İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Bronşiyolit Nedir? | Akciğerlerin En Küçük Hava Yolları Olan Bronşiollerin İltihabi Tıkanıklığı – Belirtiler – Tedavi - Korunma

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Aydan

Aydan

  Hey sen! Biz burda yabancıları güleryüzle karşılarız :)

 • Özel Dost
 • 1.303 İleti


Bronşiyolit

Bronşiyolit, akciğerlerin en küçük hava yolları olan bronşiollerin iltihabi tıkanıklığıdır.

Bronşit ile karıştırılmamalıdır. Genellikle virüslerle oluşur. Kış aylarında ve İlkbahar başlangıcında sık görülür. İlk 2 yaşta, özellikle 2.-6. aylardaki çocuklarda daha sıktır.

Belirtiler

Hışıltı, hızlı soluk alıp verme, solunum sırasında göğüs ve karında yükselme-alçalma ile karakterizedir. Bazen hafif ya da yüksek ateş, ağır vakalarda tırnak ve dudakta morarmada görülebilir.

Genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben gelişir. Hastalık her üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra tekrarlama özelliği gösterebilir.

Sık bronşiyolit geçiren ya da bronşiyolitleri 2 yaşından sonra da devam eden çocuklar, allerji ve astım başta olmak üzere birtakım hastalıklar açısından da yakından takip edilir.

Tedavi

Hafif vakalarda, ilaçlı ya da ilaçsız buhar uygulanması, hışıltıyı azaltan ilaçların verilmesi ve aktivitenin kısıtlanması yeterlidir. Hastanede yatırılmaları gerekmemektedir. Bakteriyel enfeksiyon düşünülmüyorsa antibiyotiklere de gerek yoktur. Ağır vakalar(solunum sayısı çok fazla,morarma,kalp yetmezliği, beslenmede problem gibi) hastane koşullarında tedavi edilir. Hastalık genellikle 7-10 gün içinde iyileşir. Sık bronşiyolit geçiren çocuklar için evde soğuk buhar üreten aygıtların bulundurulması yararlı olacaktır.

Korunma

a-Enfeksiyon ortamından uzak tutma
b-Sigara içilen ortamlardan uzak tutma
c-Çevre kirliliği yaratan ortamlardan uzak tutma
d-Yaşadığı ortamda olabilecek allerjen faktörleri uzaklaştırma


Kaynak: cocuksaglığımerkezi.com


Konu Hale tarafından 27 Eylül 2015 Pazar - 17:47 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı