Yahya Çavus Anıtı

Seddülbahir köyünün kuzeybatısında ve Ertugrulkoyu’na Seddülbahir köyünün kuzeybatısında ve Ertugrulkoyu’na hakim düzlügün üzerinde bulunur. Yahya Çavus ve takımı adına 1962’de yapılmıstır. Ingiliz tarihçisi Aspinal Oglander: “Yahya Çavusların destanlarını yazmak için sözler yetersizdir.” ifadesini kullanmıstır. Onlar için en güzel sözü 1962’de Çanakkale valisi olan Namık Sevik Bey söylemistir. Sehitligin yeni düzenlemesi 19 Agustos 1992’de açılmıstır.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

25 NİSAN - APRIL 25
Tarihte Bugün - Today in History
NATIONAL DAY OF COMMEMORATION IN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND

"ANZAC DAY" (English)

İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine
Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması -
57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.Resmi ekleyen1915
Mustafa Kemal Çanakkale'de

1915 Gallipoli (Dardanelles)
Ataturk’s outstanding leadership qualities were first recognized during the 1915 Battle of Gallipoli
(also known as the Gallipoli Campaign, Dardanelles Campaign, and "Çanakkale Savasları")Resmi ekleyen25 Nisan 1915
Müttefiklerin Genel Çıkarma Planı

A plan for a naval attack and invasion of the Gallipoli peninsula was approved by the British War Council in January 1915 (the land invasion, and earlier naval attempts to force the Dardanelles, ended in Allied failure)

1937 - Atatürk'ün, akşamüzeri İsmet İnönü'nün köşküne gidişi, bir süre kaldıktan sonra Çankaya'ya dönüşü.

1934 - Atatürk'ün, akşamüzeri İsmet Paşa'nın köşküne gelişi, bir süre kaldıktan sonra otomobille şehirde bir gezinti yaparak Çankaya'ya dönüşü.

1933 - Atatürk'ün, öğleden sonra Ankara Halkevi'ne gelerek, burada çalışmalarını sürdüren Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti toplantısına başkanlık yapması.

1923 - Atatürk'ün, Yahya Kemal (Beyatlı) Bey'e "Yahya Kemal Bey Biraderimize" ithafını taşıyan, Mareşal üniformalı resmini armağan edişi.

Atatürk'ün, İstanbul Evkaf-ı İslâmiye Mütevelliler Cemiyeti'nin telgrafına cevabı: "Evkaf işlerini vatan için faydalı olacak bir tarzda düzenleme ve düzeltmenin, barış devrinin en önemli işlerinden birini oluşturacağından eminim."

1921 - Atatürk'ün, Londra Konferansımdan dönen Bekir Sami (Kunduh) Bey başkanlığındaki heyeti Ankara istasyonunda karşılayışı.

Atatürk'ün, Çankaya'da Afgan Elçisi Ahmet Han'ın güven mektubunu kabulü.

1920 - İsmet Bey (İnönü), Genelkurmay Başkanlığına getirildi.
İsmet Bey'in genelkurmay başkanlığı görevinin onaylanarak, bu göreve Muvakkat İcra Encümeni içinde çalışması hakkında TBMM kararı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 6 kişilik "Geçici icra Encümeni seçilmesi. (Atatürk, Meclis Başkanı olması nedeniyle -3 Mayıs 1920'e kadar görev yapan- bu encümenin de başkanlığını yapmıştır). [Kocatürk]

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Albay İsmet (İnönü) Bey'in Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütmesini ve bu sıfatla "Geçici İcra Encümeni" içinde çalışmasını Meclis'in onayına sunan konuşması. [Kocatürk]

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi adına milleti birlik ve beraberliğe çağıran ve düşman yalanlarına inanılmamasını isteyen bildirgesi: "Anadolu'nun her köşesinden gelen vekillerimizin oluşturduğu Büyük Millet Meclisi, olanı biteni dinleyip anladıktan sonra millete gerçeği söylemeyi gerekli gördü. Kutsal vatanımızı kurtarmak için, İngiliz casuslarının sizi aldatmak üzere uydurdukları yalanlara inanmayın!" [Kocatürk]

1920 (19-26) - İtilaf Devletleri temsilcilerinin Türkiye ile yapılacak antlaşmanın esaslarını karşılaştırmak üzere San Remo'da toplandı. (Bitiş tarihi: 26 Nisan 1920)

1918 - Kars ve Ardahan düşman işgalinden kurtuldu.

Ermeni komitacılar, Kars'ın doğusundaki Subatan köyünde 750 Müslüman'ı katletti.

1916 - Rusların, doğu cephesinde şafakla beraber 14. Alay'ın tüm cephesine taarruza başlaması, ancak askerlerimizin kahramanca karşı koyması sonucu geri çekilişi (Atatürk, düşmanın bu sabahki taarruzu üzerine Kemer dağına çıkarak gün boyunca muharebeyi izlemiş, akşam Güzeldere'nin batı yamacındaki ordugâha dönmüştür).

1915 - Çanakale cephesinde Kara Muharebeleri başladı. Arıburnu Zaferi kazanıldı.

İtilaf Devletlerinin Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale'ye çıkarma yapmaları; Atatürk'ün Ordu Komutanı Saros'ta olduğu için inisiyatifini kullanarak Arıburnu'na çıkan ve Kocaçimen tepesine yürüyen İngilizlere tümeniyle taarruz etmesi ve İngilizleri durdurup kıyıya kadar sürmesi (Arıburnu Zaferi). Kaynak: Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi - Turgut Özakman

İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması. 57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.

Çanakkale Savaşları'nın 27. Alay Komutanı olan Mehmet Şefik Bey düşmanı önleyerek durdurması.

İngiliz ve Fransızların Seddülbahir, Arıburnu ve Kumkale'ye asker çıkarmaları, 9 ay sürecek Çanakkale kara savaşlarının başlaması.

Çanakkale'de İngilizlerin Seddülbahir ve Arıbumu bölgesinde çıkarma hareketine başlaması; Bigalı'dan gelen Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edilişi.

(Düşman çıkarması 26 ve 27 Nisan günleri de devam etmiş; ancak Atatürk komutasındaki askerlerimizin kahramanca savunması karşısında başarısız kalmıştır.)

Arıburnu'na çıkan düşman kuvvetlerini, Mustafa Kemal'in komuta ettiği 19. Tümen Conkbayırı'nda durdurdu. Mustafa Kemal, bu başarı üzerine albaylığa yükseldi (1 Haziran 1915 - Atatürk'ün albaylığa terfi edişi).

1915 - Ertugrul koyu Çıkarması.

İngiliz Generali Nepier, Yahya Çavuş ve askerlerinin yoğun ateşi karşısında, karşılarında bir tümen bulunduğunu sanmış.

25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası'nda Ertuğrul Koyu'na çıkarma yapan 3000 askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran 26.P.A.3.Tb.10.Bl.1Tk. Komutanı Ezineli Yahya Çavuş'la kahraman askerler...

Ertuğrul Koyu Çanakkale deniz muharebeleri sırasında Seddülbahir bölgesinde, 25 Nisan 1915 tarihinde İngilizlerin çıkarma harekâtı düzenledikleri 5 koydan biridir.

Yahya çavuş ve askerleri bu koyu korumakla görevlendirilmiştir. Günümüzde bu bölgede Yahya Çavuş Anıtı ve sahilde V Beach İngiliz askeri mezarlığı bulunmaktadır.

1915 - İngilizlerin, Çanakkale'de sabaha karşı Fransız kuvvetleri ve ANZAK Kolordusu'yla beraber Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale sahillerinden çıkarma yapmaya başlaması (Seddülbahir'e çıkarma yapan düşman, kıyı topçusunun yoğun ateşi ve kuvvetlerimizin karşı taarruzu ile durdurulmuş, Kumkale kıyılarından yapılan çıkarma gelişememiş, takviyeli kuvvetlerle Arıburnu'na çıkan İngilizler ve ANZAK Kolordusu ise Atatürk komutasındaki birliklerimiz tarafından yapılan taarruzla ağır yenilgiye uğratılmıştır).

Arıburnu'ndan çıkarma yapan İngiliz birlikleri ve ANZAK Kolordusu'nun, Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetleri tarafından Conkbayırı önlerinde durdurulması (Atatürk, çıkarmanın başladığını görür görmez, kuvvetlerinin bir bölümünü süratle Bigalı'dan harekete geçirerek Kocaçimen tepesi üzerinden Conkbayırı'na sevk etmişti. Arıburnu'ndan Conkbayrı'na ilerleyen İngiliz kuvvetleri, bugün, Atatürk'ün komuta ettiği 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edildi. Conkbayırı taarruzunda Türk askeri görülmemiş bir inanç ve cesaretle savaşıyor, tarihin en büyük kahramanlık sahneleri sergileniyordu. Dâhi komutan, kumandanlara verdiği emre şu cümleleri de ilâve etmişti: "Ben size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir!" (Bugünkü çarpışmalarla başlayan ve 16 Mayıs 1915'e kadar uzanan süre içinde Arıburnu cephesinde savaşan 19. Tümen ile bu tümeni takviye etmek üzere gönderilen diğer tümenlere bağlı bazı piyade ve topçu alayları, bu bölgede Atatürk'ün emrinde bir "Arıburun Kuvvetleri Grubu" oluşmasına uzanmıştı ve bu kuvvetler bütünüyle bu adla anılıyordu. Atatürk, 19. Tümen Komutanı olmakla beraber emrindeki tüm kuvvetlere 25 Nisan 1915'ten 16 Mayıs 1915'e kadar "Arıburun Kuvvetleri Komutanı" olarak komuta etti.

Atatürk'ün, gece saat 10.00'da 3. Kolordu Komutanlığı'na telgrafı: "Sağ kanatta Alay 57, sol kanatta Alay 77, Alay 27 Arıburnu istikametinde taarruz etmektedir. Düşman mavnalara binip kaçmaya başladı. Umum cephede düşmana taarruz ve takip ediyorum. Sağ kanatta taarruz eden Alay 57'yi, Alay 72'den bir taburla takviye ederek hücuma sevk ediyorum."

İngiliz Kolordusu Komutanı General Birdwood'un, Türk taarruzu karşısında akşam General Hamilton'a önerisi: "Bütün askerlerin geri çekilmesi" (General Birdwood'un bu önerisi, İngiliz Kuvvetleri Komutanlığı'nca, birlikleri çekecek vasıtaların bulunmaması nedeniyle yerine getirilememiş, ancak siper kazılıp içine gömülme tavsiyesinde bulunulmuştur. [Kocatürk]

1909 - Hareket Ordusu Komutanı Mahmut Şevket Paşa'nın, bildirisi: "...Hareket Ordusu'nun İttihat ve Terakki ile bir ilgisi yoktur."25 NİSAN "ANZAK GÜNÜ"
Avustralya ve Yeni Zelanda uluslarının İngiltere güdümünde girdikleri bu savaşa ait,
hiç tanımadıkları Anadolu topraklarında verdikleri canlar için, “neden” ve “niçin” sorularını
kendilerine sordukları, ulusal bilinç kıvılcımını yaktıkları ilk günün kutlanmasıdır.

"ANZAC DAY" APRIL 25

1915 - Dardanelles: Allied forces land on Gallipoli.
Allied military landıngs at Ariburnu (Anzac), Helles, and Kum Kale.
Advance checked by Mustafa Kemal, with the 57th Regiment,
and by Mehmet Şefik commander of the 27th Regiment.


NATIONAL DAY OF COMMEMORATION IN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND
NATIONAL DAY OF COMMEMORATION

The first commemoration of "ANZAC Day" was held on April 25, 1916 (the first anniversary of the Gallipoli landings) and was widely observed in Australia. Large crowds honored ANZAC war dead, attended church services, and public ceremonies. The day was also commemorated by Australian and New Zealand servicemen in Egypt and London.

THE ANZAC TRADITON - The ideals of courage, endurance and mateship that are still relevant today was established on 25 April 1915 when the Australian and New Zealand Army Corps landed on the Gallipoli Peninsula. It was the start of a campaign that lasted eight months and resulted in some 25,000 Australian casualties, including 8,700 who were killed or died of wounds or disease. The men who served on the Gallipoli Peninsula created a legend, adding the word ‘Anzac' to the Australian and New Zealand vocabularies and creating the notion of the Anzac spirit.


1915 - The British, Anzac and French launch an offensive and land in force on the Gallipoli Peninsula with the aim of capturing the Turkish Straits and Istanbul. British, French and Anzac troops are involved in the landings.

The Dardanelles Campaign witnessed some of history's most difficult battles. Although the Gallipoli Campaign was a military failure, the anniversary of the landing has become a national day of commemoration in Australia and New Zealand.
Turkish forces commanded by Mustafa Kemal Ataturk stop their advance. The order of the day which he issued is as follows: "Every soldier who fights here today must realize that in order to carry out the honorable duty which has been entrusted to us, we will not retreat one step. Let me remind you all that if you decide to rest, there may be no rest at all - not only for us, but for our whole nation, throughout eternity. I am certain that you all agree on this, and that you will show no signs of fatigue until the enemy is finally driven into the sea."

Mustafa Kemal's outstanding leadership enabled Turkish forces to prevent enemy occupation of Istanbul (the capital of the Ottoman Empire). Furthermore, Russia and her allies were prevented from establishing a sea link across the Marmara and the Black Sea. Thus, a victory which affected the course of history was realized by the Turks. Mustata Kemal was promoted to full Colonel.

Naval operations - Allied troops make amphibious landings on the Gallipoli peninsula:

• Landing at Anzac Cove (Arıburnu) made by the Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC).
• Landing at Cape Helles made by the British 29th Division and elements of the Royal Naval Division.
• French forces make a diversionary landing at Kum Kale on the Asian shore.Resmi ekleyenMehmetçiğe Saygı Anıtı, Kabatepe

Statue of a Turkish soldier aiding an injured Australian soldier.

Numerous sites at Gallipoli pay tribute to the soldiers of all the nations
that took part in the Gallipoli Campaign of 1915.

A visit to Gallipoli makes clear to any visitor the horrors of war, where all sides suffer terrible losses.
The lessons of Gallipoli cross many oceans, and touch people of many nations.Resmi ekleyen"Bu memlekette kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız huzur içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı siliniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler, onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır."

Mustafa Kemal ATATÜRK, 1934

Ataturk's Magnanimous Message of 1934:

Those heroes that shed their blood and lost their lives...
You are now lying in the soil of a friendly country.
Therefore rest in peace.
There is no difference between the Johnnies and the Mehmets
to us where they lie side by side now here in this country of ours.
You, the mothers, who sent their sons from faraway countries wipe away your tears.
Your sons are now lying in our bosom and are in peace.
After having lost their lives on this land, they have become our sons as well.
Mustafa Kemal ATATÜRK, 1934


* * *

Mustafa Kemal (commander of Turkish defenses, later known as Ataturk or Father of the Turks) demonstrated outstanding leadership abilities in countering the Allied invasion, and as a great statesman subsequently transformed Turkey into a modern secular republic,
serving as its first president from 1923 until his death in 1938.
He dedicated the first ANZAC memorial in 1934.Resmi ekleyenÇanakkale'yi simgeleyen "Şehitler Abidesi"

Çanakkale Savaşları sırasında büyük cesaret gösteren şehit olan
birlikler ve şahıslar adına bugün Gelibolu Yarımadası'nda çok sayıda şehitlik vardır.
Her biri ayrı bir kahramanlık örneği olan bu şehitliklerin en önemlisi Morto Koyu'nda,
Hisarlık Tepe üzerinde tüm şehitlerimizin anısına dikilen Çanakkale Şehitler Abidesi'dir.

The Çanakkale Sehitleri Aniti (Çanakkale Martyrs Memorial) is one of many monuments in Çanakkale (Gallipoli) which symbolizes the Turkish nation's gratitude and respect for those who defended the Dardanelles against foreign invasion in World War I.
Resmi ekleyen"Dur Yolcu" şiiri - Necmettin Halil Onan - Kilitbahir


Bir Yolcuya


Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğüm bu tümsek, Anadolu’nda,
İstiklal uğrunda, namus yolunda,
Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed’in düşmanı boğuldu sele,
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, hasrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
Bir harbin sonunda, bütün milletin,
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.


NECMETTİN HALİL ONAN
The words of the Turkish poet, Necmettin Halil Onan, express the sentiments of a nation which is grateful for the freedom of Turkey and which will always remember the Turkish soldier who laid down his life and paid for that freedom with his own blood.

In honor of those who defended Turkey from the invaders, the first lines of Onan's poem
"Stop Wayfarer" are inscribed upon this hillside at Gallipoli in Kilitbahir.


STOP WAYFARER !


Stop wayfarer! Unbeknownst to you this ground
You come and tread on, is where an epoch lies;
Bend down and lend your ear, for this silent mound
Is the place where the heart of a nation sighs.

To the left of this deserted shadeless lane
The Anatolian slope now observe you well;
For liberty and honour, it is, in pain,
Where wounded Mehmet laid down his life and fell.

This very mound, when violently shook the land,
When the last bit of earth passed from hand to hand,
And when Mehmet drowned the enemy in flood,
Is the spot where he added his own pure blood.

Think, the consecrated blood and flesh and bone
That make up this mound, is where a whole nation,
After a harsh and pitiless war, alone
Tasted the joy of freedom with elation.


Necmettin Halil Onan - Kilitbahir


Konu Hale tarafından 10 Temmuz 2015 Cuma - 07:06 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

25 NİSAN - APRIL 25
Tarihte Bugün - Today in HistoryNATIONAL DAY OF COMMEMORATION IN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND


İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine
Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması -
57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.Resmi ekleyen1915
Mustafa Kemal Çanakkale'de

1915 Gallipoli (Dardanelles)
Ataturk’s outstanding leadership qualities were first recognized during the 1915 Battle of Gallipoli
(also known as the Gallipoli Campaign, Dardanelles Campaign, and "Çanakkale Savasları")Resmi ekleyen25 Nisan 1915
Müttefiklerin Genel Çıkarma Planı

A plan for a naval attack and invasion of the Gallipoli peninsula
was approved by the British War Council in January 1915
(the land invasion, and earlier naval attempts to force the Dardanelles, ended in Allied failure)


1937 - Atatürk'ün, akşamüzeri İsmet İnönü'nün köşküne gidişi, bir süre kaldıktan sonra Çankaya'ya dönüşü.

1934 - Atatürk'ün, akşamüzeri İsmet Paşa'nın köşküne gelişi, bir süre kaldıktan sonra otomobille şehirde bir gezinti yaparak Çankaya'ya dönüşü.

1933 - Atatürk'ün, öğleden sonra Ankara Halkevi'ne gelerek, burada çalışmalarını sürdüren Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti toplantısına başkanlık yapması.

1923 - Atatürk'ün, Yahya Kemal (Beyatlı) Bey'e "Yahya Kemal Bey Biraderimize" ithafını taşıyan, Mareşal üniformalı resmini armağan edişi.

Atatürk'ün, İstanbul Evkaf-ı İslâmiye Mütevelliler Cemiyeti'nin telgrafına cevabı: "Evkaf işlerini vatan için faydalı olacak bir tarzda düzenleme ve düzeltmenin, barış devrinin en önemli işlerinden birini oluşturacağından eminim."

1921 - Atatürk'ün, Londra Konferansımdan dönen Bekir Sami (Kunduh) Bey başkanlığındaki heyeti Ankara istasyonunda karşılayışı.

Atatürk'ün, Çankaya'da Afgan Elçisi Ahmet Han'ın güven mektubunu kabulü.

1920 - İsmet Bey (İnönü), Genelkurmay Başkanlığına getirildi.

İsmet Bey'in genelkurmay başkanlığı görevinin onaylanarak, bu göreve Muvakkat İcra Encümeni içinde çalışması hakkında TBMM kararı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 6 kişilik "Geçici icra Encümeni seçilmesi. (Atatürk, Meclis Başkanı olması nedeniyle -3 Mayıs 1920'e kadar görev yapan- bu encümenin de başkanlığını yapmıştır). [Kocatürk]

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Albay İsmet (İnönü) Bey'in Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütmesini ve bu sıfatla "Geçici İcra Encümeni" içinde çalışmasını Meclis'in onayına sunan konuşması. [Kocatürk]

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi adına milleti birlik ve beraberliğe çağıran ve düşman yalanlarına inanılmamasını isteyen bildirgesi: "Anadolu'nun her köşesinden gelen vekillerimizin oluşturduğu Büyük Millet Meclisi, olanı biteni dinleyip anladıktan sonra millete gerçeği söylemeyi gerekli gördü. Kutsal vatanımızı kurtarmak için, İngiliz casuslarının sizi aldatmak üzere uydurdukları yalanlara inanmayın!" [Kocatürk]

1920 (19-26) - İtilaf Devletleri temsilcilerinin Türkiye ile yapılacak antlaşmanın esaslarını karşılaştırmak üzere San Remo'da toplandı. (Bitiş tarihi: 26 Nisan 1920)

1918 - Kars ve Ardahan düşman işgalinden kurtuldu.

Ermeni komitacılar, Kars'ın doğusundaki Subatan köyünde 750 Müslüman'ı katletti.

1916 - Rusların, doğu cephesinde şafakla beraber 14. Alay'ın tüm cephesine taarruza başlaması, ancak askerlerimizin kahramanca karşı koyması sonucu geri çekilişi (Atatürk, düşmanın bu sabahki taarruzu üzerine Kemer dağına çıkarak gün boyunca muharebeyi izlemiş, akşam Güzeldere'nin batı yamacındaki ordugâha dönmüştür).

1915 - Çanakale cephesinde Kara Muharebeleri başladı. Arıburnu Zaferi kazanıldı.

İtilaf Devletlerinin Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale'ye çıkarma yapmaları; Atatürk'ün Ordu Komutanı Saros'ta olduğu için inisiyatifini kullanarak Arıburnu'na çıkan ve Kocaçimen tepesine yürüyen İngilizlere tümeniyle taarruz etmesi ve İngilizleri durdurup kıyıya kadar sürmesi (Arıburnu Zaferi). Kaynak: Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi - Turgut Özakman

İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması. 57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.

Çanakkale Savaşları'nın 27. Alay Komutanı olan Mehmet Şefik Bey düşmanı önleyerek durdurması.

İngiliz ve Fransızların Seddülbahir, Arıburnu ve Kumkale'ye asker çıkarmaları, 9 ay sürecek Çanakkale kara savaşlarının başlaması.

Çanakkale'de İngilizlerin Seddülbahir ve Arıbumu bölgesinde çıkarma hareketine başlaması; Bigalı'dan gelen Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edilişi.

(Düşman çıkarması 26 ve 27 Nisan günleri de devam etmiş; ancak Atatürk komutasındaki askerlerimizin kahramanca savunması karşısında başarısız kalmıştır.)

Arıburnu'na çıkan düşman kuvvetlerini, Mustafa Kemal'in komuta ettiği 19. Tümen Conkbayırı'nda durdurdu. Mustafa Kemal, bu başarı üzerine albaylığa yükseldi (1 Haziran 1915 - Atatürk'ün albaylığa terfi edişi).

1915 - Ertugrul koyu Çıkarması.

İngiliz Generali Nepier, Yahya Çavuş ve askerlerinin yoğun ateşi karşısında, karşılarında bir tümen bulunduğunu sanmış.

Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Bir_Kahraman_Takim_Ve_Yahya_Cavustular_Ezineli_Y_t28978.html#entry38705']Bir Kahraman Takım Ve Yahya Çavuştular | Ezineli Yahya Çavuş - Yahya Çavuş Şehitliği - Ertuğrulkoyu Çıkarması' target='_blank'>Bir' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Bir_Kahraman_Takim_Ve_Yahya_Cavustular_Ezineli_Y_t28978.html#entry38705']Bir Kahraman Takım Ve Yahya Çavuştular | Ezineli Yahya Çavuş - Yahya Çavuş Şehitliği - Ertuğrulkoyu Çıkarması

25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası'nda Ertuğrul Koyu'na çıkarma yapan 3000 askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran 26.P.A.3.Tb.10.Bl.1Tk. Komutanı Ezineli Yahya Çavuş'la kahraman askerler...

Ertuğrul Koyu Çanakkale deniz muharebeleri sırasında Seddülbahir bölgesinde, 25 Nisan 1915 tarihinde İngilizlerin çıkarma harekâtı düzenledikleri 5 koydan biridir.

Yahya çavuş ve askerleri bu koyu korumakla görevlendirilmiştir. Günümüzde bu bölgede Yahya Çavuş Anıtı ve sahilde V Beach İngiliz askeri mezarlığı bulunmaktadır.

1915 - İngilizlerin, Çanakkale'de sabaha karşı Fransız kuvvetleri ve ANZAK Kolordusu'yla beraber Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale sahillerinden çıkarma yapmaya başlaması (Seddülbahir'e çıkarma yapan düşman, kıyı topçusunun yoğun ateşi ve kuvvetlerimizin karşı taarruzu ile durdurulmuş, Kumkale kıyılarından yapılan çıkarma gelişememiş, takviyeli kuvvetlerle Arıburnu'na çıkan İngilizler ve ANZAK Kolordusu ise Atatürk komutasındaki birliklerimiz tarafından yapılan taarruzla ağır yenilgiye uğratılmıştır).

Arıburnu'ndan çıkarma yapan İngiliz birlikleri ve ANZAK Kolordusu'nun, Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetleri tarafından Conkbayırı önlerinde durdurulması (Atatürk, çıkarmanın başladığını görür görmez, kuvvetlerinin bir bölümünü süratle Bigalı'dan harekete geçirerek Kocaçimen tepesi üzerinden Conkbayırı'na sevk etmişti. Arıburnu'ndan Conkbayrı'na ilerleyen İngiliz kuvvetleri, bugün, Atatürk'ün komuta ettiği 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edildi. Conkbayırı taarruzunda Türk askeri görülmemiş bir inanç ve cesaretle savaşıyor, tarihin en büyük kahramanlık sahneleri sergileniyordu. Dâhi komutan, kumandanlara verdiği emre şu cümleleri de ilâve etmişti: "Ben size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir!" (Bugünkü çarpışmalarla başlayan ve 16 Mayıs 1915'e kadar uzanan süre içinde Arıburnu cephesinde savaşan 19. Tümen ile bu tümeni takviye etmek üzere gönderilen diğer tümenlere bağlı bazı piyade ve topçu alayları, bu bölgede Atatürk'ün emrinde bir "Arıburun Kuvvetleri Grubu" oluşmasına uzanmıştı ve bu kuvvetler bütünüyle bu adla anılıyordu. Atatürk, 19. Tümen Komutanı olmakla beraber emrindeki tüm kuvvetlere 25 Nisan 1915'ten 16 Mayıs 1915'e kadar "Arıburun Kuvvetleri Komutanı" olarak komuta etti.

Atatürk'ün, gece saat 10.00'da 3. Kolordu Komutanlığı'na telgrafı: "Sağ kanatta Alay 57, sol kanatta Alay 77, Alay 27 Arıburnu istikametinde taarruz etmektedir. Düşman mavnalara binip kaçmaya başladı. Umum cephede düşmana taarruz ve takip ediyorum. Sağ kanatta taarruz eden Alay 57'yi, Alay 72'den bir taburla takviye ederek hücuma sevk ediyorum."

İngiliz Kolordusu Komutanı General Birdwood'un, Türk taarruzu karşısında akşam General Hamilton'a önerisi: "Bütün askerlerin geri çekilmesi" (General Birdwood'un bu önerisi, İngiliz Kuvvetleri Komutanlığı'nca, birlikleri çekecek vasıtaların bulunmaması nedeniyle yerine getirilememiş, ancak siper kazılıp içine gömülme tavsiyesinde bulunulmuştur. [Kocatürk]

1909 - Hareket Ordusu Komutanı Mahmut Şevket Paşa'nın, bildirisi: "...Hareket Ordusu'nun İttihat ve Terakki ile bir ilgisi yoktur."25 NİSAN "ANZAK GÜNÜ"

Avustralya ve Yeni Zelanda uluslarının İngiltere güdümünde girdikleri bu savaşa ait, hiç tanımadıkları Anadolu topraklarında verdikleri canlar için, “neden” ve “niçin” sorularını kendilerine sordukları, ulusal bilinç kıvılcımını yaktıkları ilk günün kutlanmasıdır.

"ANZAC DAY" APRIL 25

1915 - Dardanelles: Allied forces land on Gallipoli. Allied military landıngs at Ariburnu (Anzac), Helles, and Kum Kale. Advance checked by Mustafa Kemal, with the 57th Regiment, and by Mehmet Şefik commander of the 27th Regiment.


NATIONAL DAY OF COMMEMORATION IN AUSTRALIA AND NEW ZEALANDNATIONAL DAY OF COMMEMORATION

The first commemoration of "ANZAC Day" was held on April 25, 1916 (the first anniversary of the Gallipoli landings) and was widely observed in Australia. Large crowds honored ANZAC war dead, attended church services, and public ceremonies. The day was also commemorated by Australian and New Zealand servicemen in Egypt and London.


THE ANZAC TRADITON - The ideals of courage, endurance and mateship that are still relevant today was established on 25 April 1915 when the Australian and New Zealand Army Corps landed on the Gallipoli Peninsula. It was the start of a campaign that lasted eight months and resulted in some 25,000 Australian casualties, including 8,700 who were killed or died of wounds or disease. The men who served on the Gallipoli Peninsula created a legend, adding the word ‘Anzac' to the Australian and New Zealand vocabularies and creating the notion of the Anzac spirit.


1915 -
The British, Anzac and French launch an offensive and land in force on the Gallipoli Peninsula with the aim of capturing the Turkish Straits and Istanbul. British, French and Anzac troops are involved in the landings.

The Dardanelles Campaign witnessed some of history's most difficult battles. Although the Gallipoli Campaign was a military failure, the anniversary of the landing has become a national day of commemoration in Australia and New Zealand.

Turkish forces commanded by Mustafa Kemal Ataturk stop their advance. The order of the day which he issued is as follows: "Every soldier who fights here today must realize that in order to carry out the honorable duty which has been entrusted to us, we will not retreat one step. Let me remind you all that if you decide to rest, there may be no rest at all - not only for us, but for our whole nation, throughout eternity. I am certain that you all agree on this, and that you will show no signs of fatigue until the enemy is finally driven into the sea."

Mustafa Kemal's outstanding leadership enabled Turkish forces to prevent enemy occupation of Istanbul (the capital of the Ottoman Empire). Furthermore, Russia and her allies were prevented from establishing a sea link across the Marmara and the Black Sea. Thus, a victory which affected the course of history was realized by the Turks. Mustata Kemal was promoted to full Colonel.

Naval operations - Allied troops make amphibious landings on the Gallipoli peninsula:

• Landing at Anzac Cove (Arıburnu) made by the Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC).
• Landing at Cape Helles made by the British 29th Division and elements of the Royal Naval Division.
• French forces make a diversionary landing at Kum Kale on the Asian shore.


Resmi ekleyenMehmetçiğe Saygı Anıtı, Kabatepe

Statue of a Turkish soldier aiding an injured Australian soldier.

Numerous sites at Gallipoli pay tribute to the soldiers of all the nations
that took part in the Gallipoli Campaign of 1915.

A visit to Gallipoli makes clear to any visitor the horrors of war, where all sides suffer terrible losses.
The lessons of Gallipoli cross many oceans, and touch people of many nations.Resmi ekleyen"Bu memlekette kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız huzur içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı siliniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler, onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır."

Mustafa Kemal ATATÜRK, 1934


Ataturk's Magnanimous Message of 1934:


Those heroes that shed their blood and lost their lives...
You are now lying in the soil of a friendly country.
Therefore rest in peace.
There is no difference between the Johnnies and the Mehmets
to us where they lie side by side now here in this country of ours.
You, the mothers, who sent their sons from faraway countries wipe away your tears.
Your sons are now lying in our bosom and are in peace.
After having lost their lives on this land, they have become our sons as well.

Mustafa Kemal ATATÜRK, 1934

* * *


Mustafa Kemal (commander of Turkish defenses, later known as Ataturk or Father of the Turks) demonstrated outstanding leadership abilities in countering the Allied invasion, and as a great statesman subsequently transformed Turkey into a modern secular republic, serving as its first president from 1923 until his death in 1938. He dedicated the first ANZAC memorial in 1934.Resmi ekleyenÇanakkale'yi simgeleyen "Şehitler Abidesi"

Çanakkale Savaşları sırasında büyük cesaret gösteren şehit olan birlikler ve şahıslar adına bugün Gelibolu Yarımadası'nda çok sayıda şehitlik vardır. Her biri ayrı bir kahramanlık örneği olan bu şehitliklerin en önemlisi Morto Koyu'nda, Hisarlık Tepe üzerinde tüm şehitlerimizin anısına dikilen Çanakkale Şehitler Abidesi'dir.

The Çanakkale Sehitleri Aniti (Çanakkale Martyrs Memorial) is one of many monuments in Çanakkale (Gallipoli) which symbolizes the Turkish nation's gratitude and respect for those who defended the Dardanelles against foreign invasion in World War I.
Resmi ekleyen"Dur Yolcu" şiiri - Necmettin Halil Onan - Kilitbahir


Bir YolcuyaDur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğüm bu tümsek, Anadolu’nda,
İstiklal uğrunda, namus yolunda,
Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed’in düşmanı boğuldu sele,
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, hasrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
Bir harbin sonunda, bütün milletin,
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.


NECMETTİN HALİL ONAN
The words of the Turkish poet, Necmettin Halil Onan, express the sentiments of a nation which is grateful for the freedom of Turkey and which will always remember the Turkish soldier who laid down his life and paid for that freedom with his own blood.

In honor of those who defended Turkey from the invaders, the first lines of Onan's poem "Stop Wayfarer" are inscribed upon this hillside at Gallipoli in Kilitbahir.STOP WAYFARER !


Stop wayfarer! Unbeknownst to you this ground
You come and tread on, is where an epoch lies;
Bend down and lend your ear, for this silent mound
Is the place where the heart of a nation sighs.

To the left of this deserted shadeless lane
The Anatolian slope now observe you well;
For liberty and honour, it is, in pain,
Where wounded Mehmet laid down his life and fell.

This very mound, when violently shook the land,
When the last bit of earth passed from hand to hand,
And when Mehmet drowned the enemy in flood,
Is the spot where he added his own pure blood.

Think, the consecrated blood and flesh and bone
That make up this mound, is where a whole nation,
After a harsh and pitiless war, alone
Tasted the joy of freedom with elation.


Necmettin Halil Onan - Kilitbahir


Konu Hale tarafından 10 Temmuz 2015 Cuma - 07:20 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

25 NİSAN - APRIL 25
Tarihte Bugün - Today in HistoryNATIONAL DAY OF COMMEMORATION IN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND


İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması -
57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.Resmi ekleyen1915
Mustafa Kemal Çanakkale'de

1915 Gallipoli (Dardanelles)
Ataturk’s outstanding leadership qualities were first recognized during the 1915 Battle of Gallipoli (also known as the Gallipoli Campaign, Dardanelles Campaign, and "Çanakkale Savasları")Resmi ekleyen25 Nisan 1915
Müttefiklerin Genel Çıkarma Planı

A plan for a naval attack and invasion of the Gallipoli peninsula was approved by the British War Council in January 1915 (the land invasion, and earlier naval attempts to force the Dardanelles, ended in Allied failure)
1937 - Atatürk'ün, akşamüzeri İsmet İnönü'nün köşküne gidişi, bir süre kaldıktan sonra Çankaya'ya dönüşü.

1934 - Atatürk'ün, akşamüzeri İsmet Paşa'nın köşküne gelişi, bir süre kaldıktan sonra otomobille şehirde bir gezinti yaparak Çankaya'ya dönüşü.

1933 - Atatürk'ün, öğleden sonra Ankara Halkevi'ne gelerek, burada çalışmalarını sürdüren Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti toplantısına başkanlık yapması.

1923 - Atatürk'ün, Yahya Kemal (Beyatlı) Bey'e "Yahya Kemal Bey Biraderimize" ithafını taşıyan, Mareşal üniformalı resmini armağan edişi.

Atatürk'ün, İstanbul Evkaf-ı İslâmiye Mütevelliler Cemiyeti'nin telgrafına cevabı: "Evkaf işlerini vatan için faydalı olacak bir tarzda düzenleme ve düzeltmenin, barış devrinin en önemli işlerinden birini oluşturacağından eminim."

1921 - Atatürk'ün, Londra Konferansımdan dönen Bekir Sami (Kunduh) Bey başkanlığındaki heyeti Ankara istasyonunda karşılayışı.

Atatürk'ün, Çankaya'da Afgan Elçisi Ahmet Han'ın güven mektubunu kabulü.

1920 - İsmet Bey (İnönü), Genelkurmay Başkanlığına getirildi.

İsmet Bey'in genelkurmay başkanlığı görevinin onaylanarak, bu göreve Muvakkat İcra Encümeni içinde çalışması hakkında TBMM kararı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 6 kişilik "Geçici icra Encümeni" seçilmesi. (Atatürk, Meclis Başkanı olması nedeniyle -3 Mayıs 1920'e kadar görev yapan- bu encümenin de başkanlığını yapmıştır). [Kocatürk]

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Albay İsmet (İnönü) Bey'in Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütmesini ve bu sıfatla "Geçici İcra Encümeni" içinde çalışmasını Meclis'in onayına sunan konuşması. [Kocatürk]

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi adına milleti birlik ve beraberliğe çağıran ve düşman yalanlarına inanılmamasını isteyen bildirgesi: "Anadolu'nun her köşesinden gelen vekillerimizin oluşturduğu Büyük Millet Meclisi, olanı biteni dinleyip anladıktan sonra millete gerçeği söylemeyi gerekli gördü. Kutsal vatanımızı kurtarmak için, İngiliz casuslarının sizi aldatmak üzere uydurdukları yalanlara inanmayın!" [Kocatürk]

1920 (19-26) - İtilaf Devletleri temsilcilerinin Türkiye ile yapılacak antlaşmanın esaslarını karşılaştırmak üzere San Remo'da toplandı. (Bitiş tarihi: 26 Nisan 1920)

1918 - Kars ve Ardahan düşman işgalinden kurtuldu.

Ermeni komitacılar, Kars'ın doğusundaki Subatan köyünde 750 Müslüman'ı katletti.

1916 - Rusların, doğu cephesinde şafakla beraber 14. Alay'ın tüm cephesine taarruza başlaması, ancak askerlerimizin kahramanca karşı koyması sonucu geri çekilişi (Atatürk, düşmanın bu sabahki taarruzu üzerine Kemer dağına çıkarak gün boyunca muharebeyi izlemiş, akşam Güzeldere'nin batı yamacındaki ordugâha dönmüştür).

1915 - Çanakale cephesinde Kara Muharebeleri başladı. Arıburnu Zaferi kazanıldı.

İtilaf Devletlerinin Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale'ye çıkarma yapmaları; Atatürk'ün Ordu Komutanı Saros'ta olduğu için inisiyatifini kullanarak Arıburnu'na çıkan ve Kocaçimen tepesine yürüyen İngilizlere tümeniyle taarruz etmesi ve İngilizleri durdurup kıyıya kadar sürmesi (Arıburnu Zaferi).

Kaynak: Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi - Turgut Özakman

İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması. 57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.

Çanakkale Savaşları'nın 27. Alay Komutanı olan Mehmet Şefik Bey düşmanı önleyerek durdurması.

İngiliz ve Fransızların Seddülbahir, Arıburnu ve Kumkale'ye asker çıkarmaları, 9 ay sürecek Çanakkale kara savaşlarının başlaması.

Çanakkale'de İngilizlerin Seddülbahir ve Arıbumu bölgesinde çıkarma hareketine başlaması; Bigalı'dan gelen Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edilişi.

(Düşman çıkarması 26 ve 27 Nisan günleri de devam etmiş; ancak Atatürk komutasındaki askerlerimizin kahramanca savunması karşısında başarısız kalmıştır.)

Arıburnu'na çıkan düşman kuvvetlerini, Mustafa Kemal'in komuta ettiği 19. Tümen Conkbayırı'nda durdurdu. Mustafa Kemal, bu başarı üzerine albaylığa yükseldi (1 Haziran 1915 - Atatürk'ün albaylığa terfi edişi).

1915 - Ertugrul koyu Çıkarması.

İngiliz Generali Nepier, Yahya Çavuş ve askerlerinin yoğun ateşi karşısında, karşılarında bir tümen bulunduğunu sanmış.

25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası'nda Ertuğrul Koyu'na çıkarma yapan 3000 askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran 26.P.A.3.Tb.10.Bl.1Tk. Komutanı Ezineli Yahya Çavuş'la kahraman askerler...

Ertuğrul Koyu Çanakkale deniz muharebeleri sırasında Seddülbahir bölgesinde, 25 Nisan 1915 tarihinde İngilizlerin çıkarma harekâtı düzenledikleri 5 koydan biridir.

Yahya çavuş ve askerleri bu koyu korumakla görevlendirilmiştir. Günümüzde bu bölgede Yahya Çavuş Anıtı ve sahilde V Beach İngiliz askeri mezarlığı bulunmaktadır.

1915 - İngilizlerin, Çanakkale'de sabaha karşı Fransız kuvvetleri ve ANZAK Kolordusu'yla beraber Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale sahillerinden çıkarma yapmaya başlaması (Seddülbahir'e çıkarma yapan düşman, kıyı topçusunun yoğun ateşi ve kuvvetlerimizin karşı taarruzu ile durdurulmuş, Kumkale kıyılarından yapılan çıkarma gelişememiş, takviyeli kuvvetlerle Arıburnu'na çıkan İngilizler ve ANZAK Kolordusu ise Atatürk komutasındaki birliklerimiz tarafından yapılan taarruzla ağır yenilgiye uğratılmıştır).

Arıburnu'ndan çıkarma yapan İngiliz birlikleri ve ANZAK Kolordusu'nun, Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetleri tarafından Conkbayırı önlerinde durdurulması (Atatürk, çıkarmanın başladığını görür görmez, kuvvetlerinin bir bölümünü süratle Bigalı'dan harekete geçirerek Kocaçimen tepesi üzerinden Conkbayırı'na sevk etmişti. Arıburnu'ndan Conkbayrı'na ilerleyen İngiliz kuvvetleri, bugün, Atatürk'ün komuta ettiği 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edildi. Conkbayırı taarruzunda Türk askeri görülmemiş bir inanç ve cesaretle savaşıyor, tarihin en büyük kahramanlık sahneleri sergileniyordu.

Dâhi komutan, kumandanlara verdiği emre şu cümleleri de ilâve etmişti:

"Ben size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir!"

(Bugünkü çarpışmalarla başlayan ve 16 Mayıs 1915'e kadar uzanan süre içinde Arıburnu cephesinde savaşan 19. Tümen ile bu tümeni takviye etmek üzere gönderilen diğer tümenlere bağlı bazı piyade ve topçu alayları, bu bölgede Atatürk'ün emrinde bir "Arıburun Kuvvetleri Grubu" oluşmasına uzanmıştı ve bu kuvvetler bütünüyle bu adla anılıyordu. Atatürk, 19. Tümen Komutanı olmakla beraber emrindeki tüm kuvvetlere 25 Nisan 1915'ten 16 Mayıs 1915'e kadar "Arıburun Kuvvetleri Komutanı" olarak komuta etti.

Atatürk'ün, gece saat 10.00'da 3. Kolordu Komutanlığı'na telgrafı: "Sağ kanatta Alay 57, sol kanatta Alay 77, Alay 27 Arıburnu istikametinde taarruz etmektedir. Düşman mavnalara binip kaçmaya başladı. Umum cephede düşmana taarruz ve takip ediyorum. Sağ kanatta taarruz eden Alay 57'yi, Alay 72'den bir taburla takviye ederek hücuma sevk ediyorum."

İngiliz Kolordusu Komutanı General Birdwood'un, Türk taarruzu karşısında akşam General Hamilton'a önerisi: "Bütün askerlerin geri çekilmesi" (General Birdwood'un bu önerisi, İngiliz Kuvvetleri Komutanlığı'nca, birlikleri çekecek vasıtaların bulunmaması nedeniyle yerine getirilememiş, ancak siper kazılıp içine gömülme tavsiyesinde bulunulmuştur. [Kocatürk


1909 - Hareket Ordusu Komutanı Mahmut Şevket Paşa'nın, bildirisi: "...Hareket Ordusu'nun İttihat ve Terakki ile bir ilgisi yoktur."


25 NİSAN "ANZAK GÜNÜ"


Avustralya ve Yeni Zelanda uluslarının İngiltere güdümünde girdikleri bu savaşa ait, hiç tanımadıkları Anadolu topraklarında verdikleri canlar için, “neden” ve “niçin” sorularını kendilerine sordukları, ulusal bilinç kıvılcımını yaktıkları ilk günün kutlanmasıdır.


"ANZAC DAY" APRIL 25


1915 - Dardanelles: Allied forces land on Gallipoli. Allied military landıngs at Ariburnu (Anzac), Helles, and Kum Kale. Advance checked by Mustafa Kemal, with the 57th Regiment, and by Mehmet Şefik commander of the 27th Regiment.
NATIONAL DAY OF COMMEMORATION IN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND


NATIONAL DAY OF COMMEMORATION


The first commemoration of "ANZAC Day" was held on April 25, 1916 (the first anniversary of the Gallipoli landings) and was widely observed in Australia. Large crowds honored ANZAC war dead, attended church services, and public ceremonies. The day was also commemorated by Australian and New Zealand servicemen in Egypt and London.


THE ANZAC TRADITON - The ideals of courage, endurance and mateship that are still relevant today was established on 25 April 1915 when the Australian and New Zealand Army Corps landed on the Gallipoli Peninsula. It was the start of a campaign that lasted eight months and resulted in some 25,000 Australian casualties, including 8,700 who were killed or died of wounds or disease. The men who served on the Gallipoli Peninsula created a legend, adding the word ‘Anzac' to the Australian and New Zealand vocabularies and creating the notion of the Anzac spirit.

1915 - The British, Anzac and French launch an offensive and land in force on the Gallipoli Peninsula with the aim of capturing the Turkish Straits and Istanbul. British, French and Anzac troops are involved in the landings.

The Dardanelles Campaign witnessed some of history's most difficult battles. Although the Gallipoli Campaign was a military failure, the anniversary of the landing has become a national day of commemoration in Australia and New Zealand.

Turkish forces commanded by Mustafa Kemal Ataturk stop their advance. The order of the day which he issued is as follows: "Every soldier who fights here today must realize that in order to carry out the honorable duty which has been entrusted to us, we will not retreat one step. Let me remind you all that if you decide to rest, there may be no rest at all - not only for us, but for our whole nation, throughout eternity. I am certain that you all agree on this, and that you will show no signs of fatigue until the enemy is finally driven into the sea."

Mustafa Kemal's outstanding leadership enabled Turkish forces to prevent enemy occupation of Istanbul (the capital of the Ottoman Empire). Furthermore, Russia and her allies were prevented from establishing a sea link across the Marmara and the Black Sea. Thus, a victory which affected the course of history was realized by the Turks. Mustata Kemal was promoted to full Colonel.


Naval operations - Allied troops make amphibious landings on the Gallipoli peninsula:

• Landing at Anzac Cove (Arıburnu) made by the Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC).
• Landing at Cape Helles made by the British 29th Division and elements of the Royal Naval Division.
• French forces make a diversionary landing at Kum Kale on the Asian shore.Resmi ekleyenMehmetçiğe Saygı Anıtı, Kabatepe

Statue of a Turkish soldier aiding an injured Australian soldier.

Numerous sites at Gallipoli pay tribute to the soldiers of all the nations that took part in the Gallipoli Campaign of 1915.

A visit to Gallipoli makes clear to any visitor the horrors of war, where all sides suffer terrible losses. The lessons of Gallipoli cross many oceans, and touch people of many nations.
Resmi ekleyen"Bu memlekette kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız huzur içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı siliniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler, onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır."


Mustafa Kemal ATATÜRK, 1934
Ataturk's Magnanimous Message of 1934:


Those heroes that shed their blood and lost their lives... You are now lying in the soil of a friendly country. Therefore rest in peace. There is no difference between the Johnnies and the Mehmets to us where they lie side by side now here in this country of ours. You, the mothers, who sent their sons from faraway countries wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. After having lost their lives on this land, they have become our sons as well.


Mustafa Kemal ATATÜRK, 1934
* * *Mustafa Kemal (commander of Turkish defenses, later known as Ataturk or Father of the Turks) demonstrated outstanding leadership abilities in countering the Allied invasion, and as a great statesman subsequently transformed Turkey into a modern secular republic, serving as its first president from 1923 until his death in 1938. He dedicated the first ANZAC memorial in 1934.


Resmi ekleyenÇanakkale'yi simgeleyen "Şehitler Abidesi"


Çanakkale Savaşları
sırasında büyük cesaret gösteren şehit olan birlikler ve şahıslar adına bugün Gelibolu Yarımadası'nda çok sayıda şehitlik vardır. Her biri ayrı bir kahramanlık örneği olan bu şehitliklerin en önemlisi Morto Koyu'nda, Hisarlık Tepe üzerinde tüm şehitlerimizin anısına dikilen Çanakkale Şehitler Abidesi'dir.

The Çanakkale Sehitleri Aniti (Çanakkale Martyrs Memorial) is one of many monuments in Çanakkale (Gallipoli) which symbolizes the Turkish nation's gratitude and respect for those who defended the Dardanelles against foreign invasion in World War I.
Resmi ekleyen"Dur Yolcu" şiiri - Necmettin Halil Onan - Kilitbahir


Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğüm bu tümsek, Anadolu’nda,
İstiklal uğrunda, namus yolunda,
Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed’in düşmanı boğuldu sele,
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, hasrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
Bir harbin sonunda, bütün milletin,
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.


NECMETTİN HALİL ONAN
The words of the Turkish poet, Necmettin Halil Onan, express the sentiments of a nation which is grateful for the freedom of Turkey and which will always remember the Turkish soldier who laid down his life and paid for that freedom with his own blood.

In honor of those who defended Turkey from the invaders, the first lines of Onan's poem "Stop Wayfarer" are inscribed upon this hillside at Gallipoli in Kilitbahir.
STOP WAYFARER !


Stop wayfarer! Unbeknownst to you this ground
You come and tread on, is where an epoch lies;
Bend down and lend your ear, for this silent mound
Is the place where the heart of a nation sighs.

To the left of this deserted shadeless lane
The Anatolian slope now observe you well;
For liberty and honour, it is, in pain,
Where wounded Mehmet laid down his life and fell.

This very mound, when violently shook the land,
When the last bit of earth passed from hand to hand,
And when Mehmet drowned the enemy in flood,
Is the spot where he added his own pure blood.

Think, the consecrated blood and flesh and bone
That make up this mound, is where a whole nation,
After a harsh and pitiless war, alone
Tasted the joy of freedom with elation.


NECMETTİN HALİL ONAN

Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Bir_Kahraman_Takim_Ve_Yahya_Cavustular_Ezineli_Y_t28978.html&pid=139685#top']Bir Kahraman Takım Ve Yahya Çavuştular | Ezineli Yahya Çavuş - Yahya Çavuş Şehitliği - Ertuğrulkoyu Çıkarması ' target='_blank'>Bir' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Bir_Kahraman_Takim_Ve_Yahya_Cavustular_Ezineli_Y_t28978.html&pid=139685#top']Bir Kahraman Takım Ve Yahya Çavuştular | Ezineli Yahya Çavuş - Yahya Çavuş Şehitliği - Ertuğrulkoyu Çıkarması

http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Ariburnu_Muharebeleri_25_Nisan_20_Aralik_1915_t32197.html&pid=139686#entry139686']Arıburnu Muhabereleri | 25 Nisan - 20 Aralık 1915' target='_blank'>Arıburnu' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Ariburnu_Muharebeleri_25_Nisan_20_Aralik_1915_t32197.html&pid=139686#entry139686']Arıburnu Muhabereleri | 25 Nisan - 20 Aralık 1915

http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Anzaklarin_Anlatimiyla_Canakkale_Savasi_The_Grav_t65019.html&pid=139687#entry139687']Anzakların Anlatımıyla Çanakkale Savaşı | The Graveyards of Gallipoli - Türklerin Atası - Father of the Turks; Mustafa Kemal Atatürk - Anzak Ordusu'nun Türk Ordusu Hakkındaki Görüşleri ' target='_blank'>Anzakların' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Anzaklarin_Anlatimiyla_Canakkale_Savasi_The_Grav_t65019.html&pid=139687#entry139687']Anzakların Anlatımıyla Çanakkale Savaşı | The Graveyards of Gallipoli - Türklerin Atası - Father of the Turks; Mustafa Kemal Atatürk - Anzak Ordusu'nun Türk Ordusu Hakkındaki Görüşleri

http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Canakkale_Savasi_Ve_57Alay_Yere_Dusmeyen_Sancak_t65232.html&pid=139688#entry139688']Çanakkale Savaşı Ve 57.Alay | Yere Düşmeyen Sancak 57.Alay - Nihat Genç' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Canakkale_Savasi_Ve_57Alay_Yere_Dusmeyen_Sancak_t65232.html&pid=139688#entry139688']Çanakkale Savaşı Ve 57.Alay | Yere Düşmeyen Sancak 57.Alay - Nihat Genç

http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Canakkale_Savaslarinin_Tarih_Siralamasi_Canakkal_t8171.html&pid=139689&st=10#top']Çanakkale Savaşlarının Tarih Sıralaması | Çanakkale Savaşının Askeri - Sİyasi - Sosyo - Ekonomik Sonuçları - 1915 Battle Of Gallipoli Timeline - 28 Haziran 1914 - 17 Ocak 1916' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Canakkale_Savaslarinin_Tarih_Siralamasi_Canakkal_t8171.html&pid=139689&st=10#top']Çanakkale Savaşlarının Tarih Sıralaması | Çanakkale Savaşının Askeri - Sİyasi - Sosyo - Ekonomik Sonuçları - 1915 Battle Of Gallipoli Timeline - 28 Haziran 1914 - 17 Ocak 1916

http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Canakkale_Zaferi_Turk_ve_39_u_Dunyaya_Tanitan_D_t8480.html&pid=139690#entry139690']Çanakkale Zaferi | Türk'ü Dünyaya Tanıtan Destan - Kanlı savaşın iki cephesinden yürek burkan mektuplar. ' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Canakkale_Zaferi_Turk_ve_39_u_Dunyaya_Tanitan_D_t8480.html&pid=139690#entry139690']Çanakkale Zaferi | Türk'ü Dünyaya Tanıtan Destan - Kanlı savaşın iki cephesinden yürek burkan mektuplar.

http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Canakkale_Deniz_Savaslari_19_Subat_1915_18_Mart_t23808.html&pid=139691#top']Çanakkale Deniz Savaşları | 19 Şubat 1915 - 18 Mart 1915' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Canakkale_Deniz_Savaslari_19_Subat_1915_18_Mart_t23808.html&pid=139691#top']Çanakkale Deniz Savaşları | 19 Şubat 1915 - 18 Mart 1915

http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Canakkale_Zaferi_Kahramanlik_Gunu_18_Mart_Zafer_t23932.html&pid=139692&st=10#top']Çanakkale Zaferi - Kahramanlık Günü | 18 Mart - Zafer Hakkında Söylenenler - Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Canakkale_Zaferi_Kahramanlik_Gunu_18_Mart_Zafer_t23932.html&pid=139692&st=10#top']Çanakkale Zaferi - Kahramanlık Günü | 18 Mart - Zafer Hakkında Söylenenler - Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

http://www.kadimdostlar.com/Sairler_ve_Siirleri_Siirler_Antolojisi_f23/Canakkale_Savasi_Zaferi_Siirleri_18_Mart_1915_t23933.html&pid=139693#entry139693']Çanakkale Savaşı - Zaferi Şiirleri | 18 Mart 1915' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Sairler_ve_Siirleri_Siirler_Antolojisi_f23/Canakkale_Savasi_Zaferi_Siirleri_18_Mart_1915_t23933.html&pid=139693#entry139693']Çanakkale Savaşı - Zaferi Şiirleri | 18 Mart 1915

http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Canakkale_Savasi_Canakkale_Savasi_Sehitleri_Anis_t823.html&pid=139694#entry139694']Çanakkale Savaşı | Çanakkale Savaşı Şehitleri Anısına ' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Canakkale_Savasi_Canakkale_Savasi_Sehitleri_Anis_t823.html&pid=139694#entry139694']Çanakkale Savaşı | Çanakkale Savaşı Şehitleri Anısına

http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/25_Nisan_Anzak_Gunu_Anzac_Day_Avustralya_Ve_Yeni_t78616.html']25 Nisan Anzak Günü - Anzac Day | Avustralya Ve Yeni Zelandalıların Anadolu Topraklarında Verdikleri Canlar İçin, “Neden” - “Niçin” Sorularını Sordukları, Ulusal Bilinç Kıvılcımını Yaktıkları İlk Günün Kutlanması ' target='_blank'>25' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/25_Nisan_Anzak_Gunu_Anzac_Day_Avustralya_Ve_Yeni_t78616.html']25 Nisan Anzak Günü - Anzac Day | Avustralya Ve Yeni Zelandalıların Anadolu Topraklarında Verdikleri Canlar İçin, “Neden” - “Niçin” Sorularını Sordukları, Ulusal Bilinç Kıvılcımını Yaktıkları İlk Günün Kutlanması

Konu Hale tarafından 10 Temmuz 2015 Cuma - 07:23 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

25 NİSAN - APRIL 25
Tarihte Bugün - Today in HistoryNATIONAL DAY OF COMMEMORATION IN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND


İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması 57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.
Resmi ekleyen1915
Mustafa Kemal Çanakkale'de

1915 Gallipoli (Dardanelles)
Ataturk’s outstanding leadership qualities were first recognized during the 1915 Battle of Gallipoli (also known as the Gallipoli Campaign, Dardanelles Campaign, and "Çanakkale Savasları")Resmi ekleyen
25 Nisan 1915
Müttefiklerin Genel Çıkarma Planı

A plan for a naval attack and invasion of the Gallipoli peninsula was approved by the British War Council in January 1915 (the land invasion, and earlier naval attempts to force the Dardanelles, ended in Allied failure)

1937 - Atatürk'ün, akşamüzeri İsmet İnönü'nün köşküne gidişi, bir süre kaldıktan sonra Çankaya'ya dönüşü.

1934 - Atatürk'ün, akşamüzeri İsmet Paşa'nın köşküne gelişi, bir süre kaldıktan sonra otomobille şehirde bir gezinti yaparak Çankaya'ya dönüşü.

1933 - Atatürk'ün, öğleden sonra Ankara Halkevi'ne gelerek, burada çalışmalarını sürdüren Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti toplantısına başkanlık yapması.

1923 - Atatürk'ün, Yahya Kemal (Beyatlı) Bey'e "Yahya Kemal Bey Biraderimize" ithafını taşıyan, Mareşal üniformalı resmini armağan edişi.

Atatürk'ün, İstanbul Evkaf-ı İslâmiye Mütevelliler Cemiyeti'nin telgrafına cevabı: "Evkaf işlerini vatan için faydalı olacak bir tarzda düzenleme ve düzeltmenin, barış devrinin en önemli işlerinden birini oluşturacağından eminim."

1921 - Atatürk'ün, Londra Konferansımdan dönen Bekir Sami (Kunduh) Bey başkanlığındaki heyeti Ankara istasyonunda karşılayışı.

Atatürk'ün, Çankaya'da Afgan Elçisi Ahmet Han'ın güven mektubunu kabulü.

1920 - İsmet Bey (İnönü), Genelkurmay Başkanlığına getirildi.

İsmet Bey'in genelkurmay başkanlığı görevinin onaylanarak, bu göreve Muvakkat İcra Encümeni içinde çalışması hakkında TBMM kararı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 6 kişilik "Geçici icra Encümeni seçilmesi. (Atatürk, Meclis Başkanı olması nedeniyle -3 Mayıs 1920'e kadar görev yapan- bu encümenin de başkanlığını yapmıştır). [Kocatürk]

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Albay İsmet (İnönü) Bey'in Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütmesini ve bu sıfatla "Geçici İcra Encümeni" içinde çalışmasını Meclis'in onayına sunan konuşması. [Kocatürk]

Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi adına milleti birlik ve beraberliğe çağıran ve düşman yalanlarına inanılmamasını isteyen bildirgesi:

"Anadolu'nun her köşesinden gelen vekillerimizin oluşturduğu Büyük Millet Meclisi, olanı biteni dinleyip anladıktan sonra millete gerçeği söylemeyi gerekli gördü. Kutsal vatanımızı kurtarmak için, İngiliz casuslarının sizi aldatmak üzere uydurdukları yalanlara inanmayın!" [Kocatürk]


1920 (19-26) - İtilaf Devletleri temsilcilerinin Türkiye ile yapılacak antlaşmanın esaslarını karşılaştırmak üzere San Remo'da toplandı. (Bitiş tarihi: 26 Nisan 1920)

1918 - Kars ve Ardahan düşman işgalinden kurtuldu.

Ermeni komitacılar, Kars'ın doğusundaki Subatan köyünde 750 Müslüman'ı katletti.

1916 - Rusların, doğu cephesinde şafakla beraber 14. Alay'ın tüm cephesine taarruza başlaması, ancak askerlerimizin kahramanca karşı koyması sonucu geri çekilişi (Atatürk, düşmanın bu sabahki taarruzu üzerine Kemer dağına çıkarak gün boyunca muharebeyi izlemiş, akşam Güzeldere'nin batı yamacındaki ordugâha dönmüştür).

1915 - Çanakale cephesinde Kara Muharebeleri başladı. Arıburnu Zaferi kazanıldı.

İtilaf Devletlerinin Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale'ye çıkarma yapmaları; Atatürk'ün Ordu Komutanı Saros'ta olduğu için inisiyatifini kullanarak Arıburnu'na çıkan ve Kocaçimen tepesine yürüyen İngilizlere tümeniyle taarruz etmesi ve İngilizleri durdurup kıyıya kadar sürmesi


(Arıburnu Zaferi).


Kaynak: Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi - Turgut Özakman


İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine Mustafa Kemal'in Tümeniyle düşmanı önleyerek durdurması. 57. ALAY, Çanakkale Savaşları'nda ve Türk toprağı'nın savunulmasında büyük bir öneme sahiptir.


Çanakkale Savaşları'nın 27. Alay Komutanı olan Mehmet Şefik Bey düşmanı önleyerek durdurması.

İngiliz ve Fransızların Seddülbahir, Arıburnu ve Kumkale'ye asker çıkarmaları, 9 ay sürecek Çanakkale kara savaşlarının başlaması.

Çanakkale'de İngilizlerin Seddülbahir ve Arıbumu bölgesinde çıkarma hareketine başlaması; Bigalı'dan gelen Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edilişi.

(Düşman çıkarması 26 ve 27 Nisan günleri de devam etmiş; ancak Atatürk komutasındaki askerlerimizin kahramanca savunması karşısında başarısız kalmıştır.)

Arıburnu'na çıkan düşman kuvvetlerini, Mustafa Kemal'in komuta ettiği 19. Tümen Conkbayırı'nda durdurdu. Mustafa Kemal, bu başarı üzerine albaylığa yükseldi (1 Haziran 1915 - Atatürk'ün albaylığa terfi edişi).


1915 - Ertugrul koyu Çıkarması.

İngiliz Generali Nepier, Yahya Çavuş ve askerlerinin yoğun ateşi karşısında, karşılarında bir tümen bulunduğunu sanmış.

25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası'nda Ertuğrul Koyu'na çıkarma yapan 3000 askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran 26.P.A.3.Tb.10.Bl.1Tk. Komutanı Ezineli Yahya Çavuş'la kahraman askerler..

Ertuğrul Koyu Çanakkale deniz muharebeleri sırasında Seddülbahir bölgesinde, 25 Nisan 1915 tarihinde İngilizlerin çıkarma harekâtı düzenledikleri 5 koydan biridir.

Yahya çavuş ve askerleri bu koyu korumakla görevlendirilmiştir. Günümüzde bu bölgede Yahya Çavuş Anıtı ve sahilde V Beach İngiliz askeri mezarlığı bulunmaktadır.

1915 - İngilizlerin, Çanakkale'de sabaha karşı Fransız kuvvetleri ve ANZAK Kolordusu'yla beraber Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale sahillerinden çıkarma yapmaya başlaması (Seddülbahir'e çıkarma yapan düşman, kıyı topçusunun yoğun ateşi ve kuvvetlerimizin karşı taarruzu ile durdurulmuş, Kumkale kıyılarından yapılan çıkarma gelişememiş, takviyeli kuvvetlerle Arıburnu'na çıkan İngilizler ve ANZAK Kolordusu ise Atatürk komutasındaki birliklerimiz tarafından yapılan taarruzla ağır yenilgiye uğratılmıştır).

Arıburnu'ndan çıkarma yapan İngiliz birlikleri ve ANZAK Kolordusu'nun, Atatürk komutasındaki 19. Tümen kuvvetleri tarafından Conkbayırı önlerinde durdurulması (Atatürk, çıkarmanın başladığını görür görmez, kuvvetlerinin bir bölümünü süratle Bigalı'dan harekete geçirerek Kocaçimen tepesi üzerinden Conkbayırı'na sevk etmişti. Arıburnu'ndan Conkbayrı'na ilerleyen İngiliz kuvvetleri, bugün, Atatürk'ün komuta ettiği 19. Tümen kuvvetlerinin taarruzu ile geri çekilmeye mecbur edildi. Conkbayırı taarruzunda Türk askeri görülmemiş bir inanç ve cesaretle savaşıyor, tarihin en büyük kahramanlık sahneleri sergileniyordu. Dâhi komutan, kumandanlara verdiği emre şu cümleleri de ilâve etmişti: "Ben size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir!" (Bugünkü çarpışmalarla başlayan ve 16 Mayıs 1915'e kadar uzanan süre içinde Arıburnu cephesinde savaşan 19. Tümen ile bu tümeni takviye etmek üzere gönderilen diğer tümenlere bağlı bazı piyade ve topçu alayları, bu bölgede Atatürk'ün emrinde bir "Arıburun Kuvvetleri Grubu" oluşmasına uzanmıştı ve bu kuvvetler bütünüyle bu adla anılıyordu. Atatürk, 19. Tümen Komutanı olmakla beraber emrindeki tüm kuvvetlere 25 Nisan 1915'ten 16 Mayıs 1915'e kadar "Arıburun Kuvvetleri Komutanı" olarak komuta etti.


Atatürk'ün, gece saat 10.00'da 3. Kolordu Komutanlığı'na telgrafı:

"Sağ kanatta Alay 57, sol kanatta Alay 77, Alay 27 Arıburnu istikametinde taarruz etmektedir. Düşman mavnalara binip kaçmaya başladı. Umum cephede düşmana taarruz ve takip ediyorum. Sağ kanatta taarruz eden Alay 57'yi, Alay 72'den bir taburla takviye ederek hücuma sevk ediyorum."


İngiliz Kolordusu Komutanı General Birdwood'un, Türk taarruzu karşısında akşam General Hamilton'a önerisi:

"Bütün askerlerin geri çekilmesi" (General Birdwood'un bu önerisi, İngiliz Kuvvetleri Komutanlığı'nca, birlikleri çekecek vasıtaların bulunmaması nedeniyle yerine getirilememiş, ancak siper kazılıp içine gömülme tavsiyesinde bulunulmuştur. [Kocatürk]1909 - Hareket Ordusu Komutanı Mahmut Şevket Paşa'nın, bildirisi: "...Hareket Ordusu'nun İttihat ve Terakki ile bir ilgisi yoktur."


25 NİSAN "ANZAK GÜNÜ"

Avustralya ve Yeni Zelanda uluslarının İngiltere güdümünde girdikleri bu savaşa ait, hiç tanımadıkları Anadolu topraklarında verdikleri canlar için, “neden” ve “niçin” sorularını kendilerine sordukları, ulusal bilinç kıvılcımını yaktıkları ilk günün kutlanmasıdır.

"ANZAC DAY" APRIL 25

1915 - Dardanelles: Allied forces land on Gallipoli. Allied military landıngs at Ariburnu (Anzac), Helles, and Kum Kale. Advance checked by Mustafa Kemal, with the 57th Regiment, and by Mehmet Şefik commander of the 27th Regiment.
NATIONAL DAY OF COMMEMORATION

The first commemoration of "ANZAC Day" was held on April 25, 1916 (the first anniversary of the Gallipoli landings) and was widely observed in Australia. Large crowds honored ANZAC war dead, attended church services, and public ceremonies. The day was also commemorated by Australian and New Zealand servicemen in Egypt and London.

THE ANZAC TRADITON - The ideals of courage, endurance and mateship that are still relevant today was established on 25 April 1915 when the Australian and New Zealand Army Corps landed on the Gallipoli Peninsula. It was the start of a campaign that lasted eight months and resulted in some 25,000 Australian casualties, including 8,700 who were killed or died of wounds or disease. The men who served on the Gallipoli Peninsula created a legend, adding the word ‘Anzac' to the Australian and New Zealand vocabularies and creating the notion of the Anzac spirit.1915 - The British, Anzac and French launch an offensive and land in force on the Gallipoli Peninsula with the aim of capturing the Turkish Straits and Istanbul. British, French and Anzac troops are involved in the landings.

The Dardanelles Campaign witnessed some of history's most difficult battles. Although the Gallipoli Campaign was a military failure, the anniversary of the landing has become a national day of commemoration in Australia and New Zealand.

Turkish forces commanded by Mustafa Kemal Ataturk stop their advance. The order of the day which he issued is as follows: "Every soldier who fights here today must realize that in order to carry out the honorable duty which has been entrusted to us, we will not retreat one step. Let me remind you all that if you decide to rest, there may be no rest at all - not only for us, but for our whole nation, throughout eternity. I am certain that you all agree on this, and that you will show no signs of fatigue until the enemy is finally driven into the sea."

Mustafa Kemal's outstanding leadership enabled Turkish forces to prevent enemy occupation of Istanbul (the capital of the Ottoman Empire). Furthermore, Russia and her allies were prevented from establishing a sea link across the Marmara and the Black Sea. Thus, a victory which affected the course of history was realized by the Turks. Mustata Kemal was promoted to full Colonel.


Naval operations - Allied troops make amphibious landings on the Gallipoli peninsula:

•
Landing at Anzac Cove (Arıburnu) made by the Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC).
• Landing at Cape Helles made by the British 29th Division and elements of the Royal Naval Division.
• French forces make a diversionary landing at Kum Kale on the Asian shore.Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/25_Nisan_Anzak_Gunu_Anzac_Day_Avustralya_Ve_Yeni_t78616.html']25 Nisan Anzak Günü - Anzac Day | Avustralya Ve Yeni Zelandalıların Anadolu Topraklarında Verdikleri Canlar İçin, “Neden” - “Niçin” Sorularını Sordukları, Ulusal Bilinç Kıvılcımını Yaktıkları İlk Günün Kutlanması ' target='_blank'>25' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/25_Nisan_Anzak_Gunu_Anzac_Day_Avustralya_Ve_Yeni_t78616.html']25 Nisan Anzak Günü - Anzac Day | Avustralya Ve Yeni Zelandalıların Anadolu Topraklarında Verdikleri Canlar İçin, “Neden” - “Niçin” Sorularını Sordukları, Ulusal Bilinç Kıvılcımını Yaktıkları İlk Günün Kutlanması

http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Bir_Kahraman_Takim_Ve_Yahya_Cavustular_Ezineli_Y_t28978.html'] Bir Kahraman Takım Ve Yahya Çavuştular | Ezineli Yahya Çavuş - Yahya Çavuş Şehitliği - Ertuğrulkoyu Çıkarması' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Vatan_Sevgisi_Sehitlerimize_Ozel_Bolum_f106/Bir_Kahraman_Takim_Ve_Yahya_Cavustular_Ezineli_Y_t28978.html'] Bir Kahraman Takım Ve Yahya Çavuştular | Ezineli Yahya Çavuş - Yahya Çavuş Şehitliği - Ertuğrulkoyu Çıkarması

http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Canakkale_Savaslarinin_Tarih_Siralamasi_Canakkal_t8171.html']Çanakkale Savaşlarının Tarih Sıralaması | Çanakkale Savaşının Askeri - Sİyasi - Sosyo - Ekonomik Sonuçları - 1915 Battle Of Gallipoli Timeline - 28 Haziran 1914 - 17 Ocak 1916 ' target='_blank'>Çanakkale' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Canakkale_Savaslarinin_Tarih_Siralamasi_Canakkal_t8171.html']Çanakkale Savaşlarının Tarih Sıralaması | Çanakkale Savaşının Askeri - Sİyasi - Sosyo - Ekonomik Sonuçları - 1915 Battle Of Gallipoli Timeline - 28 Haziran 1914 - 17 Ocak 1916

http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Ariburnu_Muharebeleri_25_Nisan_20_Aralik_1915_t32197.html']Arıburnu Muharebeleri | 25 Nisan - 20 Aralık 1915' target='_blank'>Arıburnu' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yakin_Donem_Turkiye_Tarihi_f14/Ariburnu_Muharebeleri_25_Nisan_20_Aralik_1915_t32197.html']Arıburnu Muharebeleri | 25 Nisan - 20 Aralık 1915

Konu Hale tarafından 10 Temmuz 2015 Cuma - 07:24 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı