İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Eğitimde Askerlik Tecili İle İlgili Sorunlarınız

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 42 yanıt gönderildi

M.Karaman

M.Karaman

Akıntıya Karşı Yüzen Adam

• Özel Dost
  • 593 İleti

o zaman ben 3 un ilk doneminde de sorun yasamıyorum.. 1,5 sene de kacarım..olmaz mı??4 yıllık sonucta aof degil ki sınavlara gireyim sadece..abi ben bu okulu bitirmeliyim once sonra askere gitmeliyim..idare edemez miyim bi sekilde..niye muayene falan olayım ki??basıma is acayım..hic ugramam daha iyi gibi.. ne dersin? bitince giderim.yaz okuluyla falan zaten 3.5 senede bitebiliyo.1 sene bisey kacacagim sure..biraz moral verin lutfen daha 2 yıl var nası gecer bu 2 yıl sonunda nolcak bilmeden?

Evet sıkıntılı dönem son birbuçuk seneniz. Kaçar mısınız kaçamaz mısınız bu kısmına karışamam doğrusu. Muayene olmanız kanuni yükümlülüğünüz gereği. Olursunuz ya da olmazsınız bu sizin tercihiniz. Ben şahsen bu tür bir yönlendirmeyi doğru bulmuyorum kendi açımdan.

Saygılar...

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

ben şunu sormak istiyorum yoklama yaptırınca gelecek sene mi askere alınıyoruz...birde diyelimki 28 de yoklama yaptırdım ve 29 da askere alındım yoklama yaptırırken lise mezunuydum ama askere gitme zamanım geldiğinde fakulte de bitti bu şekilde olursa lisans mezunu olarak mı gidiyorum... sayın; m. karaman a ayrıca teşekkür ediyorum bizi bilgilendirdiği için...

Hocam,

Yoklama yaptırıp askerlik kararı aldırdıktan sonra askerlik durumunuzu değiştiren gelişmeler olmuşsa -lokul durumu, aile durumu, sağlık durumu gibi- celp döneminiz gelmeden yeni durumunuza göre yeniden muayene olabiliyorsunuz.

rickman; askerlikle ilgili başka arkadaşlarınızın sorunları da varsa onlar da gelip sorsunlar. Biz bu forumu bunun çin oluşturduk. :)

Saygılar...

armenitrar

armenitrar

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 1 İleti
Selamlar, birşey sormak istiyorum. Sanırım bu konularda bilgi sahibisiniz.
1985 doğumluyum ve ilk yoklama olarak 2004 yılının bu aylarında askerlik şubesinden 3 yıllık tecil aldım. Bu sene benim tecilim bitti veya bitiyor sanırım. Bu sene ÖSS ye girip Açıköğretim Fakültesini kazandım. Kayıtlar yarın başlıyor ve kayıt için askerlik durum belgesi isteniyor. Bu belgeyi şubeden almam gerekiyor ama nasıl. Askerlik şubesine giderken oradakilere neyi göstererek durum belgesi alacağım. Kazandığıma dair öss sonuç belgesimi? veya hiç bişey göstermeden bana inanmalarınımı bekleyeceğim. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevineceğim. Teşekkürler.

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

Selamlar, birşey sormak istiyorum. Sanırım bu konularda bilgi sahibisiniz.
1985 doğumluyum ve ilk yoklama olarak 2004 yılının bu aylarında askerlik şubesinden 3 yıllık tecil aldım. Bu sene benim tecilim bitti veya bitiyor sanırım. Bu sene ÖSS ye girip Açıköğretim Fakültesini kazandım. Kayıtlar yarın başlıyor ve kayıt için askerlik durum belgesi isteniyor. Bu belgeyi şubeden almam gerekiyor ama nasıl. Askerlik şubesine giderken oradakilere neyi göstererek durum belgesi alacağım. Kazandığıma dair öss sonuç belgesimi? veya hiç bişey göstermeden bana inanmalarınımı bekleyeceğim. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevineceğim. Teşekkürler.

Merhaba,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz...

Aynı belgeyi ben de yaklaşık 20 gün önce Marmara Üniversitesi'ne kayıt olurken aldım. Askerliğimi yapmış olmama rağmen oldukça zahmetli bir süreçti. Zahmeti işlemlerin ağır ilerlemesinden başka bir şey değil aslında. Onun için, tavsiyem; yerli askerlik şubeniz küçük bir yer ise yerli askerlik şubenizden halledin bu işlemi. Yok, İstanbul ise biraz yorulacaksınız. Ama belgeyi almanızda askerlik açısından herhangi bir sorununuz var gibi görünmüyor. Ben işlemlerimi İstanbul Yenimahalledeki Güngören Askerlik Şubesi'nde yaptırdım.

İstenen Belgeler:
- Kazandığınıza dair belge - İnternetten iki adet çıktı alınız.
- Nüfus Cüzdanı Aslı ve iki adet fotokopisi.
- Bir de orada dolduracağınız bir form var, onu dolduracaksınız. Belki msb'nin internet sitesinde de vardır. Bulabilirsen doldurup gidersin.

Diğer Tavsiyeler:
- Sabah olabildiğince erken gidiniz.
- Sıra listesi falan oluyor oralarda, bunu takip ediniz.
- Bir de kayıt gününün son gününe bırakmayın askerlik belgenizi, ben üç günde alabildim :D

Allah kolaylık versin :M.Karaman:

Saygılar...

pHeR-d

pHeR-d

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 1 İleti
Ben açıköğretim okuyorum ve bir yandan da çalışıyorum. 4 senedir birinci sınıftayım (utanarak söylüyorum:))
Bu 4 sene boyunca (ilk senemde yerleştim aöf ye) askerlikle ilgili bir sorunum olmadı, sanırım hep okul tarafından otomatik ertelendi.
2003 de mezun oldum liseden. Bu sene zamanı kaçırdığımdan dolayı kaydımı yeniletemedim. Büroyada henüz ulaşamadım telefonla. Tecil şansım nedir?
Şimdiden teşekkürler.

Konu pHeR-d tarafından 24 Eylül 2007 Pazartesi - 13:31 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

Ben açıköğretim okuyorum ve bir yandan da çalışıyorum. 4 senedir birinci sınıftayım (utanarak söylüyorum:))
Bu 4 sene boyunca (ilk senemde yerleştim aöf ye) askerlikle ilgili bir sorunum olmadı, sanırım hep okul tarafından otomatik ertelendi.
2003 de mezun oldum liseden. Bu sene zamanı kaçırdığımdan dolayı kaydımı yeniletemedim. Büroyada henüz ulaşamadım telefonla. Tecil şansım nedir?
Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Askerlikle bir sorunum olmadı demişsiniz ama görülen o ki siz farkında olmadan bir sorununuz olmuş.
Zira; AÖF'de kayıtlı iken iki sene aynı sınıfta kalanların askerlik tecilleri yapılmaz. Siz dört sene kalmışsınız.
Bu sene kaydımı yeniletemedim demişsiniz ya. Aslında iyi de olmuş bir bakıma, boşuna masrafa girmekten kurtulmuşsunuz.
Şu aşamada tecil alma durumunuz sözkonusu değil. Hatta belki de bakaya da kalmış olabilirsiniz.
Bence; siz, AÖF bürosundan ziyade bağlı bulunduğunuz askerlik şubesini arayın.
Gelişmeleri paylaşırsanız şubenizi aradıktan sonra belki birkaç taktik daha verebilirim size...

Allah kolaylık versin...

Saygılar... :M.Karaman:

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

merhaba... ben liseyi bitirdikten sonra 2 yıl tecil hakkımı kıllandım sonra açıkoretim orencisi olarak eğitimime devam ettim. şimdi ise 1. sınıfta 2. yılımda yine kaldım askerliğimi tecil ettirebilir miyim? yoksa mecbur askere mi gidicem? yaşım 23... BU ARADA 4 YILLIK AÖF çok acizim cevabınızı bekliorum teşekkurler

Merhaba,

Yukarıdaki mesaj bana özel mesaj olarak gelmiş.
Bu arkadaşın durumu da bir üstteki mesajımda bahsi geçen arkadaşın durumuyla hemen hemen aynı.
Bu durumda tecil almanız mümkün değil üstadım :(
Yoklamanızı yaptırıp askerlik kararı aldırmanız gerekiyor.
Önümüzdeki yıl, şubenizin celp dönemine göre askere alınacaksınız.
Bu şayet Kasım celbi ise -ki bu %25 ihtimaldir- 2008 ÖSS'ye girip tekrar kazanarak "kazandı belgenizle" tecil alma durumunuz sözkonusu.

NOT: Lütfen özel mesajla yardım istmeyiniz. Buraya yazarsanız, sizinle benzer durumda olanlar da istifade etmiş olurlar ;)

rickman

rickman

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 6 İleti
merhaba; 27 yaşındayım a.ö.f 3. sınıf öğrencisiyim bu sene 2 sene üst üste sınıfta kaldım...liseden sonrada askerliğimi tecil ettirmiştim a.ö.f ye kayıt olmadan önce) ben okulu bitirmek istiyorum böyle bir şansım varmı? yoksa 28 yaşımda sanıyorum yoklama kaçağı ve 29 dada asker kaçağımı olmuş oluyorum ve eğer böyle olur ise 29 yaşına kadar yakalanmadan okulu bitirsem bu durumdan ötürü ceza alırmıyım...birde şunu sormak istiyorum yoklama kaçağı durumunda polis evimemi gelir yada özel olarak aramayamı başlar...mesela sınava girdiğim okuldan alıp götürürler mi?

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

merhaba; 27 yaşındayım a.ö.f 3. sınıf öğrencisiyim bu sene 2 sene üst üste sınıfta kaldım...liseden sonrada askerliğimi tecil ettirmiştim a.ö.f ye kayıt olmadan önce) ben okulu bitirmek istiyorum böyle bir şansım varmı? yoksa 28 yaşımda sanıyorum yoklama kaçağı ve 29 dada asker kaçağımı olmuş oluyorum ve eğer böyle olur ise 29 yaşına kadar yakalanmadan okulu bitirsem bu durumdan ötürü ceza alırmıyım...birde şunu sormak istiyorum yoklama kaçağı durumunda polis evimemi gelir yada özel olarak aramayamı başlar...mesela sınava girdiğim okuldan alıp götürürler mi?

Kötü olmuş :(

Tecil hakkın olmadığını biliyorsun zaten :(
Tecilin olmayacağı içi yoklamanı yaptırmalısın 31 Ekim'e kadar yani bu ayın sonuna kadar.
Yaptırmazsan yoklama kaçağı olursun.
Şuben adresinin bağlı bulunduğu kaymakamlığa yazı yazar yoklama kaçağı olduğuna dair.
Ayrıca, evine de yoklama kaçağı olduğuna dair belge gelir.
Kaymakamlık bağlı olduğun mahallenin karakoluna gönderir yazıyı...
Ayrıca GBT listelerine de eklenirsin...
İşte bu süreçte evine polis gelir...
Bu süre bazen 6 ay bazen de yıllarca sürer...

Yoklama kaçaklığından sonraki aşama ise bakayalıktır.
Sen yoklamanı yaptırmamış olsan bile şuben seni askere sevkeder...
Bu da takip eden yıl içinde yerli askerlik şubenin askere sevkettiği dönemdir...
Bu sevk döneminde birliğine teslim olmazsan -2008 içindedir bu da- bakaya kalırsın.
Ben bu suçlardan dolayı hapis cezası duymadım. Ama para cezası var 1000 YTL'den fazla...

Ayrıca; bakaya kaldıktan sonra üniversiteyi kazansan dahi -normal şartlarda- tecil alamazsın.

rickman

rickman

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 6 İleti
yoklama kaçağı durumuna düştüğümde sonrada bakaya olunca polis eve gelip sorup gider mi? yoksa aramamı yaparlar evde ve özel olarak dışarda polis arar mı? bu konuda bilginiz var mı?

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı