İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Çanakkale | Dünya'nın İlk Güzellik Yarışmasının Anavatanı - Çanakkale - Gelibolu Yarımadası Tarihi Yerler-Ulaşım Ve Gezilecek Yerler- Konaklama

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


ÇANAKKALE


Resmi ekleyen Resmi ekleyen Resmi ekleyen

Asya ve Avrupa'nın, Ege Denizi ile birbirinden ayrıldığı benzersiz coğrafyada Çanakkale, binlerce yıllık tarihi zenginliği, kültürlerinde barındırarak efsanelere ve mitolojik hikayelere ev sahipliği yapmış Türkiye'nin nadide illerinden bir tanesidir.
Çanakkale Boğazı, Avrupa yakasındaki Gelibolu Yarımadası ile Asya yakasındaki daha geniş Biga Yarımadasını yeşil koylarla ve billur sarısı kumsallarla birleştirir. Doğal güzellikleri ve tesisleri ile ideal bir tatil merkezidir. Turistler boğazın lezzetli balığını, yörenin kaliteli şaraplarını, otantik yada modern restoranların servisleri eşliğinde tadabilir, kentin sahip olduğu güzelliklerin keyfini çıkarabilirler. Ayrıca güzelliğe düşkün olanlar, Çanakkale'nin mitolojiye göre Dünya'nın ilk güzellik yarışmasının anavatanı olduğunu öğrenmekten mutluluk duyacaklardır.

Resmi ekleyen

Çanakkale'nin tarihi yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarına kadar inmektedir ve pek çok medeniyet bu topraklarda barınarak, izler bırakmıştır. Mitolojiye göre Kral Athamas'ın çocukları Phryxus ve Helle üvey anneleri tarafından evlerinden uzaklaştırılınca, gerçek anneleri Bulut Tanrıçası Nephele tarafından gönderilen, uçabilen altın postlu bir koç üzerine bindirilirler. Prens ve prenses gökyüzünde koçun üzerinde uçarken, Prenses Helle suya düşer ve o günden sonra Boğaz, "Hellespont" adını alır.
Asya kıyısındaki Abydos ve Avrupa kıyısındaki Sestus, mitolojinin en hüzünlü aşkına sahne olmuştur. Leandros, Afrodit'in rahibelerinden Hero'ya aşık Abydos'lu yakışıklı bir gençtir. Her gece Hero'yu görmek için Abydos'tan Sestus'a yüzerek geçer. Bir gece kötü bir fırtına başlar ve Leandros asla Sestus'a ulaşamaz. Hero, onun boğulduğunu düşünerek büyük bir acı ile kendisini denize atar.
Dünya arkeoloji literatürünün önemli mekanlarından olan Truva, Neandria, Alexandria-Troas, Assos, Chryse, Dardanos ve Lampsakos, Çanakkale ili sınırları içindedir. Çanakkale'nin coğrafik konumundan dolayı taşıdığı stratejik önem, bu bölgede konumlanan devletler tarafından oldukça dikkate alınmıştır. M.Ö. 5. yüzyılda Çanakkale Pers İmparatorluğu'nun hakimiyeti altında bulunmaktaydı. Pers Kralı Xerxes Avrupa'yı fethetmeyi planlıyordu ve 100.000 kişilik askeri birliğini Boğazın en dar noktasından Trakya'ya geçirebilmek için gemilerden köprü yaptırdı. O zamandan beri, Çanakkale, Marmara Denizine ve oradan da Karadeniz'e girişte olduğu gibi Avrupa ve Asya arasındaki geçişi de kontrol edecek çok önemli coğrafik bir dar geçit olarak kalmıştır. Makedonya Kralı Büyük İskender, M.Ö. 384 yılında Anadolu'nun Ege ve Akdeniz'de hakimiyetinin gerçekleştiği seferine, Boğazı geçerek başlamıştır.
Daha sonraki dönemlerde Roma'lılar, M.Ö.2. yüzyıldan M.S.395 yılına kadar ilin yönetimini ellerinde bulundurmuş, Roma egemenliğini takiben Bizans İmparatorluğu'nun hakimiyeti yaşanmıştır.
Bizans İmparatorluğu'ndan sonraki yüzyıllarda bölgede Arap ve Haçlı istilaları olmuştur.
14. yüzyılda bir Türk Oymağı olan Karasioğulları yöreye gelmiş ve Balıkesir'i başkent yapmışlardır.
15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun Padişahı Fatih Sultan Mehmet Boğazın her iki kenarına da kale inşa ederek "Çanakkale" şehrini kurmuştur.
1915 yılında Türk Ordusunun Komutanı Mustafa Kemal, İttifak Devletlerinin yöreden çıkmasına öncülük etmiştir.

Resmi ekleyen Resmi ekleyen Resmi ekleyen

ÇANAKKALE

Çanakkale şehri ismini, Marmara Denizini Ege Denizine bağlayan ve kıyıları hem Asya'ya hem de Avrupa'ya uzanan Boğazdan alır.
Asya tarafındaki Çanakkale ve Avrupa tarafındaki Eceabat ve Kilitbahir arasında hergün yolcu ve araba feribotları çalışır. Marmara ve Ege Denizi arasında gidip gelen renkli yatlar, Çanakkale Marina'da mola vererek turistlerin bu yörede daha fazla zaman geçirmelerini sağlar. Restoranlar, çevre sulardan yeni tutulmuş deniz ürünlerini sunmakta yüzyılların birikimiyle uzmandırlar.
Küçük sokak kafeleri ise, limanın telaşlı hareketinin, yolcu vapurlarının, balıkçı teknelerinin ve küçük sandalların hiç bitmeyen gösterilerinin tadını çıkarırken bir bardak çay içmeniz için ideal yerlerdir.
Otelleri, restoranları ve kafeleriyle birlikte bu mesire yeri, aynı zamanda geceleri aydınlatılan Kilitbahir Kalesi'nin etkileyici manzarasını da izleme imkanı sunar.
Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethinden (1453) önce 1451 yılında Avrupa tarafındaki Kilitbahir ve Asya tarafındaki Çimenlik bölgelerine 1200 m. Uzunluğundaki dar Boğaz'dan geçişleri kontrol etmek için birer tane kale inşa ettirmişti.
Bugün Çimenlik Kalesi, askeri bir müzedir. Müzede, I. Dünya Savaşı Çanakkale Muharebesi anısına Boğaza savaş sırasında mayın döşeyen Nusret Gemisi'nin bir benzeri yer almaktadır. Geminin içinde o zamandan kalan gazete haberleri bulunmaktadır. Kalenin içi, Atatürk resimlerini ve silahları sergileyen 5m. yükseklikte ve 8m. genişlikte duvarlarla çevrilmiştir. Kalenin bir köşesinde, Gelibolu'da doğan Osmanlı İmparatorluğu'nun kahraman Türk denizcisi Piri Reis'e (1465-1554) ithaf edilen bir müze vardır. Birçok denizci bayrağının bulunduğu müzede Piri Reis'in yaptığı haritaları ve yazdığı kitapları görebilirsiniz. I. Dünya Savaşından kalma gülleler kule duvarları arasına serpiştirilmiştir.
Çanakkale'deki Arkeoloji Müzesinde bölgenin meşhur seramiklerini görebilirsiniz. Bu eski gelenek hala yaşatılmakta ve seramikten güzel hatıralık eşyalar yapılmaktadır.
Çanakkale'den çıktığınızda İzmir otobanı boyunca mükemmel kumsallar bulunmaktadır.
Dardanos'ta (Çanakkale'ye 10 km) kamp tesislerinden faydalanabilirsiniz.Tarihi mekanın 5-7 km uzağında, Güzelyalı ve İntepe yer almaktadır. Burada altın rengi kumsallar, kamp alanları, moteller, pansiyonlar ve restoranlar bulabilirsiniz. Bu tesislerin tümü çamlarla kaplı tepelerin karşısında, eşsiz manzaraya sahip mekanlardadır.
Çanakkale'nin yanı sıra Karabiga, Gelibolu, Bozcaada ve Küçükkuyu'da da marinalar vardır.

GELİBOLU YARIMADASI TARİHİ MİLLİ PARKI

I.Dünya Savaşında, Gelibolu Yarımadasında hayatını kaybeden 500.000 askerin anısına, bu yarımada günümüzde Milli Park haline getirilerek, şehitlikler, anıtlar, Arıburnu'nun doğal güzelliği korunmak istenmiştir. Park etrafında arabayla dolaştığında bozulmamış kıyı ormanlarının, yeşil tepelerin, altın rengi kumsalların ve masmavi denizin huzur verdiği atmosferin, vatanlarını korumak için cesurca savaşıp şehit düşen Türk Askerleri için mükemmel bir dinlenme yeri sağladığı açıkça görülür.
18 Mart 1915'de İttifak Devletleri'nin Çanakkale sularına girişi engellenmiş ve gemilerinden bir çoğu, Nusret Gemisinin sulara döşediği mayınlardan dolayı batmıştır. İttifak Devletleri bu gerçeği gördüklerinde karadan harekatta bulunmayı denediler. Morto Koyu'nda Fransız ve İngilizler, Anzak Koyu'nda Avustralya, Yeni Zelanda ile Hint Birlikleri, Kemikli Burnu'ndan Kanada Birlikleri harekatta bulunmuşlardır. Mustafa Kemal önderliğindeki Türk Ordusu tüm cephelerde savaşı kazanmış ve 9 Ocak 1916 tarihinde İttifak Devletleri Gelibolu Yarımadası'ndan tamamen çıkartılmıştır.
Ziyaretçiler, buranın özel ruhunu, Türk Ulusunun kalbini ve bu toprak parçasından gelen uyarıyı hissederler. Ağaç tepelerindeki rüzgar ve sonsuz denizin dalgaları bu savaşın kahramanlarına adeta şarkılar söylemektedir.
Parkta yapacağınız herhangi bir tura Eceabat'tan başlamalısınız.Güneye giderseniz sırasıyla Kilitbahir, Alçıtepe, Morto Koyu'na ve buranın batısındaki bir tepenin üzerinde 42 m yüksekliğindeki Çanakkale Şehitler Abidesine ve burada şehit düşen Türk Askerleri onuruna yapılmış bir müzeye varabilirsiniz.
Çanakkale Şehitleri Abidesi, Boğaza girilince hemen görülebilir. Türk Şehitlikleri, Fransız ve İngiliz şehitlikleri ve Seddülbahir Kalesi ile birlikte burada yer almaktadır. Kuzeye, Alçıtepe'ye geri döndüğünüzde Kabatepe'ye doğru yarımadanın kuzeybatı turunu yapmış olursunuz. Kabatepe'nin merkezinde Arıburnu, Conkbayırı ve Anafartalar muharebeleriyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Kanlısırt, Conkbayırı ve Kemalyeri tepelerine doğru devam ederseniz Türk, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin şehitliklerini görebilirsiniz.
Küçükkemikli Sahilinin, Anafartalar Ovasının ve Tuz Gölünün panoramik manzaralarını Conkbayırı'ndan izleyebilirsiniz. Conkbayırı Tepesinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün çok büyük bir heykeli vardır. Atatürk, heykelin bulunduğu yerde göğüs cebinde taşıdığı bir cep saati sayesinde ölümden dönmüştür. Bigalı'da bugün müze olan Atatürk'ün karargah olarak kullandığı evi ziyaret edilebilir. Kıyıda Arıburnu ve Anafartalar Anıtları yer alır.
Anzak Koyu'nda bölgenin en dokunaklı şehitliklerinden bir tanesi bulunmaktadır. Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusunun birleşimi ile oluşan birliklere "ANZAK" adı verilmektedir. "Anzak Şehitliği ve bölgenin kalbini çalan Atatürk'ün sözlerinin yazıldığı Arıburnu Anıtı, hüzünlü ziyaretlere sahne olmakta ve her yıl 25 Nisan'da Türk'lerin ve Dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerin katılımıyla ANZAK GÜNÜ kutlanmaktadır.

Uzak diyarlardan evlatlarını
harbe gönderen analar!
Göz yaşlarınızı dindiriniz.
Evlatlarınız bizim bağrımızdadır.
Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır.
Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık
Bizim evlatlarımız olmuşlardır.
Mustafa Kemal ATATÜRK 1934


Resmi ekleyen Resmi ekleyen Resmi ekleyen

GELİBOLU

Çanakkale'nin ilçelerinden Gelibolu, Boğazın Avrupa yakasındaki en geniş ilçesidir ve Asya tarafındaki Lapseki'ye (Lampsakos) düzenli feribot seferleri vardır. Turistlerin rağbet ettiği restoranlara taze balık temin eden balıkçı tekneleriyle tipik bir limandır. Altın renkli kumsallar, çok uzakta değildir.
15 km. kuzeyde, Bolayır'da Türk halkı için önemli 2 mezar bulunmaktadır. Bir tanesi Gelibolu Yarımadası'nın fatihi Gazi Süleyman Paşa'ya, diğeri ise ünlü Türk Şairi Namık Kemal'e aittir.

BİGA YARIMADASI- BATI SAHİLİ


Bu bölgede bulunan 2 antik şehir arkeoloji ve tarih severlerin ilgisini çekmektedir. M.Ö. 6. yüzyılda Neandria, bugün Çığrı Dağı olarak bilinen tepenin üzerine inşa edilmiştir.
Alexandria-Troas Limanı ise denizden 13 km uzaklıkta M.Ö.3. yüzyılda yapılmıştır. Halk, Neandria'yı bu yeni liman kenti için terketmiştir. Aziz Paul, burayı 2 kez ziyaret etmiş, 3. misyoner gezisinde ise buraya uğrayarak Assos'a geçmiştir.
Kestanbol Kaplıcaları Çanakkale'ye 55 km. uzaklıkta Alexandria-Toas yakınındadır. Kaplıca suyu romatizma, cilt hastalıkları, kalp ve sinir hastalıkları, metabolizma dengesizlikleri ve kemik rahatsızlıklarının tedavisine iyi gelmesiyle ünlüdür. Keşfedilmemiş altın rengi kumsallar, Çanakkale'ye 60 km. uzaklıktaki Odunluk İskelesi'nin kuzey ve güneyinde uzanırlar. Yük Yeri İskelesi'nden Bozcaada'ya feribot seferleri yapılmaktadır.


Resmi ekleyen


BOZCAADA

Adaya yaklaşırken ilk dikkati çeken bir Venedik kalesidir. Hemen sonra, mesire yerinde sıralanan restoranlar, kafeler ve güneşte parlayan temiz beyaz evler dikkati çekmektedir. Ada etrafında gezinti yaparken, çok sayıda bağ ve şarap mahzenleri görür, adada lezzetli ve çeşitli şarapları tatma imkanları bulabilirsiniz.
Ayazma, Poyraz ve İğdelik'te güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz birbirinden güzel kumsallar bulunmaktadır.

GÖKÇEADA

Bu ada, en geniş Türk adasıdır. Kıyısı, koylarıyla girintili çıkıntılı, tepeleri ise beyaza boyalı evlerle çam yeşiline ve zeytin ağaçlarına kontrast yaratmaktadır. Kabatepe ve Çanakkale arasında düzenli feribot seferleri vardır. Ağustos ayında renkli yerel etkinlikler düzenlenir. Ada etrafında kutsal çeşmeler ve manastırlar bulunmaktadır.

BİGA VE KARABİGA (PRİAPOS)

Biga, adını tüm yarımadadan ve Perslilerin Granikos Savaşında Büyük İskender tarafından M.Ö. 334 yılında bozguna uğratıldığı aynı isimli nehirden alır. Biga, bu nedenle tarihi bir bölgenin ortasındadır. Birçok parkın olduğu ve geleneksel tarzdaki evlerin görülebileceği bir ilçedir. Karabiga, Kemer, Şahmelek'de en yakın ve en güzel kumsallar, uygun fiyatlı konaklama yerleri bulunmaktadır. Karabiga, Antik Çağda Priapos olarak bilinirdi. Günümüzde ise Karabiga sevimli ve huzur vaad eden bir balıkçı limanıdır.

Resmi ekleyen Resmi ekleyen

ÇANAKKALE'NİN TURİZMİNE ÇİFTE AT DESTEĞİ...
ÇANAKKALE'DE TROİA ANTİK KENTİNDE YERALAN TAHTA ATIN ARDINDAN, TROY FİLMİNDE KULLANILAN İKİNCİ ATIN DA WARNER BROS ŞİRKETİ İLE YAPILAN ANLAŞMA SONUCU İL MERKEZİNE GETİRİLEREK KORDON BOYUNDA SERGİLENMEYE BAŞLAMASI TURİZMİ CANLANDIRDI...

TRUVA

Homeros, İlyada Destanı ile günümüz Çanakkale'sinden 32 km uzaklıkta olan Truva'yı ölümsüzleştirmiştir. Truva Kralı Priamos'un oğlu Paris, Afrodit'in kendisine vaad ettiği Helena'yı almak ister. Afrodit'in tavsiyesi üzerine gemiye binip, Amyklai'ye gelir. Burada Menelaos'un Sarayına kabul edilir. Fakat Menelaos'un sarayda olmaması üzerine, Helena kocasının yerine konukları karşılar. Bu ilk görüşmede Helena Paris'e aşık olur ve kendi rızası ile Paris'in yanında yer alarak Truva'ya kaçar. Karısının zorla kaçırıldığını düşünen Menelaos ve ordusu, Helena'yı tekrar geri alma uğruna 10 yıl boyunca Truvalılar'la savaşırlar. Sonuç elde edilememesi üzerine Truva Kalesini ancak bir savaş hilesi ile alabileceklerini düşünür ve savaşı artık bırakıp, evlerine dönecekleri izlenimi yaratırlar. Bunun üzerine Spartalılar, büyük bir "Tahta At" yaparak, Truvalılara hediye olarak sunarlar. Zafer sarhoşu Truvalılar hediyeyi kabul ederek kutlamalara başlarlar. Gece herkes uyuduğunda, tahta ata gizlenen Spartalı askerler atın içinden çıkarak, kaleyi ele geçirirler.
Truva tarihi alanında kazılar 9 şehri, çeşitli şehir duvarı kalıntılarını, tipik ev temellerini, bir tapınak ve tiyatroyu ortaya çıkarmıştır. Sembolik ahşap Truva Atı bu efsanevi savaşı hatırlatır.

BİGA YARIMADASI-GÜNEY SAHİLİ


Resmi ekleyen Resmi ekleyen

BEHRAMKALE (ASSOS)

Behramkale, Çanakkale'nin 87 km güneyindeki Ayvacık ilçesinde bulunan ünlü bir antik öğreti merkezidir.
Plato'nun en meşhur öğrencilerinden bir olan Aristotales, Behramkale'ye davet edilmiş, 3 yıl orada yaşamış ve öğretmenlik yapmıştır. Hermeia'nın yeğeni ile evlenmiş, bir felsefe okulu kurmuş, zooloji, biyoloji ve botanik konularında yapmış olduğu ilk çalışmalarıyla yol göstermiştir.
Assos Akropolü, deniz seviyesinden 238 m. yüksekliktedir ve Athena Tapınağı M.Ö. 6. yüzyılda burada inşa edilmiştir. Dor tarzıyla yapılmış bu tapınak daha sonra Biga Yarımadası'nın ve Edremit Körfezi'nin muhafızlığını yapma rolüyle yeniden restore edilmiştir. Tapınak kalıntıları arasından sızan ay ışığını görmek için orada bulunmalı yada erken kalkıp Akropol üzerinden şafağın doğuşunu, tepeden Edremit Körfezinin muhteşem manzarasını görmelisiniz. Böylece neden bu cennet gibi bölgenin seçildiğini takdir edeceksiniz. Denize doğru inildikçe, agoralar, gymnasium ve tiyatro binası bulunmaktadır.
Akropolün kuzey köşesinden, Osmanlı Sultanı I. Murat'ın 14. yüzyılda yaptırdığı cami, köprü ve kaleyi görebilirsiniz. Aşağıda ufak ve sevimli bir liman vardır. Assos, Türk sanat cemiyetinin merkezi olma ününü bu yaşam dolu, samimi ve bohem tarzı atmosferiyle kazanmıştır.

Behramkale'nin 25 km batısındaki Gülpınar köyünde, M.Ö. 2. yüzyıla ait Apollon Smintheus Tapınağının ortaya çıkarıldığı antik şehir Chryse bulunmaktadır. Gülpınar'ın 15 km batısında, bir sahil yolu üzerinde Babakale yer alır.
Behramkale'nin 22 km doğusunda Kadırga ve Eden Kumsalını Küçükkuyu'ya doğru geçersek, zeytin ağacı korularını, kumsalları ve güzel manzaraları geride bırakırsınız. "Türkiye'nin ilk bisiklet rotası Truva Küçükkuyu arasındaki az kullanılan arka yollardır". Hoş yazların, yumuşak kışların yaşandığı huzur dolu bu sayfiye yeri, herhangi bir zamanı sizin için şahane bir "bisiklet tatili" haline getirebilir.
Küçükkuyu'dan Kaz Dağının (İda Dağı, 1774 m) gölgesindeki Zeus'un Altlarını görmek için anayoldan çıkmak gerekir.
Burada, aynı zamanda muhteşem manzaraları, dinlendirici yeşil alanları ve birçok kaplıcasıyla Kaz Dağı Milli Parkı da bulunmaktadır.
Mitolojiye dönecek olursak, Afrodit, Hera ve Athena arasındaki Dünyanın ilk güzellik yarışmasının burada yapıldığını görürüz. Hikayeye göre Tanrılar, Thetis ile Peleus'un düğünü için toplandıklarında, düğüne davet edilmeyen Eris (Nifak), Athena, Hera ve Afrodit'in bulunduğu yere altın bir elma atar. Elmanın üzerinde " en güzeline" yazılıdır. Üç tanrıça arasında " en güzel benim" tartışması başlar. Zeus, en güzelin seçilmesinde hakem olarak İda Dağı'nda bulunan Paris'in görevlendirilmesini buyurur. Tanrıçalar, Paris'in önünde güzellikleriyle övünüp, ona armağanlar vaad ederler. Hera, Paris'e kendisini seçmesi durumunda evrenin krallığını; Athena savaşta yenilmezliği; Afrodit ise kadınların en güzeli Helena'nın aşkını vaad etmektedir. Bunun üzerine Paris, üç tanrıçadan en güzelinin Afrodit olduğuna karar verir ve altın elmayı ona verir.
Kaz Dağı Milli Parkına doğru kuzey girişindeki Bayramiç ve Evciler günlük kamp yapılabilecek alanlardır.
Çanakkale'ye 60 km uzaklıktaki Bayramiç'te Etnografik Müzesi olan 18. yüzyıldan kalma mimarisi oldukça etkileyici Hadımoğulları Konağı (Osmanlı evi) bulunmaktadır.

ÇAN

Çan seramikleriyle meşhurdur. Buradaki kükürt kaplıcalarının, çeşitli karaciğer, bağırsak ve idrar yolları rahatsızlıklarının tedavisine faydalı olduğu söylenmektedir. Külcüler ve Kirazlıda 2 farklı sıcak su kaplıcası daha bulunmaktadır.
NASIL GİDİLİR
İstanbul Atatürk Uluslar arası Havaalanına uçakla, oradan otobüsle Çanakkale'ye gidilebilir. Çanakkale'de özel uçakların inebileceği pist bulunmaktadır.
Çeşitli illerden şehirlerarası otobüslerle karayolundan gidilebilir.
Özel ve kiralanmış yatlarla Çanakkale Marinasına gelinebilir.
İKLİM
Kışlar yumuşak, rüzgarlı ve yağmurlu, yazlar ise sıcak rüzgarlı geçer.

ULAŞIM

Resmi ekleyen


DESTANSI SAVAŞLARIN EFSANE ŞEHRİ

Truva ve Çanakkale savaşlarına sahne olan Çanakkale, tanrıların dağı İda, ünlü filozof Aristo'ya ev sahipliği yapan Assos, Akdeniz ikliminin yaşandığı Gökçeada ve Bozcaada ile tarih, doğa ve mitolojiyi keşfe çıkanlar için iyi bir seçenek oluşturuyor. Yerleşim tarihi Milattan Önce 3 binli yıllara dayanan Anadolu ile Avrupa, Akdeniz ile Karadeniz arasında köprü vazifesi gören Çanakkale, Truva ve Gelibolu'da en kanlı savaşlara sahne olmuş bir kent olarak günümüzde barış ve kardeşlikle anılıyor.

EFSANELER KENTİ TRUVA

Çanakkale'nin Tevfikiye Köyü yakınında 9 kültür katmanını barındıran Truva Antik Kenti, 10 yıl süren dillere destan bir savaşla efsaneleşti. ''Troy'' ismiyle vizyona giren filmin ardından Truva'yı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında büyük artış yaşanıyor. Truva Antik Kenti'ne gelenler, dünyada eşi olmayan bir tarih yolculuğuna çıkarak, Truva Atı'nı, 9 kat kent üstüne kent kurulan yerleri, büyük savaşların yaşandığı meydanları, yangınların kentleri yerle bir ettiği mekanları ziyaret edebiliyor. Truva'da kazılarla ortaya çıkarılmış basamaklarla inilen adak kuyusu, Athena Mabet yeri, II. Truva'nın meşhur rampalı kapısı, dini alan, kurban kesme yeri, Hellenistik devirden kalma sunak yeri, Roma hamam kalıntısı, taş köprü, sunak yeri, at nalı biçimli tiyatro, mermer kitabeler, sütunlar ve mimari parçalar dikkat çekiyor.

EŞSİZ DOĞASIYLA İDA DAĞI

Mitolojide Olimpos'ta yaşadıklarına inanılan tanrıların, Anadolu'da yer alan eşsiz güzellikteki mekanı İda Dağı (Kazdağı), doğayla baş başa kalmak isteyenler için bulunmaz bir imkan sağlıyor. Paris'in Afrodit'e ''altın elma''yı vermesiyle ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak da bilinen İda Dağı, doğal kaynak suları, çeşitli ağaç türleri, bol oksijenli havası ve piknik yerleriyle kentin en güzel mesire yerlerinden biri konumunda bulunuyor.

ARİSTO'NUN ŞEHRİ: ASSOS

Çanakkale'deki en eski ve önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Assos, Behramkale'de yalnızca tarihi kalıntılarıyla değil, eşsiz doğasıyla da ziyaretçileri büyülüyor. Kuzey Ege'ye bakan yerleşim alanları, zeytin ağaçları, balıkçı tekneleri, küçük pansiyonlarıyla küçük bir köy görünümünde olan Assos, kendine özgü mimari yapısı ve balık lokantalarıyla keyifli anlar vadediyor.
İnsanı büyüleyen bu tarihi mekan, ünlü filozof Aristo'nun, akademik çalışmalarına da ev sahipliği yaptığı yer olarak biliniyor.

''ÇANAKKALE İÇİNDE AYNALI ÇARŞI''

''Çanakkale içinde aynalı çarşı/Ana ben gidiyorum düşmana karşı'' dizeleriyle başlayan şiir, büyük bir savaşı özetleyen türkü oldu dillerde. Şehir merkezinde ziyaretçilerin uğrak yeri olan Aynalı Çarşı, eskiyle yeninin uyumunu gözler önüne seriyor. Kordon boyunda yaz mevsiminde araç trafiğine kapatılan yolda kurulan çay bahçeleri, yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları arasında yer alıyor. Çanakkale'ye adını veren seramikler, çömlekler, testi ve sürahiler kent merkezindeki turistik dükkanlarda satılıyor. Ziyaretçilerin ilgisini en çok minyatür Truva Atı çekiyor.

GELİBOLU YARIMADASI

Birinci Dünya Savaşı'nda oynadığı kritik rolle bugünkü dünya haritasının şekillenmesinde rol oynayan Gelibolu, Tarihi Milli Parkı ile çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açıyor. 1994 yılındaki büyük orman yangınında zarar gören 4 bin hektar ormanlık alan yerine dikilen fidan ve çiçekler, bölgeyi adeta bir çiçek bahçesine dönüştürmüş durumda bulunuyor. Gelibolu Yarımadası, Çanakkale Savaşları'nda hayatını kaybeden 500 bin gencin anısına dikilen anıtlar, şehitlik ve mezarlıklarla bir savaşı gözler önüne seriyor. Yarımadadaki savaş kalıntılarını görenler, savaşın acısını ve dehşetini hissederek, duygu dolu anlar geçiriyorlar.

GÖKÇEADA VE BOZCAADA-

Akdeniz iklimine sahip Çanakkale'nin iki ilçesi, Gökçeada ve Bozcaada, farklı medeniyetlere kucak açıyor. Eceabat İlçesi'ndeki Kabatepe Limanı'na feribotla yaklaşık 1.5 saat uzaklıktaki Gökçeada, eski Rum köylerindeki kiliseleriyle farklı dinleri bünyesinde birleştiriyor. Çamur banyosu, farklı türlerdeki deniz kuşları, rüzgar sörfüne imkan sağlayan deniziyle yörenin en ilgi çeken yerleri arasında bulunan Kefaloz plajı, deniz turizmine hizmet ediyor. Gökçeada'yı ziyaret edenler, Tepeköy'de yorgunluk atabiliyor ya da dibek kahvesiyle tanınan ''Madamın Kahvesi''nden içmek için Zeytinli Köyü'ne uğrayabiliyorlar.
Altın renkli kumları, üzüm bağları ve tadına doyulmaz şaraplarıyla tanınan Bozcaada ise lezzetine doyulmaz balıklarıyla ziyaretçileri bekliyor.


Resmi ekleyen
AYNALI ÇARŞI

Resmi ekleyen
DENİZ MÜZESİ

Resmi ekleyen
KORDONDA GECE

Resmi ekleyen
KİLİTBAHİR

Resmi ekleyen
İSKELE MEYDANI

Resmi ekleyen
YAT LİMANI

Resmi ekleyen
[b]SAAT KULESİ
#2
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Gelibolu Yarımadası Önemi

Istanbul ve Çanakkale Boğazları'nın Asya ile Avrupa kıtaları arasında iki yönlü köprü görevi görmesi tarih boyunca Çanakkale ve İstanbul birçok devletin yakın ilgisini çekmiştir.Birinci Dünya Savaşı içinde Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları Gelibolu Yarımadası'nda cereyan etmiştir. Gelibolu Yarımadası dünyada eşine az rastlanır bir kahramanlık destanının yazıldığı, Milli Mücadele ruhunun alevlendiği Türkiye'nin en önemli noktalarından biridir. Gelibolu Yarımadası'nı ziyaretiniz süresince gezeceğiniz savaş alanları, şehitlikler ve anıtlarda o amansız günlerin acısını ve şiddetini yüreklerinizde hissedersiniz.
Resmi ekleyen

Çanakkale - Gelibolu Yarımadası Bağlantısı

Çanakkale’den Gelibolu Yarımadası’na her gün feribot seferleri düzenlenmektedir. Eceabat feribotunu veya Kilitbahir motorlarını kullanarak Gelibolu Yarımadası'na geçebilirsiniz. Çanakkale feribot ve motor iskelelerinden kalkan bu deniz ulaşım araçlarından yararlanabilirsiniz.

Resmi ekleyen


Gelibolu Yarımadası Haritası

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'na ait bazı haritalar aşağıdaki gibidir.

Resmi ekleyen
Resmi ekleyen


Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası Ulaşım Alternatifleri

Gelibolu Yarımadası’na; Edirne ve İstanbul'dan Tekirdağ, Malkara, Keşan, Gelibolu yolu ile ; Ankara, Bursa ve İzmir'den gelen ziyaretçiler ise Çanakkale Merkez'e ulaştıktan sonra Kilitbahir ve Eceabat'a düzenlenen feribot seferiyle ulaşabilirler.


- Çanakkale'nin Konumu
- Gelibolu Yarımadası Konumu
- Çanakkale Haritası
- Çanakkale Otobüs Firmaları
- Çanakkale Araba Kiralama
- Gelibolu Yarımadası Minibüs Seferleri
- Çanakkale Havaalanı
- Çanakkale (Kepez) Limanı


Gelibolu Yarımadası Konumu

1973 'te kurulmuş ve Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale ili sınırları içerisinde yer alır. Gelibolu Yarımadası’nın güney ucundadır ve Çanakkale Boğazı'nın Avrupa yakasında 33.000 hektarlık bir alanı kapsamaktadır


Gelibolu Yarımadası Minibüs Seferleri

Gelibolu Yarımadası gezisi için köy dolmuşlarının düzenlemiş olduğu seferlere katılabilirsiniz. Ancak, Kilitbahir Köyü’nden kalkan dolmuşlar ile Yarımada’nın güneyin de bulunan Şehitler Abidesi 'ne ulaşabilirsiniz. Eceabat ’tan kalkan dolmuşlar ise sizi Kabatepe Limanı’na ulaştırmaktadırlar


Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Gezilecek Yerler

Gelibolu Yarımadası Tariihi Milli Parkı, Çanakkale Savaşları’nın cereyan etiği alanlar, siperler, anıtlar, şehitlikler, ve bölge içinde kalan yerleşim birimlerinden oluşmaktadır. Gelibolu Yarımadası , denizlerin kendine has akıntıları, meşhur dik yamaçlı kıyıları , oya gibi işlenmiş girintili çıkıntılı koyları ,uzun kumsalları , dağları , ovalarıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır . Bu saha içinde görülmesi gereken en önemli yer, çetin ve kanlı geçen Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı alanlar, Türk Şehitlikleri ve yabancı mezarlıklardır. Tepelerden izlenilebilen, eşi bulunmayan boğaz manzarası size rahatlık ve huzur hissi verecektir.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı' nda; Seddülbahir Savaş Alanı, Tekke Koyu, Ertuğrul Koyu, İkizler Koyu, Hisarlık Tepe , Alçı Tepe , Zığındere , Kereviz Dere , Arıburnu, Anafartalar Savaş Alanlarında Kaba Tepe, Kanlı Sırt , Conkbayırı, Suvla ovası, ayrıca Türk Şehitlik ve Anıtları, Yabancı Mezarlık ve Anıtlar , Savaş kalıntıları (Tabyalar-silahlar, siperler, batıklar) Arkeolojik ve Tarihi Sitler , Müzeler ve Yerleşmeler kesinlikle görülmesi gerekli yerlerdir. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda Türkler için en anlamlı noktalarda bir tanesi Çanakkale Şehitler Abidesidir.

Çanakkale (Gelibolu Yarımadası) Şehitlikler

Çanakkale Savaşları, Birinci Dünya Savaşı içinde, tarihin en kanlı muharebelerinin cereyan ettiği bölümü olarak bilinir. Bu savaşlar Türk’ün sayısız zafer, şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak sayfasıdır. Çanakkale Savaşı insanlık tarihinin kaydettiği en büyük savaşlardan biridir. 8,5 ay süren bu savaşta Boğaz’ın iki yakası adeta cehenneme dönüşmüştü. Yarım milyondan fazla asker hayatını kaybetti. Şimdi ise bu kanlı ve cesaret dolu savaşın izleri kalplerde ve genç beyinlerde yeşeriyor.

Şimdi gelin savaşın geçtiği bu yerleri tanıyalım:

Milli Park Tanıtma Merkezinden biraz daha ilerlediğimizde yolun sağ tarafında bir tepede bir kitabe görürüz. Anıt, Balkan ve Çanakkale Şehitleri adına 1962 yılında yaptırılmıştır. Anıtın bir yüzünde, "Burada Balkan ve Çanakkale Harplerinde şehit düşen binlerce kahramanlar yatar" yazısı, diğer yüzünde de "DUR YOLCU" şiirinin bir kıtası yer alır.
Resmi ekleyen

askeri birliğin hemen üzerinde tepede bir Mehmetçik silueti ile ‘’ Dur Yolcu ‘’ şiirini göreceğiz. Necmettin Halil Onan’a ait olan bu şiir gezeceğimiz yerlerin önemini vurgulamaktadır.
Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Resmi ekleyen
Kendine has tarihi kapısından geçerek 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet Han’ın yaptırmış olduğu Kilitbahir Kalesi ‘ne geliyoruz. Yukardan bakıldığında üç yapraklı yonca şeklinde olan bu kale denizin kilidi anlamına gelir. Savunma amaçlı, denizden herhangi bir düşman taaruzuna engel olmak amacıyla inşa edilmiştir.
Bugün surları hala sağlam olması savaş alanın biraz dışında kalması ile alakalıdır.
NAMAZGAH VE HAMİDİYE TABYALARI:
Kilitbahir Kalesini hemen geçince solda denize bakan ve denize paralel uzanmış Namazgah Tabyalarını görürüz . Hemen ilerisinde ise II. Abdülhamit tarafından yapılmış Hamidiye Tabyaları görülür. Savaş sırasında askerlerin barınma, cephanelik ve topların mevzileme yeri olarak kullanılmıştır.
SEYİT ONBAŞI ANITI:
Resmi ekleyen
Burası Mecidiye Tabyası’nda görev alan cesur ve asil bir asker olan Koca Seyit anıtıdır. 18 Mart 1915 günü 276 kg (215 okka ) luk mermiyi sırtına alarak kaldırıp Ocean zırhlısını sulara gömen dillerden düşmeyen şanlı kahramanın bulunduğu yerdir.

MECİDİYE TABYASI:
Hemen yolun karşısına geçip küçük tepeye çıktığımızda Mecidiye tabyasını ve burada şehit düşen askerlerimizin mezarlıklarını ziyaret edebiliriz.

HAVUZLAR ŞEHİTLİĞİ:
Mecidiye tabyasının yanından asfalt yolu takip ettiğimizde yaklaşık birkaç km sonra Havuzlar Şehitliğine geliriz.1961 yılında yaptırılan bu abidenin altında 21 Haziran 1915’ de Kerevizdere Savaşlarında yaralanıp bu yerde vefat eden 2 subay ve 8 er anısına dikilmiştir.

SALİM MUTLU SAVAŞ ANILARI MÜZESİ:
Alçıtepe Köyü içinde bulunan bu müze Salim Mutlu’nun kendi çabaları ile açılmıştır. Evinin bir köşesini müze haline getiren Salim Mutlu’ya köy halkı da sahip çıkmıştır. Bu müze kapsamlı bir müze olması sebebiyle yoğun ilgi görmektedir.

SON OK ANITI:
Alçıtepe köyünden sağa giden yol üzerindedir. Mülga 7. Tümen Komutanlığı 1948 yılında 10.000 şehidimizin anısına inşa olmuştur. Burası düşmanın Alçıtepe’ yi ele geçirmek için mücadele verdiği Kitre Savaşları’nın yapıldığı yerdir. Bu bölgede 1. , 2. ve 3. Kitre Savaşları yaşanmıştır. 3. Kirte Savaşını sona erdirip düşmana son kurşunun atıldığı yerdir.

SARGI YERİ ŞEHİTLİĞİ:
Son ok anıtını geçince iki kilometre ileride Sargı Yeri Şehitliği ile karşılaşırız. Burası Çanakkale’nin belki de en dokunaklı yerlerinden biridir. Zığındere savaşlarındaki hem Türk hem de yabancı askerler bu ıssız vadiye tedavileri için getirilmiş ve yoğun top atışları neticesinde binlerce asker savunmasız ve müdafasız bir haldeyken canını vermiştir. Bu nedenle buraya Sargı Yeri Şehitliği denilmiştir.
Burada bir Mehmetçiğin bombalama esnasında yaralı arkadaşını korur haldeki heykelini görürüz. Sargı Yeri’nin bir ilginç kısmı ise anıtın hemen yanında bulunan selvi ağacıdır. Bu selvi ağacının gövdesi buruk bir haldedir. Bu haliyle de bizlere, sanki bir gecede şehit edilen 18.000 askerimizin acılarını hatırlatmaktadır.

NURİ YAMUT ANITI
Sargı Yeri Şehitliğinden ilerlediğimizde Nuri Yamut Anıtı ile karşılaşırız . Alçıtepe Köyü’nün 2.5 km batısındadır.26 Haziran - 12 Temmuz 1915 tarihleri arasında yapılan Zığındere Savaşlarında şehit düşen 10.000 kahramanımız adına yaptırılmıştır. Nuri Yamut kendi olanakları ile yaptırdığı bu anıtın altına 10.000 askerimizin kemiklerini defnettirmiştir.

İLK ŞEHİTLER ANITI
Köyün içine tekrar geri dönüyoruz ve karşı yoldan devam ediyoruz.Seddülbahir Köyü’ne geldiğimizde ise sola ilk şehitler anıtına giden yola dönüyoruz.Bu anıt, Seddülbahir Köyü’ndedir. 1986 yılında, Çanakkale Savaşlarında ilk olarak canlarını veren 5 Subay, 81 er olmak üzere toplam 86 şehidimiz anısına dikilmiştir. Cephanelik Şehitliği olarak da adlandırılmaktadır

SEDDÜLBAHİR KALESİ
Tam karşımızda ise Seddülbahir Kalesi’ni görüyoruz. 4. Mehmet’in küçük yaşta tahtta bulunduğu sırada Venediklilerin Çanakkale Boğazı’nı kuşatması üzerine 1659’da sultanın annesi Hatice Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır.

HELLES ANITI
Yeniden Seddülbahir Köyü’nün meydanına geliyoruz. Bu kez Alçıtepe Köyü yönünde meydana girdiğimiz taraftan sağa sapıyoruz. Köy’ün yanından ilerledikten az sonra tekrar sola dönüyoruz. Karşımızda yarımada bulunan en büyük İngiliz Anıtı’nı görüyoruz. İngilizler bu anıtı savaşta ölen bütün İngiliz askerleri anısına 1926 yılında tamamlamışlardır.

EZİNELİ YAHAYA ÇAVUŞ ANITI
Helles Anıtı’nı da gördükten sonra Seddülbahir Köyü’ndeki Yahya Çavuş Anıtı’na geliyoruz.Burası 25 Nisan sabahı düşman askerlerinin çıkartma yaptıkları önemli yerlerden biridir.26. Alay’a bağlı 10. Takımın askerleri burada düşmanı 24 saatten fazla tutarak bir destan yazmışlardır. İşte 62 arkadaşı ile Yahya Çavuşun çarpıştığı yer burasıdır. Düşman ise 2000’i aşkın askeriyle geldikleri Ertuğrul koyunda ağır kayıplar vermek zorunda kalmıştır

FRANSIZ ANIT VE MEZARLIĞI
Yahya Çavuş Anıtı’nı da ziyaret ettikten sonra geriye dönüp Seddülbahir Köyü’nü geçiyoruz, ileriden sağa Şehitler Abidesi yoluna sapıyoruz. Yolda seyir ederken solumuzda Morto Koyu’na bakan bir yamaç üzerine kurulan bir anıt göreceğiz. Bu anıt, Çanakkale Savaşlarında hayatlarını kaybeden 14.382 Fransız askerinin anısına yapılmıştır. Mezarlıkta kimlikleri tespit edilmiş askerler için ayrı ayrı taşlar dikilidir. Kimlikleri tespit edilemeyenler ise Anıt çevresindeki dört toplama bölmesi ile Anıt girişindeki toplama bölmesine yerleştirilmiştir.

#3
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
ÇANAKKALE ŞEHİTLER ABİDESİ
Resmi ekleyen
Morto Koyuna girdiğimiz yoldan düz devam ettiğimizde Hisarlık Tepesine doğru tırmanarak Şehitler Abidesi’ne geliriz. Bu takim tepe üzerinden birçok yerden görülmesi ve Şehitlerimi hatırlatması sebebiyle çok anlamlıdır.
Resmi ekleyen
Morto Koyu önündeki Hisarlıktepe üzerinde Çanakkale Savaşları’nda bu cennet vatan için canlarını veren 253.000 şehidimizin anısına inşa edilmişdir.Temeli 19 Nisan 1954 tarihinde atılmış ve 21 Ağustos 1960 tarihinde ziyarete açılmıştır. Yüksekliği 41.70 cm. dir. Çanakkale Şehitleri anısına yapılan Anıtın altında SAVAŞ ESERLERİ MÜZESİ bulunmaktadır.
Resmi ekleyen
Abide’nin girişte sol tarafında ise T.C Kültür Bakanlığınca 1992 yılında yaptırılan Çanakkale Şehitliği’nde yurdumuzun her bir köşesinden vatan savunması için Çanakkale'ye koşan ve en kıymetli varlıklarını, canlarını veren aziz şehitlerimiz huzur içerisinde dinlenmektedirler.
Resmi ekleyen
ŞEHİTLER ABİDESİ MÜZESİ
Müze, Şehitler Abidesi'nin altındaki salonda ziyaretçilere açıktır. Salonun girişinde Çanakkale Savaşları’nı gösteren krokiler ile savaş anında çekilmiş fotoğraflar vardır. Salonun sağındaki vitrinlerde ise İngilizlere ait savaş esnasında kullanılan ilaç, içki, karavana kapları bulunur. Diğer vitrinlerde şehitlerimize ait kan dolu saatler, savaşın vahşetini gösteren kemiklere saplanmış mermi ve şarapnel parçaları ve mermi çekirdeklerinin havada birbirleri ile çarpışmalarıyla meydana gelen ilginç şekiller, Mehmetçiğin kahramanlığının delilleri olarak halka sunulmaktadır.

57.ALAY ŞEHİTLİĞİ
Şehitler Abidesi gezimizi de tamamladıktan sonra geldiğimiz o çatallaşan yoldan bu kez soldan dönüp Alçıtepe Köyü yolunda ilerliyoruz. Köyü de geçip ilerledikten sonra ileride Kabatepe yoluna sola dönüyoruz. Çanakkale Savaşları sırasında kahramanlıkları destanlaşan ve tümü ile şehit olan 57. Piyade Alayı Şehitliği’ne geliyoruz. 12 Aralık 1992 de açılışı yapılan bir yek eri bile hayatta kalmayan bu kahraman askerler için yapılmıştır. Şehitliğin içinde dünyanın en yaşlı gazisinin heykelini görüp Mustafa Kemal’in savaşı anlatan o içten sözlerini okuyabiliriz. Ayrıca, Şehitliğin kulesi , Teğmen Mustafa Asım ve Voiters adlı düşman askerinin boğuşurken öldükleri ve aynı yere defnedildikleri yeri ziyaret edebiliriz. Burası Mustafa Kemal ve kader arkadaşlarının süngü hücumuyla savaşarak binlercesini toprağa gömdükleri yerdir. Bu yüzden diğer şehitliklerimiz gibi buranın da anlamı büyüktür.

MEHMET ÇAVUŞ ANITI
Tek yön olan bu yolda az ilerlediğimizde ise solda Mehmet Çavuş Anıtını göreceğiz. Düşmanın hiçbir zaman ele geçiremediği Cesaret Tepe’deki bu anıtı 10. Jandarma Er Okulu inşa etmiştir. Yapılan bu anıt zamanla Mehmet Çavuş adıyla anılmıştır. Bu isim hakkında iki söylenti vardır. Birincisi, mermisi biten Mehmet Çavuş’un düşmana taş ve yumrukla saldırıp Cesaret Tepe’yi kahramanca savunmasıdır. Bir diğeri ise, Çanakkale’ de bir tarlada bulunan hiç çürümemiş ve künyesinde Mehmet yazan sonrasında da buraya gömülen şehidimizin ismini aldığı rivayetidir.

CONKBAYIRI MEHMETÇİK ANITI
Yolumuza devam ettiğimizde solumuzda kalan Conkbayırı Mehmetçik Anıtı’na geliriz. Bu Anıt Conkbayırı' ndaki savaşta hayatını kaybeden Türk askerleri adına inşa edilmiştir. Milli tarihimizin altın bir sayfa olarak betimlendiği Çanakkale Savaşları'nın dönüm noktası olan ve düşmana ilk sillenin vurulduğu Mehmetçik Parkı içersinde yapılan Anıt, tepeyi tümüyle kaplayacak tarzda ve kademeli olarak yükselen beş beton panelden oluşmaktadır. Bu beş panel, Tanrı'ya dua eden bir askerin beş parmağını anımsatıp sembolize eder.

CONKBAYIRI ANIT VE MEZARLIĞI
Bu anıtın az ilerisinde ise Conkbayırı Anıt ve Mezarlığı yer alır. Conkbayırı'nda hayatlarını kaybeden 952 Yeni Zellanda'lının anısına yapılmıştır.
Conkbayırı, Çanakkale Savaşları’nda en önemli hedeflerden birisidir. Avustralyalılar 25 Nisan çıkartmasının ardından Conkbayırı'na doğru ilerledilerse de karşılarında hiç beklemedikleri büyük bir Komutan ve deha olan Mustafa Kemal Atatürk'ü görünce durmak zorunda kaldılar. 6-10 Ağustos tarihleri arasında yapılan Conkbayırı Savaşlarında Yeni Zelandalılar Conkbayırı'nın en uç noktasını ele geçirmeye çalıştılar, fakat Mustafa Kemal'in başında bulunduğu güçlü savunma karşısında hedeflerine ulaşamadılar.. Ne Liman Von Sanders ne de bir başka komutanın göremediğini, o inanılmaz askeri dehası ile Mustafa Kemal görmüş ve Conkbayırı ile Sarı Bayır'ın ehemmiyetine önem vermişti. Büyük Komutan , "Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum..." emrini vererek bizlere de uğrunda ölümü dahi düşünülmüş topraklarda yaşamanın önemini açıkça vurgulamıştır.
1994 yılında T.C. Kültür Bakanlığınca Yeni Zellanda Anıtı'nın tam karşısında bulunan ve Atatürk'ün saatinin parçalandığı yere Yeni Zellanda Anıtı kadar heybetli Atatürk'ün Anıtı yaptırılmıştır. Ayrıca Conkbayırı ‘nda Mustafa Kemal’in Gözetleme Yeri’ni ve Nazif Çakmak Anıtı’nı da görebilmek mümkündür.

KABATEPE TANITMA MERKEZİ
Burayı da gezdikten sonra sağa yola giriyoruz. Aşağıya kadar indiğimizde Eceabat yol sapamağına geliyoruz. Sağımızda bulunan Kabatepe Tanıtma Merkezi’ni ziyaret edebiliriz. Burası, Çanakkale Savaşları sonrası harp sahasında bulunan çeşitli silah, mermi, giysi, vb. malzemeler ile;Çanakkale Savaşları'nın çeşitli sahnelerini gösterir fotoğrafların sergilendiği bir müzedir.

ÇAMYAYLA ATATÜRK EVİ
Gelibolu Yarımadasında Bigalı Köyü’nde bulunur. Çanakkale Savaşları sırasında Mustafa Kemal'in 19. Tümen Karargahı olarak kullandığı ve bir odasında ikamet ettiği bu ev, 1973 yılında Müze haline getirilmiştir. Müzede Atatürk'ün şahsi eşyaları, sivil ve askeri kıyafetleri ile fotoğrafları sergilenmektedir.

Gelibolu Yarımadası (Çanakkale) Müzeler

Gelibolu Yarımadası’nda ziyaretçilerin ilgisini çeken ve savaşın izlerini taşıyan eserlerin sergilendiği uğrak noktaklardan birisi ise Gelibolu Yarımadası’nda bulunan müzelerdir.
Sizlere ihtiyaç duyduğunuzde kolayca ulaşabilmeniz için bu müzelerin telefon numaralarını veriyoruz.

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANITI VE HARP MÜZESİ 0286 862 00 82
KABATEPE MÜZESİ 0286 814 12 97
SALİM MUTLU MÜZESİ 0286 844 61 35
ÇAMYAYLA ATATÜRK EVİ 0286 834 72 72
GELİBOLU ANA TANITIM MERKEZİ 0286 814 30 70
ALÇITEPE ÇANAKKALE SAVAŞLARI GALERİYESİ
SEDDÜLBAHİR ÇANAKKALE SAVAŞLARI GALERİYESİ

Gelibolu Yarımadası Müze Ücretleri

Gelibolu Yarımadası'nda gezebileceğiniz müzeler ve tarifeleri

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANITI VE HARP MÜZESİ
Yer: Seddülbahir Köyü Morto Koyu Çanakkale
Tel: 0286 862 00 82
Açık olduğu saatler: 08: 00 - 17: 00
( pazartesileri kapalıdır. Giriş ücretlidir.)
Tam: 1,50 YTL
Öğrenci : 0,75 YTL

KABATEPE MÜZESİ:
Yer: Kabatepe Çanakkale
Tel: 0286 814 12 97
Açık olduğu saatler: 08:00 - 17:00
(pazartesileri kapalıdır. Giriş ücretlidir.
Tam: 1,50 YTL
Öğrenci:0,75 YTL

SALİM MUTLU MÜZESİYer: Alçıtepe Köyü
Tel: 0286 844 61 35
Açık olduğu saatler: 08:00- 17:00 (her gün)
Ücretsizdir.

ALÇITEPE ÇANAKKALE SAVAŞLARI GALERİYESİ
Yer: Alçıtepe Köyü
Açık olduğu günler: 08:00- 17:00 (her gün)
Her kişi içi :0,50 YTL

SEDDÜLBAHİR ÇANAKALE SAVAŞLARI GALERİSİYerSeddülbahir Köyü Çanakakle
Açık olduğu saatler: 08:00- 17:00 (her gün)
Her kişi için: 1 YTL

ÇAMYAYLA ATATÜRK EVİ MÜZESİ
Yer : Bigalı Köyü Çanakkale
Tel: 0286 834 72 72
Açık olduğu saatler: 09:00 – 18:00 (her gün)
Tam : 0, 75 YTL
Öğrenci: 0,35 YTL

GELİBOLU ANA TANITIM MERKEZİ
Yer: Kilye Koyu
Tel: 0286 814 30 70
Açık olduğu saatler: 08:00 – 18:00 (her gün )
Giriş ücretsizdir.

Bu müzelerden Salim Mutlu Müzesi, Seddülbahir Galeriye ve Alçıtepe Galeriye özel müzelerdir. Diğer müzeler ise Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Park Müdürlükleri’ne bağlıdır.

Gelibolu Yarımadası’nda bu müzeler gezerken askerlerimizin yaşadıklarını sıkıntıları ve amansız mücadelerini hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Çanakkale – Eceabat ve Lapseki – Gelibolu Feribot Seferleri

Çanakkleden Gelibolu yarımadasına geçmek için iki yol izleyebilirsiniz. Birincisi Eceabat feribotuna binerek Eceabat’a geçmek , bir diğeri ise Kilitbahir motorlarına binerek Kilitbahir’e geçmektir.

ÇANAKKALE- ECEABAT
Hergün
01:00 11:00 19:00
02:00 12:00 20:00
03:00 13:00 21:00
05:00 14:00 22:00
07:00 15:00 23:00
08:00 16:00 24:00
09:00 17:00
10:00 18:00

02:00 seferi yaz sezonunda uygulanır.

ECEABAT-ÇANAKKALE
Hergün
01:00 11:00 19:00
02:00 12:00 20:00
04:00 13:00 21:00
06:00 14:00 22:00
07:00 15:00 23:00
08:00 16:00 24:00
09:00 17:00
10:00 18:00

01:00 seferi yaz sezonunda uygulanır.

GELİBOLU- LAPSEKİ Hergün
01:00 10:00 18:00
03:00 11:00 19:00
05:00 12:00 20:00
06:30 13:00 21:00
07:30 14:00 22:00
08:15 15:00 23:00
09:00 16:00 24:00
17:00


LAPSEKİ-GELİBOLU
Hergün
02:00 11:00 19:00
04:00 12:00 20:00
05:45 13:00 21:00
06:30 14:00 22:00
07:30 15:00 23:00
08:15 16:00 24:00
09:00 17:00
10:00 18:00
Gelibolu Yarımadası Otelleri

Eceabat Otel +90 0286 814 24 58
Ece Otel +90 0286 814 12 10
Boss Otel +90 0286 814 14 64
Damla Plajı +90 0286 814 21 44
Gelibolu Otel +90 0286 814 11 28
Havuzlar Mesire Yeri +90 0286 824 54 05
Huzur Motel +90 0286 824 33 19
Motel Camping +90 0286 814 10 65
R.S.L Mouse +90 0286 814 17 53
Saroz Otel +90 0286 814 10 65
Helles Pansiyon(Seddülbahir) +90 0286 862 00 35
Boncuk Otel +90 0286 578 82 92
Gallipoli Hotel +90 286 576 81 00
Kum Otel +90 0286 814 14 55
Mercan Otel +90 0286 572 68 84
Hotel Hamzaköy +90 0286 566 80 80
Dilmaç Hotel +90 0286 566 34 353


Gelibolu Yarımadası'nda Eceabat ilçesinde bulunan restaurantlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

HANIMELİ AZİZ YERİ KÖFTE SALONU 0286 814 18 18
(EV YEMEĞİ- MANTI ) 0286 814 23 45
LİMAN BALIK RESTAURANT 0286 814 27 55
MAYDOS RESTAURANT 0286 814 14 54
MEYDAN LOKANTASI 0286 814 13 57
ÖZLEM AİLE LOKANTASI 0286 814 16 57
YAVUZ LOKANTASI 0286 814 15 26
BAYRAM’IN YERİ 0286 814 12 10
ECEABAT MİLLİ PARK RESTAURANT 0286 814 14 48

Gelibolu Yarımadası Dinlenme Noktaları

Morto Koyu Ziyaretçi Dinlenme Noktası
Gelibolu Ana Tanıtım Merkezi(Kilye Koyu)
Kabatepe Dinlenme Tesisleri


Bunlarım yanında Gelibolu Yarımadası’ndaki köylerde ( Alçıtepe, Seddülbahir...) dinlenme noktaları bulunmaktadır. Köy içlerini de tercih edebilirsiniz. Bu noktalarda hazırladığız kumanyaları da yiyebilme imkanına sahipsiniz. Dinlenme Tesisleri’nde bulunan büfelerden de yararlanabilirsiniz. Dinlenme noktalarında umumi tuvaletler de bulunmaktadır.


Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası Önemli Merkezler

Çanakkale ve Gelibolu Yarımadasına gelmeden önce bu özel numaraları edinin ki herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda veya ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olsun. Danışmak için veya görüş bildirmek için bu numaraları kullanabilirsiniz.
ÇANAKKALE TURIZM DANIŞMA BÜROSU 0286 217 44 87
GELIBOLU YARIMADASI MILLI PARKLAR MÜDÜRLÜĞÜ 0286 814 11 28
Çanakkale Denizcilik İşletmeleri
0286 217 18 15 (ÇANAKKALE)
0286 814 10 33 (ECEABAT)
0286 887 30 43 (GÖKÇEADA)
0286 814 12 63 (KABATEPE)
0286 697 81 85 (BOZCAADA)
0286 632 02 63 (GEYIKLI-YÜKYERI)
ÇANAKKALE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ 0286 21750 12 – 217 37 91
ÇANAKKALE TURİZM DANIŞMA BÜROSU 0286 217 11 87
ÇANAKKALE TURİZM TANITMA DERNEĞİ 0286 213 66 99
ÇANAKKLE TURİZM POLİSİ 0286 217 52 60- 217 5376
ÇANAKKALE İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 0286 217 52 62
ÇANAKKALE VALİLİĞİ 0286 217 12 34
ECEABAT KAYMAKAMLIK 0286 814 10 01
ECEABAT JANDARMA 0286 814 10 05
ECEABAT SAĞLIK OCAĞI 0286 814 10 24
ECEABAT MİLLİ PARK 0286 814 11 28
ECEABAT MİLLİ PARK TESİSLERİ 0286 814 14 48
ECEABAT MİLLİ PARK RESTAURANT 0286 814 14 48
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı