İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kızören Obruğu - Obruk Gölü Ve Bizans Dönemi Taşları İle Yapılan Han | Konya'ya 75 km Uzakta, Konya Aksaray Karayolu Üzerinde Kızören Beldesi'nden Beş km İçeride

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Esesli

Esesli

    KD ™ Kadim Dost

  • Yetkili
  • 5.814 İleti
  • Gender:Male
  • Location:EsEsli
  • Interests:sinema bilgisayar seyahat


Kızören Obruğu da denilen Obruk Gölü ve hanı Konya'ya 75 kilometre uzakta, Konya Aksaray Karayolu üzerinde Kızören Beldesi'nden beş kilometre kadar içeride bulunuyor.

Bölgeye ilk yerleşim 13. yy'da başlamış. Duvarlarında Bizans dönemi taşları kullanılan hanın yapılışının bu yıllarda olduğu, taşların çevredeki eski yerleşim yerlerinden sökülerek getirildiği tahmin ediliyor.

Bölgeye adını veren Obruk Gölü, günün her saatinde rengi değişen, 145 metre derinliğinde, Konya-Kapadokya arasında yolculuk edenlerin mutlaka görmesi gereken bir doğa güzelliğine sahip.

Obruk Hanı

Resmi ekleyen
Resmi ekleyen

Obruk Gölü


Resmi ekleyen

Çok ilginç oluşumlardır obruklar. Yeraltı suları yerin kireçli katmanlarını zamanla eritir ve büyük yeraltı boşlukları oluşur. Bu boşluklar bir gün aniden çöker ve böyle muhteşem görüntüler ortaya çıkar. Bölgede oturan insanlar tarlalarını eker, biçer ama hiç belli olmaz bir gün bir bakarlar ki tarlalarının yerinde devasa bir çukur var.

Obruk : Baca veya kuyu şeklinde, keskin köşeli, derin çukurluklara obruk denir. Derinliği 250-300 m'yi bulabilen obrukların bazılarının tabanında göl bulunur. Türkiye'de İç Anadolu'nun güneyinde ve Toroslar'da yaygın olarak obruklar görülür. İçel'deki Cennet-Cehennem mağaraları ve Konya'daki Kızören obruğu ülkemizdeki en güzel örneklerdir.


Gölün tamamını gösteren bir resim :

Resmi ekleyen

Yöredeki Obruk ve Cihanbeyli Platoları ortalama 1000 m. Yükseltiye sahip geniş düzlüklerden oluşurlar. Tuz gölünün batısında Cihanbeyli platosu, güneyinde ise Obruk platosu yer alır. Obruk platosu üzerinde kireç taşı tabakaları üzerinde gelişmiş karstik şekillerden olan obruklara rastlandığından bu isim verilmiştir. Bunların en büyüğü Kızören obruğudur. Konya'nın kuzeydoğusunda yer alan bu obruk kireç taşlarının çözülmesi ile oluşmuş yaklaşık 300 m. Çapında 145 m. Derinliğindedir. Obruk içerisine suların dolması ile aynı ismi alan bir de göl oluşmuştur. Göl tabanından fazla suları boşalttığından suları tatlıdır. Obruk platosu yörenin en çukur yeri olan Tu Gölü ile Konya ve Ereğli ovalarını birbirinden ayıran bir eşik görünümündedir. İlin kuzeyini kaplayan Cihanbeyli Platosu genel olarak kireçtaşı tabakaları ile kaplıdır. Bu plato akarsular tarafından az parçalanmış dalgalı bir yüzeye sahiptir. Zengin bozkırlarla kaplı olan bu platolar, il hayvancılığı ve tarımı açısından önemlidir


OBRUK YAYLASI - KONYA

Bozkırın sapsarı yüzünde ışıldayan derin göller toprağı yaran bir göz gibi açılmış devasal çukurlar... Obruk Yaylası’nın mucizeleri ve onların yanı başında sürüleriyle yaylanın göçebeleri. Konya kapalı Havzası’nın bu en ıssız ve unutulmuş parçası, dünyada eşi benzeri olmayan doğal oluşanları ve nadir canlı türlerini barındırıyor.

Obruk Yaylası’nda içinde su bulunan üç obruktan biri Kızören, adını 4 km ötesindeki Kızören kasabasından alıyor. Uzun ekseni 180 metre , kısa ekseni 150 metreyi bulan Kızören’de su tatlı ve içilebiliyor.
Obruk Yaylası’nda sulu obruklardan daha fazla kuru obruk var. Dikkat çeken önemli kuru obruklardan biri de Meyil obruğu ile Çıralı Obruğu arasında olan Akobruk’tur. Bölgedeki büyük obrukların bazılarının yanında oluşmuş küçük obruklara da rastlanır, adeta büyük obrukların uydusu gibidir bu küçük obruklar.
Dikmen Yaylası, obrukların yoğunlaştığı bölgede bulunur. Yazları hayvancılık yapan Karapınar köylüleri buraya yaylaya çıkar. Obruk’taki en büyük yayla yerleşimi olan Dikmen’de 50 hane vardır. Osmanlı döneminde önemli bir merkez olan Obruk Köyünde, yıkıntıları bile göz alıcı olan Obruk hanı zamana meydan okur.

Köylülerin deniz dediği Meyil Gölü, obruk göllerinin en büyüğüdür. Meyil Yaylası’ndaki bu gölde diğer obruk gölleri gibi mevsimden mevsime renk değiştirir. Mayıs ayında koyu lacivert olan göl, Temmuzda yeşile döner.

Obruk yaylası, dünyadaki en özel ve benzersiz doğa harikalarını, ona adını veren obrukları saklar. Hangisi olursa olsun bir obruğun kıyısına vardığınızda gözleriniz kamaşır. Sanki obruk, bozkırın sapsarı yüzündeki denizdir, mavi bir gözdür.

BONCUK MAVİSİ GÖL

Obruk Han'ının, bir zamanların gözde yapılarından biri olduğu, ayakta kalan bir kaç duvara bakılınca bile anlaşılıyordu. Taşların üstündeki yazılar ve put işaretleri, hanın yapılması için büyükçe bir kilisenin feda edildiğini belli ediyordu. Hanın arka kapısından çıkınca, olduğum yerde adeta donup kaldım. 4-5 metre aşağıdaki düzlükte, bembeyaz kalker taşlarının ortasında, yusyuvarlak, boncuk mavisi bir obruk gölü duruyordu. Renkler öylesine büyüleyiciydi ki, aynı noktadan neredeyse bir makara film çektim.

Yol üstündeki bir çok tarihi mekánda olduğu gibi, burada da herhangi bir açıklama yoktu. Hanı kim, hangi tarihte yapmıştı, gölün oluşumu nasıl gerçekleşmişti?.. Dönüşte de sordum soruşturdum, hiçbir bilgiye rastlayamadım.

Resmi ekleyen

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı