İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Eğitimde Askerlik Tecili İle İlgili Sorunlarınız

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 42 yanıt gönderildi

M.Karaman

M.Karaman

Akıntıya Karşı Yüzen Adam

• Özel Dost
  • 593 İleti
Merhaba Arkadaşlar,

30 yaşında askere gittim.
Üç fakülte değiştirdim.
Tam on sene askerlik sıkıntısı çektim.
Askerliği ertelemek için özel gayret sarfetmedim bu geçen on sene zarfında.
Benim için esas olan eğitimimi devam ettirebilmekti.

Siz de benzer sıkıntılar yaşıyorsanız, tecrübelerimden faydalanmak istiyorsanız ve bu konudaki kanuni haklarınızı öğrenmek istiyorsanız durumunuzu buraya yazın. Dilimiz döndüğünce yardımcı olmaya çalışalım.

Saygılar...

rickman

rickman

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 6 İleti
Merhaba; ben 27 yaşındayım a.ö.f 3. sınıf öğrencisiyim ve bu sene ik defa 2 sene üst üste sınıfta kalma durumum var eğer kalırsam kesinlikle askere alınırmıyım...şubeyle görüşürsem 29 a kadar erteletebileceğim söylendi forumlarda...
birde eğer 29 a kadar alınmıyosam 29 a geldiğimde 4. sınıf öğrencisi oluyorum yani 2009 yılının 6. ayına kadar süre verirler mi?

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

Merhaba; ben 27 yaşındayım a.ö.f 3. sınıf öğrencisiyim ve bu sene ik defa 2 sene üst üste sınıfta kalma durumum var eğer kalırsam kesinlikle askere alınırmıyım...şubeyle görüşürsem 29 a kadar erteletebileceğim söylendi forumlarda...
birde eğer 29 a kadar alınmıyosam 29 a geldiğimde 4. sınıf öğrencisi oluyorum yani 2009 yılının 6. ayına kadar süre verirler mi?

Merhaba rickman,

Öncelikle Kadim Dostlar'a hoşgeldiniz...

Hocam şimdi işin bir kanuni kısmı var, bir de pratikteki kısmı... Kanunisi; yüksekokul okurken bir sınıfta iki kez kalırsan, o öğrenciliğinden dolayı askerliğin tecil edilmez. Normal olarak yapman gereken yoklamanı yaptırıp, takip eden sene içinde yerli askerlik şubenin celp dönemine göre askere gitmendir. Ama ben öylelerini gördüm ki 1. sınıfta 3-4 sene kalmış olmasına rağmen askerlik sıkıntısı yaşamadılar. Ama dediğim gibi bunun kanuni hiçbir dayanağı yok ve onlar sıkıntı yaşamadılar diye sen de yaşamazsın diyebilecek kimseyi bulamazsın.

Sorunun ikinci bölümüne gelince;

Hocam lisans eğitiminden dolayı 29 yaşına kadar tecil edilebiliyor. Yaş hesabında ay kesirlerine göre işlem yapılmıyor önemli olan yıl yaşınız. Örneğin; 1980'li iseniz 2009'da şubenize gittiğinizde lisanstan dolayı tecil alamazsınız. Yoklamanı yaptırıp, takip eden sene içinde yerli askerlik şubenin celp dönemine göre askere gidersin.

Saygılar...

rickman

rickman

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 6 İleti
teşekkür ederim yardımcı olduğun için...

alponso

alponso

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 3 İleti
kardes ben de 29 yas sorunu yasıyorum ve sans eseri mesajını okudum forumda..ben 18.04.1980 dogumluyum..su an 27 yasım bitmis durumda yani..universiteyi bu sene kazandım,4 yıllık..durum belgemi de aldım kaydımı yaptırdım..simdi ben 29u doldurdugum zaman 3 e geciyor olacagım..bitiremez miyim bi sekilde??yani 3u ve 4u tamamlamamda bi sorun cıkar mı okuldan veya subeden vs.??hic sallamasam devam etsem okula olmaz mı?pasa pasa bitirsem...okul artık okuyamazsın bi askere git gel devam edersin der mi yoksa okul da idare ediyor mu??

umarım cevaplarsın tam hayatı yoluna sokarken bi de bu 29 yas cıktı.simdiden cok tesekkurler...

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

kardes ben de 29 yas sorunu yasıyorum ve sans eseri mesajını okudum forumda..ben 18.04.1980 dogumluyum..su an 27 yasım bitmis durumda yani..universiteyi bu sene kazandım,4 yıllık..durum belgemi de aldım kaydımı yaptırdım..simdi ben 29u doldurdugum zaman 3 e geciyor olacagım..bitiremez miyim bi sekilde??yani 3u ve 4u tamamlamamda bi sorun cıkar mı okuldan veya subeden vs.??hic sallamasam devam etsem okula olmaz mı?pasa pasa bitirsem...okul artık okuyamazsın bi askere git gel devam edersin der mi yoksa okul da idare ediyor mu??

umarım cevaplarsın tam hayatı yoluna sokarken bi de bu 29 yas cıktı.simdiden cok tesekkurler...

Merhaba,

29'dan sonra lisans öğreniminden dolayı tecil alamazsın hocam. Ama bu okulun kaydını yaptıramayacağın anlamına gelmez. Okul sana sen askere gideceksin demez. Ama senin için 3. ve 4. sınıflar çok sıkıntılı geçer. Dışarı çıkamazsın, tatile gidemezsin. Hatta muhtarlık kayıtlarını da GBT'ye dahil edecekler yakında... Bu da senin için ciddi problem.

Neresinden bakarsan bak, durumun zor görünüyor... Zira bakaya kalacaksın ve bakaya yaşamak oldukça zor. Polis telsizinin sesii her duyuşunda için hoplayacak.

Doğru kararı vermek zor senin için şu aşamada...
Allah kolaylık versin...

Kadim Dostlardan sana gösterebileceğim yol bu kadar...
Kafana takılan başka sıkıntıların varsa onları da yaz, elimden geldiğince, dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar...

alponso

alponso

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 3 İleti
peki hocam 18.04.1980 ne zaman son yoklama zamanım olur gun ay yıl olarak ve ben napcam?gitmiycem yoklamaya di mi??ve ne zaman bakaya olurum yine gun ay yıl olarak??sıkıntı tam hangi gun baslıyor yani??kusura bakma zaman ayırdıgın icin simdiden sagol.

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

peki hocam 18.04.1980 ne zaman son yoklama zamanım olur gun ay yıl olarak ve ben napcam?gitmiycem yoklamaya di mi??ve ne zaman bakaya olurum yine gun ay yıl olarak??sıkıntı tam hangi gun baslıyor yani??kusura bakma zaman ayırdıgın icin simdiden sagol.

Hocam;

Sen her sene bu aylarda öğrenci işlerinden öğrenci belgesi alıp şubene postayla gönder. Bir tane de cebinde taşı yedek olarak. Öğrenciliğine ilişikin tecil işlemleri genelde yer yılın 31 Ekimine kadar yapılır. Bu da demek oluyor ki senin öğrencilik tecillerin 2009'un Ekimine kadar. O tarihten itibaren şubene öğrenci belgesi göndersen de tecilin olmaz. Yapman gereken şubene gidip yoklamanı yaptırman. Sana "okuldan kaydını aldır bir sene daha tecil edelim" derlerse inanma. Yoklama yaptırdığında takip eden sene içinde yani 2010 da yerli şuben hangi dönemde asker sevkiyatı yapıyorsa o celp döneminde askere alınırsın. Askerde iken AÖF sonavların için izin alıp sınava girebilirsin.

Saygılar...

alponso

alponso

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 3 İleti

Hocam;

Sen her sene bu aylarda öğrenci işlerinden öğrenci belgesi alıp şubene postayla gönder. Bir tane de cebinde taşı yedek olarak. Öğrenciliğine ilişikin tecil işlemleri genelde yer yılın 31 Ekimine kadar yapılır. Bu da demek oluyor ki senin öğrencilik tecillerin 2009'un Ekimine kadar. O tarihten itibaren şubene öğrenci belgesi göndersen de tecilin olmaz. Yapman gereken şubene gidip yoklamanı yaptırman. Sana "okuldan kaydını aldır bir sene daha tecil edelim" derlerse inanma. Yoklama yaptırdığında takip eden sene içinde yani 2010 da yerli şuben hangi dönemde asker sevkiyatı yapıyorsa o celp döneminde askere alınırsın. Askerde iken AÖF sonavların için izin alıp sınava girebilirsin.

Saygılar...

o zaman ben 3 un ilk doneminde de sorun yasamıyorum.. 1,5 sene de kacarım..olmaz mı??4 yıllık sonucta aof degil ki sınavlara gireyim sadece..abi ben bu okulu bitirmeliyim once sonra askere gitmeliyim..idare edemez miyim bi sekilde..niye muayene falan olayım ki??basıma is acayım..hic ugramam daha iyi gibi.. ne dersin? bitince giderim.yaz okuluyla falan zaten 3.5 senede bitebiliyo.1 sene bisey kacacagim sure..biraz moral verin lutfen daha 2 yıl var nası gecer bu 2 yıl sonunda nolcak bilmeden?

rickman

rickman

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 6 İleti
ben şunu sormak istiyorum yoklama yaptırınca gelecek sene mi askere alınıyoruz...birde diyelimki 28 de yoklama yaptırdım ve 29 da askere alındım yoklama yaptırırken lise mezunuydum ama askere gitme zamanım geldiğinde fakulte de bitti bu şekilde olursa lisans mezunu olarak mı gidiyorum... sayın; m. karaman a ayrıca teşekkür ediyorum bizi bilgilendirdiği için...

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı