İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Eğitimde Askerlik Tecili İle İlgili Sorunlarınız

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 42 yanıt gönderildi

M.Karaman

M.Karaman

Akıntıya Karşı Yüzen Adam

• Özel Dost
  • 593 İleti

yoklama kaçağı durumuna düştüğümde sonrada bakaya olunca polis eve gelip sorup gider mi? yoksa aramamı yaparlar evde ve özel olarak dışarda polis arar mı? bu konuda bilginiz var mı?

Merhaba,

Eve gelirler, evde bulurlarsa karakıla götürürler...
Ondan sonra sizi askerlik şubesine teslim ederler...
Yoklama kaçağı iseniz, şubede yoklamanız yapılır ve gönderirlirsiniz...
Bakaya iseniz iki ihtimal var: Mevcutlu/mevcutsuz olarak birliğinize teslim edilirsiniz. Buradaki "Mevcut" yanınıza jandarma verilmesidir.

Dışarıda, herhangi bir genel kontrol sonucunda da benzer şeylerle karşılaşabilirsiniz. Bunun kötü tarafı hiç hazırlıksız olarak olayların gelişmesidir. Örneğin gece ya da resmi tatillere denk gelmişse bu an sizin için gerçekten hiç iyi olmaz :(

Ne olursa olsun benim kesinlikle tavsiye ve tasvip etmediğim bir durumdur yoklama kaçalığı ya da bakayalık...

Saygılar... :M.Karaman:

chetink

chetink

KD ™ Yakın Arkadaş

• Kadim Dost
  • 389 İleti
slm 01.08.1979 doğumluyum bu sene lisans programı bitti ve yanlış hatırlamıyorsam 2008 kasımda asker olmam gerekiyor.ama 4 yıllık fakülte bitirenlerin 1 yıl daha tecil hakkım var diye biliyorum doğrumudur?
teşekkür ederim

rickman

rickman

KD ™ Yeni Tanıdık

• Dost
  • 6 İleti
31 ekim tarihine kadar son yoklamamı yaptırmam gerkiyor...peki son yoklama yaptırdıktan sonra kesin askere mi gidiyorum? mesela 2008 in kasımnda gitme durumum olabilir mi?

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

slm 01.08.1979 doğumluyum bu sene lisans programı bitti ve yanlış hatırlamıyorsam 2008 kasımda asker olmam gerekiyor.ama 4 yıllık fakülte bitirenlerin 1 yıl daha tecil hakkım var diye biliyorum doğrumudur?
teşekkür ederim

Merhaba,

Mezun olduktan sonra iki ay içinde yoklamanızı yaptırmanız gerekiyor. Yüksek lisans düşünüyorsanız askerliğiniz bir yıl tecil edilebilir. Düşünmüyorsanız önümüzdeki sene askersiniz. Bu Ocak da olabilir Kasım da...

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

31 ekim tarihine kadar son yoklamamı yaptırmam gerkiyor...peki son yoklama yaptırdıktan sonra kesin askere mi gidiyorum? mesela 2008 in kasımnda gitme durumum olabilir mi?

Evet 31 Ekim'e kadar yoklamanızı yaptırmanız gerekli. Şu anki çğrenciliğinizden dolayı tecil alamazsınız. Ancak, hastalık gibi gerekçeleriniz varsa tecil alabilirsiniz. Bu da yoksa Şubat ile Kasım 2009'un Ocak ayları arasında yerel askerlik şubenizin sevk dönemine göre askere alınacaksınız. Ancak; askerliğinizin tecil edilmemesi okulla ilişiğinizin kesileceği anlamına da gelmez. Askerken de sınavlar için izin alıp girebilir hatta mezun olursanız asteğmen statüsüne de geçebilirsiniz.

chetink

chetink

KD ™ Yakın Arkadaş

• Kadim Dost
  • 389 İleti
Eşimin hamile olması ve Aralık ayında doğum yapacak olması tecil nedeni olarak kabul edilir mi?

Teşekkürler

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti

Eşimin hamile olması ve Aralık ayında doğum yapacak olması tecil nedeni olarak kabul edilir mi?

Teşekkürler

Hocam;

Benim bir tanıdığım bundan yaklaşık 15-20 sene önce yeni çocuğu doğduğu için askerlik şubesine dilekçe vermiş ve askerliğini tecil ettirmiş. Ben askere gitmeden önce gururla anlatmıştı bana. Ama ben az önce 1111 sayılı kanuna tekrar baktım, tecil mazeretleri arasında bu gruba sokabileceğim bir madde bulamadım. İsterseniz siz de bir inceleyin.

Saygılar...

tragical

tragical

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 2 İleti
1980 doğumluyum. 1999 yılında 4 yıllık üniversite kazandım. 2006-2007 de, 7 yıllık sürem doldu, ancak yeterli koşulları sağladığım için öğrencilik hakkım devam etti. şu an 9.yılım üniversitedeki. İlk dönemi bitirdim, şu an 2.döneme kayıt olacağım. Geçen hafta polis evime geldi yoklama kaçağı olduğumu ve askerlik şubesine kağıt göndermem gerektiğini söyledi. Baz sitelerde 8. ve 9. senelerde tecil hakkımın bulunmadığı söyleniyor. Bu doğru mu. Şu an yoklama için askerlik şubesine gidersem , hemen askere alınır mıyım, en azından Haziran ayına (4 ay sonra) kadar okulu bitirmem için izin verirler mi. Göndereceğim öğrencilik belgesi yeterli olur mu?

M.Karaman

M.Karaman

• Özel Dost
  • 593 İleti
Merhaba,

4 yıllık fakülte öğrencileri için askerlik tecili açısından azami öğrencilk süresi 7 yıldır. Siz bu süreyi doldurduğunuzdan dolayı öğrencilikten dolayı tecil hakkınız bulunmamaktadır.

Saygılar...

tragical

tragical

KD ™ Yeni Tanıdık

• Üye
  • 2 İleti
Teşekkürler! asal.web de azami süresini dolduran öğreciler hakkında;

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 44'üncü maddesi gereğince, azami öğrencilik süresi sonunda mezun olamayan son sınıf öğrencilerine (Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve açık öğretim programları hariç) ilave sınav hakkı verilir. Buna göre; mezun olabilmek için ara sınıflar dahil 3 ve daha az dersi olanlar dört dönem, 4 ve 5 dersten başarısız olanlar iki dönem, ilave iki dönem sonunda ders sayısını 3 veya daha az sayıya indiremedikleri sürece tekrar iki dönem olmak üzere birer yıllık sürelerle azami iki yıl (dört dönem) ertesi yıla terk edilir.

bu yazı bulunmakta.
Ancak yine de ben tedirginim. Sizin dediğiniz gibi tecil olmuyorsa, ben şu an askerlik şubesine gitsem hemen askere alırlar mı beni? Anlıyorsunuz 9 yılım yansın istemiyorum... 4 ay sonra okulum bitecek, o zamana kadar yoklama kaçağı olarak mı kalacağım, bakaya durumuna düşermiyim, yoksa en iyi seçenek hazirandan sonrasına asker kararı aldırmak mı olur. çok kötü hissediyorum kendimi.
Umarım bir öneriniz olur...

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı